reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Recyko-tuning ECS K7S5A

KEOSAN (958)|8.8.2008 18:11
Vcera som skusal recap ECS K7S5A, kde som vymenil 10xkondikov 6.3V 2200uF okolo VCORE a pri cipsete.
Popisal som to v prispevku v auditku /kde som menil niektore kondiky za silnejsie/.
https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=149406&postcount=170

Kedze sa vydarilo, tak som pokracoval dalej. Dnes som odstranil dalsich 8ks 6.3V 1500uF a nahradil ich SAMWHA 1500uF 6,3V. Vymenene boli vsetky tejto kapacity - boli pri PCI a AGP slote a DDR i SDRAM slotoch.

Po upravach som do toho nahral OC bios a podho taktovat. Zapojil som PATA HDD + ako grafika posluzila RivaTNT2 PRO, ktoru som upravil z aktivneho na pasivne chladenie /demontaz chladica, na cipset lepidlo a prilepenie silnejsieho pasivaku/. Do toho isla APACER 256MB DDR400 RAM. Ako zdroj som pouzil ciastocne recapovany zdroj LC B300 ATX /z roku 2004, ktory bol nestabilny a tak tam bol vymeneny iba 1ks 16V 1000uF kondik za 1000uF 25V 10x31 LowESR Nichicon/.

Pretaktovanie Durona1400Mhz - na FSB166 to chodit nechcelo, ale BIOS umoznoval menej uz len FSB150, Tu sa to rozbehlo a pozeram ako puk, slape si to na 1600Mhz. Testoval som to s Prime95 a drzi bez chybicky. Teplota CPU 43 stupnov /chladic je BOXovany AMD, co bol k Duronu1800 Mhz/ :)
Este rozmyslam, ze mam aj Duron1800 Mhz, zeby som ho tam skusil a uvidim, ci sa dostanem vyssie /FSB166 ten Duron by mal totiz zvladat/. Kondiky - teplota - ani ich necitim, takze su telovej teploty po cca 40 minutach v Prime95.

Celkom dobre na tu hrbu odpadu :-))) Ani som nemyslel, ze by to tak po vsetkych tych upravach mohlo chodit :D
-HoNY- (557)|9.8.2008 08:47
Pravý "tuning" jsou teprve s HoneyX a Cheepoman BIOSem ;-)
KEOSAN (958)|9.8.2008 08:51
Ten OC BIOS ma pri starte logo Powered by HoneyX :)

Da sa tam cca 150FSB a mennej, alebo potom skok na 166FSB, ci rovno na FSB200, co su uz dost vysoke hodnoty. Este by to chcelo nieco medzi tym, pripadne ak by doska zvladala pridat trochu VCORE.

Avsak co som pocul tak s FSB166 sa nikomu este na tom nepodarilo nabootovat.
-HoNY- (557)|9.8.2008 20:06
Protože ta deska neumí 166 a 200 MHz. Musí se to SW přepnout ve Windows. Vcore musíš přidat pomocí módu, SW nejede měnit.
KEOSAN (958)|11.8.2008 10:54
Tak som este vymenil 10V 1000uF + nielkolko 16V 470uF /aj tie pri cipsete/ napajajucich USB a PS2 porty a cipset za 1500uF 6,3V. Doska funguje, USB aj PS2 funguje tiez. Premeral som tie kondiky na doske, cipset mal 1,87V, ostatne pri USB cca 5,09V a ine cca 3V. Skusal som FSB166, ale nic, ostalo to pri starom, nepodarilo sa s nim nabootovat. Takze ostava iba FSB150.

Myslel som, ze pri vymene kondikov, za silnejsie, by sa mozno cipset "umudril" a snad pustil nabootovat aj s FSB166 :D
scratchy27 (315)|11.8.2008 21:50
Zdravím, udělalo mi trochu radost když jsem našel tenhle topic. Mám doma již delší dobu taky tuhle desku a né a né jí rozchodit. Všechny kondenzátory i napěťové stabilizátory jsou (nebo alespoň vypadají) v pořádku. Stabilizátory jsem snad i před časem proměřoval a byly OK.
Zkoušel jsem na ní jednoho Durona co mi ještě zbyl doma (850Mhz) a žádným způsobem se mi jí nepodařilo rozchodit.
Vím, že je to asi výkřik do tmy, ale jak se říká, "víc hlav víc ví". Takže nenapadá Vás co by s ní mohlo být?

Díky za každou odpověď (kromě těch, že je rozbitá :-))))
KEOSAN (958)|11.8.2008 22:28
Tie dosky mali casto smejdacke G-Luxon kondiky, ktore casto vyduvalo. Nie su tiez ZIADNE kondiky vydute ? Nielen tie okolo socketu, ale aj ostatne mensie. Clovek to velmi lahko prehliadne. Niektore mozu byt len trosicku, nenapadne vydute. Skusil by som miesto SDRAM pouzit DDR RAM, vymenit baterku + reset CMOS. Taktiez moze byt, ze by niektore z nich mohli byt aj vyschnute.

