reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Sledujete průzkum Marsu?

Karel Polívka (1485)|2.8.2008 05:01
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Sledujete průzkum Marsu?

V rámci vesmírného průzkumu je opět aktuálním tématem Mars, a to díky sondě Phoenix, která na jeho povrchu přistála před pár týdny, 25. května. Zejména teď jen pár dní po potvrzení přítomnosti vody v půdě na povrchu planety se tak jedná o hodně diskutované téma. Ať už je Váš zájem o Mars jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
pancoo (125)|2.8.2008 09:25
Tak zrovna moc dění okolo Marsu nesleduji, ale jak tak někde něco z nudy přečtu nebo uvidim v TV tak to začíná bejt docela zajímavé. Hlavně ohledně té vody co se vyskytla a tak dále. Jako je to určitě zajímavý a rád si něco přečtu ale hlouběji nebo razantnějí seo to nezajímám.
Mr-Paul (45)|2.8.2008 10:05
driv me ty veci kolem vesmiru celkove nejak zajmali vic a mel jsem trochu prehled ale dnes uz na to neni cas nebo se mi nechce nic procitat..ohledne marsu - ta voda se dala cekat ze tam bude..takze za 50 let bysme uz mohli pomalu zacit obyvat mars... :)
ICE_D (2754)|2.8.2008 10:18
Abych pravdu rekl, tak jsem o tom az doted nevedel. Nezbyva tedy nez podekovat KP za velice zajimavou informaci a jit si neco dohledat ;)
Vezir (120)|2.8.2008 10:25
No né že bych to sledoval s nějakým zaujetím, ale občasně když se objeví nějaká zajímavá informace tak se na to juknu. Někdy se objeví i docela hezké obrázky nebo ještě lépe videa, teď nemyslím z HOLLYWOODSKÉ produkce. Třeba se jednou dožijem toho, že budeme na dovolenou místo do Chorvatska jezdit/létat na Mars :).
flanker (1579)|2.8.2008 12:29
taky, vcera jsem si akorat precetl clanek o te vode, coz me vcelku zaujalo, ale jinak to vyrazneji nesleduji. Maximalne me spis zajima, proc se stale odkladaji vesmirne lety na Mesic a eventualne na MArs. Vezmeme-li v uvahu, ze lety na mesic probihaly na konci 60.let a pocatkem 70. tych, enchce se mi absolutne verit, ze vesmirny vyzkum spise v tomto stagnuje a ze neprisla nejaka novinka pres moznosti ukraceni techto letu. Tzn nove materialy, pohonne jednotky atd. Spis to NASA a pripadne vojenske slozky akorat porad tutlaji :(.
koubis (101)|2.8.2008 13:13
Abych pravdu řekl, když jsem byl menší,tyhle záležitosti mě braly mnohem víc. Možná taky proto, že jsem měl daleko bujnější představivost než mám teď a snad i trochu jiný zájmy.
Idei, o osídlení Marsu jsou mi zatím spíš k smíchu, než že bych věřil, že se to někdy povede. To snad je možný jenom ve sci-fi filmech :-)
Na druhou stranou, myslím, že by něco takového snad ani nebylo od věci, vzhledem k tomu, jakým tempem naši Zemi "vysáváme", a jejím ničením škodíme sami sobě (ne, že bych byl ekologickej extémista).
Když osídlíme Mars, aspoň budem mít další kus země ke zničení a třeba to jednou dotáhnem až k Plutu :-)

