Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 40

Téma: Čištění obrazovek - obecně LCD i CRT

Čestný člen Avatar uživatele Pavel Kovač
    Registrace
    May 2006

Čištění obrazovek:
    K čištění obrazovek je vhodné používat hadřík z mikrovlákna (koupíte v jakékoli optice či foto obchodě. Pokud máte tuto útěrku, tak nemáte úplně vyhráno. Nestačí samotným hadříkem utřít monitor. Důležité je nejprve obrazovku zbavit hrubých nečistot jako je prach. K tomu je vhodné použít štěteček či jednoduše "ofouknout" - pozor však na poprskání. Možností je také vzít hadřík z mikrovlákna za růžek a "máváním" odstranit prach. Pokud neodstraníte prach před samotným čištěním, tak i sebejemnější hadřík může poškrábat monitor tím, že v sobě zadrží nějaké to hrubší smítko, právě toto smítko poškrábe obrazovku! Prach je obecně dosti tvrdý, a tak poškrábe i sklo.

Pokud máte odstraněné hrubé nečistoty, tak již můžete utřít monitor hadříkem. Pokud jsou na obrazu nějaké mastné fleky apod. (např. otisky prstů), tak je dobré použít destilovanou vodu na namočení hadříku - na LCD postačí i klasická kohoutková, destilovaná voda je důležitá u CRT kde je antireflexní vrstva. Samotný hadřík však dokáže velice efektivně odstraňovat mastnoty a tak vodu používejte jen pokud to bude nevyhnutelné. Nepoužívejte saponáty či jiné odmašťovače. Vrcholem hrubosti je použití lihu (už jsem se s tím také setkal).

Použití speciálních čistících sad, které se dají koupit v PC obchodech je také možné, avšak daleko levnější je použití hadříku z mikrovlákna. Vyvarujete se tak možným problémům s "nekompatibilitou" čistícího prostředku a obrazovky.

Velmi nevhodné a hrubé je čištění pomocí papírových kapesníků či dokonce toaletního papíru. Věřte, že (hlavně toaletní papír) je obvykle vyroben z recyklovaného papíru a i ten sebejemnější 4vrstvý papír je na čištění hrubý - nikdy nevíte jaké smítko se při výrobě papíru dostalo do "kaše" pro výrobu papíru.

Údržba hadříku:
    Nezapoměňte že i samotný hadřík z mikrovlákna je nutné čistit! Vhodné je čištění pomocí klasického mýdla či podobného mycího prostředku. Je však velmi důležité hadřík důkladně propláchnout - nejméně 5x čistá voda. Poté již hadřík usušte na co nejméně prašném místě.

Hadřík nenechávejte v otevřeném prostoru a vždy jej schovejte do krabičky (u kvalitnějších bývá tato krabička součástí balení). Ten kdo má brýle, tak může použít k úschově pouzdro na brýle i pro úschovu hadříku.
    Frekvence praní hadříku je tak jednou za týden až dva.

Jaký koupit hadřík?
    Inu je tu spousta značek. Například Hamma má relativně levné avšak celkem hrubé hadříky. Na běžné použití bude dostačovat i tento. Dávejte si však pouzor na to aby nebyl hadřík zapošit (obvykle je okraj zapošit klasickou hrubou nití). Daleko lepší je okraj pouze zastřižený "zubovým" vzorem. Velmi dobré hadříky jsou od firmy Rodenstock.
    Naposledy upraveno uživatelem Pavel Kovač: 07-06-2006 v 18:26
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér
    Registrace
    Jun 2006

mam jen jeden dotaz.. co mysliste onou "nekompatibilitou" čistícího prostředku a obrazovky? treba takovy alkoholovy pripravek na lesteni skla je nepritel CRT monitoru? v cem?
    a jaka je dulezistost v pouziti destilovane vody u CRT kde je antireflexní vrstva? v cem technicky tkvi tato dulezitost?

Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Subtech
    mam jen jeden dotaz.. co mysliste onou "nekompatibilitou" čistícího prostředku a obrazovky? treba takovy alkoholovy pripravek na lesteni skla je nepritel CRT monitoru? v cem?
    a jaka je dulezistost v pouziti destilovane vody u CRT kde je antireflexní vrstva? v cem technicky tkvi tato dulezitost?
    Onou nekompatibilitou jsem myslel, že některé prostředky jsou určeny například na CRT se skleněnou obrazovkou. Pokud by takový prosttředek byl použit na LCD s plastovou obrazovkou, tak by čistění nemuselo být vůbec snadné, ba naopak. Je zde také možnost, že by se poškodila antireflexní vrstva při šistění CRT prostředkem na LCD.

Použití destilované vody je důležité u obrazovek s antireflexní vrstvou na skle. Ona antireflexní vrstva sama osobě je dost citlivá a jakékoli chemikálie pro ní nejsou zrovna vhodné (u klasické vody například chlór). Destilku používat výhradně u těchto obrazovek, u LCD s plastovou obrazovkou to není tak důležité.

Občasný diskutér
    Registrace
    Jun 2006

jak jsem se uz zminil mam 22" CRT IBM ThinkVision C220P. je to prof. monitor pro DTP/CAD aplikace. ovsem nemam k nemu zadny manual. co jsem zjistil je temer vse ovsem zminka o antireflexni vrstve nikde. nicmene, predpokladam, ze monitor teto tridy ji ma. rad bych se vas zeptal zda-li o tomto typu a ochrane jeho skla nevite neco vic, ma onu antireflexni vrstu?

jinak konkretne co byste mi na tento monitor (sklo) doporucil? jmenovite jake chemikalie na mnou zminovany CRT pouzit? napr. bezne dostupny rozprasovac Mr. Muscle (nebo jeho ceska obdoba Iron..) si na tom stoji jak

obecne, monitor s antireflexni vrstvou doporucujete myt sklo monitoru bez jakychkoli chemikalii (pouze destilovanou vodou)??

