reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SATA disk

erixonn (3)|2.8.2008 18:27
Mám základní desku GIGABYTE GA-K8VM800MNF a předinstalované Win XP,nemůžu se dostat do biosu neznám heslo,mám dva disky IDE 80 Gb 400 Gb,teď jsem koupil SATA diskHITACHI HDP725050GLA360 500 Gb který mi po připojení není vidět a navíc pokud ho zapojím odstaví mi klávesnici i myš?!Tuším zhruba že se to dá nastavit nějak v biosu ale nemůžu se tam dostat.Na Googlu jsem hledal ale nic co by řešilo tohle.Dobrá duše která mi Helpne.......?
Logout (4018)|2.8.2008 18:48
Jestli se nemůžeš dostat do biosu, vymaž cmosku (je na to jumper na desce, přesuň ho na druhou pozici a chvíli počkej, popř. vyndej na minutu baterku).
Myslim, že tvoje deska podporuje pouze SATA 1 (ale jistej si nejsem), pokud jo a na disku je jumper, pomocí kterýho lze přestavit do sata 1 módu, tak to proveď.
erixonn (3)|2.8.2008 19:12
[QUOTE=Logout;147789]Jestli se nemůžeš dostat do biosu, vymaž cmosku (je na to jumper na desce, přesuň ho na druhou pozici a chvíli počkej, popř. vyndej na minutu baterku).
Myslim, že tvoje deska podporuje pouze SATA 1 (ale jistej si nejsem), pokud jo a na disku je jumper, pomocí kterýho lze přestavit do sata 1 módu, tak to proveď.[/QUOTE]

Když vymažu cmos nepoškodím systém?Jo a na disku není žádný jumper.
Logout (4018)|2.8.2008 19:20
Nepoškodíš, jen budeš muset pro optimální výkon možná pár věcí v biosu znova nastavit. (Ale load optimized defaults to spraví - i když ruční optimalizace je samozřejmě lepší).
erixonn (3)|2.8.2008 20:34
[QUOTE=Logout;147798]Nepoškodíš, jen budeš muset pro optimální výkon možná pár věcí v biosu znova nastavit. (Ale load optimized defaults to spraví - i když ruční optimalizace je samozřejmě lepší).[/QUOTE]

byl jsem v biosu a je to divne dostal jsem se az na položku sata raid 0,ale v nabídce byl IDE hard drive,žádný sata disk,spustil jsem teda v této položce test nalezení disku a opět nic.Ve správě počítače jsem našel VIA SATA RAID Controller u něj je na kartě napsané:Typ zařízení-Řadiče SCSI a RAID Výrobce:VIA Technologies Umístnění:Sběrnice PCI 0,zařízení 15,funkce 0 Stav zařízení:Toto zařízení nelze spustit.(kód 10)
Zkoušel jsem dát aktualizaci ovladače ale nic,nereaguje?Pleas help me!!!
vogon (96)|2.8.2008 21:04
Podle tvé konfigurace disků soudím že nepoužíváš RAID, V biosu nastav u položky Raid - DISABLED
pokud to tam přímo není nastav tyto hodnoty
On Chip Serial ATA - enabled
SATA Mode - set onboard SATA mode to IDE
ICEBOSS (3435)|2.8.2008 22:45
hitachi disky se imho prepinaji do sata 1 rezimu softwarove utilitou od vyrobce. musi se to delat samozrejme na pc, co disk normalne vidi, tedy podporuje sata 2.
robky (3195)|2.8.2008 22:52
[QUOTE=ICEBOSS;147858]hitachi disky se imho prepinaji do sata 1 rezimu softwarove utilitou od vyrobce. musi se to delat samozrejme na pc, co disk normalne vidi, tedy podporuje sata 2.[/QUOTE]

A tá utilita sa volá Feature tool
Logout (4018)|2.8.2008 22:54
Myslím, že ICEBOSS udeřil hlavíček na hřebičku. Jinak ještě doplním, že narozdíl od IDE siků se SATA v biosu nikde neobjevujou, jediné co se tam nastavuje je mód SATA řadiče. SATA disky se vždy detekujou automaticky při startu systému (grrr - kupodivu je to na mym počítači pomalejší, než jejich detekce v emulaci IDE režimu, grrr).
odb (505)|3.8.2008 13:46
[QUOTE=Logout;147862]Jinak ještě doplním, že narozdíl od IDE siků se SATA v biosu nikde neobjevujou, jediné co se tam nastavuje je mód SATA řadiče. SATA disky se vždy detekujou automaticky při startu systému (grrr - kupodivu je to na mym počítači pomalejší, než jejich detekce v emulaci IDE režimu, grrr).[/QUOTE]

Tak s tým súhlasit nemôžem. SATA disky sa v biose objavuju. Nie v každom a na každej doske ale poznám ich veľa. Napr. staršie dosky s čipsetom 865,875 asi všetky, čo mi prešli rukami zobrazovali SATA disky alebo aj taka Intel Little Falls s Atomom a čipsetom 945 zobrazuje SATA disky. Naopak zase moja Abit-ka s čipsetom 965 detekuje SATA disky až pri štarte (inicializacii) radiča. Zalezi od radiča a od BIOSu.

to erixonn: tu je odkaz na stranku gigabytu, kde si mozes stiahnut manual ako nastaviť sata disky na tvojej doske - http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Manual_DownloadFile.aspx?FileType=Manual&FileID=16318 Je tam aj farebne vyznacene ako nastavit disk v BIOSe. Potrebujes nastavit v BIOSe - OnChip Serial ATA na Enabled a SATA Mode na IDE.

So SATA radicom od VIA VT8237 nemam najlepsie skusenosti, v niektorych pripadoch bolo nemozne koretne rozbehnut SATA disky. Osvedcilo sa mi pouzivat len SATA alebo IDE zariadenia na doskách s VT8237. Pri ich kombinacii boli skoro vzdy problemy.

Nemusi to byt ale aj tvoj pripad, ale odporúčam upgradovať BIOS na najnovší, v niektorých prípadoch to rieši niektoré problémy (napr. aj s rýchlosťou detekcie SATA diskov ako ju popisuje Logout, mne tiez dosť dlho detekovalo SATA disky ale novší BIOS ten čas skrátil na minimum)