Vesmírným výzkumům zdar :-)
Magnatt (145)|2.8.2008 13:20
Osídlení Marsu není problém, otázkou je ale jak to udělat bez genetických úprav člověka a ta voda je určitou nadějí, ale cesta bude dlouhá. Též souhlasím s tím Měsícem, už by byla na čase nějaká stanice, jenže musíme brát v úvahu ekonomickou náročnost, dobrou ukázkou je Mezinárodní vesmirná stanice, která původně měla být jen americkou, ale jaksi se prodražila...
flanker (1579)|2.8.2008 14:02
ono vse se vetsinou prodrazi oproti puvodnim planum :)..Mne jen zarazi celkovy pokrok za tech temer 40 let a domnivam se, ze o vesmirne technologii, jejiz funkci ma NASA k dispozici uz roky zdaleka oficialne nevime.
MartinMars (25)|2.8.2008 14:52
Jak by se vám líbilo, kdyby vám amíci jezdili traktorem po hlavě? :-D
Ale jinak je to fajn, alespoň si rozšíříme obzory
SpeedFilip (213)|2.8.2008 16:33
nesledujem
astec (1823)|2.8.2008 18:13
sleduji pravidelně a pačlivě
james008 (47)|2.8.2008 18:23
sleduju ....ale ne jen mars...a taky ne ze bych ted nejak byl extra na vetvi
kdyz se neco obevi v telce ..jelikoz o necem takovem vim jiz dyl a medialni bubliny
vytrhavaji vse z kontextu .... to co ukazovali v telce je jen fragment dlouholeteho vyzkumu
a oproti ostatnim bych rek i mene zajimavy...tohle se proste vic nez predpokladalo...
ale proc tim nenakrmit bezneho divaka co deni nesleduje a neudelat z toho megavec
kdyz jde o sledovanost ze ......:-)

zajima me tema vesmiru a techniky odmala.....
ale tyhle medialni ****** moc nemusim..rad se podivam na seriozni dokument
nebo si o tom prectu ve vedeckem casopise .... tv media jako zpravodajstvi atd nemusim protoze
casto rikaji uplne hovadiny a pozmenujou jmena ci fakta podle toho jakym narecim, vzdelanim
nebo blbosti dany moderator disponuje...

Ono se i casto stane ze po seriozni analyze vedcu musi media tyhle rychlokvasene zpravy
dementovat a omlouvat se za spatne informace...v extremu (coz tento pripad asi neni)
se nekdy dozvime ze to treba nebyla voda ..ale treba rtut :-)) ...ze to nebylo an marsu ale kousek od
arizony ...atd ... Takze bych sel na stranky nasa.. (zde ale casto uvadeji jen cast informace..treba jen 15% umyslne
protoze nemusime vedet vse ze) nebo jeste lepe pockal az se k tomu vyjadri konkretni osoba..vedec...a to podrobne :-)
takze tak do roka by tu mohlo byt seriozni pojednani co se tam delo a co nasli :-)
Karel Polívka (1485)|2.8.2008 19:24
[QUOTE=james008;147781]sleduju ....ale ne jen mars...a taky ne ze bych ted nejak byl extra na vetvi
kdyz se neco obevi v telce ..jelikoz o necem takovem vim jiz dyl a medialni bubliny
vytrhavaji vse z kontextu .... to co ukazovali v telce je jen fragment dlouholeteho vyzkumu
a oproti ostatnim bych rek i mene zajimavy...tohle se proste vic nez predpokladalo...
ale proc tim nenakrmit bezneho divaka co deni nesleduje a neudelat z toho megavec
kdyz jde o sledovanost ze ......:-)

zajima me tema vesmiru a techniky odmala.....
ale tyhle medialni ****** moc nemusim..rad se podivam na seriozni dokument
nebo si o tom prectu ve vedeckem casopise .... tv media jako zpravodajstvi atd nemusim protoze
casto rikaji uplne hovadiny a pozmenujou jmena ci fakta podle toho jakym narecim, vzdelanim
nebo blbosti dany moderator disponuje...

