reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čištění obrazovek - obecně LCD i CRT

Pavel Kovač (374)|28.5.2006 02:26
Čištění obrazovek:
K čištění obrazovek je vhodné používat hadřík z mikrovlákna (koupíte v jakékoli optice či foto obchodě. Pokud máte tuto útěrku, tak nemáte úplně vyhráno. Nestačí samotným hadříkem utřít monitor. Důležité je nejprve obrazovku zbavit hrubých nečistot jako je prach. K tomu je vhodné použít štěteček či jednoduše "ofouknout" - pozor však na poprskání. Možností je také vzít hadřík z mikrovlákna za růžek a "máváním" odstranit prach. Pokud neodstraníte prach před samotným čištěním, tak i sebejemnější hadřík může poškrábat monitor tím, že v sobě zadrží nějaké to hrubší smítko, právě toto smítko poškrábe obrazovku! Prach je obecně dosti tvrdý, a tak poškrábe i sklo.

Pokud máte odstraněné hrubé nečistoty, tak již můžete utřít monitor hadříkem. Pokud jsou na obrazu nějaké mastné fleky apod. (např. otisky prstů), tak je dobré použít destilovanou vodu na namočení hadříku - na LCD postačí i klasická kohoutková, destilovaná voda je důležitá u CRT kde je antireflexní vrstva. Samotný hadřík však dokáže velice efektivně odstraňovat mastnoty a tak vodu používejte jen pokud to bude nevyhnutelné. Nepoužívejte saponáty či jiné odmašťovače. Vrcholem hrubosti je použití lihu (už jsem se s tím také setkal).

Použití speciálních čistících sad, které se dají koupit v PC obchodech je také možné, avšak daleko levnější je použití hadříku z mikrovlákna. Vyvarujete se tak možným problémům s "nekompatibilitou" čistícího prostředku a obrazovky.

Velmi nevhodné a hrubé je čištění pomocí papírových kapesníků či dokonce toaletního papíru. Věřte, že (hlavně toaletní papír) je obvykle vyroben z recyklovaného papíru a i ten sebejemnější 4vrstvý papír je na čištění hrubý - nikdy nevíte jaké smítko se při výrobě papíru dostalo do "kaše" pro výrobu papíru.

Údržba hadříku:
Nezapoměňte že i samotný hadřík z mikrovlákna je nutné čistit! Vhodné je čištění pomocí klasického mýdla či podobného mycího prostředku. Je však velmi důležité hadřík důkladně propláchnout - nejméně 5x čistá voda. Poté již hadřík usušte na co nejméně prašném místě.

Hadřík nenechávejte v otevřeném prostoru a vždy jej schovejte do krabičky (u kvalitnějších bývá tato krabička součástí balení). Ten kdo má brýle, tak může použít k úschově pouzdro na brýle i pro úschovu hadříku.
Frekvence praní hadříku je tak jednou za týden až dva.

Jaký koupit hadřík?
Inu je tu spousta značek. Například Hamma má relativně levné avšak celkem hrubé hadříky. Na běžné použití bude dostačovat i tento. Dávejte si však pouzor na to aby nebyl hadřík zapošit (obvykle je okraj zapošit klasickou hrubou nití). Daleko lepší je okraj pouze zastřižený "zubovým" vzorem. Velmi dobré hadříky jsou od firmy Rodenstock.
Subtech (64)|14.6.2006 02:17
mam jen jeden dotaz.. co mysliste onou "nekompatibilitou" čistícího prostředku a obrazovky? treba takovy alkoholovy pripravek na lesteni skla je nepritel CRT monitoru? v cem?
a jaka je dulezistost v pouziti destilovane vody u CRT kde je antireflexní vrstva? v cem technicky tkvi tato dulezitost?
Pavel Kovač (374)|14.6.2006 07:03
[QUOTE=Subtech]mam jen jeden dotaz.. co mysliste onou "nekompatibilitou" čistícího prostředku a obrazovky? treba takovy alkoholovy pripravek na lesteni skla je nepritel CRT monitoru? v cem?
a jaka je dulezistost v pouziti destilovane vody u CRT kde je antireflexní vrstva? v cem technicky tkvi tato dulezitost?[/QUOTE]
Onou nekompatibilitou jsem myslel, že některé prostředky jsou určeny například na CRT se skleněnou obrazovkou. Pokud by takový prosttředek byl použit na LCD s plastovou obrazovkou, tak by čistění nemuselo být vůbec snadné, ba naopak. Je zde také možnost, že by se poškodila antireflexní vrstva při šistění CRT prostředkem na LCD.

