reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vysoká teplota CPU při nízké zátěži

Jimbo83 (55)|12.7.2008 20:05
Zdravím,

nedávno jsem si pořídil tuto sestavu a nechal sestavit v CZC:

CPU Intel Core 2 Duo E8400 BOX (3GHz)
COOLER Arctic Cooling Freezer 7 Pro
MB Gigabyte EP45-DS3R
RAM Corsair 2x2GB DDR2 PC800
HDD Western Digital WD6400AAKS - 640GB 16MB SATAII/300 7200r
VGA Sapphire HD4850 512DDR3 2xDVI HDMI
COOLER Arctic Cooling Accelero S1, passive cooling
COOLER Noctua NF-S12-800, 120mm
CASE COOLERMASTER Centurion 532 Black
Zdroj Enermax PRO82+ 625W
COOLER Noctua NF-S12-1200, 120mm

Na začátku mi to tak nějak zamrzalo, ale pak udělali nějaký update BIOSu a od té doby je to OK. Problém je v tom, že mám docela vysokou teplotu CPU v klidu i ve chvíli, kdy se AC Freezer 7 PRO točí na docela dost otáček. Když je PC chladný tak je to OK, ale jak běží déle tak prostě se zvýší teplota CPU a větrák začně chladit více, tedy rostou otáčky a tím i hluk. Mohl bych pořídit jiný větrák, ale nevím jestli se tím problém vyřeší - když by se teď zregulovaly otáčky, tak by asi stoupla teplota CPU.

Systém hlásí tohle:

Fan se točí na 1970-2000 RPM
Core 0: 44C
Core 1: 46C

Přijde mi že na to jak se točí větrák a jak je nahlas (dost to obtěžuj) je teplota dost vysoká. Kdo si tady stěžoval na AC Freezer a jeho hlučnost, tak měl problém s hlučností ale teplotu CPU měl třeba 35C. Tohle jde skoro k 50ti a to tam nic nedělá.

Je to dle vás normální, takhle vysoká teplota při tak vysokých otáčkách v klidovém stavu (využití CPU 0.2%)? Je řešení jiný chladič (třeba Noctua s max 1300 RPM) nebo je problém v tom, že se nějak moc přehřívá procesor? Díky moc za názor...
Klingacikx (1545)|12.7.2008 20:47
Dvoležitejšie sú teploty v záťaži, je možné, že je zle nasadený chladič na CPU, aká je teplá head-pipe na chladiči?
Je tu aj možnosť, že máš vysoké napätie na procesore, koľko doň púšťaš?
Ako máš vyriešený prievan v skrini?
jang (31)|12.7.2008 23:31
Inak podobny problem riesim aj ja, vonkajsia teplota(30-35 C a vlhkost vzduchu 70 a viac %) sposobila zvysenie teploty na 50-54 stupnov bez zataze, so zatazou som vzdy pod 64 C. Pocas chladnych dni(25C-29C) som bez zataze na 47-49 C.
Na ang. forach sa to riesi tiez, mozno ide o nesulad Bios-u a senzora alebo moze ist o zakrivenie procaku? tym padom, zle dosada chladic a este slaby prievan v skrini.. Odporucaju najnovsie verzie Biosu a kontrolu nasadenia chladica...Tazko povedat. Tiez ma to zaujima.
Jimbo83 (55)|13.7.2008 04:12
Tak problém je že procesor má v klidu třeba 45 stupnu a větrák se zrychlí ze startovních 1100 na 1900 takže je dost hlučný a pokud u toho koukám na film nebo serfuju na netu tak je to dost otravný. Teď jsem zkoušel nějakou starší hru UT2003 a během hry to běželo na 2100 RPM a teplota procesoru byla 50C.

Ve skříni není přední větrák protože moc neprofukoval u tohodle cenurionu, brání mu v tom hard disk. Navíc ten původní dělal dost kravál. Takže je jenom výfuk ven plus ještě je větrák na tom chladiči grafické karty.

