reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak zformátovat SAMSUNG 750GB, SATA II NCQ, 32MB?

Georg2 (9)|2.7.2008 10:10
Mám desku: MSI K8N,s939,nForce4 a doteď používaný HDD 120GB NTFS do PATA.
Koupil jsem "SAMSUNG SpinPoint T334 750GB, SATA II NCQ, 32MB" který byl naformátovaný NTFS. Bios i oper.systém Win-XP jej viděli. Jelikož ale na něm něco bylo, tak jsem si řekl, že ho přeformátuju. Spustil jsem formátování z instal.CD Win-XP, ale to před koncem vyhodilo hlášku, že formátování nelze dokončit. Tak jsem jej chtěl nafomátovat z oper systému, ale to dopadlo stejnou hláškou a kousl se systém. Po restartu už systém s připojeným SATA diskem nenajede (po odpojení ano), a BIOS jej také přestal vidět.
Zkoušel jsem v BIOSU zapínat SATA, ale bezvýsledně, přesto, že jej to dříve vidělo s vypnutým.
Nevím co s tím. Jak ho zpět naformátovat?

Poraďte někdo prosím.

"Zoufalec".
Jiziii (796)|2.7.2008 10:16
To vypadá jestli ti skončil ve dvouch stejnejch místech že je rozbitej nech ho reklamovat (asi je novej ne?)
crasher.km (919)|2.7.2008 10:16
co zavést SATA ovladače při instalaci XPček ? nebo update biosu
Jiziii (796)|2.7.2008 10:21
bo taky skontroluj jestli ho nemáš špatně připojenej nákej špatnej kontakt ale tím to asi nebude
ale skusit to mužeš

eště mě napadlo skus ho projet nákým programem na otestování disku
TuneUp utilities bo HD tune bo něčím podobným
Georg2 (9)|2.7.2008 10:26
[QUOTE=crasher.km;138006]co zavést SATA ovladače při instalaci XPček ? nebo update biosu[/QUOTE]

No jo, ale proč, když to před tím jelo.....a navíc ty ovladače nemám. Kde je vzít?
Georg2 (9)|2.7.2008 10:28
[QUOTE=Jiziii;138009]eště mě napadlo skus ho projet nákým programem na otestování disku
TuneUp utilities bo HD tune bo něčím podobným[/QUOTE]

nemúžu ho projet, -nevidí ho ani BIOS.
crasher.km (919)|2.7.2008 10:28
[QUOTE=GeorgMiki;138010]No jo, ale proč, když to před tím jelo.....a navíc ty ovladače nemám. Kde je vzít?[/QUOTE]

skus ho projet diagnostikýma utilitama ... např HDtach (spoustu jich najdeš u nás v downloadu) a pak kdyžtak pořešíme ovladače ;)
crasher.km (919)|2.7.2008 10:29
[QUOTE=GeorgMiki;138011]nemúžu ho projet, -nevidí ho ani BIOS.[/QUOTE]

a co třeba ho přepojit na SATA I ?
Georg2 (9)|2.7.2008 10:31
[QUOTE=crasher.km;138013]a co třeba ho přepojit na SATA I ?[/QUOTE]

Promiň, ale nevím jak.
Georg2 (9)|2.7.2008 10:33
[QUOTE=GeorgMiki;138014]Promiň, ale nevím jak.[/QUOTE]

jo já blb. T y myslíš konektor. Tak tam ho mám.
Jiziii (796)|2.7.2008 10:37
No skus jinej SATA konektor
Tam asi SATA II nemáš tak prostě skus jinej
a nebo se tady eště řešil jumper taky u samsungu ale nevim jestli to mělo něco společnýho s tvým problemem
husky14 (4214)|2.7.2008 10:56
A zkoušels ho v BIOSu nasimulovat jako IDE?
Georg2 (9)|2.7.2008 11:09
[QUOTE=husky14;138021]A zkoušels ho v BIOSu nasimulovat jako IDE?[/QUOTE]

Jestli jsem to dělal správně, tak myslím, že jo.
Federmann (36)|2.7.2008 11:45
Nejsem si jist, že to zvládá deska (její BIOS), nezbývá než to zkusit na jiném PC, umazat MB-sektor a postavit jej celý znova, pak bude fungovat normálně. (sám jej mám a je OK)
Georg2 (9)|2.7.2008 11:59
[QUOTE=Federmann;138036]Nejsem si jist, že to zvládá deska (její BIOS), nezbývá než to zkusit na jiném PC, umazat MB-sektor a postavit jej celý znova, pak bude fungovat normálně. (sám jej mám a je OK)[/QUOTE]

