reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ventilatory do skriky (In aj Out)

RVH (37)|26.6.2008 17:44
Neviete mi poradit ventilatory s rozmermy 80x80x25, ktore sa napajaju na konektory, na ktore sa napajaju aj ATA HDD (myslim, ze ten konektor sa vola molex)? Jeden taky mam doma, ale ked som pozeral v obchode, vsade je uvedeny nejaky 3-pin, co su myslim tie konektory na zakl. doske, do ktorych sa zapaja aj ventilator na chladici procesora (je to naozaj to iste?).
Klingacikx (1545)|26.6.2008 17:47
Keď si kúpiš ventilátor z 3pinom a zapojíš ho do dosky tak ho môžeš aj regulovať, inak je aj redukcia z molex na 3pin, dodáva sa aj pri niektorých ventilátoroch.
RVH (37)|26.6.2008 18:06
Daju sa napr. pri tomto http://www.arctic-cooling.com/fans2.php?idx=83&data=2&disc= regulovat otacky alebo treba kupit tento http://www.arctic-cooling.com/fans2.php?idx=106&data=2&disc= . Pri tom druhom su spominane aj nejake 4-pin konektory, bude treba zapojit aj tie alebo to satyka len pripadu, ze by som mal aj cpu chladic z tej serie? Bude stacit 3-pin pre regulovanie otacok na jednom, pripadne dvoch takychto ventilatoroch?
Klingacikx (1545)|26.6.2008 18:16
ten druhý má PWM reguláciu, ventilátor má 4pin ktorý sa zapája do dosky, ale je kompatibilný aj s 3pinom na doske.
3pin na regulovanie otáčok stačí. napojíš ventilátory na dosku, a cez speedfan môžeš regulovať každý jeden ventilátor krotý máš v doske zapojený.
ALEBO kúp si redukciu z molex a zapoj ich cez odpor alebo ich napoj na 5V
mech13 (5526)|26.6.2008 20:49
a nebo si za 150-200 kup nexus real silent 80mm fan, tem ma 3pin i klasicky molex a na regulaci se muzes vykaslat, protoze na plnych 1500rpm ho neuslysis
meeee (1110)|26.6.2008 21:29
mech to rozštípnul. Na SPCR jsou v doporučených, poměr cena:tah a hluk mají super.
RVH (37)|26.6.2008 21:54
no hej tie vyzeraju fakt dobre, ale v slovenskych e-shopoch ich nezozeniem a keby som objednaval dva z CR, tak ma ventilatory vyjdu 300CZK a dalsich 300CZK bude doprava. To uz pomaly mam noctua ventilatory. Ako su na tom ventilatory Akasa? Skuste pozriet alza.sk, agem.sk, bgsdistribution.sk. Z tychto obchodov by som to vedel zohnat s tym, ze by som mal dopravu kvazi zadarmo (prisiel by som si po ne do pobocky v Bratislave).
meeee (1110)|26.6.2008 22:05
Tak z Alzy bych tam dal Scythe Kama Flex, Agem má schopný akorát Papsty drahý jak prase a v BGS mají taky prd. Takže z těchhle shopů za mě akorát ty S-FLEXy. Jsou sice taky z těch dražších, ale jsou to super větráčky.

//redukci na molex bys k nim měl taky dostat.
robky (3195)|27.6.2008 00:55
Tie Nexusy zoženieš na Slovensku tu.
Pavel Boček (4169)|29.6.2008 16:40
Parádní jsou http://www.alza.sk/SK/ventilator-arctic-fan-8l-d68743.htm. Já se na regulaci vykašlal, napájel jsem tam vždycky několik 10ohmových rezistorů dokud mi nevyhovoval hluk a pak to tak nechal...ve skříni podle mě netřeba regulovat :)

Jen pozor, že tenhle se hodí pro out-take, pro nasávání je třeba vzít nějaký s klasickým rámečkem...
mech13 (5526)|29.6.2008 20:45
vetraky bez ramecku tezce sux, je to o nicem, fouka to vsude okolo nez kam ma, spatne to dela vsechno...

kdyz vetrak kamkoli, tak jedine s rameckem. bez ramecku, tak mozna tak na accelero - tam to foukani vsude okolo nijak nevadi
SamecP (1751)|29.6.2008 20:47
Já bych vzal větrák podle financí a to v pořadí od nejdražšího je Noctua,Nexus,Artic Colling...
Pavel Boček (4169)|29.6.2008 20:54
[QUOTE=mech13;136992]vetraky bez ramecku...[/QUOTE]

Ale notak. Pokud vyřežeš mřížku ve skříni, což uděláš stejně, tak je to ideální. Nic tomu neklade odpor a všechno fouká ven...má to parádní průtok s tou výškou a když ho zpomalíš, není nic slyšet :sleep

Ty Nexusy jsou skvělé, neříkám, že ne ale když to individuálně porovnám...sice jsou o málo tišší, ale také méně foukají. Ten tvůj co jsi mi nechal na X800 byl parádní, ty nové bílé, co jsou teď v obchodě, už se mi tak nelíbí...že by byly bez úprav zrovna nějak extra tiché bych moc netvrdil :rolleyes: Osobně bych zkombinoval ten AC na outtake a Nexus na intake...
mech13 (5526)|29.6.2008 21:11
mrizka muze byt vyrezana, vetrak ti bude foukat bokem mistem, kde bezne je ramecek. proste vzduch "odstredive" valí do strany. neni to uplne vedatorsky vysvetleni, ale snad se chapem

vetrak bez ramecku je proste imho totalni blbost. jak bys asi vysvetlil, ze 80mm nexus na 1500rpm chladi mnohem lip, nez intel 80mm BOX vetrak na 3000rpm bez ramecku? to je proste praxe. na accelero budiz, ale tlacit nebo tahet nee
Pavel Boček (4169)|29.6.2008 22:31
Já ti rozumím, ale říkám, z porovnání s tím Nexusem od tebe...obojí mělo myslím cirka 1 000 otáček (no možná AC Arctic 3 měl 1 200), ale ten Arctic 3 foukal jako blázen, zatímco ten Nexus bych charaterizoval jako "fouká dost slušně na to že není slyšet" ;)

A naopak, přece skrz žebra se vzduchu moc nechce, takže unikne bokem (kde by to jinak nešlo kvůli rámečku a lopatky by ho tlačily dál), ale takhle - jak říkám, když jsem vystříhal mřížku, foukalo to hrozně moc, mlelo mi to s tím strašidýlkem na stěně :inlove (mělo by být vidět v Pracovních prostorech).

Hlavně se mi zdá, že Arctic Fan 8 má lepší lopatky a nižší motor oproti AFanu 3, který je má hlavně vysoké, proto při stejném průtoku a vyšších otáčkách méně hlučí ta osmička.

Jinak se mi ani nezdálo, že by nějak moc foukal bokem. Kromě odstředivých sil si vzpomeň na dynamiku kapalin - větší rychlost proudění, nižší tlak, takže to zase část vzduchu "strhává" s sebou a efekty se částečně ruší...myslíš, že v AC s tímhle nepočítali, že schválně ty ventilátory dělali takhle, aby byly neúčinné ;)