reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Paměť DDR400 MHz běží na zakl. desce Asus A7V8X na 100 Mhz

Sparhawk77 (21)|28.7.2008 07:21
Ahojte potřeboval by jsem poradit ohledně pamětí DDR. Mám základní desku Asus A7V8X, kde jsem
měl paměť DDR400 256MB nyní jsem koupil paměť Kingston DDR400 1GB, ale po spuštění testovacího programu Everest mi ukazuje, že tato paměť jede na frekvenci 100 MHz (efektivně 200 MHz). Mohly by jste mi prosím Vás poradit co udělat aby mi paměť fungovala na frekvenci 400MHz, kterou tato základní deska podporuje.

Tady přikládám výpis z programu Everest a CPU-Z.
http://leteckaposta.cz/302569343

Tady je nafocený bios a taky něco z manuálu základní desky.
http://leteckaposta.cz/735337013
johny__g (6387)|28.7.2008 09:09
Nejsem si jistý jak ta paměť běží - na jednom snímku je na 400 MHz, pak na jiném jen 200 MHz. Ale řešení je jednoduché - jak máš ty snímky BIOSu, tak na snímku 042 je položka Memory Frequency, kde je nastaveno Auto. Nastav tam natvrdo 133 MHz, popřípadě "FSB" - nevím co je tam za možnosti. Paměť pak pojede na frekvenci synchronní s FSB, tedy 266 MHz. Čipová sada sice umí provozovat paměť až na těch 400 MHz (myslím ale jen když nejsou osazeny všechny sloty), ovšem přínos pro výkon to má +- nic. Ideální je provozovat paměti synchronně s FSB, kdyžtak si pohrát s časováním.
Pokud by ti paměti nechtěly najet na těch 133 MHz, zkus je ve slotech různě popřeházet, někdy to pomůže.
xmarek (1676)|28.7.2008 09:24
Podle toho co ukazoval Everest deska podporuje paměti max. DDR-333 SDRAM. No a jelikož ty paměti jsou DDR-400 tak je deska s nějakého nepochopitelného důvodu :D nastavila na polovinu. Jediná rada je zkusit sehnat novější bios pro základní desku. Problémy s pamětí tu byly od nepaměti. :D
johny__g (6387)|28.7.2008 09:33
[QUOTE=xmarek;146149]Podle toho co ukazoval Everest deska podporuje paměti max. DDR-333 SDRAM. No a jelikož ty paměti jsou DDR-400 tak je deska s nějakého nepochopitelného důvodu :D nastavila na polovinu. Jediná rada je zkusit sehnat novější bios pro základní desku. Problémy s pamětí tu byly od nepaměti. :D[/QUOTE]

Chyba lávky, 333 MHz je max. FSB, paměti mohou běžet až na 400 MHz (ale nevím kolik modulů takto deska zvládne). Je to jeden z mála rozdílu KT400 vs KT333 - RAM, AGP 8x a rychlejší V-Link.

