reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vyber systemu pri startu

Apophis66 (228)|30.7.2008 12:39
Dobry den,

chci se zeptat, kdyz mam pc se 2 OS(XP a Ubuntu), lze nejak nastavit, aby byl po startu vybran XP, bez toho abych tuto volbu musel potvrzovat?...ted kdyz do 10sec nezadam mam linux.
navazka (24)|30.7.2008 13:08
V souboru /boot/grub/menu.lst
Apophis66 (228)|30.7.2008 14:08
[QUOTE=navazka;146836]V souboru /boot/grub/menu.lst[/QUOTE]

Dik, nevi jeste nekdo, jak v tom slouboru neco ulozit? Vzdy mne to vynada, ze nesmim.
navazka (24)|30.7.2008 15:06
To je problem prav, takze ten editor musis pustit s pravy roota. Takze treba "gksu gedit /boot/grub/menu.lst"
Dojigiri (1629)|30.7.2008 15:11
Musíš to dělat pod rootem a ne pod limitovaným uživatelem. Buď se přihlas v konzoli jako root (Ctrl+Alt+F1) nebo spusť terminál, příkaz "su" a pak to v mc nastav (nebo "sudo mc"). Akorát možná nebudeš mít Midnight Commander nainstalovanej, protože většina distribucí jak jsem poslední dobou ke svýmu překvapení zjistil ho defaultně neinstaluje takže případně nainstalovat (nebo to udělat v něčem jiným, co jde spustit pod rootem nebo v konzoli - já osobně používám ten mc nejradši). Nevim jak konkrétně Ubuntu jestli na to nemá i nějakej GUI tool pod nastavením, kterej by si heslo vyžádal automaticky, v OpenSUSE který teď používám na to nějaký GUI je.

Jinak osobně nejradši používám boot manažer, konkrétně XOSL je super, umí spousty vymožeností (většinu z toho sice uděláš v GRUB taky ale mnohem míň user-friendly cestou).

// nebo jak řekl navazka, než jsem to stačil dopsat :)
Apophis66 (228)|30.7.2008 16:59
Dekuji vsem za rady...nakonec sem narazil na programek OSL2000 a ten to vyresil