reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RAID pole 0

AirForce1 (2)|28.6.2008 23:10
Když mám 2 SATA II disky v raid poli 0 a mám na něm nainstalovaný win XP a pak resetuju bios tak jde nějak to raid pole obnovit aniž bych o všechny data na discích přišel?
kdyžtak mám základní desku:
http://www.alza.cz/zakladni-deska-asus-p5n32-e-sli-d69728.htm
Dojigiri (1629)|28.6.2008 23:59
Mělo by stačit znova zapnout RAID řadič v Biosu - konfigurace RAIDu by se měla načíst z disků (je tam uložená). V každým případě nevytvářet RAID pole znova, přišel bys o všechny data.
Logout (4018)|29.6.2008 00:12
Mělo. Ale nedá mi to - k čemu ten RAID potřebuješ? Většinou je s ním více starostí než užitku (ztracená data, rozpadlá pole etc...), na systémovém disku to platí dvojnásob. Přístupovou dobu, největší problém HDD, ti raid nevylepší...
AirForce1 (2)|29.6.2008 12:03
[QUOTE=Logout;136767]Mělo. Ale nedá mi to - k čemu ten RAID potřebuješ? Většinou je s ním více starostí než užitku (ztracená data, rozpadlá pole etc...), na systémovém disku to platí dvojnásob. Přístupovou dobu, největší problém HDD, ti raid nevylepší...[/QUOTE]

takže to raid pole nic nevylepší? tak k čemu teda existuje když to je teda kničemu?
Dojigiri (1629)|29.6.2008 12:14
Vylepší ti rychlost čtení/zápisu u hodně velkých souborů (např. videa). Tj. jestli na těch diskách zpracováváš hodně často video, tak má RAID-0 smysl. U malých souborů se rozdíl moc nepozná, právě kvůli tomu, že se moc nezlepší přístupová doba.
Pavel Boček (4169)|29.6.2008 13:25
Zase bych to tak nehrotil...pokud to člověk nedělá na mrtvé čipové sadě (už jsem se poučil) a zálohuje důležitá data, tak je za vodou.

Zrychlení jsem cítil i ve hrách, dneska jsou již standardem velikánské herní soubory namísto desítek tisích malinkatých, takže pokud to člověk má zdefragmentováno, je to sekvenční čtení a dost to zrychluje nahrávání.

P.S.: seek se dá dost obcházet právě defragmentací...to nikdo pořádně nedělá, ale musím říct, že po defragmentaci (zvlášť na pomalejších PC) je to hodně znát. Bohužel, třeba tady mám 7,7 GB dat v replice databází SHW/TVF a jakmile to dám aktualizovat, nová data se uloží na konec a mám zase fragmentaci >44 %, na kterou se váže další a zpomaluje se to :(
kane.shw (1231)|29.6.2008 21:14
[QUOTE=AirForce1;136745]Když mám 2 SATA II disky v raid poli 0 a mám na něm nainstalovaný win XP a pak resetuju bios tak jde nějak to raid pole obnovit aniž bych o všechny data na discích přišel?
kdyžtak mám základní desku:
http://www.alza.cz/zakladni-deska-asus-p5n32-e-sli-d69728.htm[/QUOTE]

Tak jsem to schválně zkusil a funguje to v pohodě :thumb

Konkrétně se jednalo o desku Gigabyte GA-P35-DQ6 (rev. 1.0), čili čipset Intel P35.
Po CLEAR CMOS a nahrání defaultních hodnot BIOSu se jen disky zase nastaví v BIOSu do zapojení RAID (SATA RAID/AHCI Mode -> RAID).
Pak už vše fungovalo tak jak má, bez dalšího nastavování či komplikací.
Pavel Boček (4169)|29.6.2008 21:50
[QUOTE=kane.shw;137008]...[/QUOTE]

[SIZE="1"]Proč by nefungovalo ? Kdyby ne, tak už jsem před půl rokem dostal infarkt :rolleyes:[/SIZE]
kane.shw (1231)|29.6.2008 22:19
[size="1"]...sorry za OT:
@Pavel Boček: No promiň, ale s určitostí mu přímo na jeho otázku tady neodpověděl nikdo :rolleyes:
Prve se tu domnívalo, pak se tu chvíli řešily výhody/nevýhody RAIDu 0 a pak cosi o defragmentaci :).
Imho když jsem "mu" to zkusil a napsal jsem sem výsledek, tak má více jasno.

...ale možná se pletu. No tak Pavle...[/size]