Je možný že je nějak špatná deska nebo CPU? Já bohužel nedokážu poznat jestli je dobře daná pasta apodobný věci. Nějak mi to sestavili a prostě to dělá tohle. Proto mě hlavně zajímá jestli si mám pořídit dražší Noctuu nebo jestli se přehřívá počítač víc než by měl i s tímhle větrákem. Pokud jo a je to špatně sestavený nebo je tam nějaká další chyba, tak si nechám vrátit peníze a nechám si to sestavit třeba v Alze.

Jinak Bios byl updatnutej a po něm přestal počítač zamrzat, ale furt dělá kravál a dost rychle se zahřeje. Po startu tak po 20ti minutách v klidu.

Jinak dle toho SpeedFanu jde do Core1 1,17V a do Core2 1.9V jestli je to tohle.
Klingacikx (1545)|13.7.2008 11:51
napätie na druhom jadre nemôže byť 1,9V to by ti už dávno CPU zhorel
Pavel Boček (4169)|13.7.2008 14:44
SpeedFan zlo, na napětí apod. raději CPU-Z.

Přední ventilátor právě hlavně ofukuje disk, ale účinek to určitě má, ač se to nemusí zdát. Hlavně pokud si vystříháš u obou ventilátorů mřížky ve skříni a zalepíš všechny nepotřebné díry ve skříni, pak máš bezva tunel :)
Jimbo83 (55)|13.7.2008 22:11
Tak mě šlo hlavně o to jakou by mělo mít core 2 duo E8400 teplotu v klidu a při zátěži za použití solidního větráku. Tedy jestli je problém ve větráku nebo prostě v tom že se moje CPU přehřívá víc než by mělo běžně...
Pavel Boček (4169)|13.7.2008 23:39
No nejprve se podívej na to napětí, nejlépe třeba v tom CPU-Z, a dej report.

Pokud bude voltáž v normě, sahni na chladič, jestli je opravdu teplý, ale spíše bych vsadil na to, že nebude, takže pak sundat, očistit pastu (benzínem třeba, lihem to nejde), nandat novou a nasadit.
Zoidik (1405)|14.7.2008 06:02
ve čtvrtek minuly tyden jsem dořešil obdonbý problém, ale teploty jsem měl lehce někde jinde. Bez zátěže jsem byl na 63 a v zátěži na 100. Vměnil jsem pastu a vše OK, tak to taky udělej, pořádně chit chladič a mělo by to byt OK. Osobně jsem přichycení chladiče vyřešil takto https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=5459&d=1215748124 https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=5460&d=1215748124
Deee-aN (3834)|14.7.2008 09:05
[quote=Jimbo83;141728]Tak mě šlo hlavně o to jakou by mělo mít core 2 duo E8400 teplotu v klidu a při zátěži za použití solidního větráku. Tedy jestli je problém ve větráku nebo prostě v tom že se moje CPU přehřívá víc než by mělo běžně...[/quote]
Tak se ti na to, co ses ptal, pokusím odpovědět já. Co jsem četl, tak do 60°C je to v poho. Krátkodobě přes by taky nemělo vadit. Jiná věc je ta hlučnost. E8400-ky mívaj občas problémy s čidlama, hlásej špatný teploty. Deska potom může řídit větrák pomocí PWM špatně a dává mu příliš vysoké otáčky. Podívej se do diskuze tady: www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33866
Jak píše Zoidik, zkontroluj pastu a hlavně pevnost uchycení, respektive přítlak chladiče na CPU. Freezer to má, myslím, vyřešený takovejma těma umělohmotnejma "nacvakátkama":notsure. To mi nepříjde ideální, můžou tam bejt vůle.
Jinak, já mám na E8400 Noctuu C12P s U.L.N.A. (900RPM) - idle 42°, burn max. 50° a nevím o ní.
Jimbo83 (55)|14.7.2008 11:02
[QUOTE=deeean;141788]Tak se ti na to, co ses ptal, pokusím odpovědět já. Co jsem četl, tak do 60°C je to v poho. Krátkodobě přes by taky nemělo vadit. Jiná věc je ta hlučnost. E8400-ky mívaj občas problémy s čidlama, hlásej špatný teploty. Deska potom může řídit větrák pomocí PWM špatně a dává mu příliš vysoké otáčky. Podívej se do diskuze tady: www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33866
Jak píše Zoidik, zkontroluj pastu a hlavně pevnost uchycení, respektive přítlak chladiče na CPU. Freezer to má, myslím, vyřešený takovejma těma umělohmotnejma "nacvakátkama":notsure. To mi nepříjde ideální, můžou tam bejt vůle.
Jinak, já mám na E8400 Noctuu C12P s U.L.N.A. (900RPM) - idle 42°, burn max. 50° a nevím o ní.[/QUOTE]

