reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zajímají Vás digitální fotoaparáty?

Karel Polívka (1485)|1.7.2008 08:20
  • Ano, kromě počítačů je focení má další vášeň
  • Ano, občas fotím, takže se hodí informace
  • Ano, právě si plánuji nějaký koupit
  • Ne, fotoaparát už mám a dále mě nezajímají
  • Ne, fotografování mi vůbec nic neříká
johny__g (6387)|1.7.2008 08:27
Foťák mám, fotím, ale vášní bych to nenazval.
Withman (1337)|1.7.2008 08:34
Ano, momentálně si plánuji nějaký zakoupit.

Hodilo by se nějaké porovnání Canon EOS 450D vs. 1000D vs. Nikon D40X vs. Nikon D60. :D
Karel Polívka (1485)|1.7.2008 08:42
[QUOTE=johny__g;137485]Foťák mám, fotím, ale vášní bych to nenazval.[/QUOTE]
Dobře, přidána ještě jedna možná odpověď: "Ano, občas fotím, takže se hodí informace"
KEOSAN (958)|1.7.2008 08:48
Ano, prave si planujem nejaky kupit.
Zeli (397)|1.7.2008 10:37
Fotaky me zajimaji jen chvili pred koupi, potom dokud slouzi, tak slouzi. Nejak nevdim duvod proc se fotakama zaobirat, jen snad kdyz by nejaky vyrobce prisel s necim opravdu revolucnim, co tu jeste nebylo.
Jiziii (796)|1.7.2008 13:22
Ano krom počítačů a dalších věcí rád fotím. Fotím často Docela starým olympusem c720UZ ale fotí docela eště pěkně. Chtěl bych si nákej novej koupit asi Canon bo Olympus ale nemám moc peněz
Tenhle mi stačí
Vladimir (67)|1.7.2008 13:46
Fotenie ma síce zaujíma, ale myslím si že test digitálnych fotoaparátov nemá čo robiť na tejto stránke. Je kopa iných produktov ktoré zatiaľ neboli otestované (Radeon HD48x0, GeForce GTX200,...). Megatest grafických kariet alebo základných dosiek by som ocenil.
noegoncz (319)|1.7.2008 13:55
- Foťák mám, fotím, ale vášní bych to nenazval - ta odpověď je zcela vyhovující. Dříve jsem měl CANOS S2 IS, docela slušná spíše hračka. Poté jsem si pořídil 350D + 2 obyč.objektivy a nemůžu si stěžovat. Sice mi to zrovna moc nejde, ale baví mě to..:)
HiLow (1000)|1.7.2008 17:47
Digitalni fotak jsem si poridil uz hodne davno, tehdy 2Mpx byly vyjimkou. Nicmene muj Kodak ma asi opravdu vyjimecnou optiku, protoze fotky z nej vypadaji lepe nez z dnesniho nejakeho levneho 8Mpx.
Ted fotim uz jenom vyjimecne, ale jen kvuli sve lenosti. Nechce se mi davat baterky na nabijecku:D

//EDIT: Kde ze ja ho vlastne mam, jdu se po nem juknout.
//EDIT2: Moje zena ho kdysi pujcila znamym a ti mi znicili miniUSB konektor. Rvali to tam na silu, tak znicili jak ve fotaku, tak na kabelu. Tak ted jedu jen pres karty.
ICE_D (2754)|1.7.2008 17:52
- Ne, fotoaparát už mám a dále mě nezajímají

Fotak vozim hlavne na tuning srazy, abychom meli co davat na www :D jinak doma nejaky ty prilezitosti jako svatky narozky vanoce... Nicmene fotky nechavam jak jsou, neupravuju je.
Zadny informace nevyhledavam, nepotrebuju...
HiLow (1000)|1.7.2008 18:03
[quote=ice_d;137703]- Ne, fotoaparát už mám a dále mě nezajímají

Fotak vozim hlavne na tuning srazy, abychom meli co davat na www :D jinak doma nejaky ty prilezitosti jako svatky narozky vanoce... Nicmene fotky nechavam jak jsou, neupravuju je.
Zadny informace nevyhledavam, nepotrebuju...[/quote]

