reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Linux na server

Figa (300)|16.7.2008 12:55
Mám tady starší počítač. Pentium III 450MHz a asi 256MB RAM. Rád bych z něj udělal server založený na linuxu. K tomutu jsem v životě ani nepřičichl, takže nejsem ani začátečník. Co doporučíte za distribuci?V síti budou PC s Windows 98SE, možná jeden XP a Slax. Bude jich asi 5. Jak na to? Předem děkuji za odpověď.
Jiziii (796)|16.7.2008 12:59
Fedora, Ubuntu server, Suse
to sou nejpoužívanější linuxi na servery a sou v češtině
U suse bys měl dobrou podporu a servis bře je vyvýjen v čechach
pavel_p (993)|16.7.2008 15:43
Fedora je celkem dost testovací distro, na server určitě raději CentOS
Jinak na http://www.howtoforge.com/ jsou step-by-step návody a v češtině byly kdysi na rootu. Podívej se jak zprovoznit firewall a routování, pak sambu na sdílení souborů a třeba postfix na poštu

Dobrý start: http://www.howtoforge.com/perfect-server-centos-5.2
bhujanga (62)|17.7.2008 11:48
Na server je vyborny aj Debian (Stable), ale ked si pisal ze:
[QUOTE=Figa;142696]K tomutu jsem v životě ani nepřičichl, takže nejsem ani začátečník.[/QUOTE]
tak by si si mohol vybrat Suse alebo Ubuntu server z Jiziii-ho ponuky.
Jiziii (796)|17.7.2008 11:58
No v podstatě si vyber jakoukoliv serverovou distribuci nejlíp v češtině
Skus si nejdřív desktopovou verzi a podle tech se rozhodni
No a nakonec kdyč už si nákou vybereš a instaluješ tak případný problémy na stránkach daných distribucí např. http://www.ubuntu.cz http://www.suse.cz
Tosuja (107)|17.7.2008 13:03
Vyber si libovolnou distribuci, ale vzhledem k pocitaci bude zahodno neinstalovat graficke prostredi (tj X11, KDE, Gnome atd.). Kvuli mnozstvi dostupneho software bych ti doporucil Debian, ale s ohledem na tvou nezkusenost bych ti doporucil OpenSUSE - jejich konfiguracni nastroj Yast ti asi usetri hodne bolehlavu. Serverove distribuce nemusis resit, libovolna mainstreamova distribuce bez problemu dokaze delat router, firewall, DNS, DHCP, souborovy, postovni, webovy server.
Jiziii (796)|17.7.2008 19:20
Já bych chtěl vydět jak uplnej začátečník bude dělat bez grafickýho prostředí jenom v textáku to je docela blbej ftip
grafický prostředí je podle mě nutnost když to chce dělat amater
Ritchie83 (369)|17.7.2008 22:09
[QUOTE=Jiziii;143122]Já bych chtěl vydět jak uplnej začátečník bude dělat bez grafickýho prostředí jenom v textáku to je docela blbej ftip grafický prostředí je podle mě nutnost když to chce dělat amater[/QUOTE]
V textovém režimu lze využívat nástroje s textovým uživatelským rozhraním (jako např. mc, nano, …), není nutné se cítit odkázán pouze příkazovou řádku. O? co hůře se ovládají nástroje s textovým uživatelským rozhraním než jejich alternativy s grafickým uživatelským rozhraním?!

Já sám jsem s Linuxem začínal před devíti lety v příkazové řádce a neměl jsem s tím žádné velké potíže. Zjevně se začátečníci dělí na schopné a méně schopné. Kvůli tomu, že jste se sám očividně zařadil do druhé skupiny, nemusíte svůj přístup zevšeobecňovat.
Jiziii (796)|17.7.2008 22:25
[QUOTE=Ritchie83;143192]V textovém režimu lze využívat nástroje s textovým uživatelským rozhraním (jako např. mc, nano, …), není nutné se cítit odkázán pouze příkazovou řádku. O? co hůře se ovládají nástroje s textovým uživatelským rozhraním než jejich alternativy s grafickým uživatelským rozhraním?!