Ono se i casto stane ze po seriozni analyze vedcu musi media tyhle rychlokvasene zpravy
dementovat a omlouvat se za spatne informace...v extremu (coz tento pripad asi neni)
se nekdy dozvime ze to treba nebyla voda ..ale treba rtut :-)) ...ze to nebylo an marsu ale kousek od
arizony ...atd ... Takze bych sel na stranky nasa.. (zde ale casto uvadeji jen cast informace..treba jen 15% umyslne
protoze nemusime vedet vse ze) nebo jeste lepe pockal az se k tomu vyjadri konkretni osoba..vedec...a to podrobne :-)
takze tak do roka by tu mohlo byt seriozni pojednani co se tam delo a co nasli :-)[/QUOTE]
Jen doplním, že televizi nemám, takže nevím, co v ní běží a jak je tedy právě toto u nás podáváno:-). Proto jsem dával do perexu odkaz na web NASA, kde o Phoenixu průběžně vychází krátké zprávy. Jinak souhlasím s tím, že zrovna v rámci této tématiky nemá smysl brát televizní reportéry (kteří o tom často ví méně než kulové) jako relevantní zdroj informací. Na druhou stranu se díky nim člověk může dozvědět, že se kolem Marsu něco děje - pokud je uvědomělý a problematika ho zajímá, začne si sám hledat na internetu další informace.
ICEBOSS (3435)|2.8.2008 19:31
no jasny. hodlam tam koupit par metru pozemku :-)
HiLow (1000)|2.8.2008 20:13
Vesmir a vse okolo toho me zajima. Od malicka jsem cetl co se dalo. Ale posledni dobou neni moc casu, takze jen kdyz vidim na RSS neco zajimaveho, tak to prectu.
To vodu predpokladali uz davno, ted maji dukaz. Muzou zacit pestovat nejake odolne rostliny a vytvaret kyslik. A za par stoleti obydlime Mars. :D:D:D
Apophis66 (228)|2.8.2008 21:07
Sem tam neco zaslechnu
lbedrich (5)|2.8.2008 23:06
Zprávy o výzkumu Marsu a vesmíru obecně sleduji pravidelně.
Janek_ (0)|3.8.2008 07:51
Lidi sledují, nesledují atd.
Je ale smutnou pravdou, že kromě toho co nám naservírují média se toho moc neví.
S nadšením jsem si chtěl projít diskusi na "svethadrware.cz", ale o hardware ani slovo. Co to? Pokusil jsem se tedy najít něco o hrdware v projektu Phoenix. Moc se mi nedařilo. Většinou jsou všude pouze obecné informace a to včetně rozpočtové NASA.
Tak jen pro zajímavost:
Processor : RAD 6000 - a 33 MHz Processor,
Memory? 128 MB RAM
Historie toho procesoru není zcela nezajímavá. Kam až to může dotáhnou nepodařená "telefonní budka", pardon ústředna.

Všem hezký den.
Magnatt (145)|3.8.2008 08:45
Naneštěstí se rozprodávání Marsu před dlouhým časem ukončilo, protože se v době, kdy se začalo přemýšlet o kolonizování Marsu, našlo pár jedinců, kterým došla zásadní věc: "vždyť Mars nikomu nepatří, co si tam pořídit za pakatel par akříků?" :)
vogon (96)|3.8.2008 11:08
V misi Phoenix není použitý žádný nováček, ale kompl, který je bez významějších změn vyráběn min. již 6 let.
Výrobce BAE Systems, divize IEWS (Information and Electronic Warfare Systems).
Jednočipový mikropočítač Rad6000 s 32bitovým RISC procesorem na architektuře IBM Power kompatibilní s IBM RS/6000 a cache o velikosti 8 KB. Napájecí napětí 3,3 V bez dělení na jádro a komunikaci. Procesor dosahuje na frekvenci 33 MHz výkonu 2,1 Mips (benchmark Dhrystone). Je vyroben vlastní 0,5mm technologií.
Paměť DRAM o kapacitě 128 MB ECC, je připojena přímo k čipu, Šířka rozhraní 64 bitů pro data a 8 bitů pro ECC.
Mikropočítač pracuje v několika reřimech: základní jsou 2,5, 5, 10 a 20 MHz, (tedy 2,7, 5,5, 11 a 22 milionů instrukcí za sekundu).
Rozpětí frekvencí od 2,5 MHz do 25 MHz s možností její změny plynulým krokováním po 0,1 MHz.
Spotřeba: při 20 MHz 9 W, při 11 MHz 5,5 W a při 2,5 jen 2,5 W.
Když doplním údaje o vnější teploty na Marsu někde mezi -40 až -80°C značné rezervy pro přetaktování - co vy na to...
Základní desky se dělají na zakázku podle potřeb zákazníka, mohou být vybaveny sběrnicemi RS232, VME, PCI, FireWire a MIL-STD-1553 (vojenský standard). Jaké konkrétní provedení jezdí po Marsu se mi nepodařilo zjistit.