Použití destilované vody je důležité u obrazovek s antireflexní vrstvou na skle. Ona antireflexní vrstva sama osobě je dost citlivá a jakékoli chemikálie pro ní nejsou zrovna vhodné (u klasické vody například chlór). Destilku používat výhradně u těchto obrazovek, u LCD s plastovou obrazovkou to není tak důležité.
Subtech (64)|14.6.2006 22:23
jak jsem se uz zminil mam 22" CRT IBM ThinkVision C220P. je to prof. monitor pro DTP/CAD aplikace. ovsem nemam k nemu zadny manual. co jsem zjistil je temer vse ovsem zminka o antireflexni vrstve nikde. nicmene, predpokladam, ze monitor teto tridy ji ma. rad bych se vas zeptal zda-li o tomto typu a ochrane jeho skla nevite neco vic, ma onu antireflexni vrstu?

jinak konkretne co byste mi na tento monitor (sklo) doporucil? jmenovite jake chemikalie na mnou zminovany CRT pouzit? napr. bezne dostupny rozprasovac Mr. Muscle (nebo jeho ceska obdoba Iron..) si na tom stoji jak:)

obecne, monitor s antireflexni vrstvou doporucujete myt sklo monitoru bez jakychkoli chemikalii (pouze destilovanou vodou)??
Pavel Kovač (374)|15.6.2006 12:16
Presne tak, pokud mate hadrik z mikrovlakna, tak nic nez cistou vodu nepotrebujete.
Vas monitor antireflexni vrstvu samozreme ma.
Doporucuji koupit hadrik Rodenstock a mate vystarano. Nemusite utracet za chemikalie a jeste budete setrit prirodu :-)
Jirri (19)|15.6.2006 20:03
Taky řeším problém čištění LCD, doporučujete utěrky Rodenstock, díval jsem se různě po webu ale jiný druh než tento http://www.lightq.cz/default.aspx?menu=10370006&kategorie=141&typ=0&detail=2757 jsem neobjevil, pohybuje se na trhu tedy pouze tento typ? Můžete mi prosím doporučit i jiné značky?
Subtech (64)|15.6.2006 22:37
rozhodne setrit prirodu se vyplaci.. toho si hledim. jinak.. kde konkretne (v Praze) lze tento hadrik z mikrovlakna od f. Rodenstock sehnat? znate nejake presne lokace?
jo a jeste dotaz k tem chemickym pripravkum.. myslite, ze ony mnou jiz zminovane pripravky jako napr. Dr. Muscle ci Iron je pro skla s antireflexni vrstvou problem?? nebo je lze bez skrupuli pouzivat?
Pavel Kovač (374)|16.6.2006 13:18
Chemicke cisteni pouzivat opravdu jen v nevyhnutelnych pripadech. Antireflexni vrstvy jsou velmi tenke a i jemne poskozeni (naleptani) ji nici.

