reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Warrenovky aneb skrz Looking Glass Studios a dalších

adolfik (236)|30.6.2008 18:40
Možná někdo z vás se někdy schovával a modlil se, aby ten provaz vydržel a nespadly jste na zrovna hlídkující stráž nějakého tlustého barona s velice cennou sbírkou mincí, když jste se zrovna plížili jeho sídlem a měli ho v plánu ho okrást i o jeho hedvábné spoďáry...nebo jste někdy procházeli zmasakrovanou důlní stanicí Citadelou či mezihvězdnou lodí Von Braun a prděli si do kalhot při každém strašidelném zvuku vydaném nějakým zmutovaným zombákem hledající vás...
...
zase nevíte o čem mluvím, že?:D
a to si říkáte hard-core pařan?! Jděte si okamžitě oprášit své pařanské znalosti! :-P



Nemá smysl se zaobírat celou historií této firmičky, ale určitě na vzpomínku a symbolickému "zapálení svíčky" stojí si říct pár slov o kultovních hrách vyrobené právě od nich.



Za zmínku také stojí jeden človíček jménem Warren Spector. Byl to hlavní designer, který dělal či pomáhal na těchto hrách.

SYSTEM SHOCK I

Kyberpunková sci-fi/hororová akce z roku 1994 zasazena do roku 2072, vypráví osud Hackera (ano, s velkým H :)), který se nabourá do monopolní společnosti Tri-Optium a získává informace o vesmírné důlní stanici Citadela, ale je odhalen vychytralou umělou inteligencí Shodan. Je odveden na Citadelu, kde mu velitel stanice Edward Diego dá nabídku. Je mu voperováno několik kyber-implantátů a uložen do hybernačního spánku. Hra začíná jeho probuzením, když zjištuje, že většina posádky je po smrti a celá Citadela je pod Shodanovou vládou. Hra získala spoustu ocenění a stala se opravdovou revolucí. Hlavně pro svojí herní interfaci a spoustu možností hraní, protože pro dobové hry jako byl Doom nabízela možnost skákat, rozhlížet se nahoru-dolů, krčit se, ale hlavně byla skvěle hratelná a různé krvavé cákance a zmasakrovaná posádka lodi dobarvovala už tak výbornou temnou atmosféru, která uchvátí i dnes.



SYSTEM SHOCK II

Pokračování z roku 1999 navazuje po několika letech na události z jedničky. Von Braun je objevitelská vesmírná loď využívající poslední technologie. Je sponzorována taky společností Tri-Optium :) a vydává se do části vesmíru Tau Centi, kde se před několika lety se odehrály děsivé události z Citadeli. Hra zanechává původní princip z jedničky a přidává pár napadů. Jinak je to až na nový grafický kabát ten starej System Shock. Stále ta stejná hratelnost a atmosféra je cítit dále.




Jestli někdo z vás se slzama v očích dostává nutkání si zahrát System Shocky, tak můžu doporučit stránky http://www.strangebedfellows.de/, kde můžete najít upravenou verzi System Shock Portable, který umožnuje větší rozlišení a "bez problému" funguje na nových OS a je navíc plně kompatibilní s češtinou od RaDara na cd verzi ;). Také doporučím na System Shock 2 "Kolya Tools", který updatuje hru a dále ji upravuje, aby lépe fungovala na novějších OS (hlavně natrvalo zaregistruje jeden kodek na videa, který může za nefunkčnost her pod XP). Také se dají stáhnout nové textury-SHTUP a Rebirth. Spíš ale doporučuju jenom první, protože Rebirth sice pěkně upraví polygony postaviček, ale podle mě kazí hru. No, posuďte sami...


