reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odpojení disku za běhu PC

Semik_old1 (112)|1.8.2008 12:36
Zdravím SH, mám delikátní problém. Mám PC viz podpis. Ten HDD WD 80GB v PATA se mi za běhu zničeho nic odpojí, jako by v systému nikdy nebyl. Není ve správci zařízení, nikde. Když restartuju PC a vlezu do BIOSu tak tam taky neni. Když PC vypnu a znova zapnu tak tam zase je, ale jen do té doby než se zase odpojí. Matně si vzpomínám, že mi to udělala i jedna z mechanik. Myslel jsem si jestli není problém s BIOSem, taky mi občas naběhl BIOS hned po startu s default parametrama, protože byla v ** baterka ->nová. Nevím jestli nemůže kolidovat PATA s SATA řadič atd.. Poraďte jestli víte. Díky.

Ještě mě napadlo flashnout BIOS ale nikdy jsem to nedělal. Deska už v záruce není, ale přeci jenom pos*at to nechci tak kdybyste i v tomto někdo poradil.
cool.user (2822)|1.8.2008 12:44
napojit hdd na jinej napajeci molex a vymenit pata kabel.
Semik_old1 (112)|1.8.2008 12:47
Vzheledem k tomu že mi to jednou udelala i mechanika, ktera je na SLAVE PATA kabelu a ten disk je na MASTERU tak je nepravděpodobné, že by byly oba kabely tu tam. A napájecí kabely jsem prohazoval mockrát.
cool.user (2822)|1.8.2008 12:48
[QUOTE=Semik;147500]Vzheledem k tomu že mi to jednou udelala i mechanika, ktera je na SLAVE PATA kabelu a ten disk je na MASTERU tak je nepravděpodobné, že by byly oba kabely tu tam. A napájecí kabely jsem prohazoval mockrát.[/QUOTE]

A tu mechaniku pak bios taky nevidel?
Semik_old1 (112)|1.8.2008 12:53
Ano stejně jako ten disk,at sem ho restartoval jak sem chtel tak porad ne. Musim vypnout a zapnout... a po čase znova.
cool.user (2822)|1.8.2008 13:00
[QUOTE=Semik;147504]Ano stejně jako ten disk,at sem ho restartoval jak sem chtel tak porad ne. Musim vypnout a zapnout... a po čase znova.[/QUOTE]
A delalo to celou dobu nez az od urciteho casu se zacalo tohle projevovat?

Jinak asi bych videl dve mozne priciny:
A)Bud ti chcipa pata radic na desce
B)Chcipa ti zdroj nebo jen na tuhle sestavu zcela nestaci. (za predpokladu ze to zacalo delat az posledni dobou

Nebylo by spatne napsat na jakem zdroji to provozujes.
vogon (96)|1.8.2008 13:14
Já bych vsadil na nekompatibilitu s některou z opt. mechanik zkus jednu odpojit - když to nepomůže tak ji zapoj zpět a odpoj druhou.
Semik_old1 (112)|1.8.2008 13:17
Začalo to delat po tom co jsem systém dal na ten SATA. Zdroj EC 300W.
Semik_old1 (112)|1.8.2008 13:19
Ten disk se sice odpojí, ale točí se porád dál.
Jiziii (796)|1.8.2008 13:38
Tak vzhledem že máš EC zdroj tak ho zkus vyměnit muže mít třeba podpětí na 5V a 12 voltu bejt dobrejch a disk se bude točit
Todle mi dělal starej comp když sem přidal mechaniku tak to neutáh zdroj a jestli ten disk SATA tam puvodně nebyl tak to asi fakt nestíhá zdroj
Logout (4018)|1.8.2008 13:38
No, ten zdroj co máš je dóóóóst podezřelej.
Nejpravděpodobnější je, že po zapojení SATA nestíhá (disk pojede furt dál, napájení má, ale napětí je moc nízký na to, aby poslal po sběrnici dobrý data). Na to bych se zaměřil především.

Pokud to předtím deska nedělala, tak to IMHO nekompatibilita nebude. Zkus odebrat optickou mechaniku ze systému. Pokud to přestane dělat, tak bud je mechanika kaput, nebo to zdroj nestíhal. Jestli nestíhal zdroj můžeš zkusit tak, že odpřetaktuješ PC, vydnáš jeden paměťovej modul a všechny zbytečný periferie na USB.