Všechny komponenty mají antiradiační ochranou, (snese 1 milion Radů).

Operační systém Vx-Works vyrábí firma Wind River Systems, patří do kategorie real-time operačních systémů (RTOS), vyniká nejnižšími latencemi mezi OS. Někdo tvrdí že je to Linux, přesnější by bylo asi říct, že je spíš ze stejného hnízda - Unix.

Zdroje - weby věnované misi Phoenix firmami a organizacemi: NASA, IBM, BAE Systems, Wind River Systems...
james008 (47)|3.8.2008 13:22
[QUOTE=Karel Polívka;147801]Jen doplním, že televizi nemám, takže nevím, co v ní běží a jak je tedy právě toto u nás podáváno:-). Proto jsem dával do perexu odkaz na web NASA, kde o Phoenixu průběžně vychází krátké zprávy. Jinak souhlasím s tím, že zrovna v rámci této tématiky nemá smysl brát televizní reportéry (kteří o tom často ví méně než kulové) jako relevantní zdroj informací. Na druhou stranu se díky nim člověk může dozvědět, že se kolem Marsu něco děje - pokud je uvědomělý a problematika ho zajímá, začne si sám hledat na internetu další informace.[/QUOTE]
Tak jako impuls pro jakesi probuzeni a hledani dat to dobre je ..to souhlasim..... ;-)
...zvlast pokud i nadseny fanda proste premirou prace ci rodinnych povinosti
zabredne do informacniho prazdna.... a to se bohuzel stava kazdemu z nas....
Me takhle utikaji novinky z oblasti pocitacove haveti.... ale zde moc sanci na to ze by
ukazali ve zpravodajstvi novy rootkit se zdrojovym kodem v assembleru primo od nejakeho cinana
ze zapadleho neznameho fora asi moc neni :-)).... tim jen naznacim jemne ze
techto jakychsi "informacnich roznetek" kdyz uz je tak spravne berem ....je ponekud
malo a hlavne ze jen z urcitych oblasti ...nekdy se vybere mene zajimava zprava
a ta hodne zajimava ci dulezita ze science sveta se ani neobjevi.... :-)......
zkratka na ten net musime minimalne jednou tydne abychom neco nepropasli :-)

....coz me hned napada... skvela otazka..... chybi vam u VAMI placene
verejnopravni televize kanal specializovany na seriozni zpravy ze science sveta
doprovazeny programem typu "dokumenty": ...
Mne tedy ano.... a kdyby mi pribyl v dvb-t multiplexu tak bych byl vice nez nadsen :-)
Cesti vedci jsou na vice nez dobre urovni tak bychom nemuseli byt jen kopii nektereho
z jiz vytvorenych svetovych kanalu..ale i zdrojem informaci pro ostatni :-)
Jinak preji hezky zbytek vikendu a at se dari ;-)
Zioner (0)|3.8.2008 17:08
Zdravim vsetkych martanov,
Dianie okolo vesmirnych misii NASA sledujem s velkym zaujmom. Hlavne by som chcel pridat pre vsetkych ktorych to zaujima, ze cesta na mars pri sucasnej technologii trva nieco cez 10 mesiacov :) a signal k nam leti priblizne asi 7 minut. Skoda ze ta voda co nasli je zmrznuta na -150 stupnov, zivot v takychto podmienkach na zemi myslim neexistuje, ale mozno na marse to maju vyriesene inak :)
Magnatt (145)|4.8.2008 00:18
No tech je již vyspělejší na rychlejší cestovaní, ale jaderný pohon nepovolí ani pro vesmírné lodě a u iontových pohonů je problém s akcelerací, jinak já sjem myslel, že to mělo být tak 6 měsíců, každopádně nemá smysl posílat lidskou posádku na Mars bez stanice na Měsíci.
Co se týče té věřějnoprávní TV tak naprostý souhlas, CT2 nenaplňuje mé potřeby, je příliš "namíchaná", takže zajímavých dokumentů nejen ze světa techniky je pomálu. :(
Pavel Boček (4169)|5.8.2008 14:17
Aktivně nesleduji, ale když je něco nového tak se to ke mě nakonec nějak dostane.

