reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Athlon X2, jádro Brisbane - vadný DTS senzor?

superdrooper (208)|7.8.2008 10:36
Dobrý den,

dle neoficiálních správ na webech mají tyto procesory vadný (nezkalibrovaný?) digitální teplotní senzor, tj. neměří přesně teplotu jader, což jsem si sám ověřil, neboť na novém Athlonu X2 5000+ (Brisbane, rev. BH-G2) nelze přesně změřit teploty jader, všechny programu ukazují teploty cca 7-10 stupňů při idle a cca 35-45 stupňů při zatížení, stejně se chová i zobrazovaná teplotu CPU - v idle 22 stupňů a při zátěži i 65 stupňů, přičemž nárůst teplot je po velkých skocích 30 - 44 - 55 - 60.

Jedině snad teplota v BIOSu se hlásí korektně (tj. cca 30 - 50 stupňů), jenž se ovšem začala zobrazovat správně až po přeflashování BIOSu na nejnovější verzi (předtím ukazovala skoro 80 stupňů).

V BIOSu (MSI K9N NEO F V3) jsem žádnou položku jako CPU Temperature Warning apod., nenašel.
Když tedy budu taktit a zvyšovat napětí (což s touhle revizí jde údajně výborně), mohu se spolehnout, že si deska ohlídá teplotu procesoru a nenechá ho poškodit či zničit?
Jak si může deska hlídat teploty, když se nemůže spolehnout na senzory?

Nebo jsou dnes procesory tak technologicky vyspělé, že si již nemusím teplot všímat? :D
Pavel Boček (4169)|15.8.2008 01:17
No, potvrzovalo by to i pár případů z fóra...

Co se týká taktování, to ti sama o sobě ovlivní teplota, že. Bohužel procesor si hlídá jen TDie, což je myslím 95 °C nebo víc. Pro dlouhodobý provoz by teplota neměla překročit TCaseMax, což je u 5000+ 49 - 65 stupňů podle kusu.

Takže berme nejhorší případ 49 stupňů, čili jedině se spolehnout na dobrý odvod tepla a externí měření; v LOADu bych viděl OK teplotu tak na 44 stupňů na chladiči u CPU.

Hlavně pokud máš hladič s heatpipe bych doporučil sundat IHS :thumb Obejdeš tak dvě vrstvy a externí měření teploty bude hned přesnější, navíc heatpipe chladič tak dost slušně reaguje na výkyvy teplot.
wibi (2)|21.8.2008 20:54
Vase deska nepodporuje plne dane jadro
ja mam asus nforce520 athlona x2 5000+black
a pod win my suverejne nahlasi teplotu 2-3 stupne klidu 20stupnu zatez Bios hlasi nejak okolo 40-45 je trochu realne
a v mistnosti je ale 24
superdrooper (208)|26.8.2008 15:48
[QUOTE=wibi;154173]Vase deska nepodporuje plne dane jadro
[/QUOTE]

Deska by oficiálně měla můj procesor podporovat od verze biosu 2.6, což tvrdí i výrobce desky na svých stránkách.
V současné chvíli již problém s teplotou neřeším, jsem si vědom toho, že prostě teploty jader mi žádný program korektně nezobrazí. Zakoupil jsem externí čidlo, které se od teploty CPU udávaného v biosu liší o tři stupně celsia, procesor jsem popohnal k 2910 MHz při napětí 1,3 V (default je 1,35 V) a externí senzor mi při plném zatížení CPU (ORTHOS) neukazuje teplotu vyšší než 40 stupňů. Takže mu věřím a spoléhám se na něj :D.