Presne moje rec- fotky neupravuju, nechavam jak jsou. Vyjimecne delam upravy, treba moje svadba atd. Ale jinak vse natural.
Pavel Boček (4169)|1.7.2008 18:04
Fotoaparát mám, pokud jej nezapomenu rád něco vyfotím, jinak se ale o fotoaparáty nezajímám. Změní se to zřejmě, až koupě lepšího modelu dostane dostatečnou prioritu, to ale hned nebude...
Karel Polívka (1485)|2.7.2008 00:28
[QUOTE=Vladimir;137610]Fotenie ma síce zaujíma, ale myslím si že test digitálnych fotoaparátov nemá čo robiť na tejto stránke. Je kopa iných produktov ktoré zatiaľ neboli otestované (Radeon HD48x0, GeForce GTX200,...). Megatest grafických kariet alebo základných dosiek by som ocenil.[/QUOTE]
Ta anketa není z toho titulu, že by měly být takové články na SHW, respektive že by je měla zpracovávat redakce SHW (od toho tu máme další server: www.digimanie.cz), ale zajímaly mě výsledky a také diskuze o tomto právě z pohledu čtenářů SHW. Čili neodbíhejme prosím od tématu (grafické karty).
Vladimir (67)|2.7.2008 00:45
Tak pardon, tá anketa vo mne vzbudila dojem, že skúmate záujem o test fotoaparátov na stránkach SHW.
Hromas (14)|2.7.2008 10:34
Fotografie byla a je mým koníčkem již od mládí a to je opravdu již dlouho.Digitelizace přinesla mnoho zjednodušení,ale také něco vzala.V dnešní rychlé době to ale jinak nejde.Jen mě mrzí optické vady některých i dosti draho prodávaných fotoaparátů.
KEOSAN (958)|2.7.2008 16:09
Co by ste poradili za digofotacik v cene tak do 8000 Kc bez DPH ?

Parametre:
- opticky stabilizator /+ naviac by mohol byt este aj elektronicky k tomu/
- velmi dobre detailne fotenie na dialku /velka ohniskova vzdialenost, alebo opticky zoom 10-18x/
- rychle seriove fotenie na pomerne velkom rozliseni /aspon 4mpx/,
- dobry dosah blesku a dobre fotky aj v horsie osvetlenej miestnosti /to byva casty problem/
- dobre fotky aj na ISO800 a aby zvladol fotenie aj vecer,
- vhodne by bolo, keby bol aj nejaky rezim pre pohyb /napr. sport/
- napajanie - iba dobijatelnymi AA bateriami ,
- idealne aby na seriu baterii vydrzal urobit co najviac fotiek.
- face detection vyhoda,
- video minimalne 640x480 ohranicene iba kapacitou karty,
- podpora SDHC kariet /vacsich ako 4GB/

Zatial co som hladal, tak sa mi pozdavaju Canon SX100is a este Fujifilm S8100fd. Pripadne uvitam tipy na ine + zhodnotenie kvality vyberu fotakov.
Milan Šurkala (160)|2.7.2008 16:31
[QUOTE=KEOSAN;138137]Co by ste poradili za digofotacik v cene tak do 8000 Kc bez DPH ?
[/QUOTE]

Tak recenzi Fuji S8100fd naleznete zde https://www.digimanie.cz/recenze-finepix-s8100fd-maji-se-ostatni-ultrazoomy-bat/2222
Máte dost vysoké nároky, které vám jen tak nějaký fotoaparát nesplní. Optický stabilizátor OK, detaily na nejvyšší ohniska nebývají zpravidla příliš kvalitní, ale dá se i u kompaktů. Rychlé sériové focení na 4MPx jsem snad ještě neviděl, ale tak 3MPx by snad stačit mohly. To už se občas objeví. Dosah blesku je aspoň u S8100fd dobrý, při vyšších citlivostech dále roste. Dobré fotky na ISO 800 u kompaktu? Tak na to zapomeňte, dobré fotografie se dají pořídit zpravidla maximálně s ISO 400. Některé fotoaparáty ale dokáží u ISO 800 slušně zachovávat barvy a detaily a šum ještě není tak velký, aby se nedal odstranit odšumovacím softwarem. Režim pro pohyb, sport má snad úplně každý fotoaparát. Napájení AA bateriemi, proč ne také Li-Ion? Myslím, že obě řešení jsou si rovnocenná. S8100fd je na čtveřici AA baterií a s kvalitním články zvládne přes 600 fotek. Face detection, to už má dnes také kdekdo, nejlépe mě zatím přesvědčil Panasonic, ten dokáže detekovat tvář snad i z profilu. Videa nejsou u fotoaparátů příliš dobrá, jen málokterý umí skloubit optickou stabilizaci, možnost zoomu a zvuk do jednoho. Podpora SDHC, to je rozumný požadavek. Ještě bych nezatracoval Sony s Memory Stick kartami, ty jsou docela rychlé a ne až tak drahé. Nechápu však Olympus, který se pořád drží pomalých a velmi drahých, málo kapacitních xD karet.

