reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vrácení licence Windows u Lenovo ČR

Gianelle (20)|11.8.2008 23:10
Na jednom ze svých oblíbených serverů jsem v blogu nalezla následující článek, a přišel mi natolik zajímavý, že jsem se rozhodla na něj zde odkázat.

http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr

Jedná se údajně o první případ úspěšného vrácení licence Windows výrobci notebooku v České Republice.

Přibližný výcuc:

Autor blogu si při aktivaci systému všiml následující věty v licenci:

[quote]Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zboží.[/quote]

a rozhodl se této možnosti využít.
A byl úspěšný.
Společnost Lenovo mu nakonec nabídla možnost vrátit licenci Windows, pod podmínkou že podepíše prohlášení, ve kterém se zavazuje, že danou licenci Windows nebude aktivovat, instalaci smaže z pevného disku, odešle kopii nákupního dokladu a vrátí štítek COA nalepený na spodní straně notebooku a zároveň souhlasí s absolutní mlčenlivostí ohledně obsahu a výsledku jednání.
Výměnou mu bylo nabídnuto 1950 Kč.
Jelikož však měl od počátku v úmyslu informovat veřejnost o výsledku jednání, rozhodl se nabídku Lenova nepříjmout.
Withman (1337)|11.8.2008 23:15
Zrovna jsem tento článek včera četl. Nevím, zda by mě bavilo pro 1950Kč obětovat tolik času a usílí.

Možná když by si člověk spočítal peníze za telefonování a čas, který u toho strávil, jenž jej brzdil od jeho práce, tak zjistí, že by na tom vlastně prodělal...:notsure
Sikil79 (429)|11.8.2008 23:38
Co dodat. Komentáře mluví za vše. Jinak musím uznat, že to je vytrvalec. Teď by mě ale zajímalo, jestli má z toho ještě nějaké oplétačky. Pokud tam něčím ohledně tohoto problému přispěje, tak sem hoď odkaz.

EDIT:
[QUOTE=Withman;150687]Zrovna jsem tento článek včera četl. Nevím, zda by mě bavilo pro 1950Kč obětovat tolik času a usílí.

Možná když by si člověk spočítal peníze za telefonování a čas, který u toho strávil, jenž jej brzdil od jeho práce, tak zjistí, že by na tom vlastně prodělal...:notsure[/QUOTE]

Myslím:notsure, že mu o peníze moc nešlo, ale spíš dokázat něco takového v ČR jako první.
Pavel Boček (4169)|12.8.2008 00:06
No, ale je vidět, že to jde, takže pokud to lidé začnou ve větším požadovat, možná výrobci začnou i více nabízet laptopy bez OS. Minimálně do doby, než si Microsoft zase vymrčí/vynutí nasazení systémů, anžto by jim bez toho klesaly zisky.

Dá se takhle i parádně downgradovat na XP, stačí vrátit licenci na Vistu a koupit v obchodě OEM XP :D Nejlépe na Aukru za 800 Kč :D
Withman (1337)|12.8.2008 00:11
V dnešní době jsou na trhu NTB bez OS. Pokud někdo často mění NTB, tak si nemá kupovat vlastní licence, ale používat tu, která je u NTB.

P.S.: Pokud koupíš XP Home na Aukru za 800Kč a nebudeš mít doklad o koupi, tak je ti to k prdu. :thumb
Withman (1337)|12.8.2008 00:13
[QUOTE=Sikil79;150717]Co dodat. Komentáře mluví za vše. Jinak musím uznat, že to je vytrvalec. Teď by mě ale zajímalo, jestli má z toho ještě nějaké oplétačky. Pokud tam něčím ohledně tohoto problému přispěje, tak sem hoď odkaz.

EDIT:


Myslím:notsure, že mu o peníze moc nešlo, ale spíš dokázat něco takového v ČR jako první.[/QUOTE]

To asi jo, ale k čemu.? Myslíte si, že se najdou další lidé, kteří to budou dělat.? Myslím, že bych je dokázal spočítat na prstech jedné ruky.

Navíc dneska rozdíl NTB s OS a bez OS je cca 1k Kč, takže je ta licence ještě za hodně dobrý peníz...

