reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

update BIOSU

ondrisone (8)|13.7.2008 08:51
Jak se updatuje bios ???
mám asus m2n32 WS pro. zakl.desku
michal.kolesa (357)|13.7.2008 11:21
Jsou 3 způsoby

1) způsob

Stáhnete si bios z webu výrobce desky
Rozbalíte na disketu a nastartujete
Bios se aktualizuje automaticky
Restartujete

2) způsob
Stáhnete si bios z webu výrobce desky
Rozbalíte na disketu
Nastartujete do biosu
Dáte položku Update bios
Zadáte stažený soubor z diskety
Restartujete

3) způsob
Máte na to prográmek (stáhnete ho z webu výrobce desky)
Ten vše udělá za Vás
ondrisone (8)|13.7.2008 11:27
1.V PC nemám disketovou jednotku.

2. žádný prográmek sem nenašel :(
Klingacikx (1545)|13.7.2008 11:37
Je na to program, ASUS Update a určite ho budeš mať na CD od dosky a k nie tak tam nejaká utilitka bude;)
robky (3195)|13.7.2008 12:17
[QUOTE=ondrisone;141526]1.V PC nemám disketovou jednotku.

2. žádný prográmek sem nenašel :([/QUOTE]

Ten nový bios môže byť uložený aj na USB kľúči, v biose(setupe) podľa návodu nájdi položku pre update biosu - je to položka EZ Flash
Michal Koláček (120)|13.7.2008 12:27
Zdravím,
nejprve bych doporučil článek Flashování BIOSu - jak na to.

Pak bych navštívil stránky výrobce vašeho MB.

Vhodné je zvolit si svůj operační systém, položka Operating System. Program pro flashování najdete pod položkou BIOS-Utilities. Samotný bios pod položkou BIOS.

M.

V případě absence FDD ve Vašem počítači použijte disk CD nebo už zmiňovaný USB flash disk.
michal.kolesa (357)|13.7.2008 12:40
[QUOTE=Michal Koláček;141545]Zdravím,

V případě absence FDD ve Vašem počítači použijte disk CD nebo už zmiňovaný USB flash disk.[/QUOTE]

Moje deska GA-8IPE 1000Pro by update z CD nebo Flashdisku nerozdýchala striktrně vyžaduje disketu
mech13 (5526)|13.7.2008 12:44
asus ma tusim nejaky easyflash nebo tak neco (u gigabyte Qflash) - staci bios stahnout, hodit na flashdisk, pri bootovani spustit tu utilitku (asi neco jako end, home, nejaky Fko... byva to vypsany ktera klavesa co dela) integrovanou na desce s parkrat bouchnout po entru
ondrisone (8)|13.7.2008 12:47
Když updatuju BIOS tak se zaseknu tady > http://img134.imageshack.us/my.php?image=beznzvuaw8.png
zvolím ten adresář , dám otevřít a pak se ukáže > http://img378.imageshack.us/my.php?image=beznzvucn5.jpg a tady to skončí nejde NEXT. Nevíte co stím ?
Michal Koláček (120)|13.7.2008 12:47
[QUOTE=michal.kolesa;141553]Moje deska GA-8IPE 1000Pro by update z CD nebo Flashdisku nerozdýchala striktrně vyžaduje disketu[/QUOTE]

Nevím jak je to u GB, ale vycházím z faktu, že BIOS přeflashovávám z příkazového řádku pomocí flashovací utility a samotného biosu. Pak je jedno zda to spouštíte z FDD (což silně nedoporučuji), HDD, CD či USB flash disku.

S přeflashováním přímo z BIOSU či OS nemám zkušenosti.
michal.kolesa (357)|13.7.2008 12:52
Moje deska neumí nabootovat z Flashdisku
Michal Koláček (120)|13.7.2008 12:57
[QUOTE=michal.kolesa;141562]Moje deska neumí nabootovat z Flashdisku[/QUOTE]

