reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vista 32bit nebo 64bit.?

pan klobouk (8)|8.7.2008 13:08
ahoj, s koupi noveho pocitace (Gigabyte GA-EP35-DS3, Intel Core 2 Duo E7200) a po x-letem bezproblemovem chodu na Windows XP jsem si rekl, ze zkusim Vistu. Protoze mam 4GB ramky (presneji 2x2GB), doporucili byste mi spis 32-bit. nebo 64-bit. verzi? 64bit Vista mi sice umozni vyuziti cele 4GB pameti, ale zase sem cetl ze to stejne spolkne na svuj vlastni chod.

Kamos mi jeste radil zustat na 32-bit. verzi OS a zbytek pameti pridelit grafice. Je to mozne? A bylo by to pro me vyhodne? (Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB DDR4)

Jako druhy system planuju mit bud Mandrivu 2008 nebo SuSe, cili pokud ma nekdo dobre nebo spatne zkusenosti muzete napsat taky.
noegoncz (319)|8.7.2008 13:18
pokud nemáš důvod přecházet na 64bit, tak to asi nemá cenu. Naopak jestli používáš HW náročné programy,kde je velikost paměti omezující, tak se přechod občas hodí. Většina uživatelů přechází právě z tohoto důvodu, nebo proto, že si kupují nový pc a s ním rovnou i nový 64bit OS.Nicméně pokud na něm hraješ hry a koukáš na video, tak je to vcelku zbytečné.I když někde jsem zase četl, že třeba právě Crysis běží na 64bit Vistách o poznání rychleji než na 32bit. Ale neviděl jsem to.
Visty ti sice ,,sežerou,, celou pamět, nebo většinu, ale pracuje s ní lépe, než Win XP. Teho bych se nebál.
Já mám např. teď ve správci úloh celkem 8190MB paměti, z teho volých 49 :)

edit: tím jsem samozřejmě nechtěl říci, že Visty 64bit nedoporučuji, to ne. V případě koupě nového OS je Vista 64bit nejlepší volbou. Spíš jsem to viděl z pohledu upgradu samotného OS.. Tož tak ;)
Zeus(CZ) (318)|8.7.2008 13:47
Já ti naopak přímo doporučuju Vistu x64, využije plnou RAM, je to rychlý, a programy na tom fungujou absolutně bez problémů ... Třeba zrovna Crysis teď hraju (a zrovna teď jsem se sakra zasekl :)), má oficiálně svoji 64bit verzi, na Vistách máš navíc DirectX 10.1, s tvojí grafikou to podle mě můžeš využít (já mám HD4850). Stojí to stejně jako 32bit a škodu ti to neudělá, naopak podle mě. Jestli novej systém, a jestli Vistu (podle mě je Vista fajn), tak x64 :)

Konkrétně ("osobně") tedy WinXP 64bit neznám, ale přečti si o tom něco, alternativa to asi je