reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

rychlost externího HDD na Firewire/USB

Kazimator (2)|27.6.2008 21:20
Dobry den, snazil jsem se podobny dotaz najit ale neuspel jsem, tak se zkusim zeptat:
Koupil jsem si k notebooku (dvoujadro,1 GB RAM, Win XP) extreni HDD WD MyBook Home, 7200rpm, 1TB, FW/USB/eSATA, 16MB buffer, a zkousel jsem ho pouzivat jak pres Firewire tak pres USB, pri kopirovani jsem nameril zhruba tyto hodnoty:

rychlost (mbit/s)
rozhrani/ zápis / čtení / zátěž CPU cca
USB 51,6 /191,1 /23%
FW 51,6/ 220,5 / 6%
(mereno na na cca 700MB filmu, kopirovani smerem na ext disk=zapis)

Zatimco cteni z disku rychlosti zhruba odpovida tomu co by se dalo od rozhrani cekat, zapis na nej mi prijde strasne pomaly. Nebo je to opravdu bezna rychlost? Nikde jsem se nedocetl ze by se rychlosti tak lisily podle smeru, a nezda se mi pravdepodobne ze by to byl limit toho disku.
Jinak me jeste napada, jestli neni chyba v jeho naformatovani, externi disk je FAT32 a interni NTFS, mohlo by to byt tim?
Dekuji vam za vase rady.
mech13 (5526)|27.6.2008 21:35
ja teda nevim jak jsi to meril, ale bezne teoreticke maximum USB 2.0 je 30MB/s vic z neho proste nevytriskas

firewire by na tom mel by lip, ten ma tusim teoertickou rychlost podobnou s USB 2.0, ale v praxi je proste rychlejsi

zkus disk projet HDtach

btw na 1TB disk mi prijde FAT jako zverstvo... nicmene na vykon by to nemelo met vliv
Logout (4018)|27.6.2008 21:58
No,
Firewire má 400Mbit/s, takže těch 50MB. Teoretická rychlost USB 2.0 je 480Mb/s, takže teoreticky 80MB, v praxi ale je to tak jak píše Mech - kolem třiceti:
http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=553&pgno=6

I ty hodnoty zápisu jsou nereálný, u čtení si zcela jistě testoval rychlost cache a nikoli samotnýho disku
(četlo to z paměti). Zkus disk odpojit, znovu připojit a pak zkusit čtení.... Doporučoval bych Ti ten externí disk zformátovat taky na NTFS, FAT32 má větgší problémy s konzistencí dat.
Kazimator (2)|28.6.2008 10:17
Děkuju za info.
Pabler (425)|28.6.2008 16:56
mimo ine na FAT32 ulozis max 4GB subor, takze bacha na to ...
vyskytol sa mi tu problem ked mi nechcelo rozbalit image na jedno DVD, samozrejme archiver hadzal chybu partu a az neskor som si vsimol ze na ext. disku nieje NTFS