To neumí spousta desek, proto existují alternativy jako například CD ;) Já osobně provádím flash biosu vždy z HDD případně z CD.
mech13 (5526)|13.7.2008 14:13
asus ma posahany stranky a uz pul hodiny cekam na manual:stupid

takze aspon jak to vypada u Gigabyte, u asusu to bude cca to samy
Obraz048.jpg Obraz049.jpg Obraz050.jpg Obraz051.jpg Obraz052.jpg
Richmond (8084)|13.7.2008 14:34
Stahni bios, rozbal *.bin treba na plochu, spust AsusUpdate, vyber Update BIOS from file (aspon tusim ze se to tak jmenuje) a pak stistkni FLASH. Pred tim samozrejme doporucuju vsechno zavrit. Po flashnuti restartuj PC, zajed do BIOSu, natahni defaulty (F5), uloz najed do winu, restartuj a pak nastav vse jak potrebujes. Ja osobne nemam rad flashovani ve windowsech takze radsi fleshuju pres disketu pomoci AWDFLASH.EXE jako za starych casu

edit: je dobre si precist zda se nedoporucuje fleshovat pres EZ-Flash!!!
Klingacikx (1545)|13.7.2008 14:41
ASUSupdate vie vyhľadať najnovšiu verziu BIOSu na internete, ale musíš to zadať hneď na začiatku.
Len pár klepnutí a BIOS je preflashovaný;)
Pavel Boček (4169)|13.7.2008 14:55
Z Windows rozhodně neflashovat, zrovna před pár dny si takhle tady někdo zlikvidoval desku. Rozhodně z něčeho nabootovat a udělat to tím (já preferuji Floppy, protože to je nejjednodušší, ale nové desky díky vhodným programům od výrobce už v pohodě fungují i z CD nebo něčeho připojeného přes USB).

Jinak AWDFLASH má ASUS v downloadu té desky, tak stačí udělat bootovací disketu nebo v tomto případě bootovací třeba flash disk, návod je tu na fóru (stačí pohledat), stáhnout k tomu poslední BIOS (hlavně ho na ten disk dát :)), nabootovat a syntaxe je jednoduchá: AWDFLASH.exe nazev_BIOSu.bin. Hodí se tu příkaz dir pro zobrazení obsahu složky, když člověk zapomene název :)

Dál se dá použít integrovaného flashovače, což popisoval mech13.
Speda (154)|14.7.2008 22:59
Máš v počitači přímo ulitu Asusupdate která to za tebe udělá, nebo použi Everest ten ti nabýdne aktualizaci ale musíš bejt trochu znalej anglického jazika
pavel_p (993)|15.7.2008 00:27
4. způsob bez diskety, CD a DOSu (Intel)
- spustí se program ve win. který BIOS nahraje nejspíš na nějakou pomocnou flash na desce
- restartuje se počítač
- starý BIOS místo startu OS updatuje různé moduly BIOSu
- restartuje se počítač
- nabootuje s novým BIOSem
img_6041sm.jpg
Richmond (8084)|15.7.2008 11:36
[quote=Speda;141992]Máš v počitači přímo ulitu Asusupdate která to za tebe udělá, nebo použi Everest ten ti nabýdne aktualizaci ale musíš bejt trochu znalej anglického jazika[/quote]

Everestem to nezkousej ani kdybys nebyl znaly anglickeho jazyka... Pro Speda mam zajimavou stranku zde :D
Čárls (179)|20.7.2008 21:02
[QUOTE=Pavel Boček;141611]Z Windows rozhodně neflashovat, zrovna před pár dny si takhle tady někdo zlikvidoval desku. Rozhodně z něčeho nabootovat a udělat to tím (já preferuji Floppy, protože to je nejjednodušší, ale nové desky díky vhodným programům od výrobce už v pohodě fungují i z CD nebo něčeho připojeného přes USB).

Jinak AWDFLASH má ASUS v downloadu té desky, tak stačí udělat bootovací disketu nebo v tomto případě bootovací třeba flash disk, návod je tu na fóru (stačí pohledat), stáhnout k tomu poslední BIOS (hlavně ho na ten disk dát :)), nabootovat a syntaxe je jednoduchá: AWDFLASH.exe nazev_BIOSu.bin. Hodí se tu příkaz dir pro zobrazení obsahu složky, když člověk zapomene název :)