Registrace
    May 2006

Presne tak, pokud mate hadrik z mikrovlakna, tak nic nez cistou vodu nepotrebujete.
    Vas monitor antireflexni vrstvu samozreme ma.
    Doporucuji koupit hadrik Rodenstock a mate vystarano. Nemusite utracet za chemikalie a jeste budete setrit prirodu :-)

Nováček Avatar uživatele Jirri
    Registrace
    Jun 2006

Taky řeším problém čištění LCD, doporučujete utěrky Rodenstock, díval jsem se různě po webu ale jiný druh než tento http://www.lightq.cz/default.aspx?me...=0&detail=2757 jsem neobjevil, pohybuje se na trhu tedy pouze tento typ? Můžete mi prosím doporučit i jiné značky?

Občasný diskutér
    Registrace
    Jun 2006

rozhodne setrit prirodu se vyplaci.. toho si hledim. jinak.. kde konkretne (v Praze) lze tento hadrik z mikrovlakna od f. Rodenstock sehnat? znate nejake presne lokace?
    jo a jeste dotaz k tem chemickym pripravkum.. myslite, ze ony mnou jiz zminovane pripravky jako napr. Dr. Muscle ci Iron je pro skla s antireflexni vrstvou problem?? nebo je lze bez skrupuli pouzivat?

Registrace
    May 2006

Chemicke cisteni pouzivat opravdu jen v nevyhnutelnych pripadech. Antireflexni vrstvy jsou velmi tenke a i jemne poskozeni (naleptani) ji nici.

Kde sehnat hadrik? Inu nechci delat reklamu, ale jsou v Praze dva asi neznamejsi obchody s fotoaparaty (jeden je v Zitne ulici a druhy ve Vodickove ulici .. jiste vite ktere mam na mysli ;-) ).

Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Jirri
    Taky řeším problém čištění LCD, doporučujete utěrky Rodenstock, díval jsem se různě po webu ale jiný druh než tento http://www.lightq.cz/default.aspx?me...=0&detail=2757 jsem neobjevil, pohybuje se na trhu tedy pouze tento typ? Můžete mi prosím doporučit i jiné značky?
    Rodenstock ma skutecne jen tuto jednu uterku, ale myslim ze je vice nez dostatecna. Kdyz si projdete fora ohledne fotografovani, tak zjistite ze 99% vsech doporucuje prave tuto uterku. Firma Rodenstock vlastne ani jine delat nemusi, zkratka je tak dobra ze neni co vylepsovat :-)

Registrace
    Jun 2006

Citace Původně odesláno od Pavel Kovač
    Rodenstock ma skutecne jen tuto jednu uterku, ale myslim ze je vice nez dostatecna. Kdyz si projdete fora ohledne fotografovani, tak zjistite ze 99% vsech doporucuje prave tuto uterku. Firma Rodenstock vlastne ani jine delat nemusi, zkratka je tak dobra ze neni co vylepsovat :-)

OK, objednal jsem tedy tuto Rodenstock utěrku, pak dám vědět jak se mi s ní pracuje.

Občasný diskutér
    Registrace
    Jun 2006

jeste dotaz ohledne te destilovane vody. jelikoz jsem ji nikdy nepouzival tak se chci zeptat jestli je nutna nejaka specialni nebo ta, kterou bezne koupim v kazde benzince..? hmm..

Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Subtech
    jeste dotaz ohledne te destilovane vody. jelikoz jsem ji nikdy nepouzival tak se chci zeptat jestli je nutna nejaka specialni nebo ta, kterou bezne koupim v kazde benzince..? hmm..
    Staci uplne ta bezna. Alepokud mate LCD s klasickou matnou obrazovkou (ne sklenena), tak ani destilovanou vodu nemusite pouzivat. Neni to nutne. Ta je dulezita pokud je na povrchu antireflexni vrstva. U klasickych LCD tato vrstva neni (to ze se v monitoru nic neodrazi je zpusobeno tim, ze je povrch hrbolaty - malinkate cocky, ktere svetlo rozptyli).

Registrace
    Jun 2006

Citace Původně odesláno od Jirri
    OK, objednal jsem tedy tuto Rodenstock utěrku, pak dám vědět jak se mi s ní pracuje.

Tak jsem se právě stal šťastným vlastníkem LINOS (Rodenstock) utěrky , pracuje se s ní naprosto skvěle, můžu jen doporučit:-)

Naposledy upraveno uživatelem Jirri: 20-06-2006 v 13:19

Nováček
    Registrace
    May 2006

Mám LCD NEC 20WGX2, ktoré má lesklú povrchovú úpravu. Aj keď na to dávam veľký pozor, vždy sa nájde nejaký blb, čo sa dotkne obrazovky prstom. Na takéto mastné odtlačky ale samotná handrička nestačí. Myslíte že môžem použiť toto: http://www.alza.cz/cistici-uterky-na...0ks-d42494.htm ?

Registrace
    May 2006

Pokud neuspeje ani navlhceny hadrik z mikrovlakna, tak tyto uterky mohou pomoci. Rohodne bych se jich nebal.

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Obecné vybírání zdroje
    Od mattzor v sekci Zdroje
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 20-06-2014, 12:38
  2. propojení lcd obrazovek do jednoho obrazu
    Od Romique v sekci Monitory
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 29-12-2013, 21:38
  3. Pomalé windows (2D obecně...)