Inac, niektory z tych mofsetov moze byt vadny a na pohlad to clovek asi tazko rozozna.

Zapne sa vobec obrazovka, hlasi nieco, ci to ani nereaguje, cierna obrazovka...? Ten Duron je funkcny, odskusany ?
scratchy27 (315)|12.8.2008 09:58
Ano, máš pravdu, jsou tam G-Luxon kondíky, ale jak jsem psal, vypadají jako nové (na žádném co na desce je není ani známka po vydutí nebo po tom že by "vytekl" spodem).
S DDR-kou jsem to zkoušel, ale zkusím to ještě s SDRAM-kou, baterku jsem měnil a clear CMOS mě taky napadl, ale bez výsledku.
Ty mosfety jsem proměřoval, jestli nejsou proražený, jinak mě nenapadá jak je ještě otestovat :-(

Jinak, chová se to tak, že obrazovka zůstane černá, větráky se točí a i do CPU jde šťáva (je patrné zahřátí). Toho Durona mám odskoušenýho na jiné desce, kde fungoval bez problému.

Napadá mě, nemohl by být nějakým způsobem nakopnutý BIOS?
KEOSAN (958)|12.8.2008 11:31
Mohlo by byt nieco s BIOSom. Ak mas moznost vymenit BIOS z rovnakej, ci cipsetovo kompatibilnej dosky, mozes skusit.

Mal som nieco podobne s ASROCK doskou so SIS741 cipsetom. Jednoducho cierna obrazovka, ziadny vyduty kondik. Ale menil som aj BIOS a nic, to iste. Pred par rokmi som mal dosku, ktora mala tiez obdobne problemy, nechcelo to chodit a mal som to odlozene nejaky rok-dva bokom. A potom sa to nejak prebudilo k zivotu, ked som to po dlhej dobe skusal :)

Este by som skusil okrem resetu aj vybrat baterku nechat dosku bez kabelaze postat nejaky ten tyzden, ci mesiac. Niektore dosky sa mi nechceli resetnut ani po vybrati baterky, ci clear cmos nastaveni.

Este by bol jeden napad. Ak je kompresor, tak skusit poriadne prefukat dosku. Je mozne, ze zasiel niekde prach do nejakeho slotu, ci suciastok, trochu vlhkosti a stalo sa to vodivym.

Par krat sa mi tak stalo, ze na prvy pohlad obycajna doska, ani nebola nejak zaprasena /videl som uz fungovat dosky s velkymi nanosmi prachu/ a bol problem, ze nechcela nastartovat. Po dokladnom precisteni /napr. vysavacom okolo suciastok, ci kompresorom/ sa to rozbehlo a slapalo to bez problemov.

Mimochodom je iste, ze zdroj je UPLNE OK ?
scratchy27 (315)|12.8.2008 15:00
Kompresor sice nemám, ale snažil jsem se to vyfoukat stlačeným vzduchem a myslím že důkladně pro jistotu to zkusím ještě jednou a zkusím vyndat na nějaký čas tu baterku a nechám jí chvíli ležet.
Zdroj je OK, používám ho u sebe v kompu a na test desky jsem ho vyndal.

No nic, jak jsem psal, zkusím ještě jednou očistit a vyndat baterku a když nepůjde, tak budiž jí deskové nebe lehké :-)

Díky za rady ;-)
scratchy27 (315)|29.8.2008 20:02
Tak zdravím znovu, chtěl bych vás poprosit o jednu věc, sešlo se mi doma několik desek se špatnými (rozuměj nafouklými/vyteklými) kondíky. Chtěl bych na nich vyzkoušet výměnu kondíků, ale vzhledem k tomu, že jsem kondíky na mobu nikdy neměnil, žádám vás o vaše rady. Věc která mi například není jasná je : desky by měly mít vícevrstvý PCB, můžu tedy bez obav starý kondík vypájet a napájet nový nebo je tu nějaký fígl. Další věc, nezpůsobí teplo z pájky více škody než užitku?
Díky za každou radu začátečníkovi :-)
Pavel Boček (4169)|29.8.2008 20:22
Zkus se podívat do příslušného tématu.
KEOSAN (958)|29.8.2008 21:13
Taktiez odporucam i pribuzne temy
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/14302-faq-kondenzatory-a-co-s-nimi
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/14301-nasledky-spatnych-kondenzatoru

Pre prve pokusy, vybral by som si nejake najhorsie dosky, ktore budem chciet prevadzkovat a skusit si cisto len odpajkovanie a napajkovanie niekolkych kondikov, aby to clovek dostal do povedomia.
scratchy27 (315)|5.9.2008 16:18
Taky díky za doplnění informací, už mám jednu připravenou, je to Soltek, mám pocit že SL75... a 8 kondíků (myslím že GLUXON) odešlo do součástkovýho nebe. O víkendu se na ní vrhnu (teda jestli zbyde čas) a pak dám vědět jak jsem dopadl ;-)