reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr RAID5 řadiče do pracovní stanice

Aigor (201)|7.8.2008 09:30
Ahoj,
pár podobných témat tu už bylo, ale nic novějšího jsem neašel.

Rozhodl jsem se investovat do kvalitního RAID5 řadiče, podmínkou je PCIe x8, RAID 10,5,6, 8x SATA, podpora XP/Vista 64bit/Linuxu a cena do 10k vč. DPH a kabelů.

Pročítám web už týden a začíná mí z toho hrabat :runaway

[LIST=1]
  • 3WARE 9650SE-8LPML
    • RISC CPU, těžko jde porovnávat
    • stránky podpory působí dost zmateně
    • nezjistil jsem jestli umí vypsat SMART a kolik je max. kapacita pole/volume
  • Adaptec 3805
    • asi jako jediný nabízí WHQL drivery pro Win, perfektní support
    • chlubí se podporou do 512TB
    • nezjistil jsem jestli umí vypsat SMART
    • nejslabší CPU a poloviční Cache proti ostatním
  • Areca 1222
    • podle všeho nejvybavenější řadič, spousta vychytávek
    • umí plný SMART, postupné zapínání disků, správa přes vlastní LAN,...
    • nejde jednoduše zapojit LED header
    • k sehnání reálně pouze na dotaz
    • vč. kabelů už jde cena přes 10.000,- a nejsem si jistý, jestli to pro mě má smysl
  • Promise SuperTrak EX8650
    • funkcemi subjektivně druhý za Arecou 1222
    • solidní cena vč. kabelů
    • pozitivní zkušenosti se značkou a jejich SW (mám Promise RAID 0/1)
    • neumí plný SMART
    • omezení na 8x750GB / 6TB

    Aktuálně se rozhoduju asi mezi Adaptecem a Promise...

    V prvním případě mě nejvíc vadí slabší papírový výkon, navíc nevím SMART. Zato podpora se zdá na vynikající úrovni a mají certifikované drivery. Ovšem jen jestli to není jen cena za značku a podpis M$

    Promise & Areca mají jako jediné řadiče z přehledu plnou 8X PCIe a 800MHz Intel CPU což slibuje spolu s 256MB cache dobrý výkon. Kazí to neschopnost čtení SMART, ale hlavně omezení na 6TB.
    Připlácet další cca 2.000,- za Arecu + kabely se mi moc nechce, hodně jejich funkcí nikdy nevyužiju a svým zaměřením je už pro profi servery, taky škoda těch LED headerů a dostupnost s otazníkem.

    3Ware je takový "ani ryba, ani rak". Díky jinému CPU a neschopnosti najít relevantní porovnání s některým z dalších řadičů jsem ho dal do škatulky "nevím kam s ním". Na stránkách supportu mají splácaný drivery, BIOS, záplaty a info dohromady, manuál jsem nedohledal.

    Pomohlo by mi kdyby někdo měl z některým osobní zkušenost a mohl poreferovat...

    PS: SMART IMHO není fajfka je/není OK, ale detailní výpis atributů. To mám ověřeno, že umí jen Areca. Promise ukáže "fajfku" a u ostatních se mi to nepodařilo zjistit.