Jaký máš vlastně větráčky jako intake a outtake? Já si tam dneska půjdu dát ten Noctua NH-U12P a nechám si to asi nastavit na 1100 RPM, což by dle mě pořád nemělo být prakticky slyšet a těch 900 mi přijde trochu málo... Zatím jako outtake mám Noctua NF-S12-1200 ale ten běží jenom na 600 RPM. Určitě si dám ten samej dopředu jako intake a zvažuju že bych si je dal oba na 1200 RPM, což sice bude foukat, ale může to zvednout hluk - teď na těch 600 jsou oba dva totálně neslyšitelný....
Deee-aN (3834)|14.7.2008 14:01
[quote=Jimbo83;141817]Jaký máš vlastně větráčky jako intake a outtake? Já si tam dneska půjdu dát ten Noctua NH-U12P a nechám si to asi nastavit na 1100 RPM, což by dle mě pořád nemělo být prakticky slyšet a těch 900 mi přijde trochu málo... Zatím jako outtake mám Noctua NF-S12-1200 ale ten běží jenom na 600 RPM. Určitě si dám ten samej dopředu jako intake a zvažuju že bych si je dal oba na 1200 RPM, což sice bude foukat, ale může to zvednout hluk - teď na těch 600 jsou oba dva totálně neslyšitelný....[/quote]
In/Out mám ventilátory Thermaltake, který už byly ve skříni. Jen jsem je prohodil (ten posvícenej mě na čele docela s**l), vzadu jsem vystřihl mřížku a oba podvoltoval na 5V (cca 500RPM). In mi chladí v podstatě jen HDD. Out vytahuje vzduch z case. Noctua na CPU má svůj vlastní windtunnel z boku, Noctua na Acceleru na GPU táhne vzduch zvenčí dnem. Obě tak vlastně fungují jako další intake. Ještě asi přikoupím jeden (možná Xilence) na čelo aby vytvářel přetlak a tlačil tak líp teplý vzduch ven. Podívej se sem (post 305): www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=141722#post141722, tam to máš i s obrázkama.
K tý tvý Noctue na čelo. Kam jí tam daj? A odkud bude sát? Asi jí budeš muset nechat na těch 1200 aby skrz ty mřížky něco pobrala. Dole ti přes ten box na HDD stejně moc velký airflow neudělá. Asi by jí bylo nejlepší dát místo těch 5,25" mechanik, pokud tam máš místo. Slyšet by ani tak moc být neměla. Já slyším hlavně jak vzduch prochází přes filtr. Záleží všeobecně taky na konkrétním kusu.
Jimbo83 (55)|14.7.2008 14:50
Tak já mám právě skříň Centurion 532 a ta má právě taky průduch ze strany. Takže pokud bych použil ten chladič co máš ty, tedy Noctua NH-C12P, tak by mi taky mohl nasávat vzduch ze strany a byl by jakoby takovej intake....

