reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozoberanie notebookov

KEOSAN (958)|1.8.2008 17:02
Neoblubujem velmi notebooky, pretoze je ich dost problem rozobrat. Teda zatial sa mi nepodarilo rozobrat /i ked som rozsroboval vsetko viditel/ ani jeden notebook a casto, keby ho clovek rozobral , tak oprava by uz mohla byt jednoducha.

Skusali ste rozoberat notebooky ?
Mate nejake tipy na rozoberanite notebookov ?

Ved len dnes, ked sa casto pouzivaju vetraciky, tak len zaseknutie vetraku v notebooku byva problem po zaruke...

Tu som nasiel nejake video o rozoberani, ale asi to bude model od modelu ine :(
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=SUVWpJB0l5s&feature=related"]YouTube - How to disassembly a notebook computer[/ame]
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=-Y6QffzBvUY&feature=related"]YouTube - Laptop Disassemble[/ame]
Dojigiri (1629)|1.8.2008 17:25
Ono asi dost záleží na tom co je to za notebook, na jeho konstrukci.

Já kupříkladu rozebíral notebook minulej tejden. Mám všechno přístupný zespoda. Notebook se přehříval, a to až tak, že se občas při větší zátěži vypnul (i při podtaktování) a po chvíli zase zapnul. Sundal jsem vespod kryt (normálně viditelný šroubky), odšrouboval větrák, odšrouboval a sundal chladič z procesoru a grafiky spojenej nějakou heatpipe či co s radiátorem před větrákem, v radiátoru byl pěknej bordel takže skrz něj nemoh vzduch, tak jsem ho vyčistil, a když už jsem byl v tom, umyl jsem z proc. i chladiče nějakou bílou silikon pastu co tam byla a dal tam místo ní Arctic Silver. Pak jsem to zas složil a notebook zatim frčí v pohodě, teplota proc. výrazně klesla.

Je pravda, že jsem viděl i notebooky, kterým musel člověk odšroubovat klávesnici, aby moh třeba jenom vyměnit pamět, to je pak asi celkem noční můra.
KEOSAN (958)|1.8.2008 17:44
Dojigiri

co to bol za notebook ? Este som nevidel, ze by takto lahko siel rozobrat.

Napr. videl som nedavno jedno starsie Premio a jedine RAMka sa dala lahko vymenit. HDD bol niekde schovany. U ineho notebooku zase HDD siel pohodlne vymenit. Ale u oboch bol problem rozobrat to tak, aby sa clovek dostal k vetraku.

Vacsinou tie notebooky mavali nejake skryte plastove zapadky, kde by clovek musel vediet, kde to je a kde ma zapacit :(
vogon (96)|1.8.2008 18:32
To by bylo dobré téma na anketu: "Jak rádi se rýpete v noteboocích" , Na odpověď "velmi rád" bych rozhodně nevsázel.
Každej výrobce má vlastní způsob, nejlíp šlo rozebírat různé značky pseudovýrobců které se osazovaly základními komponenty podle poptávky až těsně před prodejem...
Taky doporučuji pořídit vercajk na odnímání krytů (Podobné jako na rozebírání mobilů) Plastové páčidílko, a kovové páčidílko (to vypadá jako šroubovák se zahnutou čepelí z vnější strany ohybu vroubkovanou)
robky (3195)|1.8.2008 18:49
No tiež som sa pokúšal rozobrať jeden ntb - HP. Vybral som všetko - HDD, Ramky, mechaniku, WiFi modul, vyskrutkoval všetky viditeľné skrutky (a že ich bolo) a notebook si ďalej držal pokope:thumbdown. Takže z čistenia cca. 2 roky používaného(a trošku sa prehrievajúceho) ntb nebolo nakoniec nič:cry
johny__g (6387)|1.8.2008 20:51
Rozebíral jsem jenom IBM a jeden starý COMPAQ, vše bez násilí, bez problémů chce to jen trochu myslet nebo mít návod. Pro IBM není nic jednoduššího než si stáhnout manuál od výrobce, kde je popsané jak notebook rozebrat do posledního šroubku.
xmarek (1676)|1.8.2008 22:14
Co se týče notebooku Lenovo Thinkpad, tak ty jdou rozebrat tak snadno, že k tomu manuál ani není zapotřebí. :D Acer bez návodu bych se ani nepokoušel rozdělat. To má člověk pomalu strach, aby se něco neulomilo. :cry
Encore1106 (424)|1.8.2008 23:05
Už nějakou dobu si brousim zuby na svoji Toshibu, ale že bych do toho byl nějak hrrr, to se říct nedá...
Větráček se mi teď točí častějc než dřív, takže tam asi bude nějakej prach, chtěl bych ho dostat ven...