DEUS EX

Velice originální kyberpunkové RPG akce z první osoby odehrávající se v pochmurné budoucnosti. Po celém světě řádí epidemie smrtícího viru a vy jste kybernetický zaměstnanec anti-teroristické organizace UNATCO (United Nations Anti-Terrorist Coalition), která se snaží eliminovat teroristické přepady na vakcínu. Hra je inspirovaná System Shockem, pro svoji "kybernetickou atmosferu" získala mnoho ocenění a má velice působivý příběh plných obratů. Každou misi rozdělenou na lokace, kde se můžete volně pohybovat, můžete plnit jak chcete. Alternativních cest je opravdu hodně a můžete je kombinovat. Od terminatora, stealth-akci po diplomacii :-D
Tato hra patří mezi mé nejoblíbenější. I teď dokáže nabídnout mnohé a vůbec kam se na ni hrabou dnešní hry. Hra se dočkala jednoho pokračování Deus Ex: Invisible war, ale pro hráče původního deus exu to byl propadák a já ji ani tu nebudu uvádět. Prý má také vyjít Deus Ex3 (http://www.deusex3.com/).



THIEF
Asi nejvíce známá hra od této firmy a od Warrena Spectora. Zvláštní je, že po vydání hry byla hráči brána velice chladně. Ne každému se líbil popis hry-"Hra za zloděje". :D
Ten, kdo se ponořil do hrání, byl ihned pohlcen originalitou a opět temnou atmosférou hry. Nešlo spíš o simulaci zloděje, ale o ukázku fiktovního života ve středověku. Do hry byly zasazeny i nadpřirozené postavy a kouzla, což některé hráče (a hlavně recenzenty) znechutilo. Na každého hra působila velice silným dojmem. A to buď z originálního příběhu či přímo ze hry. Nešlo střílečku, ale o první stealth akci využívající spoustu originálních nápadů. Odpoutávaní pozornosti "fyzikou" nebo využívaní své zlodějské výbavičky (provazové šípy, oslepující granáty...atd.). Hra se dočkala menšího rozšíření ve formě Gold edice, navazujícího pokračování Thief 2:Metal Age a posledním Thief 3: Deadly Shadows


Bohužel...jak to bejvá...firma zanikla a kdo si rád zavzpomínal může jen tiše držet minutu ticha nebo si jít tyto fámozní hry znovu zahrát :D
Kdo má jakékoliv potíže s rozjížděním her či jejím hraním, tak s radostí samozřejmě pomůžu :D
Sikil79 (429)|6.7.2008 21:20
Mám na DVD z časáku Deus Ex: Invisible War a možná jak bude čas, tak si ho zahraju. Co se týče série Thief, tak první dva díly mi nějak unikly, ale trojku jsem dohrál. Hodnotím kladně. Hrál jsem to sice na nejtěžší obtížnost, ale nejtěžší bylo jen najít všechny cennosti na mapě. Likvidace protivníků a ostatní činnosti byly celkem jednoduché. Možná bych vypustlil možnost kdykoli "sejvovat" a nahodil systém checkpointů a nebo omezený počet savu jako tomu bylo u Hitman 2: Silent Assasin. Hra za zloděje vůbec nevadí. Většinou hraji za takovéto charaktery.
adolfik (236)|8.7.2008 16:00
Sikil79-No, pokud si nehrál první díl Deus Ex, tak by tě Invisible war mohl bavit, jinak tě okamžitě otráví a budeš jenom nadávat na tvůrce.
Maxtor (321)|9.7.2008 03:23
Osobne mi Deus Ex pripadal naprosto onicem.. ukoly typu najdi kartu, jez se posleze objevila nekde v parku na lavicce apod. mi pripadaly naprosto stupidni..
Serie Thief, pripadne System Shock ale v gamingu nemaji moc obdoby.. obzvlaste SS jiste patri do heni sine slavy.. dodnes nebyl v tomto zanru prekonan.. zrejme ani nikdy nebude..
adolfik (236)|9.7.2008 13:08
já ani nevím že něco takového tam bylo :) a na to, že to byla stealth/terminator akce mě ty úkoly přišly docela zajimavé
Sikil79 (429)|10.7.2008 19:08
[QUOTE=adolfik;140055]Sikil79-No, pokud si nehrál první díl Deus Ex, tak by tě Invisible war mohl bavit, jinak tě okamžitě otráví a budeš jenom nadávat na tvůrce.[/QUOTE]

Ne nehrál. A důvod? Omílání toho samého?