reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafické karty: Výměna kondenzátorů na starší grafické kartě

Neregistrovaný (0)|21.7.2008 13:02
Jméno tazatele: Marek (Axx)

Znění dotazu:
V téměř čtyřletém počítači mi "odešla" grafická karta "Prolink Pixelview GF FX5900XT 128MB" (AGP).

Během práce se rozsypal a následně zmizel obraz, po vypnutí, přestávce a znovuzapnutí počítače během bootování vše v pořádku, krátce poté stejný problém.

V servisu na grafické kartě našli nafouknuté kondenzátory, nechal jsem proto nainstalovat novou grafickou kartu (Sapphire HD 2600 XT), a tu starou Prolink Pixelview mám teď na stole a je mi líto jí vyhodit.

Moje dotazy zní:
- Jaká je šance, že mrtvé jsou opravdu jen viditelně poškozené kondenzátory? Nebo obvykle vadné kondenzátory vezmou ostatní součástky "s sebou"?
- Je možné (spíše pro radost) opravit grafickou kartu výměnou vadných kondenzátorů (nebo raději všech elektrolytických kondenzátorů) za nové?
- Když to udělám blbě nebo to nevyjde, můžu zničit motherboard staršího počítače, do kterého bych potenciálně opravenou grafiku nainstaloval?

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Podrobnosti k "odejité" Prolink Pixelview GF FX5900XT 128MB:

Elektrolytických kondenzátorů je na desce 10, viditelně nafouknuté jsou tři:
- C181 1000uF 16V
- C191 1000uF 16V
- C188 1500uF 6,3V

Stávající kondenzátory jsou fialové se stříbrným potiskem, s nápisy (kromě kapacity a napětí) FZ a R6A.

Nové by byly asi obyčejné z GME, pro jistotu asi s o něco vyšším max. napětím.

Za vaše rady díky.
Jiziii (796)|21.7.2008 18:46
No pokud byx to opravil špatně ta moc velká šance že zničíš MB není ale malinká jo. GK je výstupní zařízení takže kdyby nešla tak ti spíš zapípá jen MB a nic se nestane.
S těma kondikama jestli sou skrs deskuvyvody tak není problem je vyměnit a rovnou bys mohl vyměnit všechny co maj vývody skrs kartu pro jistotu (cena kondíků není tak vysoká aby se ti to nevyplatilo) ale kondiky který sou zapuštěný do některý vrstvy plošnýho spoje asi nevyměníš
A klidně bych tam hodil obyčejný kondiky z GME
Pavel Boček (4169)|21.7.2008 18:59
Pokud jsou nafouknuté jen tři, nic to neznamená, KO budou všechny.

Napětí nech stejné, zvýšil bych ale případně kapacitu.

Není u těch kondíků i výrobce ? Jinak výměna za něco z GME by mohla na nějakou dobu pomoci, ale o moc lepší to nebude. Nejlepší by bylo tam dát třeba SAMXONy :rules Tuhle -HoNY- už je snad brzy objedná, pak by je mohl nabízet v bazaru :thumb