Před nějakou dobou jsem odšrouboval všechny šroubky ze spoda... Nic.. Tak jsem je tam zase vrátil a asi měsíc jsem se se šroubovákem k NtB nepřiblížil... Nedávno jsem viděl na netu nějakej notebook otevřenej ze shora (klávesnice fuč), tak jsem se zadíval na svoji klávesnici, během chvilky byla dole, stejně tak jako další šroubky, které byly pod ní... K celému rozebrání Toshiby jsem se zatim nedostal, pač to teď zase držely šroubky zespoda... A protože jich je zespoda asi 10, tak mi v tu chvíli přišlo pohodlnější to zas zašroubovat a vrátit klávesnici na svoje místo.:D:D
Takže uvidíme příště, kam až se dostanu... Kdyžtak udělám i nějakou fotodokumentaci.
Ascorti (31)|2.8.2008 11:02
A ztrácí tím člověk vlastně záruku když ho rozebere? Já nad tím docela přemýšlím, ale mám strach o záruku....
koubis (101)|2.8.2008 13:22
Nejhorší na tom je, že každej výrobce má jinou konstrukci a často se po konstrukční sránce dost liší i jednotlivé řady.
Zatím se mi podařilo rozebrat každý notebook bez poškození (díkybohu) i když mi to trvalo třeba několik hodin. Když je rozebírám na podruhé, je to práce na pár minut :-)
Jinak nejhůře rozebíratelné konstrukce jsou Compaqy, naopak nejjednodušší mi připadají Fujitsu Siemens.
KEOSAN (958)|2.8.2008 14:35
[QUOTE=koubis;147724]
Jinak nejhůře rozebíratelné konstrukce jsou Compaqy, naopak nejjednodušší mi připadají Fujitsu Siemens.[/QUOTE]

Aspon budem vediet, co do buducnosti kupovat. :)

Este sa mi pozdavali ASUSy. Tie sa ako rozoberaju, nevie niekto ?
vogon (96)|2.8.2008 15:24
To nejde takovým způsobem generalizovat, jednotlivé řady jednoho výrobce se mohou konstrukčně celkem výrazně lišit. Nejlépe je zohlednit svoje potřeby už při nákupu a podívat se prostě na rozmístění krytek,
zkontrolovat možnost vyčištění příp. výměny ventilátorku chlazení. Například některé starší modely Siemensu nešlo bez speciálního nářadí rozebrat bez poškození úchytek krytu.
HiLow (1000)|3.8.2008 00:52
V posledni dobe jsem rozebiral FS -ten sel jako po masle. Potom jeden jeste "IBM" ne Lenovo a tam jsem se celkem zapotil. A vcera Acer, ktery sel taky krasne rozebrat. Vzdy to chce jen trochu citu a nepouzivat neprimerene nasili, pripadne se na webu vyrobce podivat, jestli nema disassembled instructions.
Ale ja osobne jsem se zatim bez navodu obesel.
Encore1106 (424)|3.8.2008 15:21
Dneska jsem se opět pustil do rozebrání Toshiby a zase neúspěšně... Aspoň částěčně neúspěšně.. Kryt mi nakonec držel pouze v pravém horním rohu a řekl bych, že za to mohla DVD mechanika nebo repráček... Kryt šel nadzvednout, šlo s nim pootočit, ale úlpně vyndat nešel. A urvat se mi to moc nechtělo...
Ballnazzar (26)|10.8.2008 17:38
nevim no, zatim co jsem rozdelaval notebooky tak sly vsechny bezproblemu (nejvice zkusenosti mam s Acer a pak sem rozdelaval i par Asusu), neni treba zadne extra naradi, jen normalni sroubovak a pak velkej a malej krizovej, s tim se da rozdelat vse ...

hlavne se nesmi pouzivat hruba sila, protoze vetsinou kdyz to nejde tak je nekde schovanej sroubek kterej to drzi ....

