reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

sdílená vs samost.grafika

protein (2)|15.10.2006 17:03
Dobrý den
Chtěl bych si pořídit nový notebook,ale řeším otázku grafiky. Denně pracuji několik hodin v cadu(Autocad zejména 2D) občas pracuji i ve 3D(3D modelování budovy - program Allplan) a teď by mě zajímalo zda pro tento účel postačuje sdílená grafická karta nebo už by mělo smysl kupovat notebook s nějakou nesdílenou grafikou.Děkuji
P@pi (1519)|15.10.2006 17:23
Neni nějakej obecnej benchmark? Jedině mě napadá Spec. Zkoušel jsi ho?

Moje zkušenost je ze Cinemy 4D, která pokud vim patří pod stejný křídla jako Allplan a tam iGMA900 GPU:333MHz /RAM na 400MHz (Intel Extreme graphics 3) měla 1200bodů v HW vykreslování, x800GTO 550/1200 měla tušim okolo 3000, což neni moc rozdíl.

Muj názor je, že na výkon vykreslování v 3D aplikacích mají vliv 2 věci: ovladače a architektura čipu. Např rozdíl v mezi jádrem na 400MHz a na 550MHz byl +-0.
IMHO na to paměti grafiky vliv mít moc nemůžou, protože ve viewportu nejsou nijak obrovský textury ani nic podobnýho.

Ohledně 2D CADu vůbec netušim :D.

Já bych si spíš připlatil za hooodně paměti a rychlej CPU.

EDIT: když seženeš benchmark, tak bych ti teoreticky moh otestovat, jak iGMA900 i x800GTO, furt mam desku s integrovanou grafikou ;). Ale chvíli to bude trvat než to obenčuju :).
protein (2)|16.10.2006 07:30
Přesně tohle mě zajímá, jestli by nebylo lepší koupit o něco levnější notebook se sdílenou grafikou a přikoupit víc ramky.Momentálně mám už asi 3 roky notebook acer, ketrý sice má grafiku ati radeon,ale zase je osazení a chlazeni čipu uvnitř notebooku tak nešťastně vyřešeno, že po cca 2 hodinách práce dojde k takovému přehřátí, že je další práce velice obtížná, takže nadruhou stranu mám strach aby něco takového neprobíhalo i u jiných značek s výkonnější grafikou(i když vím, že acer má v této problematice na trhu vísostní postavení:))S benchmarkama nemám moc zkušenosti, jediný co sem kdy zkoušel byl 3Dmark2001 a ten má asi spíš vypovídací hodnotu pro hraní her než pro 3D cad...
tgfh (2985)|16.10.2006 15:44
Myslím si, že se o přehřívání nynějších notebooku nemusiš bát! (i s dobrou grafikou) Vše je určítě už vychytané, zvlášť u ACERu...
P@pi (1519)|16.10.2006 21:42
Už jsem to psal bůhví kolikrát moje Ati x700 Mobile (128MB vlastní paměti) v zátěži 110°C a pak mluvte o kvalitě provedení chlazení... (NB Asus). Jako na hraní a desktop super, ale jako NB to moc supr neni, furt musí běžet větráky (a i tak má grafika v IDLE k 80°C skoro na 2500RPM). Prostě hrůza, podtaktování teploty prakticky nesníží a nějaký brutální podtaktování, který by už mělo smysl způsobí totální nestabilitu. Kámoš má v NB 9700 a ta je chladnější, ale i ta pouští větráky, i když s toudle turbínou se to nedá srovnávat.
boboco (1987)|16.10.2006 21:46
[quote=P@pi]Už jsem to psal bůhví kolikrát moje Ati x700 Mobile (128MB vlastní paměti) v zátěži 110°C a pak mluvte o kvalitě provedení chlazení... (NB Asus). Jako na hraní a desktop super, ale jako NB to moc supr neni, furt musí běžet větráky (a i tak má grafika v IDLE k 80°C skoro na 2500RPM). Prostě hrůza, podtaktování teploty prakticky nesníží a nějaký brutální podtaktování, který by už mělo smysl způsobí totální nestabilitu. Kámoš má v NB 9700 a ta je chladnější, ale i ta pouští větráky, i když s toudle turbínou se to nedá srovnávat.[/quote]