Já sám jsem s Linuxem začínal před devíti lety v příkazové řádce a neměl jsem s tím žádné velké potíže. Zjevně se začátečníci dělí na schopné a méně schopné. Kvůli tomu, že jste se sám očividně zařadil do druhé skupiny, nemusíte svůj přístup zevšeobecňovat.[/QUOTE]

No já si teda rozhodně myslím že je jednodušší naklikat potřebný věci myší(bo aspon ty základy) než jet od začátku souborem přikazů a furt je hledat v knížkách a forech
Jestli ste začínal před 9 lety na linuxu tak to snad ani jiná moznost než textová nebyla (tu dobu sem neznal linuxi)
Jo asi se řadím mezi tu druhou skupinu bře mi příde klikání myší jednodušší ale zas sem nikdy nepoužíval linuxi na svým serveru jenom jako desktop
Servrový linuxi sem viděl jednou ve škole a běžely normálně s KDE (myslim že to byli suse) a myslím že s grafickým prostředím zvládne základy i větší amater než já
Logout (4018)|17.7.2008 22:27
A co malý distribuce s nějakym lighweight grafixkym rozhranim? Ty jsou na tydle stary kompy delany....
Např. damn small linux, puppy linux atd....
Bojim že, současný distribuce na tak starym stroji budou přecijenom pomaly....
Ritchie83 (369)|17.7.2008 23:08
[QUOTE=Jiziii;143197]No já si teda rozhodně myslím že je jednodušší naklikat potřebný věci myší(bo aspon ty základy) než jet od začátku souborem přikazů a furt je hledat v knížkách a forech
Jo asi se řadím mezi tu druhou skupinu bře mi příde klikání myší jednodušší ale zas sem nikdy nepoužíval linuxi na svým serveru jenom jako desktop[/QUOTE]
Znovu se ptám, o co se textové uživatelské rozhraní ovládá hůř než grafické?! Pro ilustraci přikládám snímek konfiguračního nástroje YaST s textovým rozhraním.

[QUOTE=Jiziii;143197]Jestli ste začínal před 9 lety na linuxu tak to snad ani jiná moznost než textová nebyla (tu dobu sem neznal linuxi)[/QUOTE]
Samozřejmě že byla. Jako desktop jsem používal KDE 1.x. ;-)

BTW Všiml jsem si, že máte problémy se psaným projevem, což mně nijak významně nevadí, nicméně o Linuxu se hovoří zásadně v jednotném čísle!

[QUOTE=Logout;143198]A co malý distribuce s nějakym lighweight grafixkym rozhranim? Ty jsou na tydle stary kompy delany.... Např. damn small linux, puppy linux atd.... Bojim že, současný distribuce na tak starym stroji budou přecijenom pomaly....[/QUOTE]
Rozhodně doporučuji použít nějakou současnou distribuci. Rychlost ani tak nezávisí na aktuálnosti distribuce, jako na nastavení init a na obsahu startovacích skriptů. Grafické rozhraní opravdu není vhodné instalovat. Pokud už chcete na serveru spustit aplikaci s grafickým rozhraním, takřka vždy si ji můžete nechat zobrazovat vzdáleně na své pracovní stanici.
yast2_ncurses_main.png
Logout (4018)|17.7.2008 23:21
Ritchie: ty distribuce, co jsem doporučoval jsou současný. Akorát jsou optimalizovaný pro slabý stroje (tzn. např. místo nenažranejch KDE maj třeba XFCE apod.) Nevidim důvod proč je nepoužít. Současnym jsem myslel současný mainstreamový (ubuntu, suse, fedora) - který přecijenom jsou dělaný na jiný stroje a třeba vyžadujou poměrně dost paměti (alespoň s okenim prostředim).
To, že ses naučil linux pouze s konzolí - OK - ale každej třeba tomu nechce věnovat tolik času. A okení ovládání je přecijenom člověku bližší než commandline. Už proto, že v commandline musí člověk vědět, kterej konfigurační skript spustit, zatímco v okenim si to najde v nabídce start. Tak nevím, proč začátečníka nutit do commandline. Ať si nainstaluje něco s grafikou a vybere si, jakej přístup mu vyhovuje.

PS: S linuxem taky nějakej čas dělam a (vzhledem k tomu, že drtivá většina času přes ssh někde jinde) tak skoro furt přes konzoli. Takže to netvrdim proto, že je pro mě konzole těžká....
Jiziii (796)|17.7.2008 23:28
citace:BTW Všiml jsem si, že máte problémy se psaným projevem, což mně nijak významně nevadí, nicméně o Linuxu se hovoří zásadně v jednotném čísle!