Dál se dá použít integrovaného flashovače, což popisoval mech13.[/QUOTE]
Už několikrat pomocí utility od asusu a bez problému přímo z voken Desku mám od asus
Podmínka vypnout antiviry firevally a antispyware některé hlídají zapisy do biosu z duvodů virů specielně Comodo Stabilní systém bez virů a mít založní zdroj pro případ vypadku elektriky (při flešování biosu je dobrý mít vždy)
Dáte akorád Update bios from file a zadáte cestu k rozbalenému biosu který si předem stáhnete z domovské stranky Asusu a vaší desky. Hlavně si zkontrolujte verzi biosu a zda je pro vaší desku.
Zde si vyberete vaší desku a typ http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=cs-cz
Tato utilitka vam zjistí všeo vaší desce druhá založka http://www.cpuid.com/cpuz.php#history
r34ktor (7477)|21.7.2008 14:56
[QUOTE=ondrisone;141487]Jak se updatuje bios ???
mám asus m2n32 WS pro. zakl.desku[/QUOTE]
Všechny možnosti updatu BIOSu na tvojí desce jsou dostatečně názorně popsány v manuálu na stranách 4-1 (73) až 4-9 (81).
cefallu (72)|18.8.2008 02:27
chtel by som sa spýtat, jestli má někdo zkušenost s užíváním utility @BIOS od AMD... pokoušel jsem se o update pomocí této věcičky, ale z při updatování ze serveru AMD mi to hodí hlášku: cannt get bios.ini file from selected server...

tak jsem se odvážil pro update přes "selected file" taktéž pomocí tohoto udělátka... záhy mi začla tuhnout krev v žilách, hláška memory failure a ještě něco s kernelem, pak zamrzání celých windows... urychleně jsem restartoval komp a pevně věřil že tam někde hluboko zůstal onen "starý bios"
zůstal
naštěstí .)

ještě bych měl jednu otázku, stažený bios ( *.exe) jsem otevřel a rozbalil do složky, dostal jsem tři soubory: autoexec (1kb), FLASHSPI (26kb), ma78gd3h.f4 (cca 1,0MB), když jsem nahrával bios ze souboru, vybral jsem ten s názvem ma78gd3h.f4 - volil jsem správně?
anubys (2)|3.9.2008 18:19
Potřeboval bych radu od někoho zkušenějšího ohledně updatu BIOSu základní desky Intel DP35DP. Stáhnul jsem si nejnovější verzi BIOSu jako Intel express BIOS update a potřeboval bych poradit jak mám postupovat abych neudělal nějakou chybu. Díky za radu
anubys (2)|3.9.2008 18:21
moje verze bios je 0216
decried (61)|3.9.2008 18:31
Pusti to Express update a postupuj podla udajov na obrazovke. PC sa restartuje a a po restarte sa zacne updatovat BIOS. Vobec sa nemusis bat, akurat medzitym nerob nic s elektrikou.
-HoNY- (557)|10.9.2008 20:33
Proč tak složitě, když to jde dělat jednoduše pomocí flashdisku a zkratky ALT + F2

viz návod v recenzi P5Q Deluxe.Takže honem přečíst.
r-a-k (222)|29.10.2008 13:03
Zdravim,mam dotaz ohledně nahrazení Biosu novým biosem.Má deska je K9A2 Platinum V2 a mam verzi 1.2 biosu a procesor Phenom 9950.V biosu mi nejde nastavit násobič na více než 13* tak musim nainstalovat novější bios který podporuje typ mého procesoru.Stačí když nainstaluji nejnovější bios 1.5 a bude obsahovat vše co nižší typy např:1.3,1.4 nebo musim postupně od nejnižšího až na 1.5.A ještě jedna věc,kokal jsem že na stránkách AMD je možno nainstalovat nový bios přes Live update,je to spolehlivý a na co bych si měl dát popřípadně pozor.Diskotovku nemam a způsob přes Live update je pro mě nejednoduší:-)Děkuji za rady a omlouvám se za případné špatné odborné výrazi:-)
pas!k (3765)|29.10.2008 15:20
1. Ne staci kdyz nainstalujes posledni verzi obsahuje vsechno co ty predchozi ..

