reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sloučení oddílů

Smeli (2302)|28.6.2008 10:48
Tak, asi se hodně nudím :D

Mám disk rozkouskovaný na tři oddíly a potřebuju dva sloučit. Jak?

A tady jsou podmínky hry - Win Vista, jeden z oddílů je systémový a druhý prázdný a nehodlám kupovat žádný software :)
Ritchie83 (369)|28.6.2008 11:10
[QUOTE=Smeli;136533]
Mám disk rozkouskovaný na tři oddíly a potřebuju dva sloučit. Jak?
A tady jsou podmínky hry - Win Vista, jeden z oddílů je systémový a druhý prázdný a nehodlám kupovat žádný software :)[/QUOTE]
Použít LiveCD či LiveUSB s GParted, pokud tedy nemáte důvod trvat na tom, aby se sloučení a zvětšení oddílu dělo při běhu Windows Vista.
Withman (1337)|28.6.2008 11:16
Acronis Disc Director...ale není free...
Smeli (2302)|28.6.2008 11:50
Teď sem objevil pěknou věc přímo ve vistách, ale jelikož chci rozšířit systémový oddíl nemůžu mu zvětšit místo. Snad pomůže GParted a s tím souvisí další dotaz - když použiji GParted, nabootuju z LiveCD, přidám volné místo k systémové partition - co se stane? Předpokládám, že si systém vynutí kontrolu disku, ale spíše by mě zajímalo, jak nutná je záloha např. ghostem?
Petr S. (1220)|28.6.2008 11:57
Stáhnout Hirens Boot CD ...... je free, teda jako celek. Některé programy v něm už ne. Každopádně je to fakt špička.

Nebo taky Ultimate Boot CD .... to je free

EDIT: Záloha se vyplatí vždy - nikdy nevíš, co všechno se může stát (výpadek proudu atd.). Za normálních okolností ale vše probíhá v pořádku, už jsem několikrát měnil velikosti oddílů nebo je přesouval a nikdy nebyl žádný problém.
Smeli (2302)|28.6.2008 12:04
No, já nemám obavy z toho, že se to nepovede, mám obavy z toho, že to Visty nepřežijou :D
Petr S. (1220)|28.6.2008 12:10
No a není to to samé?

Možnost zformátování všech oddílů, jejich smazání a vytvoření nových neberu v úvahu :)
Ritchie83 (369)|28.6.2008 12:11
[QUOTE=Smeli;136563]přidám volné místo k systémové partition - co se stane?[/QUOTE]
Zvětší se oddíl, jinými slovy do tabulky oddílů se zapíše jiná velikost oddílu v sektorech. Nic víc se nastane. Dalším krokem, který budete muset provést, je zvětšení souborového systému na celou velikost oddílu, jinak pro vás bude nové místo nedostupné.

[QUOTE=Smeli;136563]Předpokládám, že si systém vynutí kontrolu disku, ale spíše by mě zajímalo, jak nutná je záloha např. ghostem?[/QUOTE]
Jak se chovají Windows opravdu netuším. Když jsem ve svém systému zvětšoval oddíl s XFS, tak jsem zálohu neprováděl. Osobně řadím zvětšení souborového systému z pohledu ohrožení dat na stejnou úroveň jako např. defragmentaci.
Smeli (2302)|28.6.2008 12:13
No, nemám moc chuť strávit víkend nad tím, jak budu dávat zpátky dohromady celý systém :)

Jinak, ty tvé balíčky vypadají pěkně, ale nechápu, jak se v tom vyznat :notsure

Edit: @Ritchie83 - tak jasně, ale jak tak na Vás koukám, vy ste už skilla :)
Ritchie83 (369)|28.6.2008 12:40
[QUOTE=Smeli;136574]No, nemám moc chuť strávit víkend nad tím, jak budu dávat zpátky dohromady celý systém :)[/QUOTE]
Toho bych se nebál. Ostatně pokud by se mělo něco pokazit, tak to debatou stejně neodvrátíme.
crasher.km (919)|28.6.2008 13:01
najeď do správce disků ve vistách ,odstraň ten nepotřebný oddíl a pak dej zvěšit oddíl ,kterej chceš zvětšit ..... vyzkoušenej postup .. jinak jde takhle i zmenšit oddíl ;) musíš pak ten novej ale naformátovat
Smeli (2302)|28.6.2008 13:19
Formátovat nechci... nemůžu

Takže, GParted to vidí asi tak, že prazdný oddíl je jakoby pododdílem většího oddílu a nelze jej přiřadit k systémovému... lze to nějak obejit?
Ritchie83 (369)|28.6.2008 13:44
[QUOTE=Smeli;136607]Takže, GParted to vidí asi tak, že prazdný oddíl je jakoby pododdílem většího oddílu a nelze jej přiřadit k systémovému... lze to nějak obejit?[/QUOTE]
Můžete prosím napsat přesné rozdělení disku včetně uvedení pořadí oddílů a určení, zda se jedná o primární či logické oddíly? Podle vašeho popisu se obávám, že ten druhý oddíl je logický, což jeho přiřazení k primárnímu oddílu mírně komplikuje.