Jak ti to bere vzduch ze spodu, ty máš dole na spodku díru? Koukám že jo:) Docela dobrý:) Akorát asi díru řezat nebudu, tak moc si s tím nevyhraju. Přemejšlím ale o tom C12P s prachovym filtrem, protože to by mohlo bejt slušný a mohlo by to dobře fungovat. Taky o tom umístit ten větrák mezi sloty, pod DVD mechaniku a nad čtečku karet, tam by mohl bejt mnohem lepší.
Jimbo83 (55)|14.7.2008 15:02
Hm, s tím 1200 RPM u intaku máš asi pravdu. Mě teď ten freezer při startu běžel asi 1100 až 1300 a to byl vklidu a OK, až od 1600 začal bejt dost nepříjemně slyšet, nebo mi to prostě začlo víc vadit. Noctua by snad mohla bejt i u těch 1200 OK, ale to tam budou zase dvě plus ještě jeden větráček na chladiči, kterej poběží minimálně 1100 RPM.

Tu grafiku máš něčím podepřenou? Já na ní mám to Accelero + ten menší 80mm NOctua ofuk a říkám si, že to tam tak trochu visí, tak aby se mi nezlomila v tom portu:-))
Deee-aN (3834)|14.7.2008 15:14
Nevím jak u tebe, ale mě te otvor na chladič nevycházel, ten windtunnel by nemířil přímo na ventilátor. Dál, ta mřížka na boku je dělaná na nějakou 80-ku větrák, což mi příjde málo, hlavně pokud člověk dá 1500,- za chladič s ventilátorem 120mm. Samotná mřížka spíš proudění vzduchu omezuje. Co tím chci říct - pokud budeš chtít dosáhnout obstojných výsledků, řezání a stříhání se nevyhneš. Samozřejmě, pokud to s chlazením myslíš vážně.
Jestli nechceš řezat moc, dej ten větrák mezi DVD a čtečku (obávám se, že tady budeš muset upravit ty záslepky, aby ti neomezovaly airflow - přece nevyhodíš peníze za větrák, kterej bude foukat do zdi), na CPU dej Noctua NH-U12P a společně se stávajícím outtake budeš mít celkem pěkný průvan. Asi by bylo dobrý, kdyby všechny tři větráky jely na stejný otáčky:notsure. Když necháš to C12P v zavřený skříni, bude ti jen recyklovat teplý vzduch a na průvanu se příliš podílet nebude.

EDIT: GPU je podepřená tím windtunnelem zespodu, ale měla by držet i tak. Spousta lidí na tom má tuhle 120mm Noctuu bez ničeho a zatím nikdo nepsal, že by se mu to zlomilo.
Jimbo83 (55)|14.7.2008 15:40
Asi to udělám takhle, protože do nějakýho řezání se mi vážně nechce. Přetaktovávat to taky nehodlám, nejsme zase profesionální hráč co by potřeboval sestavu s gigantickym výkonem a tudíž gigantickym chlazením. Aby měly stejný otáčky tak bych musel dát jako intake i outtake tu NF-P12-1300 což není myslím primárně určený jako větráček do skříně, zato tak S12-1200 docela jo...
Draken (1578)|14.7.2008 15:53
zkus update biosu desky,možná špatná detekce.Kolik je teplota okolí?
já mám AMD X2 6400+ na 3,45Ghz a v klidu se teplota s Freezer pohybuje mezi 40-46C° v zátěži kolem 60-64C°
Deee-aN (3834)|14.7.2008 16:03
[quote=Jimbo83;141891]Asi to udělám takhle, protože do nějakýho řezání se mi vážně nechce. Přetaktovávat to taky nehodlám, nejsme zase profesionální hráč co by potřeboval sestavu s gigantickym výkonem a tudíž gigantickym chlazením. Aby měly stejný otáčky tak bych musel dát jako intake i outtake tu NF-P12-1300 což není myslím primárně určený jako větráček do skříně, zato tak S12-1200 docela jo...[/quote]
Ty otáčky zase nemusí být úplně stejné, jde spíš o průtok, o to, abys tam nenahnal spoustu vzduchu, který potom outtake nedokáže odsát a vrací se zpátky. Na druhou stranu, jako outtake funguje i zdroj a GPU, pokud má referenční dvouslotové chlazení. Když nasadíš AC Accelero, už toho moc nevyfouká.
Jimbo83 (55)|14.7.2008 16:14
[QUOTE=Draken;141893]zkus update biosu desky,možná špatná detekce.Kolik je teplota okolí?
já mám AMD X2 6400+ na 3,45Ghz a v klidu se teplota s Freezer pohybuje mezi 40-46C° v zátěži kolem 60-64C°[/QUOTE]