Edit: tak jsem se spletl - 400 MHz paměti umí až KT400A. Holt už je to nějaký pátek co jsem tyhle desky měl ...
Sparhawk77 (21)|28.7.2008 10:41
[QUOTE=johny__g;146142]Nejsem si jistý jak ta paměť běží - na jednom snímku je na 400 MHz, pak na jiném jen 200 MHz. Ale řešení je jednoduché - jak máš ty snímky BIOSu, tak na snímku 042 je položka Memory Frequency, kde je nastaveno Auto. Nastav tam natvrdo 133 MHz, popřípadě "FSB" - nevím co je tam za možnosti. Paměť pak pojede na frekvenci synchronní s FSB, tedy 266 MHz. Čipová sada sice umí provozovat paměť až na těch 400 MHz (myslím ale jen když nejsou osazeny všechny sloty), ovšem přínos pro výkon to má +- nic. Ideální je provozovat paměti synchronně s FSB, kdyžtak si pohrát s časováním.
Pokud by ti paměti nechtěly najet na těch 133 MHz, zkus je ve slotech různě popřeházet, někdy to pomůže.[/QUOTE]
Děkuji za odpovědi. Ve snímku jsem nafotil ještě nastavení s memory frequency na auto, ale měl jsem tam i dáno natvrdo 400 MHz. S tím kdy jsem měl natvrdo nastaveno memory frequency 400 MHz jsem udělal logy z Everest a CPU-Z a výsledky uložil na leteckou postu. Při nastavení auto i 400 MHz jsou stejné výsledky z Everest a CPU-Z. A ještě ty logy jsou tvořeny když jsem měl osazenou jen jednu novou pamět 1GB kingston ve slotu1. Právě v manuálu od základní desky bylo psáno že pouze jeden slot podporuje paměť 400 MHz a když jsou dvě paměti DDR400, tak podporuje 333 MHz, alespoň jsem to z toho textu tak pochopil. Před osazením paměti jsem si z webu asus stáhl poslední bios - A7V8X Beta BIOS 1015.003 Latest beta BIOS- který je, ale beta. Tento bios jsem naistaloval. Když nahraji poslední bios i když je to beta, tak ten obsahuje i předchozí opravy co vyšli v předešlých verzích biosu ? Protože ta poslední verze biosu má rozdílnou velikost oproti předchozím verzím - předchozí verze čím novější tak byla větší velikost souboru s novým biosem.
http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=A7V8X
Dále jsem se chtěl podívat před nabíháním systému co se ukáže za frequenci v tabulce, která se zobrazuje po detekci disků a mechanik, ale pokaždé vidím jen konec tabulky protože to zobrazuje výpis PCI zařízení IRQ atd a ta tabulka je nad tím a jen její konec. kdyby šlo nějak vypnout zobrazování PCI zařízení tak by možná v té tabulce byla vidět frequence pamětí.
Wlcek (379)|28.7.2008 10:56
Použij klavesu Pause, hned vedle Scrol Lock. Normalně tu obrazovku pauzni ještě před tou tabulkou s vypisem PCI zařizeni, ESC pak pro pokračovani bootovani ;-)
Sparhawk77 (21)|28.7.2008 11:17
[QUOTE=Wlcek;146185]Použij klavesu Pause, hned vedle Scrol Lock. Normalně tu obrazovku pauzni ještě před tou tabulkou s vypisem PCI zařizeni, ESC pak pro pokračovani bootovani ;-)[/QUOTE]
Toto jsem zkoušel, ale pomocí pauze to jde zastavit až když je výpis pci zařízení a na vrchu jde vidět jen kousek tabulky asi dva nebo tři řádky. V jiném místě to nejde pauznout :(
johny__g (6387)|28.7.2008 11:21
No takže v podstatě je to jak jsem psal - víc jak jednu paměť na 400 MHz to nevezme, ale to tě trápit nemusí, klidně tam nastav těch 133 (266) nebo 166 (333) MHz, výkon se nezmění.
Sparhawk77 (21)|29.7.2008 07:26
[QUOTE=johny__g;146204]No takže v podstatě je to jak jsem psal - víc jak jednu paměť na 400 MHz to nevezme, ale to tě trápit nemusí, klidně tam nastav těch 133 (266) nebo 166 (333) MHz, výkon se nezmění.[/QUOTE]
A chtěl jsem se ještě zeptat, kdyby jsem dal CPU speed na manual viz. obr Snímek 039.jpg, Snímek 042.jpg a nastavil bych jinak násobič CPU FRQUENCY MULTIPLE a CPU EXTERNAL FREQUENCY (na vyšší hodnoty) nešel by nahoru i takt pamětí se změnou taktu procesoru ?? Nebo do tohoto je lepší nezasahovat ??
xmarek (1676)|29.7.2008 09:27
[QUOTE=Sparhawk77;146411]A chtěl jsem se ještě zeptat, kdyby jsem dal CPU speed na manual viz. obr Snímek 039.jpg, Snímek 042.jpg a nastavil bych jinak násobič CPU FRQUENCY MULTIPLE a CPU EXTERNAL FREQUENCY (na vyšší hodnoty) nešel by nahoru i takt pamětí se změnou taktu procesoru ?? Nebo do tohoto je lepší nezasahovat ??[/QUOTE]Pokud zvýšíte rychlost sběrnice což bude příčinou vyšší rychlosti i např. PCI rozhraní tak ano. Dnešní desky už umí zvyšovat CPU rychlost bez toho aníž by změnily rychlost těchto periférií a v tom případě by se to na pamětích neprojevilo. Některé desky např. zvukové karty byly v minulosti na vyšší rychlost PCI trochu háklivé.
johny__g (6387)|29.7.2008 10:43
[QUOTE=Sparhawk77;146411]A chtěl jsem se ještě zeptat, kdyby jsem dal CPU speed na manual viz. obr Snímek 039.jpg, Snímek 042.jpg a nastavil bych jinak násobič CPU FRQUENCY MULTIPLE a CPU EXTERNAL FREQUENCY (na vyšší hodnoty) nešel by nahoru i takt pamětí se změnou taktu procesoru ?? Nebo do tohoto je lepší nezasahovat ??[/QUOTE]

Násobič bude zamknutý, takže s tím hýbat nemá cenu. Pokud se zvýší FSB, tak půjde nahoru i takt pamětí, to je pravda. Ale deska nemá PCI/AGP lock, takže se to nebude líbit řadiči disků a grafické kartě. Řešení by bylo nastavit FSB přímo na 166 MHz, kdy se aktivuje vyšší dělička a frekvence PCI i AGP sběrnice se vrátí k normálu, to ale na 95 % nezvládne procesor.
Sparhawk77 (21)|29.7.2008 18:26
Chtěl by jsem se ještě zeptat na poslední dotaz a to z webu Asus jsem si stáhl poslední bios - A7V8X Beta BIOS 1015.003 Latest beta BIOS- který je, ale beta. Tento bios jsem nainstaloval. Když nahraji poslední bios i když je to beta, tak ten obsahuje i předchozí opravy co vyšli v předešlých verzích biosu ? Protože ta poslední verze biosu má rozdílnou velikost oproti předchozím verzím - předchozí verze čím novější tak byla větší velikost souboru s novým biosem.
http://support.asus.com/download/dow...us&model=A7V8X
xmarek (1676)|29.7.2008 18:35
Výrobci na svých stánkách většinou upozorňují, že beta verze nemusí obsahovat všechny volby stabilní verze. Beta je testovací verze. Tyto verze mohou vykazovat jistou nestabilitu s určitými periferiemi. Co se týče velikosti tak nová verze ještě nutně nemusí znamenat větší soubor. Výrobci mohou optimalizovat určité segmenty kódu a to se naopak může projevit zmenšením výsledného souboru. Hledat tam souvislost z velikostí nemá cenu. Co je podstatné přečíst si seznam změn v porovnání s předchozími verzemi. Někdy se jedná opravdu o kosmetické zásahy.