P.S.: Jinak je super, že to udělal, ale osobně si myslím, že nic z toho není nijak výrazně platné...
astec (1823)|12.8.2008 00:16
Hmmm asi jsem jiný, protože jsem článek nepochopil. Uniká mi smysl toho snažení. Buďto něco chci, tak si to koupím, nebo ne a nekupuji to. Ale když to lidi baví.... Pak bbudeme jako v Emerice, a budeme žít v tom, čemu se dnes smějeme a nad čím kroutíme hlavou
Pavel Boček (4169)|12.8.2008 00:34
[QUOTE=Withman;150733]V dnešní době jsou na trhu NTB bez OS. Pokud někdo často mění NTB, tak si nemá kupovat vlastní licence, ale používat tu, která je u NTB.

P.S.: Pokud koupíš XP Home na Aukru za 800Kč a nebudeš mít doklad o koupi, tak je ti to k prdu. :thumb[/QUOTE]

Jsou, jenže kolik jich je ? A v jaké cenové kategorii ? Kam se podívám, tak ty laptopy co hodně lidí zajímají (do 15 - 20k) s lepšími komponentami (hlavně VGA) mají Vistu. Obvykle Home Premium, takže se nedá přejít na XP. Díky tomuto by mohlo. Ideální by bylo, kdyby sis mohl rovnou vybrat model s OS a bez OS, ten samý, čistě jen v tomhletom.

Na Aukru je to většinou na doklad (mluvím o nerozbalených licencích na cenu Kup teď, obvykle se jich objeví víc; takhle dobrá nabídka je tam jen občas, ale něco za 1k nebo trochu víc tam najdeš vždycky).

ADD// namátkou jsem vybral 13 laptopů, pět z nich nemělo OS (většinou jen modely Acer pod 13k), dva XP, jeden FreeDOS a zbytek Vistu Home Premium. Neříkej mi, že nabídka je dostatečná. Hlavně nad 15k má většina modelů OS a přitom často Vistu a jen 2 GB RAM. Takže musíš zbytečně vrazit další peníze do rozšíření. Pokud je byť obtížná cesta jak systém vrátit, dostat peníze zpět a koupit tam třeba XP nebo podle vlastního výběru Linux, je to super.
astec (1823)|12.8.2008 00:40
[QUOTE=Pavel Boček;150740]Jsou, jenže kolik jich je ? A v jaké cenové kategorii ? Kam se podívám, tak ty laptopy co hodně lidí zajímají (do 15 - 20k) s lepšími komponentami (hlavně VGA) mají Vistu. Obvykle Home Premium, takže se nedá přejít na XP. Díky tomuto by mohlo. Ideální by bylo, kdyby sis mohl rovnou vybrat model s OS a bez OS, ten samý, čistě jen v tomhletom.

Na Aukru je to většinou na doklad (mluvím o nerozbalených licencích na cenu Kup teď, obvykle se jich objeví víc; takhle dobrá nabídka je tam jen občas, ale něco za 1k nebo trochu víc tam najdeš vždycky).[/QUOTE]

Ukaž mi firmu, co bude nabízet mrtvý výrobek (XP). A myslím si, že nabídka NTB bez OS ja natolik obsáhlá že si vybereš. Pokud nebudeš chtít na just zrovna ten který je prodáván s OS
Pavel Boček (4169)|12.8.2008 01:43
Obsáhlá ? Hm, schválně uděláme přehled (15,4'' modely, Mironet):

do 10k: 35 modelů, z toho 7x Vista Home Basic, 2x Home Premium, 1x Business
10-12,5k: 59 modelů, z toho 8x Vista Home Basic, 14x Home Premium, 1x Business, 1x XP
12,5-15k: 67 modelů, z toho 2x Vista Home Basic, 33x Home Premium, 3x Business, 8x XP
15-20k: 75 modelů, z toho 1x Vista Home Basic, 46x Home Premium, 11x Business, 6x XP
20-30k: 60 modelů, z toho 37x Vista Home Premium, 20x Business, 1x Ultimate, 2x XP
nad 30k: 32 modelů, z toho 4x Vista Home Premium, 19x Business, 7x Ultimate, 2x MacOS X

Do 15k je ještě výběr, ale nad 15k je dost problém najít vhodný laptop bez systému. Takže pokud existuje - byť složitá - cesta, jak dostat peníze za systém, který třeba člověk nuceně koupí (protože není jiný vyhovující laptop bez OS) a pak ho stejně nepoužívá, není to jen dobře ?