Osobně bych si koupil asi SX100IS. Ten jsem však ještě netestoval.
KEOSAN (958)|2.7.2008 16:41
[QUOTE=Milan Šurkala;138149]
Osobně bych si koupil asi SX100IS. Ten jsem však ještě netestoval.[/QUOTE]

Dakujem za nazor. Takze pozeram, ze ten Fujifilm uz bol teda v rukach ?
Recenzie na obe som cital, ale u oboch su klady aj zapory /avsak nie konkretne tuto.
Dakujem, pozriem, precitam/.

Preco vyber prave toho Canonu, nejake argumenty pre a proti tomu Canonu VS Fujifilmu ?
Co som cital tak ta S8100fd vraj ma dosah blesku 8m, canon iba 3m. Ale vraj ten Canon
ma fotit lepsie za horsieho svetla ? Co je viac pouzitelnejsie ?

Plus ten ultrazoom - 18x nemusi byt na zahodenie, ale je to prakticky udrzatelne, keby
chcel clovek fotit napr. orla vo vzduchu seriovym fotenim ? Ci to clovek ustoji s traslavymi rukami ? :)
Alebo prakticky nad 10x-12x to uz nema taky prakticky vyznam ? Uvital by som nejake
prakticke rady, skusenosti s fotenim s ultrazoomom s 10-18x optickym priblizenim,
plus skusenosti s pouzitelnym rychlym seriovym fotenim vo vyssom rozliseni.
Milan Šurkala (160)|2.7.2008 19:06
Proc bych si vybral Canon? Mým hlavním důvodem je rychlost. Nevím jak SX100IS, ale A590 IS mě potěšil neskutečně rychlým ostřením a zatím se mu nic nevyrovnalo (a to testuji už asi třináctý fotoaparát). SX100IS by měl mít stejný procesor, takže předpokládám, že bude mít přibližně stejně rychlé ostření. Umí supermakro, podporuje SDHC karty, má vynikající světelnost, takže ani focení ve zhoršených podmínkách nebude problém. Jen by mě štval rozsah ohnisek, začínat až na 36 mm není dle mého názoru šťastné. Takových 32-33 mm bych viděl raději. V neposlední řadě je to nízká cena a menší rozměry a hmotnost.
Tím nechci Fujifilm S8100fd zatratit. Má mnohem větší rozsah ohnisek, začíná na mnohem širších 27 mm, což je super. Světelnost má rovněž velmi dobrou, kromě xD karet podporuje i SDHC a supermakro umí také. Je však větší a těžší, dále je spíše pomalejší a to zejména na dlouhých ohniscích, kde i hůře ostří. To je ale typická vlastnost, jen málokterý ultrazoom dokáže na dlouhém ohnisku rychle ostřit.
Proto si také myslím, že focení orla ve vzduchu se sériovým focením bude doxela problém. On problém už je při těchto ohniscích vůbec stíhat mířit fotoaparátem na orla. Pokud lidský faktor toto zvládne, obávám se, že s ostřením bude mít fotoaparát docela problém (důležité je první zaostření, po spuštění sériového snímání se už neostří. Ostří se pouze u pomalých sériových snímání, které mají cca 0,5 fps). A jak jsem už říkal, na delší ohniska ostří Fuji pomalu. Osobně si myslím, že dlouhá ohniska nejsou příliš důležitá, on rozdíl mezi 10x zoomem a 20x zoomem není tak velký jak se zdá. Je to totiž jen polovina prvního (dvojnásobné přiblížení oproti 10x zoomu, rozhodně ne ještě 10x násobné přiblížení jak si někteří mylně myslí). Ohniska kolem 300-350 mm jsou již naprosto dostatečná pro všechno. Případně to řeší ořez (v tomto má Fuji navrch, má vyšší rozlišení). Fuji má především výhodu v širokoúhlosti, těch 36 mm Canonu je docela dost. Sám jsem zvědav, kdy Canon konečně uvede fotoaparát se širším ohniskem.