To, co píšete je sice asi pravda, ale nevím jak na to.
Osobně si myslím, že to co bylo na tom HDD a díky čemu jej před tím BIOS viděl, jsem tím formátováním asi odstranil. Ale teď co s tím?
Pavel Boček (4169)|2.7.2008 12:59
Jak říkal Federmann, zkusit na jiném PC a pokud půjde, normálně naformátovat. Pak ještě vyřešit to, proč tady vůbec nejde :notsure

Pokud na jiné desce také nebude v BIOSu, reklamovat. Musí ale být nastavena správně kompatibilita, tj. pokud deska umí jen SATA-150, disk musí mít správně nastaven jumper ! Jinak to právě BIOS neuvidí...
crasher.km (919)|2.7.2008 14:31
[QUOTE=Pavel Boček;138050]

Pokud na jiné desce také nebude v BIOSu, reklamovat. Musí ale být nastavena správně kompatibilita, tj. pokud deska umí jen SATA-150, disk musí mít správně nastaven jumper ! Jinak to právě BIOS neuvidí...[/QUOTE]

to už se tu řešilo ;)
Pavel Boček (4169)|2.7.2008 16:57
[SIZE="1"]:confused::confused::confused: To byl úplně jiný model, jumper neměl. Tohle je starší verze, ten ho myslím bude mít...[/SIZE]
Georg2 (9)|2.7.2008 20:26
Jen si myslím, že v jumprech to nebude, protože jsem s nima nic nedělal a disk mi na tomto compu šel. Jak už jsem psal v prvním příspěvku.
blamage1 (1)|22.7.2008 08:50
Já se obávám že problém bude úplně někde jinde. Myslím že jsem ho tady už jednou publikoval, jednalo se o problematický čip Nvidia 4 SLI a jeho deriváty. Pokud tahle deska od MSI má čipset téhle řady může být problém řešitelný, ale nepřinese žádnou výhodu, navíc ani stabilitu. Naformátovat v jiném kompu pomůže, ale chyba při formátování mi připomíná chyby na které jsem narazil u prvních SATA 3G od WD. Tuším že šlo o verzi KS. Problém byl v tom že pokud byly disky připojeny k řadiči NVidia ten z nějakých prazvláštních důvodů hlásil chyby povrchu disků.... Stačilo si prohlédnout evtlog/system na stanici a hned bylo vymalováno. V dobu kdy jsem disky využíval a zapisoval na ně končil zápis hláškou že na disku byla detekována chyba. Nic víc, nic míň, disky byly ale v pořádku. Přesto pokusy o souvislý zápis (například dvou souborů kopírovaných mezi disky najednou) skončilo havárií kdy systém přestal reagovat úplně a ani se nenamáhla s BSOD. Přejumpnutí na 1,5G rozhodně nepomohlo...
Co doporučuji je provést upgrade BIOS, pak naformátovat disk jinde, připojit a pokusit se vytvořit souvislý zápis do jednotky. Pokud projde, ještě není vyhráno, stáhněte si program AMCAP.exe (ten dneska vyvíjí po MS nějaký nadšenec) v eval verzi, nainstalujte a ignorujte hlášky o tom že nemáte žádný capture zařízení. Je to program na grabování videa prostřednictvím různých karet. V menu "File" vyhledejte "Save" a v příslušné položce vytvořte soubor a alokujte mu 1000MB prostoru z disku. Pokud při této operaci disk nezhavaruje máte vyhráno. Pokud ano, pak udělejte to samé co já. Vymontujte desku, pěkně si ji prohlédněte a pak s ní homen třískněte z okna (pokud bydlíte výše, pokud ne doporučuji dědu Mráze - 5-20KG kladivo) a utíkejte do obchodu koupit nějakou stabilnější desku na s939. S vyšší verzí čipsetu od NVidia nebo radši od jiného výrobce (preferuji po zkušenostech ATI).
Problém byl pravděpodobně v úsilí alokovat paměť disku nějakou instrukcí z čipsetu který zřejmě neuměl pracovat s větší cash pamětí (více jak 8MB) a následně došlo k přetečení bufferu a ke stop stavu systému. Ale to je můj odhad, protože rozparsovat se mi ten problém úplně nepovedlo. Neměl jsem už chuť se s tím prát po hodinách a hodinách dopisování si s helpdeskem a požadováním nápravy. Navíc až později NVidia přiznala že se jí NForce 4 SLI jako čipset vůbec nepovedl. Rozhodně jej ale kvůli tomu nestáhl z oběhu, čímž si mně tato firma jednou provždy znepřátelila.