Kde sehnat hadrik? Inu nechci delat reklamu, ale jsou v Praze dva asi neznamejsi obchody s fotoaparaty (jeden je v Zitne ulici a druhy ve Vodickove ulici .. jiste vite ktere mam na mysli ;-) ).
Pavel Kovač (374)|16.6.2006 13:22
[QUOTE=Jirri]Taky řeším problém čištění LCD, doporučujete utěrky Rodenstock, díval jsem se různě po webu ale jiný druh než tento http://www.lightq.cz/default.aspx?menu=10370006&kategorie=141&typ=0&detail=2757 jsem neobjevil, pohybuje se na trhu tedy pouze tento typ? Můžete mi prosím doporučit i jiné značky?[/QUOTE]
Rodenstock ma skutecne jen tuto jednu uterku, ale myslim ze je vice nez dostatecna. Kdyz si projdete fora ohledne fotografovani, tak zjistite ze 99% vsech doporucuje prave tuto uterku. Firma Rodenstock vlastne ani jine delat nemusi, zkratka je tak dobra ze neni co vylepsovat :-)
Jirri (19)|16.6.2006 15:08
[QUOTE=Pavel Kovač]Rodenstock ma skutecne jen tuto jednu uterku, ale myslim ze je vice nez dostatecna. Kdyz si projdete fora ohledne fotografovani, tak zjistite ze 99% vsech doporucuje prave tuto uterku. Firma Rodenstock vlastne ani jine delat nemusi, zkratka je tak dobra ze neni co vylepsovat :-)[/QUOTE]


OK, objednal jsem tedy tuto Rodenstock utěrku, pak dám vědět jak se mi s ní pracuje.
Subtech (64)|18.6.2006 22:46
jeste dotaz ohledne te destilovane vody. jelikoz jsem ji nikdy nepouzival tak se chci zeptat jestli je nutna nejaka specialni nebo ta, kterou bezne koupim v kazde benzince..? hmm..
Pavel Kovač (374)|19.6.2006 08:33
Staci uplne ta bezna. Alepokud mate LCD s klasickou matnou obrazovkou (ne sklenena), tak ani destilovanou vodu nemusite pouzivat. Neni to nutne. Ta je dulezita pokud je na povrchu antireflexni vrstva. U klasickych LCD tato vrstva neni (to ze se v monitoru nic neodrazi je zpusobeno tim, ze je povrch hrbolaty - malinkate cocky, ktere svetlo rozptyli).
Jirri (19)|20.6.2006 11:45
[QUOTE=Jirri]OK, objednal jsem tedy tuto Rodenstock utěrku, pak dám vědět jak se mi s ní pracuje.[/QUOTE]


Tak jsem se právě stal šťastným vlastníkem LINOS (Rodenstock) utěrky , pracuje se s ní naprosto skvěle, můžu jen doporučit:-)

Fikus Kukis (22)|1.8.2006 12:15
Mám LCD NEC 20WGX2, ktoré má lesklú povrchovú úpravu. Aj keď na to dávam veľký pozor, vždy sa nájde nejaký blb, čo sa dotkne obrazovky prstom. Na takéto mastné odtlačky ale samotná handrička nestačí. Myslíte že môžem použiť toto: http://www.alza.cz/cistici-uterky-na-lcd-displeje-mokre-100ks-d42494.htm ?
Pavel Kovač (374)|1.8.2006 13:24
Pokud neuspeje ani navlhceny hadrik z mikrovlakna, tak tyto uterky mohou pomoci. Rohodne bych se jich nebal.
Renus (85)|1.8.2006 13:32
svůj CRT 21" s antireflexní vrstvou čistím dle potřeby měkkým hadříkem lehce navlhčeným nějakým prostředkem na alkoholové bázi.
Invin (17)|1.8.2006 13:53
Pouzivam hadrik, ktery dodava fy. Neovo ke svym monitorum a zatim spokojenost..jak CRT monitor, tak optika na zrcadlovce.
Pavel Kovač (374)|1.8.2006 14:20
[QUOTE=Renus]svůj CRT 21" s antireflexní vrstvou čistím dle potřeby měkkým hadříkem lehce navlhčeným nějakým prostředkem na alkoholové bázi.[/QUOTE]
Alkoholova baze je dost hruby zpusob, jakykoli alkohol dokaze naleptat povrch obrazovky (u LCD plast a u CRT antireflexni vrstvu). Nedoporucuji toto dlouhodobe pouzívat.
Fikus Kukis (22)|1.8.2006 20:00
Tak som kúpil tie vlhké utierky a čistia úplne super, len musí byť ten panel studený. Keď som ho čistil hneď po vypnutí, tak to zanechávalo stopy.
tequilla (1015)|9.8.2006 15:37
[QUOTE=Renus]svůj CRT 21" s antireflexní vrstvou čistím dle potřeby měkkým hadříkem lehce navlhčeným nějakým prostředkem na alkoholové bázi.[/QUOTE]