EDIT: Jo, a ještě pro Canon mluví větší možnosti manuálních nastavení, závěrka může mít čas až 15 sekund, kdežto Fuji jen 4 sekundy. Pro někoho nepodstatné, ale já si s dlouhými časy rád hraju, takže bratrova FZ7 (Panasonic) s 60 sekundami je pro mě super hračka.
KEOSAN (958)|2.7.2008 19:36
Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Ospravedlnujem sa, ak by niekomu vadilo, ze som sa tu zacal pytat na konkretne fotaky. Nechcel som zakladat dalsie zbytocne vlakno, kedze bola jedna z odpovedi o kupe noveho fotaku.

Este by som sa k tomu opytal - u toho Canonu sa hovori v recenziach, ze ma dobre vysledky aj v horsich svetelnych podmienkach.

A u Fujifilmu, ze ma problemy pri trosku horsich svetelnych podmienkach, aj ked ma F2.8 - F4.5 lepsie ako Canon u ktoreho je to o trochu menej - F2.8 - F4.3. Ako je to mozne ? Klame Fujifilm ? Ci to Canon nejak vylepsuje ?

Dalej aky je prakticky rozdiel v blesku, osvetleni a kvalite fotiek pri horsej svetelnosti ? Je lepsie mat fotoaparat, co nema problem so svetlom ako Canon a 3m blesk, ci 8m blesk a horsie fotenie pri horsom osvetleni ako ten Fujifilm ? Predsa len ten dosah blesku je u Fujifilmu pekny... Potom pouzitie zoomu pri foteni v horsich svetelnych podmienkach /napr. oslavy/, vedie k velmi tmavym fotkam /alebo zase vela sumu/. Pripadne zoom + blesk na dlhsiu vzdialenost tiez nezafunguje. Vyvazi to napr. fotenie bez blesku so zoomom s pristrojom, co to citlivejsie dokaze spracovat ?
Milan Šurkala (160)|2.7.2008 22:10
F2,8-F4,5 je HORŠÍ než F2,8-F4,3!!! Čím nižší číslo, tím lepší (bombastický je třeba 12x zoom Panasonic FZ7, který má F2,8-F3,3 a naopak tragédií je Panasonic LZ10, který má F3,3-F5,9). Když je číslo vysoké, fotoaparát více cloní, tedy je méně světelný. Neboli propouští méně světla a je nutno volit delší časy. Jinak co se týče těch horších světelných podmínek, ono také vedle světelnosti musíte brát v potaz úroveň šumu, která je za horšího světla většinou u všech fotoaparátů už i na ISO 100 špatná.
S tím bleskem. Ne vždy je silný blesk výhodou, tváře pak mohou být velmi světlé a pozadí tmavé. Na toto se hodí slow synchro blesk, který zvolí delší čas závěrky, trochu přisvítí bleskem (tím se zvýrazní postavy), ale díky delšímu času bude dobře vidět i pozadí. Osobně u fotografií z oslav preferuju blesk stáhnutý na minimum tak, aby pomohl dostat do snímku více světla, ale aby tam nebyl příliš cítit (silný blesk fotku akorát zkazí). Zas si o tom Canonu nedělejte velké iluze, on o moc světelnější není. Navíc bez blesku bude každý fotoaparát volit příliš dlouhé časy. Ty sice možná udržíte z ruky (díky mechanické stabilizaci se s trochou štěstí a umu dají při zachování rozumné ostrosti na krátké ohnisko udržet i časy kolem sekundy), ale lidi se budou hýbat a dostanete tam pohybovou neostrost. Časy delší než 1/20 s nemají smysl, takže blesk využít musíte. Při statických fotkách, kdy se lidi nehýbou, můžete klidně použít i časy cca 1/6 s, ale momentky se s tím fakt udělat nedají. Myslím, že ani jeden fotoaparát nebude špatný, ale chce se to naučit trochu tomu blesku kecat do práce a spíše jej mírnit. Ovšem to je můj názor, nemám rád, když je na fotografii blesk vidět (pokud už to není umělecký účel, s bleskem se dají dělat supr věci).
pavel_p (993)|2.7.2008 22:58
[QUOTE=Karel Polívka;137482]
  • Ano, kromě počítačů je focení má další vášeň
  • Ne, fotoaparát už mám a dále mě nezajímají
[/QUOTE]
Nějak takto. Recenze foťáků mne až tak nezajímají, se starým dobrým Canonem G6+polarizák jsem až na velikost spokojený a od malého foťáku nemůžu zas chtít takovou kvalitu.
Jinak fotím docela rád vždy, když se naskytne příležitost a třeba nějaké tipy jak dělat nevšední a zajímavé fotky (hlavně přírody příp. měst) bych ocenil.
Jura2 (152)|5.7.2008 22:14
Fotenie ma veľmi baví a zaujíma. Môj prvý digitál bol 2.0 Mpx Canon a fotil super. Nedávno som si zakúpil Fuji FinePix 9600 S a zatiaľ na 100 % nevyužívam jeho schopnosti. Privýtal by som niečo aj o úpravách digitálnych fotiek na PC. A ešte PS:
- škoda že kinofilmi sa vytrácajú. Bolo by menej nafoteného balastu a viacej kvality. Ale doba ide, že ? Takže....
red1 (12)|7.1.2009 09:04
Ano, občas fotím, takže se hodí informace - asi tak bych odpovedel

