reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přpěťová Ochrana

EvolutionFireman112 (53)|9.7.2008 03:10
Chtěl bych si pořídit přepěťovou ochranu k PC, ale bohužel v mém bytě je pouze starý dvou-žilový rozvod elektřiny. Tak bych se rád zeptal, jestli se nějaké přepěťové ochrany dají použít pro tuto situaci?
Zoidik (1405)|9.7.2008 05:49
No to znamená že máš barák v rozvodech TN-C, v záuvce to ještě jde rozdělit na třižilový TN-S, ale aby byla přepětová ochrana funkční, tak musí být obsaženy všechny tři stupně. První je na trafu, druhý by jsi měl mít v hlavním rozvaděči a třetí v zásuvce. Pokud nemáš všechny tři, tak to nebude to pravé ořechové na ochranu, jak si předstauvješ a pokud za bouřky dostaneš bleskem přímí zásah, tak nempomůže ani svěcená voda.
NHKG (1136)|9.7.2008 07:42
No, 1 a 2. stupeň se dává do rozváděče, ale cena je kolem 4 000 kč. 3. stupeň se dává do zásuvky, vyjde přibližně na 1000kč. Toto jsou ceny za funkční řešení. Ještě se dá koupit prodlužovací přívod s "přepěťovou ochranou", stojí od 300kč, ale u toho pochybuju, že něco ochrání. Dalším řešením může být UPS, ale opět jsi nejsem úplně jistý, že ty levné počítač ochrání (navíc nechráněná UPS se při přepětí taky poškodí).
Doporučuju věřit v magii a kopit tu prodlužku za 300kč. Všechna důležitá data je třeba mít zálohována někde mimo PC.

EDIT: Teď jsem si všiml, že máš dvoužilový rozvod asi i přívod do bytu jednofázový - takto ti nepomůže nic.
Zoidik (1405)|9.7.2008 07:59
NHKG : co se mi podařilo zjistit, tak běžné přepětí v síti je hodně moc vysoké a tyhle ochrany jsou spíše když se do vedení trefí blesk, ale jinak je to spíše jenom tak pro dobrý pocit PC uživatele neelektrikáře. Elektrikáří ví, že nejlepší je vytáhnout kabely z PC což je uplně nejlepší ochrana proti přepětí.
NHKG (1136)|9.7.2008 08:07
Právě že já dělám s elektřinou :)

Mám tu pseudoochranu a taky při bouřce vytahuju všechno ze zásuvek a odpojuju i internetový kabel a rozpojuju anténu k televizi.... Ale vím i o počítači co zničila vadná sekačka na trávu.
Pořádné ochrany mi přijdou zbytečně drahé, je to spíš pro použití do průmyslu.
Zoidik (1405)|9.7.2008 09:08
Ja jsem taky elektrikář a poznal jsem na vlastní oči co dokáže blesk... Všechny tři stupně by možná dokázaly zabránit poškození elektroniky pokud by švihlo do VN u NN bych si už nebyl uplně jistý. Jak píšeš, nejlepší ochrana je odpojit kabel a vykašlat se na tyto prčverky který jenom zbytečně sežerou peníze. Možná v případě vadné sekačky, svářečky nebo podobných nározových odběrů by to mohlo pomoct... čert ví...
EvolutionFireman112 (53)|9.7.2008 09:19
A jéjé, ja jsem elektronik takže z oboru. Já taky vše odpojuji, když je bouřka, když odjíždím na celý den atp. Je to pro mě taková rutina, kterou jsem chtěl vyřešit jinak. Tak to asi vidím tak, že u té rutiny budu muset zůstat dokud budu předělávat rozvody.
Zoidik (1405)|9.7.2008 09:30
krásná diskuze elektrikářů. Jak to tak vidím, tak jsme ti asi poradili dostatečně. Dělej to co děláš a bude to nejlepší
EvolutionFireman112 (53)|9.7.2008 09:42
Jojo, zůstaňme u vytahování...
michal.kolesa (357)|9.7.2008 10:48
Ono přepětí vzniká když je například v domě výtah a někdo si ho přivolá a následně jede.

motor je vlastně "velká cívka"
Zoidik (1405)|9.7.2008 11:32
[QUOTE=michal.kolesa;140267]Ono přepětí vzniká když je například v domě výtah a někdo si ho přivolá a následně jede.

motor je vlastně "velká cívka"[/QUOTE]

motor je víc jak jedna cívka a přepětí se vyskytuje i na vesnici kde žádné výtahy nejsou, je to tím, že gerátory v elektrárnách jsou taky točívé stroje. Jinak dle informací které mám, tak bězné přepětí v síti je až 1MV. 230V je pouze střední hodnota napětí a špičky jsou okolo 300V