reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Změna HW bez reinstalace Win

Aigor (201)|30.7.2008 11:21
Ahoj, nejsem si jistý jestli tohle patří do Win nebo spíš k ovladačům...

Přecházím aktuálně ze starší MB i945G na iP45 a z důvodů časové tísně a náročnosti nastavení všech programů přemýšlím nad možností překlopení bez nové instalace WinXP :notsure

(k nové instalaci samozřejmě dojde, ale teď jsem v časovém presu a i provizorní možnost uvítám, data budu mít samozřejmě zazálohovaná)

Moje idea je odebrat ovladače chipsetu a zařízení (např. integrovaná grafika, zvuk, LAN,..), přehodit HW a po startu nahodit nové ovladače.

Zní to dost jednoduše, ale vůbec netuším výsledek - cesta zpět nejspíš nebude, tak se ptám jestli už někdo něco podobného zkoušel a uvítám všechny tipy...
johny__g (6387)|30.7.2008 11:27
Já osobně přecházel z ATi čipsetu na P35 a Win to rozdejchaly stabilně, jen sem doinstaloval ovladače. Nic jsem předtím neodinstalovával, protože jsem počítal že na to okamžitě dám nový systém. Nabootovat starý jsem zkusil jen ze zvědavosti a kupodivu jsem pak tak fungoval ještě 2 měsíce, bez jediné BSOD nebo zátuhu. Ale je to asi otázka náhody, můžeš to zkusit. Nejlépe si udělat image starého disku se systémem, pro jistotu, pak proveď co popisuješ a uvidíš. V nejhorším se vrátíš zpět ke staré desce.
Jinak je na to i nějaký postup při reinstalaci win, někde se to tu probíralo (doufám) tak zkus hledat.
astec (1823)|30.7.2008 11:28
[QUOTE=Aigor;146799]Ahoj, nejsem si jistý jestli tohle patří do Win nebo spíš k ovladačům...

Přecházím aktuálně ze starší MB i945G na iP45 a z důvodů časové tísně a náročnosti nastavení všech programů přemýšlím nad možností překlopení bez nové instalace WinXP :notsure

(k nové instalaci samozřejmě dojde, ale teď jsem v časovém presu a i provizorní možnost uvítám, data budu mít samozřejmě zazálohovaná)

Moje idea je odebrat ovladače chipsetu a zařízení (např. integrovaná grafika, zvuk, LAN,..), přehodit HW a po startu nahodit nové ovladače.

Zní to dost jednoduše, ale vůbec netuším výsledek - cesta zpět nejspíš nebude, tak se ptám jestli už někdo něco podobného zkoušel a uvítám všechny tipy...[/QUOTE]

Jde to, ale dře to. Nic neodebírej, připoj disk a nastartuj, připrav si ovladače a instaluj klasicky. POkud máš stejný chipset, tak by se dílo mohlo podařit lépe. Párkrát jsem toto byl nucen dělat ( z naprosro stejnéího důvodu, nebo se ztratili instalačky a pod..) , ale se střídavým úspěchem. u několika PC jsem ale byl nucen z důvodu nestability posléze reinstalovat. počítám tak u cca 8 - 10 z celkového počtu něco přes sto. (Musel bych se podívat do záznamů). Ale ty mašiny většinou byly zralé na reinstal. Jinak si udělej klon disku kdyby něco.
Logout (4018)|30.7.2008 11:35
Přesně tak. Nebát se (a nekrást :-)). Dost často (vždy u stejnejch a pravidelně u příbuznejch chipsetů) to jde. A záloha dat je samozřejmou opatrností.
Aigor (201)|30.7.2008 18:32
Záloha je samozřejmost, jak říkám - sám bych každýmu poradil jedině čistou instalaci, ale teď jsem prostě v situaci, kdy si nemůžu dovolit vrtat se 3-4 dny v konfiguraci a něco ladit. Stará deska půjde do bazaru, navíc CPU i chladič předělávám, takže vrace zpátky se nic nebude - image je nanic. Data jsou samozřejmě na samostatným disku, takže to řešit nemusím. Jde mi hlavně o nastavení aplikací (jó, kde sou ty doby, kdy každej slušnej program zapisoval do jednoho *.ini ve vlastním adresáři...)

Po reinstalu pravděpodobně přijde Vista/Win2008 64bit nebo OpenSuse 64bit, chce to čas než prověřím kompatibilitu všech app a HW, ten starej OS proto potřebuju chvíli na "dojetí"

Kámoš mi říkal něco o nutnosti odebrání nějaké konkrétní větve ve registrech před změnou chipsetu, ale nikde o tom nemůžu nic najít :-(
pinc (85)|4.8.2008 21:38
Už jsi to zkusil ?

Předpokládám, že máš boot disk na SATA ...
Aigor (201)|4.8.2008 22:57
Přesně asi před hodinou jsem sebral odvahu (protože boot disk s OS je zároveň jediné aktuální úložitě dat) a Win jedou, dokonce funguje i TV karta což nedokážu pochopit, ale nestěžuju si ;-)

PS: O víkendu jsem se nervoval s Vistama 64bit, ale po 2 dnech a 2 nocích můžu zodpovědně říct, že do tohoto nejdu :-(

Windows napřed najely OK, ale nešla klávesnice ani myš ;-), nouzový systém to spravil, pak dodání ovladačů na chipset, grafiku, zvuk a LAN. Po restartu už všechno funguje jak má. Pravda, systém se trošku cuká a předchozí drivery tam pořád má (i když nejdou nikde vidět), ale důležité je, že můžu pracovat, takže záměr se podařil.