PS: tim ze notas rozdelate tak zaruku neztratite aspon tak to je u aceru, kdyz teda nic neznicite :)

ale jak to tu bylo psany nejhorsi je to napoprve pak uz to de lehce :)
StD (1963)|19.5.2009 10:57
Trochu provětrám tento starší thread. Odborníci, chystám se vyměnit HDD PATA za větší (80GB místo 10) u postaršího Sony Vaio PCG-FX140.

Noťas nemá otvíratelnou šachtu k HDD (pouze k SDRAM). Dělám to poprvé, tak by mě zajímalo, jestli má někdo znalosti z rozebírání této značky, jestli tam není nějaká známá záludnost a které šroubky se musí vyšroubovat a které třeba vůbec (viz připojené snímky, kde jsou všechny červeně označené). Díky předem za Help!
Vaio_spodek.jpg Vaio_levy_bok.jpg Vaio_zada.jpg
johny__g (6387)|19.5.2009 10:59
Já bych začal stažením manuálu. Je v něm něco ohledně výměny HDD?

Edit: aha, tak v tom co jsi přikládal nic není. Jiný manuál se sehnat nedá?

Edit2: mrkni sem
StD (1963)|19.5.2009 11:01
[QUOTE=johny__g;250631]Já bych začal stažením manuálu. Je v něm něco ohledně výměny HDD?[/QUOTE]
EE, manual mám, je tam v tom udaném linku na začátku. Tam se řeší přidání externího HDD jen přes přídavný řadič PCMCIA.
kevin00 (10238)|19.5.2009 11:20
Při demontáži hlavně pozor na šroubky, jaké kam patří. Šroubky jsou kratší a delší, aby Ti potom "nevylezl" navrchu šasi ven :) Budeš muset zřejmě sundat i "lištu" nad klávesnicí, kde budou 2 šroubky schovány též (obvykle bývají 2 - 3). Jinak asi Tě nemine vyndat šroubky všechny. Začal bych dnem. K "otevření" NB používám starou kreditku :)
StD (1963)|19.5.2009 11:24
Tzn. opravdu všechny?? Já jen, aby některý jen něco nepřidržoval ve vnitřku...
johny__g (6387)|19.5.2009 11:26
Dívám se na ten demontážní nákres, je to docela zmatek. Já osobně bych zkusil nejdřív sundat klávesnici, u starších notebooků býval disk pod ní. Drží ji určitě jeden šroub na spodku, ten zhruba uprostřed, hodně utopený pod povrchem. Možná i nějaký další, nebo různé plastové packy po jejím obvodu .... :notsure
StD (1963)|19.5.2009 11:29
Tzn. začít tím prostředním šroubkem na prostředním foto (bok), který drží tu lištu nad KB?
Nebo zkus mi očíslovat ty červené šipky na těch fotkách, nešlo by to tak?
kevin00 (10238)|19.5.2009 11:32
[QUOTE=johny__g;250649]Dívám se na ten demontážní nákres, je to docela zmatek. Já osobně bych zkusil nejdřív sundat klávesnici, u starších notebooků býval disk pod ní. Drží ji určitě jeden šroub na spodku, ten zhruba uprostřed, hodně utopený pod povrchem. Možná i nějaký další, nebo různé plastové packy po jejím obvodu .... :notsure[/QUOTE]

