reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový Samsung 2493HM/2693HM nebo HP LP2465 (LCD do 13K na vše)

Jimbo83 (55)|30.6.2008 23:59
Tak po vybrání počítače, který se pomalu v CZC sestavuje dokončuju výběr monitoru. Strávil jsem nad tím snad 30 hodin, nebo mám aspoň takovej pocit:-) Jenom můžu dodat že monitor nechci na grafický práce, ale na běžnou práci s PC, tedy net, nějaký programy, pak určitě hodně filmy i ve full HD a taky aby mi na tom běžely v pohodě FPS hry, když už jsem investoval do GPU.

Dneska jsem se byl podívat na dva PC, jednak jsem rovnou vyloučil ty nové monitory od HP s lesklou obrazovkou - obraz vypadal super, ale jednak pozorovací úhly fakt špatný a pak ta leská obrazovka je věc vkusu - já zjistil, že mi totálně nevyhovuje. Při tmavší ploše jsem se viděl jako v zrcadle....

Dále jsem viděl monitor Samsung 245B - ten mě trošku zklamal, ale i překvapil. Jednak se mi docela dost líbil, na černém pozadí vypadal obraz fakt dobře. Co jsem zkoušel tak oproti HP měl o dost lepší pozorovací úhly a to i ze stran (z takového úhlu na něj asi ale někdy budu koukat). Co mě překvapilo tak bylo to, že jednotlivé fonty na ploše a ikonky nebyly vůbec zaostřené - byly docela dost rozmazané. GPU to asi nebylo protože jak jsem psal HP to měl super. Je dost možný, že to mohlo být buď špatným nastavením a nebo nejspíš (logicky?) tím, že monitor byl přeci jen větší než ten HP o dva palce a připojen byl přes analog. Takže před digitál by se to nejspíš nestalo a vypadalo by to mnohem líp, chtělo by to ale vidět.

Mám několik pořadavků, které někeré monitory totálně diskvalifikovaly. Předně asi monitor musí být nastavitelný na výšku, protože jinak bych musel sedět vzhledem k jeho poloze a nebo ho něčím podložit, což je hrůza. Druhá věc byla, aby podporoval HDCP. Od toho jsem málem u HP LP 2465 upustil, však jsem našel programy přes které jdou filmy s touto ochranou přehrát, aniž by někdo vlastnil patřičný HDCP monitor. No a pak taky neměl nějaký brutální inputlag...

Favorité

HP LP 2465 mi přijde jako super záležitost, teď stojí v Alza.cz jenom 13K což je bomba. Bohužel nemá HDCP a dle některých diskusí to vypadá, že má asi i nějaký nepříjemný inputlag (jako ostatní S-PVA panely). Ten se ještě neměřil v téhle recenzi, nicméně z ní vyšel dost dobře. Akorát mě tam zarazilo to podsvícení. Taky by mohl mít HDMI, ale na to je moc starej:-)

Recenze HP LP2465 na SHW

Favorit No. 2 (spis 1) - Samsung 2493HM nebo 2693HM

Jde o docela nový monitor, zde je recenze na SHW.

Jsou to TN panely, které v testu dopadly dost dobře. Obsahují HDMI technologii a dosahují full HD 1080p. Dále mají dobré barevné podání už při zapojení a pak obsahují jakousi softwarovou kalibraci, která barvy dokáže taky dost zlepšit. Podsvícení a ergonomie super a navíc jsou lepší pozorovací úhly oproti třeba té 245B.

Review 2493HM na Overclockers Online

Další semi review 2493HM a ohlasy jsem našel zde, většinou dost pozitivní:
PC Advisor review

Rozdíly mezi 2693 a 2493:

2493HM - 24 palců, kontrast 10.000:1, cena 10,5K (verze matný rámeček + USB)
2693HM - 26 palců, kontrast 3.000:1, cena 13K (verze matný rámeček + USB)

Přeci jenom ten druhý stojí o 2,5K více a stejně jako HP s S-PVA panelem, ale zase má úhlopříčku větší o 4 cm, což je prostě už docela dost znát:-)

Pořád ještě pak jsem nezavrhnul ten 245B. Dle recenze nevypadá pořád špatně, ale postrádá USB, dostal o 10% méně za pozorovací úhly a nemá HDMI. Je to přeci jenom starší model. HDCP pravděpodobně podporuje.

Volba tedy padne nejspíš na ty nové Samsungy. I když jsou to TNka, tak mají už o něco lepší pozorovací úhly než 245B (a ten je taky neměl špatné), na filmy jsou giga a na hraní her taky, protože nemají oproti vyspělejším panelům inputlag.

Máte ty monitory někdo? Zajímalo by mě, jaký máte kontrast třeba u toho staršího Samsungu 245B, tedy jestli jsem viděl hodně špatný kvůli připojení přes analog. Nechce se mi věřit, že by ho měl tak špatný, protože i ten prodavač se nad tím pozastavil.

Skvělý by bylo, kdyby někdo měl ty nové 2493HM, protože vypadají oba jako docela slušný kauf a dle různých hodnocení i parametrů jsou fakt super. Máte někdo zkušenost třeba s tím HP LP 2465, určo ho tady dost lidí má. Já ho prohlížel u nás v práci - filmy na tom vypadají super, ale nevím jak je to s hrama, na ty moc dobrý odkazy v diskusích nebyly.... Chybějící HDCP se dá taky obejít, ale pořád je to prohram za 1000 aspoň, čímž naroste cena monitoru.
Jimbo83 (55)|1.7.2008 22:01
Tak jsem dneska viděl jak 2493HM tak i 2693HM, ten větší mi byl předvedenej v nějakym testovacím módu v Alze a vypadal teda giga, fakt docela rozdíl takový stolní kino:-) Až si říkám jestli není moc giga. Barvy vypaly super, ostrost taky, pozorovací úhly dost slušný na TN.
Jimbo83 (55)|21.7.2008 17:01
Tak nakonec po nekonečných výměnách mám doma LP2465 a jsem moc spokojenej. Obraz super, úhly taky takže mě nebolí oči z toho jak se pořád mění barvy. Je to novější revize 1.30 která dle mě hodně zapracovala na odezvě. Co jsem si pouštěl Eizo monitor test tak u hejbacích objektů to bylo lepší než na Samsungu TN 204B a to je co říct.

U Crysis jsem žádnej input lag nezpozoroval, takže předpokládám že je malej a ani nejde postřehnout. Toho jsem se bál nejvíc a v tomhle ohledu jsem spokojenej. Jinak podání barev samozřejmě super, černá by u filmů mohla bejt černější, ale lepší ji neměl žádnej ze Samsungů.

Lepší obraz by pak dělal monitor s skleněnou obrazovkou, nebo lesklou, holt televize to nebude nikdy. Navíc nijak nepíská ani nevydává zvuky při šníženym jasu, jako některý TNka co jsem zkoušel. Ještě ladím teplotu barev, ale tak jak to mám teď je to docela good. Za 13K teda dost dobrý kup.