To je vážně divný - ta teplota. Opět zmíním Acer s grafikou x700 kterej má jeden známej a docela často na něm hraje. Hlučnost je na snesitelné úrovni a teplota nikdy nelezla nad 90°C. Podle mě to máš snad i na reklamaci -Teda pokud jsi ji už nezkoušel
P@pi (1519)|16.10.2006 21:57
Nezkoušel a nejspíš ani nemám šanci uspět, protože mě to nijak "neomezuje" v práci. Prostě notebook frčí, jak má...

A navíc, co mě štve opravdu hodně je, že jsem otevřel kryt na CPU a ta samolepka o ztrátě záruky byla natrhlá. Prostě je tam takovej růžek, kterej by se neměl odtrhnout, bohužel byl už odtrženej po otevření, ale to samozřejmě nemam šanci dokázat :( grrrr.

Jinak jsem viděl někde v recenzi chlazení jinýho notebooku s podobnýma střevama a tam běžela jedna heatpipe na GPU i CPU (a teplota x700 byla myslim 80°C v zátěži nebo ještě míň)!! Tady v tom Asusu má oboje naprosto nezávislý chlazení (2 heatpipe, 2 ventilátory...) a ty teploty CPU původně 90°C (teď po podvoltážování, vypnutí throttlingu apod.) slezla na 72°C v zátěži. Jenže GPU nepodvoltážuju :(.
boboco (1987)|16.10.2006 23:34
[quote=P@pi]Nezkoušel a nejspíš ani nemám šanci uspět, protože mě to nijak "neomezuje" v práci. Prostě notebook frčí, jak má...

A navíc, co mě štve opravdu hodně je, že jsem otevřel kryt na CPU a ta samolepka o ztrátě záruky byla natrhlá. Prostě je tam takovej růžek, kterej by se neměl odtrhnout, bohužel byl už odtrženej po otevření, ale to samozřejmě nemam šanci dokázat :( grrrr.

Jinak jsem viděl někde v recenzi chlazení jinýho notebooku s podobnýma střevama a tam běžela jedna heatpipe na GPU i CPU (a teplota x700 byla myslim 80°C v zátěži nebo ještě míň)!! Tady v tom Asusu má oboje naprosto nezávislý chlazení (2 heatpipe, 2 ventilátory...) a ty teploty CPU původně 90°C (teď po podvoltážování, vypnutí throttlingu apod.) slezla na 72°C v zátěži. Jenže GPU nepodvoltážuju :(.[/quote]

Tak to je vážně problém. To pak jedině až vyprchá záruka úplně, rozdělat ten noťas a podívat se, jak tam drží chladič na čipu GPU. Třeba je nějak křivě nasazenej, nebo je tam špatná (ztvrdlá) pasta... Ale je to pitomej problém, to je fakt:(
Bin Ladin (20)|21.10.2006 22:37
no na 2D CAD by mela stacit integrovana... ale na 3D CAD uz moc ne, na jednoduss projekty v pohode ale na slozitejsi uz nestaci. Pomerne dobre to jde zjisti pomoci "CINEBENCH 9.5" ten testuje spousta veci co se 3D grafiky tyce
eraser (0)|22.10.2006 00:14
Čo sa týka chladenia v notebookoch Acer, to by som moc optimisticky nevidel, najmä po skúsenostiach a výpovediach mnohých sklamaných užívateľov.

Pokiaľ Acer, tak apoň model Ferrari.

1. Jedná sa o prácu v 3D modelovacej aplikácii, nebolo by na škodu najskôr overiť, aký vplyv v ňom má tá ktorá grafika. Je možné, že kľudne by postačovala i slabšia, no menej hrejúca.

2. Vplyv dual-core, či ho vôbec dané aplikácie využijú.

Osobne by som ten výber nepodceňoval, pretože mať na stole "ohrievač" a prerušovať prácu kvôli prehrievaniu, to by som skutočne za tie peniaze nechcel.