reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Image disku na jiný disk

kenor (45)|29.7.2008 11:10
Mám 160 GB disk rozdělený na 2 oddíly, C: s Win XP a D: s daty, přibližně na 2 x 80 GB; chtěl bych si pořídit nový 300 GB disk a pomocí Ghosta na něj ten stávající "přehodit". Problém je v tom, že nevím jak se nový disk vypořádá s dvěma oddíly na disku stávajícím, jak bude probíhat bootování, jak starý disk nakonec odpojit atp. atp., protože jsem v tomhle ohledu absolutní laik a nerad bych něco podělal, protože jsem se dočetl, že tady něco podělat nedá žádnou práci. Kdyby mi někdo poskytl stručný návod, jak to provést, byl bych velice vděčný... díky.
pas!k (3765)|29.7.2008 12:12
Nainstaluj ghosta na nynejsi sytem spust a udelej image systemove partisny na druhou datovou partisnu .. tzn ze systemove 80gb partisny udelej image na ten samy disk na tu druhou 80gb partisnu.. Pripoj novy 300gb disk nemusis s nim cokoliv delat .. nastartujes z ghost recovery cd nactes pripravenou image a preklonujes ji na novy disk ,, restartnes v biosu nastavis bootovani z noveho disku .. a nastartujes system z noveho disku vytvoris si na nem dalsi nove jednotky prekopirujes data atd .. Kdyby sis nevedel rady zkus si procist Norton Ghost 14 - Duchařina pro náročné
Dojigiri (1629)|29.7.2008 12:56
Nejjednodušší by bylo překopírovat partitions na druhej disk, jestli chceš mít systém i na něm, jak jsem pochopil z popisu. Nevím jak konkrétně v Ghostu, nikdy jsem ho nepoužíval, podle návodu co napsal Pas!k bych tipoval že by mohlo jít použít https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=17942&garpg=4 Tools / Copy My Hard Drive ale nejsem si jistej jestli to dělá přesně tohle. Já osobně bych ty partitions překopíroval v Partition Magicu. Je otázka jestli to pak půjde, vzhledem k možná jiný geometrii toho druhýho disku, ale IMHO si s tím např. Part. Magic poradí (a nejspíš i nějak ten Ghost). Pokud nebudeš nic měnit na tom původním disku (tj. zmenšovat/zvětšovat/vyrábět/mazat partitions) tak nepřijdeš o žádný data, jde jen o to překopírovat "nějak" ty partitions na druhej disk (pořád bude všechno na tom původním disku a vždycky to budeš moct zkusit znova, důležitý je jenom vůbec "nesahat" na ten původní disk, např. PQ magic má možnost vybrat v nastavení nějakej disk jako Read-Only takže pak na něm člověk nemůže nic změnit a zkazit). Stačí překopírovat první partition se systémem, druhou partition s datama bude lepší vytvořit až na novým disku na zbytek velikosti a přehrát tam data ze systému (abys nemusel kopírovat partition a pak jí zvětšovat).

Pak samozřejmě musíš původní disk odpojit a na jeho místo připojit novej, aby se bootovalo z něj, a když všechno půjde, můžeš ten původní disk připojit zpátky (až za ten novej, samozřejmě, novej musí být jako první v Biosu) a smazat ho pokud ho budeš chtít dál používat.

Problém pak ještě může bejt s MBR (tj. aby novej disk spustil boot sekvenci Windows XP), stačí nabootovat z inst. CD XP do recovery console, přihlásit se jako admin a spustit příkaz FIXMBR (a možná ještě FIXBOOT).
pas!k (3765)|29.7.2008 12:58
No mbr ghost resi .. v tom recovery rezimu je primo kolonka pro prepis mbr. Jinak ten postup co jsem psal je otazka cca 15 -20 minut :)
Dojigiri (1629)|29.7.2008 13:12
No tak jestli Ghost vyřeší i MBR tak je to dobrý, jak říkám neznám ho a používám "ruční práci" :D. Akorát mě zarazilo to vytváření image na druhý jednotce, jde taky o to jestli se mu tam vejde když tam má i nějaký data ... (tipoval bych, že důvod přechodu na novej disk je, že je původní plnej :notsure) ale možná by šlo to vyrobit i na tom novým disku - akorát nutný nějak zajistit, aby bylo vepředu disku dost místa na tu partition, takže ve správci vytvořit nejdřív třeba 100GB vepředu, za ní další třeba 100GB na tu image, pak smazat první, vepředu zůstane 100 GB místo a tam to "obnovit", po spuštění systému ve správci smazat tu druhou a vyrobit velkou na zbytek disku. To by mohlo jít i když nebude dost místa na image.
pas!k (3765)|29.7.2008 13:26
No ono by to slo udelat i tak ze pripoji novy disk vytvori oddily na jeden udela tu image nastartuje recovery ghosta a restorne image z jednoho oddilu na novem disku na druhy .. velikosti atd resit nemusi s tim ghost samozrejme umi pracovat .. takze pokud image systemoveho oddilu ktery mel 5 gb da na oddil ktery ma nyni 50gb .. zadny problem. Ja ty image preferuji .. zaprve to mas porad jako zalohu .. muzes ji zkontrolovat zda je v poradku nez ji zacnes nekam cpat .. ve vysledku to muze usetrit hodne casu a nervu
vogon (96)|29.7.2008 13:30
Jakou verzi Ghosta máš k dispozici?
pas!k (3765)|29.7.2008 13:33
14 z te jsem delal i tu recenzi.
vogon (96)|29.7.2008 13:59
Pardon, ta otázka byla na Kenora - měl jsem to napsat
kenor (45)|29.7.2008 14:46
14
Jinak na nový disk přecházím z důvodu brzké smrti toho stávajícího :(
dkas (193)|29.7.2008 15:17
Ještě můžeš zkusit stáhnout si Hiren's Boot CD (http://www.hiren.info/pages/bootcd) a tam je ke kopii disků několik nástrojů. Ghost je tam zastoupen taky. A pak už jenom vybereš disk zdrojový a cílový, se všemi partitions. Pokud nenastane problém, vše bude fungovat :)
vogon (96)|29.7.2008 15:20
Ptal jsem se z důvodu doplnění informací kdybys chtěl použít starší verzi Ghosta - jestli je smrt disku blízko neváhej a jdi na to. O data se neboj (dokud starý disk funguje) - můžeš i zkoušet a různé postupy opakovat. Když se něco nepovede nový disk zformátuješ (nejlépe utilitkou staženou přímo od výrobce disku) a můžeš začít znovu.
Pokud bys neměl toho Nortona poradil bych ti stáhnout si Hirens Boot CD - tam je vše na co si jen vzpomeneš a co bys mohl potřebovat pro klonování a práci s diskem (a ještě mnohem víc).
pas!k (3765)|29.7.2008 16:32
Jen pro upresneni u stareho ghosta (ten co je na hirnes) muzes image disku delat pouze offline. S novym ghostem je muzes delat primo za chodu windows.. jinak praci to odvede stejnou.
pancoo (125)|30.7.2008 09:40
Hiren's Boot CD je opravdu dobrý nástroj sám jsem ho měl možnost ho vyzkoušet a byl jsme spokojen. Výhodou je jako u Acronisu, botovani před spuštením Windows. Můžu ho jen doporučit.

PS.: je narvanej hodně funkcema :)