2. Naozry se ruzni .. osobne davam prednost flashce a offline updatu .. ale ani s online updatem by nemel byt problem ... pokud zvolis ten online doporucuji minimalne cisty restart a pokud mozno nenahazovat zadne aplikace ... dalsi riziko je vypadek proudu proto se hodi treba zalozni zdroj :)
r-a-k (222)|29.10.2008 16:18
Ok diky a prosim tě co máš na mysli s tím čistý restart?Nepochopil jsem to
r-a-k (222)|29.10.2008 18:33
Napíše mi někdo prosim co znamena ten čistý restart?Už asi vim co tím myslel Pas!k:-)
r-a-k (222)|29.10.2008 23:02
Tak hotovo,bios zdárně nahrán přes Windows(ale půlky jsem měl strachy u sebe,aby se nic nepokazilo) ale to hlavní je,že ted bios ukazuje vše tak jak má,násobič už jde nyní zvednout a i ram běží konečně na 1066MHZ a ještě přibili nějaký kolonky navíc.Takže jsem šťastný jak blecha že jsem to vyřešil a můžu jít dále ve vylepšování.Díky za pomoc:-)
pas!k (3765)|30.10.2008 06:29
[QUOTE=r-a-k;175556]Napíše mi někdo prosim co znamena ten čistý restart?Už asi vim co tím myslel Pas!k:-)[/QUOTE]

No myslel sem tim proste restart tzn nedelat to ve chvili kdy ten comp jede tyden v kuse s milardou nahozenych aplikaci :)
r-a-k (222)|30.10.2008 09:43
jj děkuju za radu:-)
vorryy (69)|1.11.2008 01:50
AMI BIOS Flash Procedure
1. Know your model number
a. Open your case and look for the MS-XXXX number on the motherboard between the PCI slots, also check the version number that is written there as well. (some motherboards are named like 945G Neo2, make sure you have the right version number)
b. Boot up your system & take a look at the top left screen during POST, you should see something like “MSI 945P/G Neo 2 A7176IMS V3.3 Date: 04/26/06” This means the board is MS-7176 with BIOS version 3.3
Hint: Many systems are clearing this message very fast, the bios version is then unreadable, you can either press “PAUSE” or disable the “Quick Boot” in the BIOS setup.

2. Download the BIOS that matches your motherboard AND version number (some motherboards are named like 945G Neo2, make sure you have the right version number). BIOS can be found according to the CPU type of your board like if your CPU is Intel 775 type then look here
http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_list.php?kind=1&CHIP=67&NAME=Socket%20775%20(Intel%20P4)
if you cannot find the BIOS that matches your board, try here http://www.msi.com.tw/support/bios/more.php

3. Extract the BIOS-archive that you have downloaded by double clicking to c:\test

4. Boot your system from a Win98 or WinME boot-floppy.
How to make boot floppy in case your don’t have it ready:
For Win9X, You can type [C:\ format a:/s] from the DOS prompt.
For WinME, You can make a boot floppy from control panel--> add/remove program-->make boot floppy. Remove autoexec.bat & config.sys file if there's any.
For Win2000, there's no way to make boot floppy, so you have to either use Win9X or WinME boot floppy.
For WinXP, you can make a DOS boot disk. Go to Your Computer, right click drive A:, select Format, select copy system files.*

5. When you get the A:\ prompt, type the following sequence:
C:
cd\test
C:\test> adsfi719 BIOS file
(to save or not to save old BIOS is the user’s decision)

6. Reboot your system when prompted



přeložil by mi někdo tento návod.Díky moc
Salamander (6177)|1.11.2008 07:31
Co treba zkusit Google translator ? :P
SamecP (1751)|1.11.2008 09:26
Tady to máš dokonce tim translátorem i přeložený,ale upravovat to nebudu..:p..Smysl pochopíš i bez toho..

AMI BIOS Flash postup
1. Poznejte svůj číslo modelu
a. Otevřete svůj případ a hledat pro MS-XXXX číslo na desce mezi PCI sloty, rovněž kontroluje, zda číslo verze je napsáno, že tam stejně. (některé základní desky jsou pojmenovány jako 945G Neo2, ujistěte se, že máte právo číslo verze)
b. Zavést svůj systém & podívat se v levém horním rohu obrazovky během POST, měli byste vidět něco jako "MSI 945P / G Neo 2 A7176IMS V3.3 Date: 04/26/06" To znamená, že deska je MS-7176 s BIOS verze 3.3
Tip: Mnohé systémy jsou zúčtování této zprávy velice rychle, bios verze je pak nečitelné, můžete buď stiskněte tlačítko "Pauza" nebo vypnout "Quick Boot" v nastavení BIOSu.