Teplota okoli byla tak tech 47 uvnitr bedny. ALe je pravda že intake nebyl žádnej a outtake byl jenom Noctua S12 která běžela na 600 RPM takže jakoby průvan nic moc, spíš nic než moc:-)
Jimbo83 (55)|14.7.2008 16:35
[QUOTE=Pavel Boček;141751]No nejprve se podívej na to napětí, nejlépe třeba v tom CPU-Z, a dej report.

Pokud bude voltáž v normě, sahni na chladič, jestli je opravdu teplý, ale spíše bych vsadil na to, že nebude, takže pak sundat, očistit pastu (benzínem třeba, lihem to nejde), nandat novou a nasadit.[/QUOTE]

Tak jsem zjistil problém. To CPU-Z mi ukazuje napětí ale ne každého Core zvlášť ale celkem, je to tak správně? Ten SpeedFan právě ukazoval napětí obou Core a to jedno mělo normál 1.2xx a druhé bylo právě těch 1.9xx... CPU-Z má jenom jedno, tak jestli to je nějaký průměr či co?
Deee-aN (3834)|14.7.2008 17:11
Tak jsem se taky podíval na SpeedFan a NextSensor a jedno jádro osciluje kolem 1,1 a druhé je stabilně na 1,904. Teploty v pohodě, stejné na obou jádrech. Je těch 1,9 veliký problém?
Jimbo83 (55)|14.7.2008 20:26
Tak je to asi nějakej standard. Já právě všude četl že max 1.45 ale jak tady někdo psal při 1.9 (mít to ten první) tak se to asi spálí tak bych řekl že ok.
Deee-aN (3834)|14.7.2008 21:12
Pro jistotu jsem se ptal tady: www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=141953#post141953 (post 25) a vypadá to, že si nemusíme dělat hlavu.
Jimbo83 (55)|14.7.2008 22:57
Tak já jsem se koukal v Biosu a tam je právě jenom napětí Core. Dle mne je stejný napětí pro oba dva, i na různých webech nikde nemluvili že by každý Core mělo jiný napětí. Ale těch 1.9V který tam máme bylo v biosu u druhý položky a to u DDR18v což je snad nějaký napájení paměti či co.

SpeedFan to má popsaný jako Core 2 což je asi nějakej jejich výmysl:-)
Pavel Boček (4169)|15.7.2008 01:27
Ano, napětí na každém jádře zvlášť je nesmysl, to funguje jen u procesorů AMD Phenom 64 na základních deskách se socketem AM2+. U Intelu (zatím) ne. Jaké je tedy napětí na procesoru ? 1,9 V bude opravdu na pamětech, to by sedělo. Proto říkám, Speed Fan je odpad, člověk u toho neví, co je pravda, jestli vůbec něco.

Ad ventilátor, určitě bych bral i do skříně NF-P12. Na 1100 otáček bude hučet asi stejně jako NF-S12, ale foukat mnohem více. Já rád ticho, když je to možné, proto jsem je stáhl jen na 900 otáček, ale i tak foukají opravdu hodně. A slyšet nejsou vůbec. A když už člověk kupuje S12, tak 48,- Kč za P12 mi přijde jako pakatel :)