Vysvětlující odbočka: Při rozdělení disku ve stylu DOS mohou být na jednom disku nejvýše 4 primární oddíly, jejichž definice je zapsána v MBR. Aby se obešlo omezení na počet oddílů, bylo to vymyšleno tak, že jeden primární oddíl bude označen typem extended a bude obsahovat neomezený počet logických oddílů, jejichž definice bude zapsána v jednotlivých EBR.

Zdá se tedy, že máte dva primární oddíly, přičemž druhý je typu extended a obsahuje dva logické oddíly. Řešení je tedy první logický oddíl v extended oddílu odstranit, posunout začátek extended oddílu a poté zvětšit primární oddíl.
Smeli (2302)|28.6.2008 14:11
No, takže, myslím to bylo tak, že při instalaci sem vytvořil dva oddíly, jeden 25GB, druhý zbytek. Následně sem z většího vytvořil ještě jeden, 30GB, který měl sloužit jako experimentální na linux a další. Po pokusu naistalovat Kubuntu - poprvé vše došlo po fázi, kdy se nepovedlo stáhnout českou lokalizaci, po druhé sem s Kubuntu odrovnal i Visty (jak sám nevím). Následoval reinstal Vist a formát oddílu. Ten pak zůstal "ležet". Až do dnes.

GParted viděl disk následnovně:

C: (systém) ||| D: (data) || free space |

Nakonec sem stáhl Hirens Boot CD, našel na něm Acronis, který dokázal volný prostor přilepit k systémovému disku.

Čímž chci taky všem poděkovat za pomoc :)
Petr S. (1220)|28.6.2008 15:06
Nemáš zač :)

Acronis je fajn, ten taky rád používám. Taky Partition Magic.
mech13 (5526)|28.6.2008 15:19
imho by to bez problemu melo jit pres GParted, ja s tim zvetsoval virtualni disk u VMWare stroje s nainstalovanyma XP a vpohode. sileny bylo zvetsit disk "fyzicky", jak doslo na natahnuti oddilu pres GParted bylo hned hotovo.

v tvem pripade bych napred asi normalne z vist odstranil ten maly prazdny oddil a pak jen "natahnul" systemovy

GParted jsem potreboval asi petkrat a jeste me to nezklamalo.
btw daji se s nim velmi jednoduse likvidovat skryte oddily se zalohama na notasech

treba to pomuze nekdy priste
Logout (4018)|28.6.2008 21:58
Partition magic mi nesmí do baráku poté, co při pokusu sloučit dva diskový oddíly je oba totálně..... no budu slušnej....
Smeli (2302)|29.6.2008 00:36
Oddíl sem samozřejmě nejdřív rušil ve Vistách, pak sem ho mohl přilepit k většímu, ale to sem nechtěl.

Jinak, snad takhle to vysvětlím lépe, jak to viděl GParted



Takto podobně tři části v pořádí systém, datový disk a nealokovaný prostor - každá část byla v samostatném zeleném rámečku, ovšem kolem datového disku a nealokovaného byl ještě jeden, který je spojoval. Ve strukturovaném výpisu byly systém a datový disk na stejné úrovni, nealokovaný prostor byl uskčený pod datovým diskem. Nepřišel sem na způsob jak dát k sobě systémový a nealokovaný. Pochopila? :)
Logout (4018)|29.6.2008 00:54
No tak to máš problém - protože disk je lineární a nemůžeš mít jednu partition přerušenou.
A abys to dal dohromady, tak bys musel:

a) spojit datovej disk a volný místo
b) zkrátit zleva (tzn. posunout začátek) datovej disk - to už nevím, jestli GPARTED umí, partition magic ano (s tím co jsem psal v minulym postu, takže pozor).
c) zkrátit zleva (tzn. posunout začátek) exteded partition (ve který je datovej disk a unallocated místo)
d) spojit systém a volný místo
Práce pro vraha....

Druhá možnost je sehnat/koupit disk kam se Ti vejdou data, zkopírovat, rozdělit disk, zkopírovat zpátky..... Todle řešení (vzhledem k tomu, že ty operace vejš bys měl tak jako tak dělat se zálohou dat,
protože šoupání filesystému je dost nebezpečná věc) bych Ti silně doporučoval, disky jsou levný. A koneckonců, jestli nemáš žádnej disk na zálohy, tak aspoň budeš mít....

Pak je ještě zločinecká možnost si objednat disk z eshopu, použít ho a vrátit ho :-D, nenavádim, jen že mě tak napadla hezká zločinnost :-)
Smeli (2302)|29.6.2008 01:11
Děkuju za pomoc, ale na tobě je krásně vidět, jak sis přečetl předochozí posty :)


[QUOTE=Smeli]Nakonec sem stáhl Hirens Boot CD, našel na něm Acronis, který dokázal volný prostor přilepit k systémovému disku.[/QUOTE]


Svým postem sem se snažil vysvětlit, proč to nechtěl udělat GParted a zjitit, proč to tak nechtěl udělat :)