2. Stáhněte si do BIOSu, který odpovídá vaší základní desce a číslo verze (některé základní desky jsou pojmenovány jako 945G Neo2, ujistěte se, že máte právo číslo verze). BIOS lze nalézt v závislosti na typu procesoru, jako je vaše penze, pokud je váš procesor Intel 775 typ pak najdete zde
http://www.msi.com.tw/program/produc ... 20 (Intel P4)
Pokud nemůžete najít BIOS, který odpovídá vaší rady, zkuste to zde http://www.msi.com.tw/support/bios/more.php

3. Extrahuje BIOS-archiv, který jste si stáhli dvojitým kliknutím na c: \ test

4. Spusťte systém z Win98 a WinME boot-floppy.
Jak vyrobit zaváděcí disketu v případě, že Vaše nemáte to připraven:
Pro Win9x, můžete zadat [C: \ format a: / s] z DOS prompt.
Pro WinME, můžete vytvořit diskety z Ovládací panely -> Přidat / Odebrat program -> Značka diskety. Odebrat & config.sys autoexec.bat soubor, pokud neexistuje žádné.
Pro Win2000, neexistuje žádný způsob, jak udělat spouštěcí disketu, takže musíte buď použít Win9x nebo WinME diskety.
Pro WinXP, můžete vytvořit DOS boot disk. Přejít na vašem počítači, klepněte pravým tlačítkem myši jednotce A:, zvolte Formát, vyberte kopírovat soubory systému .*

5. Když se dostanete na A: \ řádku zadejte následující sekvenci:
C:
cd \ test
C: \ test> adsfi719 BIOS file
(Chcete-li uložit, nebo ne zachránit starý BIOS je na rozhodnutí uživatele)

6. Restartovat váš systém, je-li výzva
vorryy (69)|1.11.2008 10:16
díky moc
ssendy (33)|19.12.2008 10:51
Cau lidicky.Jsem tady novej.Potreboval bych taky poradit s biosem.Nemam disketovku.Mam tuto desku GA-EP35-DS4 (rev. 2.1).Zkousel sem ten bios z USb.Na konci mi to vyhodilo chybu bios id check error.Co stim?
johny__g (6387)|19.12.2008 10:57
A jsi si jistý že máš správný BIOS? Hoď sem link kde jsi ho stáhnul.

Edit: zkus to flashnout pomocí @BIOS utility. Najdeš ji na CD k desce, návod je v manuálu, i když asi není ani třeba, pochopí to každý.
pas!k (3765)|19.12.2008 10:58
Stahnul bych pro jistotu znova motherboard_bios_ga-ep35-ds4_f6c.exe
Rozbal to a pred tim nez to das na usb tu usb naformatuj .. pak na ni nakopiruj ty soubory.

Pak pomoci Q-flashe nastartuj vyber tu klicenku .. bios a zkus to znova.
ssendy (33)|19.12.2008 13:00
Porad to samy.Mam tu samou desku,ale divny na ni je to ze podle obrazku mi na ni chyby ze zadu dva USB vstupy.Ale na desce je to napsany taky ze je to ga-ep35-ds4.Tak uz nevim.
ssendy (33)|19.12.2008 13:47
[QUOTE=johny__g;196388]A jsi si jistý že máš správný BIOS? Hoď sem link kde jsi ho stáhnul.

Edit: zkus to flashnout pomocí @BIOS utility. Najdeš ji na CD k desce, návod je v manuálu, i když asi není ani třeba, pochopí to každý.[/QUOTE]

Kdyz chci nainstalovat bios utility pise to This motherboard doesnt support dynamic energy saver setup will be abort.
johny__g (6387)|22.12.2008 14:33
[QUOTE=ssendy;196492]Kdyz chci nainstalovat bios utility pise to This motherboard doesnt support dynamic energy saver setup will be abort.[/QUOTE]

A proč teda instaluješ dynamic energy saver? To s tím nijak nesouvisí, podívej se pořádně co máš při té instalaci zaškrtnuté.