Zdá se mi ale, že voda byla potvrzena již dříve - je částečně spolu s oxidem uhličitým v polárních čepičkách, ve stopovém množství v atmosféře a radarem byly již dříve odhaleny pozdemní zmrzlá ložiska. Teď se jen potvrdilo, že voda je i v půdě, konkrétně myslím někde v půl metru (pouze hned na povrchu není, to by hned desublimovala a unikla).
flanker (1579)|5.8.2008 23:36
je opravdu mozny, ze Mars byla zivou planetou kdysi...
Gulde (92)|12.8.2008 01:26
Né že bych to vyhledával, ale rád si poslechnu nějaké to zpravodajství v televizi či na internetu, ohledně Marsu(a nejen jej), konec konců, kterého rozumného člověka by to alespoň částečně nezajímalo.

Voda na Marsu mne ale již moc nepřekvapuje, protože se to tvrdilo víceméně už nějakých 10 let nazpět, možná více. Každopádně jestli tam ta voda je, tak tam musel/musí být nějaká forma života.
Na druhou stranu nevím, jestli už bylo potvrzeno že je to přímo voda, jestli se třeba nejedná o tekutý dusík, nebo jiná pro overclockery přitažlivá tekutina :D.
ICEBOSS (3435)|12.8.2008 22:30
[quote=Magnatt;147919]Naneštěstí se rozprodávání Marsu před dlouhým časem ukončilo, protože se v době, kdy se začalo přemýšlet o kolonizování Marsu, našlo pár jedinců, kterým došla zásadní věc: "vždyť Mars nikomu nepatří, co si tam pořídit za pakatel par akříků?" :)[/quote]
no, ale mesic se asi porad prodava: http://www.lunarniambasada.cz/
HiLow (1000)|12.8.2008 22:53
[quote=ICEBOSS;151142]no, ale mesic se asi porad prodava: http://www.lunarniambasada.cz/[/quote]

Tak by me to zajimalo, jak je to pravne podlozene. Protoze bych treba koupil pro sve pravnoucata nekolik desitek akru, ale nikde jsem se nedocetl, jak jsou celosvetove pravne spojeni na tento prodej. A pokud by to mel byt jen muj pocit, za ktery zaplatim penize, tak me to vubec nezajima.
Bullback. (0)|13.8.2008 01:47
No, občas si dám pivko, na "héráku" nejsem, co to požíváte za drogu s takovými iluzemi ??? :D :D :D Jinak kdo by chtěl tak mohu sehnat vodu nejen z Marzu ale i z Neptunovýho kruhu, cena (bez DPH) 1l z Marzu 1.000 000 Kč, z Neptunu 5.000 000,-Kč.
Buy NOW !!!
Dwarlin (93)|13.8.2008 13:36
Ja osobne sa v celku dost zaujimam o vesmir a vsetko okolo neho, od teorii az po technologie. Voda na Marse??? To predsa nie je ziadna novinka. O nej sa vedelo uz davno, chybal len priami dokaz, vzorka, na snimkoch sa nasla uz v pociatkoch badania. Ale vsak voda sa nachadza na mnohych telesah slnecnej sustavy, najblizsie je to na mesiaci, su tam velke loziska ladovcovych ploch na odvratenej strane mesiaca. Dalej su potvrdene nalezi na stvrtom Jupiterovom mesiaci. Ten dokonca vykazuje suvislu plochu ladu a pod nim obrovske mnozstvo zamznutej vody, len problem je v tom, ze je tazke ziskat o tom priami dokaz, pretoze jeho atmnosfera nam dost ztazuje vzdialene skumanie.
Na Venusi bolo podla snimkov zistene, ze v v jej jedovatej atmosfere sa nachadzaju aj ciastocky vodnych pár, kyslika a helia, uhlika, zeleza a mnohich dalsich.
Jedna cast Saturnovho prstenca sa sklada praticky z vacsej casti z ulomkov ladovca pochadzajucich s komety. Ked som uz pri tych kometach, prakticky vsetky, teda konkretne vacsina z nich sa z prevaznej casti sklada z ladu a kamena. Jedna s teorii hovori, ze ked bola zem este len v plienkach, bola to prave nejaka kometa, ktora sa zrazila so Zemou a priniesla na nu mikroskopicke organizmy ktore za neskor vyvinuli.

