reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ASROCK K7S741 oprava

KEOSAN (958)|7.7.2008 15:41
Mam jednu dosku ASROCK K7S741 so SIS741 cipsetom. Doska je evidentne zla.
Po zapnuti sa roztoci zdroj, roztoci vetrak na CPU a dalej koniec. Ziadne piskanie, ziadny signal v monitore.
Skusal som reset CMOS, vyberanie baterky a aj komplet odprasenie /mal som podozrenie na prach/.
A nic. Tak rozmyslam, ma to zmysel opravovat - skusat vobec recap ?

Co by mohlo byt najskor pricinou ? Clovek co s tym robil, vraj mu to behom prace vyplo monitor a koniec.
Skusana bola samozrejme aj ina VGA, nez integrovana, ine CPU. atd.

Doska je z roku 2004, kondiky su KZG 6.3V 3300uf a KZE 6.3V 1500uF a vyzeraju OK na pohlad.
HiLow (1000)|7.7.2008 17:03
Mozna napajeci mosfety, ale tezko rict. O recap bych se pokusil, ale spise ze zajimavosti.
KEOSAN (958)|7.7.2008 17:16
Keby to boli kondiky, bolo by OK. Skoda, ze nevidno, keby bol nejaky vyduty.
Tych mofsetov sa trochu bojim, ak by to bolo vadne. Pokusne sa mi nedarilo dat dole ani jeden sikovne, co som skusal na inej doske.

Rozmysamm, ze skoda aj tych kondikov, ak sa to nevydari.

Mam len hrubsie SAMWHA 3300uF, YAGEO 2200uF, alebo
NIC 2200uF, ale tie su 16V.
HiLow (1000)|7.7.2008 17:25
To ze jsou na vic V, nevadi, pokud se tam vlezou. (Vlastne, proc to pisu zrovna tobe:confused:)Ale pokud se ti nedari dat pryc mosfety, tak to muze byt problem. Zalezi jak se rozhodnes, urcite potom napis vysledky.
KEOSAN (958)|7.7.2008 17:36
Nejde ani o to, ze su 16V, ale skor o zvlnenie, ktore podla miestnych konikovych guru uz by nemalo ist pre stabilizaciu VCORE. Tie 3300uF mam len 3ks od SAMWHY, asi ich skusim, ale nozicky im neodcviknem.
Potom by som ich vyletoval spat, ak by to nepomohlo...
HiLow (1000)|7.7.2008 21:07
[quote=KEOSAN;139710]Nejde ani o to, ze su 16V, ale skor o zvlnenie, ktore podla miestnych konikovych guru uz by nemalo ist pre stabilizaciu VCORE. Tie 3300uF mam len 3ks od SAMWHY, asi ich skusim, ale nozicky im neodcviknem.
Potom by som ich vyletoval spat, ak by to nepomohlo...[/quote]
Na ti muzu odpovedet, zkus napsat SZ Trodasovi, ten ti urcite v kondicich poradi. Btw. jak jsi pokrocil s tim mosfetem? Podarilo se?
KEOSAN (958)|7.7.2008 21:25
Tie mofsety nemam ziadne nahradne a ani sa mi nedarilo ziadny demontovat. Cize u toho by som asi skoncil. Vyskusam tie kondiky, uvidim, ale moc tomu neverim. Uvidim, ako budem na tom s casom, ked bude volna chvilka, vymenim kondiky. Este sa snazim najst podobny BIOS a vymenit cip.
HiLow (1000)|7.7.2008 21:39
[quote=KEOSAN;139767]Tie mofsety nemam ziadne nahradne a ani sa mi nedarilo ziadny demontovat. Cize u toho by som asi skoncil. Vyskusam tie kondiky, uvidim, ale moc tomu neverim. Uvidim, ako budem na tom s casom, ked bude volna chvilka, vymenim kondiky. Este sa snazim najst podobny BIOS a vymenit cip.[/quote]

Myslim, ze chip BIOSu nebude treba menit. (Mozna jen znovu naflashovat)Uvidis, jak dopadnes po recapu.
KEOSAN (958)|8.7.2008 16:14
Skusil som recap, vymenil som 3 najsilnejsie kondiky 6.3V 3300uF za SAMWHA 10V 3300uF. A nic, to iste. Vetraky sa tocia a to je vsetko. Skusil som vymenit aj BIOS z dosky s podobnym cipsetom /len nema integrovanu grafiku, dal som tam PCI/ a nic, to iste. Nepomohlo. Takze doska definitivne konci :(, pojde na recyklaciu kondikov a suciastok :)
Pavel Boček (4169)|12.7.2008 20:40
MOSFETy zkus proměřit ohmmetrem, jestli nejsou proražené. Jinak náhradní myslím trodas kupoval od Big Popeho :notsure Se ho zeptej, odkud bere, když už se budeš ptát na kondenzátory :)
KEOSAN (958)|12.7.2008 21:49
Pokial je prerazeny, neukaze nic ?
A ak ma byt OK, ake zhruba hodnoty ma ukazovat ?

S mofsetmi mam problem, ze sa mi ani na pokusnej doske nepodarilo dat ani jeden dole, ci davat ho dole bez poskodenia - takze aj zo starej dosky zrecyklovat mofset by bol problem. Kotuhy, ale drzia :)
Pavel Boček (4169)|13.7.2008 18:43
Proražený bude mít velmi malý odpor, řádově do stovek ohmů, OK může mít až stovky kiloohmů. Proměř si i další tranzistory atp. a budeš v obraze...jak tam bude jedna podezřele menší hodnota, asi bude KO.
KEOSAN (958)|14.8.2008 16:02
Skusal som premerat mofsety a jeden ma podozrivo nizku hodnotu /odpor/ oproti ostatnym.
Podobnu divnu hodnotu mal aj jeden pri mofsete nedaleko cipsetu, ale ked som k nemu trochu presiel pajkou po kontaktoch, tak uz mal rovnake hodnoty ako ostatne. Jeden vsak dole trochu bokom od USB portov, ma dost nizke hodnoty.

Hodlam skusit vymenu mofsetu, ale este nikdy sa mi to nejak uspesne nepodarilo :) Asi bude aj dost trvat, kym zozeniem vhodny mofset :)