Jenze je to v podstate jen tehdy, kdyz fotoaparat uvazuji vymenit. Donedavna jsem mel fantasticky olympus 765UZ, fotky delal fajne, jen me nevyhovoval po strance rozmeru (preferuju momentky a nebavilo me kvuli tomu tahat batoh). Tudiz jsem ho nedavno vymenil za mini compacta mju 1010 a jsem spokojen a nekolik let me ted deni v oblasti fotoaparatu zajimat nebude :)
Aigor (201)|7.1.2009 10:52
Ano, kromě počítačů je focení má další vášeň, ale fotoaparáty mě dále nezajímají ;-)

Fotoaparát beru jen jako technický prostředek. Samozřejmě vím, jaký lepší bych chtěl, ale prodat dům mi manželka nedovolí. Spíš se zajímám o fotografování jako takové. Technika je podružná. Máme doma kompakt, zrcadlo i středoformátový analog.
Leroj (271)|7.1.2009 12:08
* Ano, kromě počítačů je focení má další vášeň
* Ano, právě si plánuji nějaký koupit

Jenom doplním, že mám zrcadlo a plánuji nákup kompaktu, takže momentálně shánim informace.
Pokud mám nakoupeno, tak techniku sleduju jen lehce, abych byl v obraze.
Huncut (56)|7.1.2009 12:28
Fotak mam, ale ne digitalni. Fotim kinofilmovou zrcadlovkou velmi rad. Digifoto me zajima jen obcas ze zvedavosti, kdyz Pentax vyda nejakou novou zrcadlovku :)
xmarek (1676)|7.1.2009 13:53
V minulosti jsem se o focení dost zajímal. To bylo ještě za éry kinofilmů. Pak jsem se postupně dopracoval k nějaké té digitální pseudozrcadlovce Panasonic FZ-20. Původně jsem chtěl vybrat nějaký ten foťák pro ženu. A nakonec u toho i zůstalo. :D Prostě jsem své ženě předal otěže, doporučil nějaký ten soft (Gimp) a už jen z povzdálí pozoruji její výtvory. Jelikož jsem ujetý do spousty věcí (Hi-fi, PC, Programování atd.) tak už na tenhle zajímavý koníček nějak nemám čas. A někdy je to i levnější. :D
Encore1106 (424)|11.1.2009 11:08
Ano, občas fotím, takže se hodí informace
Většinou dokumentuju nějaký akce, párty, výlety, z vlastní iniciativy, jenom mě na tom štve, že pak na těch fotkách skoro nejsem :( Vlastním ale jenom obyčejný kompakt, takže se nedá mluvit o nějakym profesionálnějším focení, přesto se informace hodí (ikdyž spousta jich je zaměřená na lepší foťáky, s většími možnostmi nasstavení, použití příslušenství, což se neslučuje s myšlenkou u dveří při odchodu - "Pěněženka, klíče, mobil, foťák..OK, může se jít kalit."..
webster350 (23)|16.1.2009 17:42
Ano, občas fotím, takže se hodí informace