[QUOTE=Pavel Kovač]Alkoholova baze je dost hruby zpusob, jakykoli alkohol dokaze naleptat povrch obrazovky (u LCD plast a u CRT antireflexni vrstvu). Nedoporucuji toto dlouhodobe pouzívat.[/QUOTE]

Navic alkoholove prostredky muzou zanechavat na povrchu obrazovky film, ktery meni opticke parametry.
SpeedFilip (213)|5.11.2006 21:25
Mozno ze som vol,ale musim sa priznat ze ja svoje CRT cistim CLEANOM
jednoducho nastriekam a s nejakou starou handrou poutieram
BlackFrog (563)|5.11.2006 21:37
a co sem pak ja kdyz svoje CRT jednou za mesic otru papirovym kapesnikem?:D
boboco (1987)|5.11.2006 21:45
Už několik let mám pravou, kvalitní švédskou utěrku (tenkrát stála kolem 300,-Kč), ale byla to investice které nelituji. Stačí malinko navlhčit a vše je čisťounké a hlavně bez prachu a čehokoliv dalšího, co by kazilo obraz na mém monitoru:thumb
k.a.n.a (27)|5.11.2006 21:56
[QUOTE=BlackFrog]a co sem pak ja kdyz svoje CRT jednou za mesic otru papirovym kapesnikem?:D[/QUOTE]
a co sem teprv já,já ho už asi 3 měsíce nečištil :D ,vždycky jenom otřu od prachu a jedu dál :cool: :)
P@pi (1519)|5.11.2006 22:13
Kdyby tři měsíce... já to na notebooku nečistil ještě vůbec, páč se bojim, že poškodim displej, ale svinčík je na něm už moc velkej, asi taky budu muset drhnout :D
Sieben (513)|14.7.2007 17:50
a nějaká rada pro ty, kteří si už antireflexní vrstvu poškodili a mají teď přes monitor "škrábance" ??? leze mi to čímdáltímvíc na nervy...
monitor mám asi...hmm asi 7let? a postupně se to zhoršilo..a to me to ani mnohdy nečistil...no ale stejně je ot moje chyba...
co mi poradíte?
smít celou antireflexní vrstvu?nebo to de nějak opravit?
Sieben (513)|26.8.2007 18:47
tak sem zkoušel okenu a ta tu vrstvu nepoškodila(a to sem se snažil), zkusím ještě technickej benzín, pak líh...uvidíme..ap ak si koupím 21" CRT...bo tohle mě už leze fakt na nervy:(
Pavel Boček (4169)|31.8.2007 03:58
V nějakým časopisu jsem četl že profíci používají MÍRNĚ vlhké kuchyňské utěrky...já to taky utřu tím co je (třeba rukávem) a spokojenost...že bych se s tím takhle s*** jak je v návodu to ani náhodou :D
Encore1106 (424)|8.10.2007 21:49
Já na 19" LCD LG Flatron L1952TQ používám tuto čistící soupravu na TFT displaye. Někdy trochu bojuju s čmouhama, ale lepší, než papírové ubrousky. Tak jednou týdně z monitoru utřu prach štětkou, čištění tou soupravou dělám pouze čas od času, většinou po návštěvě někoho, kdo neví, že prstama se na monitor nesahá. Na notebooku mam lesklý display, zatím jsem ho nečistil, jenom utírám prach štětkou...
Deee-aN (3834)|22.5.2008 16:52
Má tu někdo zkušenost s čištěním lesklého LCD tímhle:www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514500400000095B (Ednet LCD screen cleaner tissues)?
hl.hl (1387)|22.5.2008 18:55
Tak ja potkal u nas na firme nekolik CRT kde chybely kusy reflexniho filmu. Zajimave, ze vzdy slo o znacku SONY. Asi nekde udelali soudruzi chybu.

