reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sítě: Domácí server

Neregistrovaný (0)|5.8.2008 15:54
Jméno tazatele: Leden010

Znění dotazu:
Mám doma 4 počítače. Je možné to vyřešit tak, že budu mít jen jeden, silnější server a na něj jen připojeny pracovní stanice ( monitor, klác¨vesnice, myš ) a všichni by mohli dělat svou práci, hrát hry, být na internetu atd ? Jaké je řešení ?

Ivko

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Dojigiri (1629)|5.8.2008 16:08
Myslíš zhruba jako že všichni budou "reálnou" práci dělat na jednom počítači, tj. něco jako terminálovej server, a ostatní slabší počítače by byly jenom pro přístup na něj?

Tohle lze, ale důležitý je taky, jakej systém na tom chceš provozovat, jestli Linux (zde je řešení relativně snadnější, přes VNC) nebo Windows (pokud nemáš serverovou edici, ale jenom např. XP Pro nebo Vista, je nutný je trochu "hacknout", aby povolily více současných připojení vzdálený plochy, což ale odporuje licenčním podmínkám - u XP to jde určitě, protože to sám používám, ale u Visty nevím jestli je vůbec takovej hack možnej).

Problém vidím s hraním her, přes vzdálenou plochu ve Windows hry DirectX nepojedou, a v Linuxe to taky nebude snadný (a taky nevím, jestli by jely přes VNC). Všechno ostatní (běžná práce v programech, internet atd.) by mělo jít v klidu. Problém ještě možná bude s přehráváním videa, je to velký množství dat přes síť a chtělo by to asi už gigabit síť.
bright (95)|5.8.2008 18:14
Dobrý den,

závisí na tom, jestli máte na mysli využití silnějšího PC jako serveru, který by zprostředkovával služby slabším PC jako tenkým klientům. Dle Vašeho dotazu si nejsem jistý, jestli máte zájem o architekturu sítě server-tenký klient, či jen propojení všech počítačů do jedné sítě.

V prvním případě by to šlo jen o softwarovou záležitost, ale potřeboval byste k ní i potřebné síťové komponenty - Server -> switch -> PC1, PC2, PC3 a ke všem propojům přímé kabely, či tři síťové karty do serveru, a z něj třemi crossover kabely do PC1, PC2, PC3. Jako software by to u Windows šlo zprovoznit přes remote desktop, jak zmínil kolega, či přes VNC. U Linuxu by to mohlo jít pomocí Xserveru přes SSH, kdy se každému klientovi nasdílí jedna instance běžícího Xserveru, a nebo se spustí jednotlivé instance pro jednotlivé uživatele, nebo přes VNC jako u Windows.

viz:

nebo


A v druhém případě byste mohl využít všechny čtyři PC jako pracovní stanice. Na žádné této stanici by nezáleželo na tom, jestli je nějaká hlavní či ne, jelikož veškerá komunikace mezi PC a do internetu by probíhala přes router. V případě nastavení by to bylo také jednodušší, jelikož by bylo třeba jen připojit PC k routeru a poté jen nastavit síťové parametry.
pas!k (3765)|5.8.2008 20:06
[quote=Neregistrovaný;148762] Jméno tazatele: Leden010

Znění dotazu:
Mám doma 4 počítače. Je možné to vyřešit tak, že budu mít jen jeden, silnější server a na něj jen připojeny pracovní stanice ( monitor, klác¨vesnice, myš ) a všichni by mohli dělat svou práci, hrát hry, být na internetu atd ? Jaké je řešení ?

Ivko

HW a SW počítače jehož se dotaz týká: [/quote]

Ne toto mozne neni i kdyz si nejsem jisty jestli jsem tvuj dotaz pochopil spravne je dost divne polozeny .. ale chapu to tak ze chces mit jeden pocitac a do nej napojit nekolik monitoru a klavesnic :) Sry jestli jsem to nepochopil cetl jsem to nekolikrat.

Resenim je poridit router (ten poresi internet pro vsechny pc, rozdeleni ip adres atd) pak nejaky zalozni sdileny disk (ten poresi dulezite soubory ze vsech pocitacu ktere na nej budes zalohovat treba pomoci cobianu ktery je zdarma). To co ti radi kolegove je sice taky reseni ale bude ekonomicky trosku narocnejsi a hlavne pres vzdalenou plochu si toho moc nezahrajes :)