Ak sa mam vratit k povodnej debate, utrzky sprav co vysielali v televizii, niesu urcene pre ludi ktori sa danemu tematu rozumeju, su urcene sirokej verejnosti a ak sa o to niekto zaujima a nepostrehol to alebo ono, vyburcuje ho to k hlbsiemu badaniu a hladaniu. Takze ja osobne by som nezavrhoval spravy, pretoze nohy ludia su s toho nadseny, ale hned pri dalsej "senzacii" na predchadzajucu skutocnost zabudnu. Spravy su jednoducho na to, aby clovek nemusel stale na vsetko mysliet pokial ma toho skutocne dost, pracuju tam ludia ktory podaju informacie, ktory su plateny za to, aby ich vyhladavali a je len na ludoch ci tomu budu verit, ci si svoje poznatky budu rozsirovat aj po vypocuti sprav.

Takze ano, sledujem prieskum na Marse, ale nielen tam, prakticky vsade okolo nas, celi vyskum ludstva je zaujimavy, samozrejme az niektore doslova kuriozitne vyskumi na ktore sa skutocne iba mrhaju peniaze.
ICEBOSS (3435)|13.8.2008 23:10
[quote=HiLow;151152]Tak by me to zajimalo, jak je to pravne podlozene. Protoze bych treba koupil pro sve pravnoucata nekolik desitek akru, ale nikde jsem se nedocetl, jak jsou celosvetove pravne spojeni na tento prodej. A pokud by to mel byt jen muj pocit, za ktery zaplatim penize, tak me to vubec nezajima.[/quote]
nn, je to podlozeny papirem od amiku, rusu a OSN, mas presne specifikovany pozemek.
trodas (1753)|14.8.2008 00:44
Nesleduji od té doby, co NASA vypustila jen černobílé záběry z původně barevné kamery na Surveyoru... anebo poté, co se prokázalo, že Mars "přičervenila" ... :o

Mars z Hubblova teleskopu.

...docela "divné" (proti tomu, co předvádí NASA) barvy, že? :)


Ono totiž NASA je vojenská státní instituce v USA a tomu odpovídá její důvěryhodnost. Třeba TOHLE je podle NASA záběr Slunce:



To je Slunce z Měsíce, Apollo 16, podle NASA ( http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/frame/?AS12-46-6765 )


Problém č1. Na žádném jiném záběru nevypadá Slunce tak, jako na těch pár z Apollo misí.



Problém č2. Potáhnutím gamutu a "falešnými barvami" v Photoshopu snadno zjistíte, že uvnitř toho "Slunce" je - žárovka.






Čiže - od takhle "důvěryhodné" instituce propagandy si něco nechat namlouvat o Marsu... :mistake :mistake :mistake

Když dokáží produkovat tohle:

...co víc od nich čekat?
wolf007 (653)|20.8.2008 09:35
predevsim si myslim ze se soucasnou technikou nejsou pruzkumne lety ani v nasi slunecni soustave moc realne,je potreba aby budouci vesmirna plavidla nemusela prekonovat gravitacni pole zeme,to predpoklada ves. orbitalni stanici nad zemi,pohon lodi by mohl byt zpocatku resen pomoci jadernych reaktoru[miniaturizace je nutnosti] a pozdeji mozna formou fuznim pohonem,uz se delaji prvni kroky s hibernaci organismu...
trodas (1753)|20.8.2008 10:26


;)