Pod klávesnicí většinou bývá "rošt" přes který by se k HDD nemusel dostat. Nad klávesnicí je "plastový proužek" který se musí většinou sundat a pod ním jsou šroubky také - u novějších NB to tak je.
StD (1963)|19.5.2009 11:34
[QUOTE=kevin00;250656]...Nad klávesnicí je "plastový proužek" který se musí většinou sundat a pod ním jsou šroubky také - u novějších NB to tak je.[/QUOTE]

Proužek tam je a jsou v něm umístěné spinače (On/Off, Reset a Sleep)
johny__g (6387)|19.5.2009 11:38
[QUOTE=StD;250653]Tzn. začít tím prostředním šroubkem na prostředním foto (bok), který drží tu lištu nad KB?
Nebo zkus mi očíslovat ty červené šipky na těch fotkách, nešlo by to tak?[/QUOTE]

Myslel jsem tu první fotku. Jsou tam šroubky hodně zapuštěné pod povrch, začal bych tím prostředním.
kevin00 (10238)|19.5.2009 11:38
[QUOTE=StD;250659]Proužek tam je a jsou v něm umístěné spinače (On/Off, Reset a Sleep)[/QUOTE]

Oni tam zůstanou, jen vlastně sundáš to okolní krytí (zkušenost z Acerů, Toshiby a HP).
StD (1963)|19.5.2009 11:41
[QUOTE=kevin00;250666]Oni tam zůstanou, jen vlastně sundáš to okolní krytí (zkušenost z Acerů, Toshiby a HP).[/QUOTE]
...jsem zvědav, kolik mi z toho zbyde "vystřelených pružinek" a jiných k*rvítek, až to budu skládat dohromady (chystám se na to v sobotu - teď od vás sosám jen teoretické rady!) :D a psychickou posilu...
pas!k (3765)|19.5.2009 11:56
[QUOTE=StD;250667]...jsem zvědav, kolik mi z toho zbyde "vystřelených pružinek" a jiných k*rvítek, až to budu skládat dohromady (chystám se na to v sobotu - teď od vás sosám jen teoretické rady!) :D a psychickou posilu...[/QUOTE]

Hmm to te tady od soboty asi nejakou dobu neuvidime co? ;)
mstejska (2912)|19.5.2009 12:54
Po zkusenostech s rozebiranim Aceru bych se toho nebal. :thumb, Vysrouboval jsem vsechny sroubky, pouzil trochu nasili a pak to zase vsechno dal zpatky. Doporucuju ale mit prazdny stul a sroubky si treba pokladat na papir na kterem mas nakreslen NB a davat je na to same misto, at vis kam je vratit.
EditorPO (2819)|19.5.2009 12:56
Ak ma totozny case s modelom FX190, tak nieco je tu http://www.bushcat.com/vaio.html
StD (1963)|19.5.2009 12:57
[QUOTE=pas!k;250672]Hmm to te tady od soboty asi nejakou dobu neuvidime co? ;)[/QUOTE]
Asi jo. Jinak @Johny__g, teď jsem koupil ten nový HDD a původní majitel mi také doporučoval metodu "přes klávesnici" = zapuštěné šroubky. Jen kdyby jich nebylo tolik... :notsure Já si je snad poznačím barvičkama...
StD (1963)|19.5.2009 12:59
[QUOTE=EditorPO;250697]Ak ma totozny case s modelom FX190, tak nieco je tu http://www.bushcat.com/vaio.html[/QUOTE]

ANO, má, je to jednotná řada, FX190 je nejvyšší model, má mimo lepčí CPU (850MHz) i GK s TV-Out. Díky, jdu na to mrknout.