Jinak u notasu cistim lcd vzdy nekde v aute, kdyz se postavim tak, ze mi na nej sviti slunicko a pres prach nic nenio najednou videt. Vezmu z kapse kapesnik, opatrne setru prach a viditelnost je hned o 10 radu lepsi. A ono to zas tak mesic vydrzi. :)
Janyk1 (997)|22.5.2008 20:46
[QUOTE=deeean;124788]Má tu někdo zkušenost s čištěním lesklého LCD tímhle:www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514500400000095B (Ednet LCD screen cleaner tissues)?[/QUOTE]


Já lesklé LCD na ntbku čistím tímhle a vždycky se to pak krásně leskne. Vždycky to tak jenou za týden/10dní přetáhnu a zase se v tom monitoru vidím...ono zrdcadla se čistí:)

//imho to cos postnul je podle mě to samý:)
Deee-aN (3834)|22.5.2008 21:05
[quote=Janyk1;124861]Já lesklé LCD na ntbku čistím tímhle a vždycky se to pak krásně leskne. Vždycky to tak jenou za týden/10dní přetáhnu a zase se v tom monitoru vidím...ono zrdcadla se čistí:)

//imho to cos postnul je podle mě to samý:)[/quote]

Koukal jsem na to a lidi v diskusi docela brečej nad tím, že to rychle vysychá:runaway. Já zkusím ty ednet, třeba to má lepší uzávěr. Uvidíme...:notsure
Janyk1 (997)|25.5.2008 12:45
[QUOTE=deeean;124875]Koukal jsem na to a lidi v diskusi docela brečej nad tím, že to rychle vysychá:runaway. Já zkusím ty ednet, třeba to má lepší uzávěr. Uvidíme...:notsure[/QUOTE]

Mě to nevysychá:notsure (pokus se při zavírání samozřejmě neskřípne kousek utěrky, pak to vyschne, ale to je jasný.) Já myslím, že uzávěr těsní dobře, pokud se dobře zavře :slug

Ale podle mě je to jedno:)
bags (232)|30.5.2008 09:27
kde se da na netu koupit nejaka kvalitni uterka pro leskle LCD ?
Draken (1578)|26.6.2008 09:20
na lcd i crt se prodávají navlhčené utěrky po 10kusech+10kusů suchých pro utření za sca 200kč
nebo pak někdo používá utěrku na brýle
já preferuju navlhčenou papírovou kuchyňskou utěrku na lcd-čko už rok a ani škrábanec!
ps: hlavně jemně a né mokrou ,ale vlhkou!

na crt je to fuk je to stejný jako otřít televizi...
LeoV (17)|19.10.2008 19:55
Zdravím. Jak říká Draken tak je ta sada vlhčené a suché ubrosky např. http://www.abacus.cz/?cls=stoitem&stiid=1015705 tyto Emtec uplně ideální. Mám s ní dobré zkušenosti. LeoV
shasler (48)|17.10.2011 13:20
Má zkušenost je taková, že jakýkoli prostředek obsahující nějakou chemikálii vytvoří nakonec šmouhy od oné chemikálie. Osobně používám jen hadříky z mikrovlákna, které si poradí i s mastnotou a případně jen čistou vodu. S destilovanou vodou zkušenost nemám. Je otázka, zda absenci solí může za následek lepší absorpci nečistot nebo naopak... tak dalece do chemie nevidím. Pokud mám monitor čistý, nikdy na něj neukazuji prstem a mlátím ruce těch, co se o to pokoušejí, takže jenom odstraňuji prach. Odfouknutím, nebo obyčejným látkovým kapesníkem. Ovšem pozor, kapesník musí být čerstvě přežehlený, jinak se naopak na monitor prach nanese...
dzandra (1368)|17.10.2011 22:06
Nám uklízečky utíraly donedávna CRT a LCD monitory vlhkým hadrem, kterým předtím utřely stůl. A pak byla nějaká ta ťápota nebo prskanec ta tam
Kozouš (500)|22.10.2011 09:11
Slyšel někdo o přípravku Natex PRO, výrobce Markus Laufer Natex Brillenpflege DE. Má být na přírodní bázi, neobsahuje chemikálie, přesto se raději táži zda s ním někdo máte zkušenosti, než jej použiji na své LCD.:confused:

Odkaz: http://www.brillesauber.de/