Ještě další věc, co by to mohla bejt, je jestli máš nějaké extrémnější hodnoty FSB, tak v tomdle vedru se může přehřívat chipset (popř. prostě zastaral, nebo se na desce zhoršily kondíky nebo a prostě nevydejchá tolik co dřív). Takže pro začátek trochu snížit takt by taky nebylo na škodu...

PS: slave a master se vztahují na zařízení na jednom kabelu, pravděpodobně jsi myslel dva různý IDE porty.
Semik_old1 (112)|1.8.2008 13:42
Oki zkusim zbytečné na chvili odpojit a uvidim jak to pojede. BTW mate pravdu překec, ne master slave, ale primar a sekundár.
Semik_old1 (112)|1.8.2008 14:24
Tak zatim jsem odpojil obě mechaniky tak uvidíme.
Erb (32)|1.8.2008 17:05
[QUOTE=Semik;147517]Začalo to delat po tom co jsem systém dal na ten SATA. Zdroj EC 300W.[/QUOTE]

Taky jsem měl v PC zdroj EC model 300X s vyteklým kondenzátorem (zdroj byl funkční). Doporučuji podívat se co nejdříve taky do zdroje na kondenzátory.
Semik_old1 (112)|1.8.2008 17:31
Ještě dotaz. Je jedno kam připojím ten HDD, jako kam na tu kšandu? Protože na ní jsou dva "porty", master a slave a jeden zůstane volný. A mám v BIOSu nechat Auto nebo Disabled u toho co nepoužiju ?
Logout (4018)|1.8.2008 17:46
Pokud je jeden port volnej, měl by to bejt ten uprostřed (kvůli odrazům od konce vedení). Můžeš nechat auto, když dáš disabled, budeš možná bootovat o chviličku rychlejc, ale zas hrozně přemejšlet, proč to nejede až na tu kšandu něco pověsíš (i když je otázka jestli kdy bude co věšet - mě právě dneska odešla poslední věc v počítači připojená na IDE - zasek se vysouvací mechanismus u DVD Rom/CDRW mechaniky: budiž jí země lehká). Takže obojí možné
kevin00 (10238)|1.8.2008 17:46
Pokud ten disk je Master měl by přijít na černý konektor (poslední na šandě) a disk Slave by se měl zapojit na šedý konektor (uprostřed kšandy). Modrý (setkal jsem se i se zeleným) konektror připoj na desku na řadič označený IDE 1. V BIOSu bych nastavil volbu na Auto.
vogon (96)|1.8.2008 18:02
hoď ho jako master na konec kšandy, to je standardní zapojení pro samostatné zařízení na kšandě
Semik_old1 (112)|1.8.2008 18:19
Tak a teď kterýho z Vás poslechnout :D
Logout (4018)|1.8.2008 18:55
Vši tvrdíme to samý. :-) Master či samostatnej disk (single) má bejt na konci kšandy. (Prostřední konektor nechat volnej.)

PS: Samostatnej slave disk (přestože to dnešní desky často sežerou) by na kšandě bejt neměl.
PPS: A když to deska to sežere, a nechtělo by se ti přejumprovávat, stejně bych ho dal nakonec.
Semik_old1 (112)|1.8.2008 18:58
aah tak ja špatně chápal. Tys psal "Pokud je jeden port volnej, měl by to bejt ten uprostřed". Ten uprostřed volnej a ne obsazenej :D
Erb (32)|1.8.2008 19:24
jjjjj
kevin00 (10238)|2.8.2008 10:39
Ještě mi tak napadlo, co říká SMART. Je v něm vše v pořádku ?
pancoo (125)|2.8.2008 12:12
[QUOTE=Semik;147574]Ještě dotaz. Je jedno kam připojím ten HDD, jako kam na tu kšandu? Protože na ní jsou dva "porty", master a slave a jeden zůstane volný. A mám v BIOSu nechat Auto nebo Disabled u toho co nepoužiju ?[/QUOTE]

Ten ECčkovej zdroj bych doporučoval zkontrolovat, poněvadž tyhle zdroje to je to nejhorší co je. Spíš si kup novej a jinak pokud máš teda ATA disk tak bys ho měl do MB zapojit jako prim_id, a pak si pohrát jen s nastavením biosu jinak jako nevim co těma kšandama zamejšlíš. Měl bys to mít jako master na konci kšandy to je prostě tak ja kto má bejt a mělo by ti to jet.