EDIT: To je přesně ONO! Díky EditorPO za perfekt-návod. RB on the way! Takže u mne pouze jeden šroubek lišty nahoře a jsem na šroubcích KBD tamtéž... Jak jednoduché.
kevin00 (10238)|19.5.2009 13:00
[QUOTE=mstejska;250695]Po zkusenostech s rozebiranim Aceru bych se toho nebal. :thumb, Vysrouboval jsem vsechny sroubky, pouzil trochu nasili a pak to zase vsechno dal zpatky. Doporucuju ale mit prazdny stul a sroubky si treba pokladat na papir na kterem mas nakreslen NB a davat je na to same misto, at vis kam je vratit.[/QUOTE]

Také se Ti u prvního rozebraného NB stalo, že Ti šroubek prošel skrz šasi do prostoru pod klávesnicí ? Osobně to dělám stejně jak popisuješ. Rovnám je přesně tak, kde byly ;)
mstejska (2912)|19.5.2009 13:03
[QUOTE=kevin00;250701]Také se Ti u prvního rozebraného NB stalo, že Ti šroubek prošel skrz šasi do prostoru pod klávesnicí ? Osobně to dělám stejně jak popisuješ. Rovnám je přesně tak, kde byly ;)[/QUOTE]

Ne, nestalo. Nesroubuju silne. Ale takhle jsem to delal preventivne. Stejne mi vzdycky par sroubku zbyde. Naposledy jsem mel NB slozeny a rozebiral jsem ho znovu, protoze jsem zapomel zapojit klavesnici do desky.:)
kevin00 (10238)|19.5.2009 13:10
[QUOTE=mstejska;250703]Ne, nestalo. Nesroubuju silne. Ale takhle jsem to delal preventivne. Stejne mi vzdycky par sroubku zbyde. Naposledy jsem mel NB slozeny a rozebiral jsem ho znovu, protoze jsem zapomel zapojit klavesnici do desky.:)[/QUOTE]

Já jsem prohodil krátký šroubek za ještě kratší :mistake Proto mám takovýto systém.
EditorPO (2819)|19.5.2009 13:16
[QUOTE=StD;250700]ANO, má, je to jednotná řada, FX190 je nejvyšší model, má mimo lepčí CPU (850MHz) i GK s TV-Out. Díky, jdu na to mrknout.[/QUOTE]
A este FX210 servisny, vyzera to podobne http://www.elhvb.com/mobokive/edwin/laptops/Sony/pcg-fx210.pdf

Na to webe su aj ine servisne manualy. Urcite ich vyuzijes. http://www.elhvb.com/mobokive/edwin/laptops/index.html
EditorPO (2819)|19.5.2009 13:18
[QUOTE=mstejska;250703]Ne, nestalo. Nesroubuju silne. Ale takhle jsem to delal preventivne. Stejne mi vzdycky par sroubku zbyde. Naposledy jsem mel NB slozeny a rozebiral jsem ho znovu, protoze jsem zapomel zapojit klavesnici do desky.:)[/QUOTE]
Ja som naposledy rozoberal svoju staru lasku Toshibu, lebo som mal uvolneny napajaci konektor. Po zlozeni mi nesiel display (externy monitor v pohode), ale uz sa mi to nechcelo znovu rozoberat. Nabuduce, az ma zas chyti nostalgicka nalada. :D
StD (1963)|19.5.2009 13:27
@EditorPO: Ještě jednou Ď, podle toho návodu FX190 to už spolehlivě poznám (i dle fotek identické, jen má trochu jinde FW konektor). :thumb
StD (1963)|30.5.2009 21:30
Tak už jenom UPDATE průběhu výměny HDD v tom Sony Vaio PCG-FX: Opravdu stačily jen 2 (dva) šroubky shora - jeden vlevo na lištu, druhý pod ní na KBD a ejhle, disk na dlani na dalších čtyřech šroubcích klece (vyjmuto po uvolnění hodinářským magnetem). Ovšem to hovado, co nechalo zaoxidovat ty 3 ze 4 přetažených šroubků v odlitku disku, to jsem tedy proklínal... S pomocí brady, kolen, zapření o hranu stolu jsem to nakonec bezp. uvolnil, ale byla to dřina.

Nasazen nový HDD, složeno zpět (opět podle návodu od EditorPO, THX) a už to po reinstallu nového OS šlape k naprosté spokojenosti - výsledný Report z Everestu hodím v PO do příslušného threadu v sekci Ocenění. Takže až na ty 3 přetažené šroubky to byla opravdu procházka růžovým sadem... :thumb