Podle mě je to jedno píšu jak se mě to zrovna líbí nejsem detailista (linux linuxe linuxi )
Podle mě je grafický lepší teda aspon na desktop( minimálně aspon hezčí :-) )
Ale vy se zdáte být jako člověk zkušenější s operačním systémem Linux tak se s vámi nechci přít bře lidí kteří umějí dobře s linuxama těch si vážím
Možná de taky o to jak kdo považuje grafický prostředí
Ale stejně z mýho pohledu začátečníka je grafický lepší z vašeho pohledu je to zas něco jinýho možná věc názorů a zkušeností

Edit: Logout to dobře vystih
Ritchie83 (369)|18.7.2008 00:29
[QUOTE=Logout;143210]Ritchie: ty distribuce, co jsem doporučoval jsou současný. Akorát jsou optimalizovaný pro slabý stroje (tzn. např. místo nenažranejch KDE maj třeba XFCE apod.) Nevidim důvod proč je nepoužít. Současnym jsem myslel současný mainstreamový (ubuntu, suse, fedora) - který přecijenom jsou dělaný na jiný stroje a třeba vyžadujou poměrně dost paměti (alespoň s okenim prostředim).[/QUOTE]
Výhoda hlavních distribucí je obecně lepší podpora (zejména na fórech, ale i placená), neboť jsou rozšířenější. SuSE též umožňuje používat XFCE namísto KDE.

[QUOTE=Logout;143210]To, že ses naučil linux pouze s konzolí - OK - ale každej třeba tomu nechce věnovat tolik času. A okení ovládání je přecijenom člověku bližší než commandline. Už proto, že v commandline musí člověk vědět, kterej konfigurační skript spustit, zatímco v okenim si to najde v nabídce start. Tak nevím, proč začátečníka nutit do commandline. Ať si nainstaluje něco s grafikou a vybere si, jakej přístup mu vyhovuje.[/QUOTE]
V předchozích příspěvcích hovořím o textovém uživatelském rozhraní, nikoliv o příkazové řádce. I začátečník, ať již používá GUI nebo TUI, musí vědět, jak se jmenuje konfigurační nástroj jeho distribuce, a nespatřuji významný rozdíl, pokud jej vyhledá v menu, anebo jeho jméno napíše do příkazové řádky.

[QUOTE=Jiziii;143213]Podle mě je to jedno píšu jak se mě to zrovna líbí nejsem detailista (linux linuxe linuxi )[/QUOTE]
Já jsem si vždy myslel, že cílem projevu je sdělit nějakou informaci. Ovšem pro vás je to zjevně v prvé řadě prostředek uměleckého vyjádření. Bohužel kvůli tomu je váš projev hůře srozumitelný.

[QUOTE=Jiziii;143213]Podle mě je grafický lepší teda aspon na desktop( minimálně aspon hezčí :-) )[/QUOTE]
Bavíme se však o serveru. :-p
Logout (4018)|18.7.2008 00:49
[quote]
a nespatřuji významný rozdíl, pokud jej vyhledá v menu, anebo jeho jméno napíše do příkazové řádky.
[/quote]
Tak to vcelku rozdíl je - protože menu obsahuje prohlídnutelné množství položek, zatímco počet spustitelných souborů je na hledání trochu moc velkej.

Ono Xfce jde dát všude - ale pro začátečníka je jednoduší použít distribuci, kde je všechno. Navíc desktopový prostředí není všechno - klasická distribuce je prostě optimalizovaná na jinej stroj.

Co se týče podpory komunity je pravda, že k velké distribuci je větší - většina serverových věcí
se však nastavuje ve většině distribucí podobně a na základní věci najde radu všude.
Ritchie83 (369)|18.7.2008 00:57
[QUOTE=Logout;143228]Ono Xfce jde dát všude - ale pro začátečníka je jednoduší použít distribuci, kde je všechno.[/QUOTE]
To je ovšem případ hlavních distribucí, že tam je všechno. V jednoúčelových bohužel všechno nebývá.

[QUOTE=Logout;143228]Navíc desktopový prostředí není všechno - klasická distribuce je prostě optimalizovaná na jinej stroj.[/QUOTE]
V čem ta optimalizace spočívá a jak je provedena?
Logout (4018)|18.7.2008 01:31
Ty jednoúčelový distribuce maj takový grafický rozhraní, že výměnu nepotřebujou.
Optimalizace je provedená tak, že jsou spešl vybraný programy, který jsou schopný běžet na slabejch strojích (třeba místo Firefoxu tam daj třeba Operu), nastavený konfigurační volby tak, aby to zatěžovalo procesor co nejmíň apod. (Navíc můžou bejt i kopilovaný s optimalizací na starší procesory apod, ale to už bych kecal, zas takovou zkušenost s nima nemam...).
Figa (300)|20.7.2008 19:10
Moc všem děkuji. Omlouvám se, že jsem nereagoval, ale byl jsem mimo připojení k netu. Abyych to trochu upřesnil začátečník nejsem s Linuxem(pokročilý začátečník :)), ale s Linuxem na serveru. Na desktopu mmám Ubuntu. Moc se mi, ale líbí to CentOS, přiznám možná díky tomu parádnímu návodu.