reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska - asi špatná baterie

radek22 (13)|4.8.2008 19:34
Mám základní desku Intel D865PERL a když jsem asi na 12 hodin vytáhl počítač ze sítě, tak mi po zapnutí nahlásil, že nemám nastavené datum a čas, ale jinak všechny věci v BIOSu zůstaly nastavený. Může to být vybitou baterií (PC je starý asi 6 let) -> výměna? Díky za radu.
Pavel Boček (4169)|4.8.2008 19:38
Jestli máš multimetr, zkus ji proměřit, jestli bude mít míň jak 3 V, tak kup novou...je to CR2032. Jestli nemáš, tak kup taky, stojí pár korun :)
vogon (96)|4.8.2008 19:38
Ano, je to téměř jisté
radek22 (13)|4.8.2008 19:40
Koupím, stojí jen 15 Kč. Mně spíš zaráželo, že se smazalo jen datum a ostatní nastavení BIOSu zůstalo.

[QUOTE=vogon;148451]Ano, je to téměř jisté[/QUOTE]
radek22 (13)|4.8.2008 19:44
Ještě jedna věc, počítač se po zapojení do zásuvky okamžitě sám zapne.
vogon (96)|4.8.2008 20:02
[QUOTE=radek22;148456]Ještě jedna věc, počítač se po zapojení do zásuvky okamžitě sám zapne.[/QUOTE]

K tomu zapnutí zdroje - jen dočasný stav - pokud se tak ale bude dít i po výměně té baterie (+ 1 restart)tak ti tvůj zdroj už pomalu mává na rozloučenou... (normálně po opětovnému připojení k síti jen zavrní a protočí ventilátory, s některými zdroji ani to ne. Sám se spustí jen při úplně prvním spuštění po montáži, nebo po vymazání CMOS.
Bios u intelovských desek je poměrně komfortní a sám si automaticky nastavuje optimální hodnoty samozřejmě kromě data.
johny__g (6387)|4.8.2008 20:15
Zapnutí PC po připojení napájení - myslím že volba v BIOSu se jmenuje "Power ON after AC failure" nebo něco v tom smyslu, nastav "disable" nebo "stay off". Tahle volba je užitečná u serverů nebo PC co jedou 24/7 bez dohledu, aby se v případě přerušení a opětovném obnovení dodávky el. energie počítač zase sám zapnul a nabootoval.
vogon (96)|4.8.2008 20:55
[QUOTE=johny__g;148464]Zapnutí PC po připojení napájení - myslím že volba v BIOSu se jmenuje "Power ON after AC failure" nebo něco v tom smyslu, nastav "disable" nebo "stay off". Tahle volba je užitečná u serverů nebo PC co jedou 24/7 bez dohledu, aby se v případě přerušení a opětovném obnovení dodávky el. energie počítač zase sám zapnul a nabootoval.[/QUOTE]

U desktopů od intelu je default: Last state - ale proto, že má baterii v háji tak se to po připojení k síti stejně vždycky spustí - stačí to nevytahovat ze zásuvky dokud nevymění baterii.
Pavel Boček (4169)|5.8.2008 16:11
Nebo nevytahovat vůbec, pokud máš přepěťovou ochranu, je to nanic, akorát musíš kupovat baterie...