reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zdražovanie pamätí

Frog (510)|15.10.2006 21:45
Viete mi niekto vysvetliť čo stojí za tak častým zdražovaním pamätí. Myslím teraz najmä pamäte RAM všeobecne ale najmä pamäte DDRII, a predovšetkým tie pre nás najdoležitejšie moduly DDR II 512 MB a 1 GB. Už našťastie niektoré pamäte začínajú svoje ceny uberať nadol, značkové pamäte (vid Corsair) sú stále podstatne drahšie ako tomu bolo pred mesiacom.
boboco (1987)|15.10.2006 22:26
Ceny pamětí, ať DDR nebo DDRII modulů rostou nahoru od letošního léta. Probíhají takové zajímavé sinusovky. Krásným příkladem za všechny mohou být paměti GEIL DDRII 800MHz 2x512MB CL5, které jsem si počátkem září vybral za 2870,-Kč (to bylo v pátek) a v úterý následující týden když jsem se chystal je objednat, byla cena 4219,-Kč. Nebyla to chyba e-shopu, byla to tvrdá realita. Jak už jsem zde na fóru jednou uvedl, kde jsou ty časy, kdy jsem kupoval DDR modul 512MB za 1000,-kč i s DPH.... Ale příčina, na kterou se ptáš... Někdo na tom chce vydělat, jinak si to vysvětlit opravdu neumím. Ani moc nevěřím, že existuje objektivní vysvětlení, ale možná mě někdo vyvede z omylu;). Opravdu nevím a nechápu, co s těma cenama je...
Withman (1337)|16.10.2006 22:10
To je úplně jednoduché, to je ekonomika. Poptávka po pamětech byla celkem malá, ceny šly dosti dolů, po létě, kdy ceny byly opravdu luxusní, byl takový zájem, že prostě paměti "došly", takže výrobce nastavili vyšší ceny a šlo to razantně nahoru. A nahoře to ještě chvíli zůstane, páč se blíží Vánoce, jenž jsou vždycky dobrým korytem pro výrobce i obchodníky. :)
Frog (510)|17.10.2006 13:47
sakra ale prečo prave teraz ked sa chystam na nove PC, povodne som chcel počkať až do vydania Visty, ale asi nebudem mocť čakať. dufam že snaď po tych vianociach sa ceny vratia tam kde ich chceme mať :)
Frog (510)|30.10.2006 13:13
No dopocul som sa čo stojí za zdražovaním pamatí v poslednych mesiacoch, ceny stupli po tom čo vyhorel sklad s pamäťami, a tým pádom ich bolo nedostatok. Neviem čo je na tom pravdy, ale znie to logicky.
BlackFrog (563)|30.10.2006 15:59
no pochybuju že po vyhoření jednoho skladu by ceny vyletěly:) já si zatím se svými RAM vystačim, takže mě to tak nežere, koupim nový možná po vánocích až ceny klesnou:)
tgfh (2985)|30.10.2006 18:01
Jak jsme skládali s bráchou jeho PC tak jsem koupili:
1GB (2x512) DDR2 800MHz PC6400 (5-5-5-15) GeIL - za 2600 Kč
Když na ně koukám těď tak třeba v CC stojí 5322 Kč :D
Frog (510)|30.10.2006 22:50
[QUOTE=BlackFrog]no pochybuju že po vyhoření jednoho skladu by ceny vyletěly:) já si zatím se svými RAM vystačim, takže mě to tak nežere, koupim nový možná po vánocích až ceny klesnou:)[/QUOTE]

neviem nechcem tu šíriť žiadny hoax a písať nepotvrdene informacie, myslel som že to tu buď potvrdite alebo vyvratite tu spravu o vyhoreni skladu s pamäťami. No a po vianociach pojdu pamäte na odbyt aky sa len tak nevidí. S príchodom Visty bude upgrade RAM každedennou záležitosťou. Ako sa vyjadrovalo vedenie DELL, tak na Vistu bude zapotreby 2 GB RAM. Čo mí dnes málokto. No dáfam že sa mi final vezia Visty chití v pohode aj na 1 GB RAM :)
boboco (1987)|30.10.2006 22:56
[quote=Frog]neviem nechcem tu šíriť žiadny hoax a písať nepotvrdene informacie, myslel som že to tu buď potvrdite alebo vyvratite tu spravu o vyhoreni skladu s pamäťami. No a po vianociach pojdu pamäte na odbyt aky sa len tak nevidí. S príchodom Visty bude upgrade RAM každedennou záležitosťou. Ako sa vyjadrovalo vedenie DELL, tak na Vistu bude zapotreby 2 GB RAM. Čo mí dnes málokto. No dáfam že sa mi final vezia Visty chití v pohode aj na 1 GB RAM :)[/quote]

Já myslím, že je to nesmysl, každej přeci ví, že paměti snesou dost vysoké teploty...:stupid :D :D :D

-Ne, rozhodně bych neviděl jako příčinu zdražování vyhoření jednoho skladu. Jen se prostě dlouho držely s cenou nízko, najednou začala poptávka převyšovat nabídku a jelikož výrobci nebyli schopni dodat dostatečné množstí, zvedli prudce cenu a pak už to jelo jak na horské dráze - nahoru a dlo a zase nahoru... - a ještě chvíli to tak pojede, bohužel... Výrazné zlevnění pamětí bychom se měli dočkat a koncem ledna 2007. do té doby bude graf cen pamětí i nadále připomínat výstup na Mount Everest s občasnými drobnými propady. Takže radím kupujte, kupujte, ono to už letos lepší nebude:(:thumbdown
tequilla (1015)|31.10.2006 11:19
Jedna starsi aktualitka, ktere jsem si vsimnul az dnes: http://www.alza.cz/Publish.asp?idpm=359, ale nevim nakolik je pravdiva, nemel jsem cas overovat :D
boboco (1987)|31.10.2006 11:37
[quote=tequilla]Jedna starsi aktualitka, ktere jsem si vsimnul az dnes: http://www.alza.cz/Publish.asp?idpm=359, ale nevim nakolik je pravdiva, nemel jsem cas overovat :D[/quote]

Typická ALZA, machrujou, ale nejlevnější neznačkovou DDR 512MB maj za 1427,-Kč:thumbdown a DDRII stejná situace. Nevím teda jaký měly ceny předtím, ale NIC MOC.
Frog (510)|31.10.2006 13:33
PO dlhom čase dobrá správa. Asi niekto z ALZi navštívil toto forum :D No mal som si tu ich stranku s ponukou pamätí DDR2 uložit pred par dňami a porovanť či fakt zlacneli tak ako tvrdia, alebo je to len "tesco" efekt :)
tequilla (1015)|31.10.2006 14:09
[QUOTE=Frog]PO dlhom čase dobrá správa. Asi niekto z ALZi navštívil toto forum :D No mal som si tu ich stranku s ponukou pamätí DDR2 uložit pred par dňami a porovanť či fakt zlacneli tak ako tvrdia, alebo je to len "tesco" efekt :)[/QUOTE]

Co jsem zbezne zkouknul jedny pameti DDR od Kingstonu, ktery me zajimaj, tak se cena bohuzel nezmenila :( . U ostanich modulu si cenu nepamatuju, takze nemuzu ani potvrdit ani vyvratit jestli skutecne zlevnily...