reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Co si myslíte o akcelerované fyzice?

Karel Polívka (1485)|15.8.2008 13:21
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Co si myslíte o akcelerované fyzice?

Jedním z témat poslední doby je akcelerovaná fyzika v počítačových hrách a to zejména ve spojistosti s PhysX v podání Nvidie. Co si o aktuálním stavu myslíte? Nastolí Nvidia nový standard, nebo vám příjde do budoucna více perspektivní Havok pod záštitou silného Intelu? Nebo Vám to vůbec nepřijde zajímavé? Ať už je Váš názor jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Septic (33)|15.8.2008 13:41
zdravim,
jak havok, tak physx maji svoje mouchy ale i vyhody a nejsem zastance jenom jednoho z nich. nejlepsi by proto podle me bylo, aby jak karty zelenych, tak cervenych podporovaly oba systemy a vyvojari by pak meli vetsi svobodu volby toho, ktery, jim vyhovuje vic. kdyz se dnes objevi hra s physx tak je velka sance, ze o ni vetsina uzivatelu ATI nebude mit zajem a hra bude min vydelavat. z toho duvodu takovych her vychazi minimum a to je docela skoda...
Nettle (128)|15.8.2008 13:41
Jako majitele graficke karty 8800GTS me moznost akcelerace fyziky pres GPU nadchla. Ihned jsem stahnul ovladace a vyzkousel ruzna dema a hru warmonger - myslim ze je to krok spravnym smerem a nez bude hotov Havox pro GPU tak se PhysX u vyvojaru uchyti.
WrapNode (1)|15.8.2008 14:03
Pracuji uz x let s dynamickymi simulacemi(jen entertainment odvetvi, tedy nic exaktniho, co by odpovidalo realite), ktere resi cpu. V klasickych 3D aplikacich, ktere jsou urcene primarne pro zabavni prumysl. Posun ke grafickym akceleratorum je urcite pokrok kupredu. Jen se obavam, ze v realnem case budou tyto veci, vzhledem k narocnosti techto vypoctu, omezene. A to paradoxne specialne u pocitacovych her, kde je casto nutne mit mnohem vyssi frekvenci snimkovani za vterinu, nez je bezne okem zachytitelne v projekci(televizni vysilani, atd. ... tady je frekvence 25 oken za vterinu). Takze v praxi napr. pri 60i "fps" by mohlo jit u dynamiky tuhych teles, nebo nedej boze, mekkych teles, k extremnimu zatizeni grafiky. Na CPU based dynamickych enginech se napr. presnost vypoctu kolizi, nebo prubehu simulaci resi tzv. time oversamplingem(nazvoslovi se ale lisi, tak mi, prosim, nekamenujte:)), coz je podrozdeleni casovych jednotek, ve kterych se simulace vyhodnocuji. Ale faktem je, ze dnesni hardware uz zvlada vcelku slozite veci. :)
HiLow (1000)|15.8.2008 14:51
Akcelerovana fyzika je krok spravnym smerem. Jen je skoda, ze se zase vyrobci nedohodli na standartu. Bylo by to mnohem jednodussi jak pro vyvojare, tak pro koncove zakazniky.
P@pi (1519)|15.8.2008 14:56
Tak jednak už můžou přejmenovat grafické karty na výpočetní nebo herní karty.

Osobně se mi to líbí, dokuď to zvládá jedno zařízení... Ať klidně přidají počítání AI apod., ale ať to dělá jedna karta. Jinak je to pěkný :-).

Jinak o standard bych se nebál. On už jeden z těch projektů časem krachne a pak bude standard hotový ;-).
HiLow (1000)|15.8.2008 14:59
[quote=P@pi;152161]Jinak o standard bych se nebál. On už jeden z těch projektů časem krachne a pak bude standard hotový ;-).[/quote]

No pokud to dopadne jako HD-DVD vs. BR, tak jo. Horsi by bylo, kdyby to dopadlo jako VHS vs. Beta.
CNX (7)|15.8.2008 15:04
Jelikož mám 7600GS tak se mě to netýká, ale i přesto bych fandil technologii HAVOK, každápádně je mnohem univerzálnější, lépe se na ni programuje a bude implementována do DX11 což se o PhysX říct nedá. Jinak jak si to nVidia podrbala s jádrem GT200-s tím co mělo každýho posadit(), její BIG BANG 2 aneb nová verze ovladačů, přejmenování řady 8xxx na 9xxx aby prodali i ty nepovedený zmetky tak podobně bych to viděl s PhysX. Proti trojce jako AMD ATi, Intel a Microsoft těžko může mít šanci, pokud se nechce zruinovat ještě víc tak by to měli pustit k vodě...
ICEBOSS (3435)|15.8.2008 15:21
pokud bude fyzika dobra na to, abych si vykopal zakop nebo se mohl probourat stenou, tak to bude uplne super. pokud bude jenom kamen kamenitejsi a voda vodnatejsi, predskriptovany vybuch nejaky steny bude mit 20000000000 castecek misto 2000000 castecek, tak me osobne to ani moc nezajima. Nicmene verim, ze treba v nejaky profi sfere navrhovani se to bude hodit :-).
HiLow (1000)|15.8.2008 15:25
[quote=ICEBOSS;152181]pokud bude fyzika dobra na to, abych si vykopal zakop nebo se mohl probourat stenou, tak to bude uplne super. pokud bude jenom kamen kamenitejsi a voda vodnatejsi, predskriptovany vybuch nejaky steny bude mit 20000000000 castecek misto 2000000 castecek, tak me osobne to ani moc nezajima. Nicmene verim, ze treba v nejaky profi sfere navrhovani se to bude hodit :-).[/quote]

Na druhou stranu treba budeme mit za chvili hry, ktere budou vypadat jako film. Jen ty budes tim hlavnim hrdinou. :D
ICEBOSS (3435)|15.8.2008 15:27
spis bych ocenil lepsi pribehy, nez travnatejsi travu... :-/, ale to uz sme trosku OT.
HiLow (1000)|15.8.2008 15:52
[quote=ICEBOSS;152187]spis bych ocenil lepsi pribehy, nez travnatejsi travu... :-/, ale to uz sme trosku OT.[/quote]

[OT]Jiste pribehy bych ocenil taky, ale to neni otazka technologie, jako spise scenaristu.[/OT]

Myslim, ze pokud se tato technologie dotahne a neupadne v zapomneni, jako napriklad 3DFx, tak ma velky potencial.
Deee-aN (3834)|15.8.2008 15:59
Co jsem viděl dema a např. WMG, nepříjde mi to až tak moc přelomový. Určitě je to uvnitř matematicko-technologická "lahůdka", ale navenek mě to zatím nepřesvědčilo. Předpokládám, že plnotučné hry budou lepší.
IMHO ve skutečnosti (a opravte mě, prosím, jestli plácám nesmysly) jde o jeden z dalších kroků ve snaze nV sebrat část trhu výrobcům procesorů. Koupě Ageia, CUDA, teď tenhle PhysX Pack#1, který IMHO coby jakási "emulace" PPU vynechává z výpočtů fyziky procesor (pokud tedy správně interpretuji výsledky měření z www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=152054#post152054 post 31) a neposledně pokusy o využití raytracingu na GPU.
IMHO má nVidia vizi budoucnosti, kdy bude nabízet počítače bez klasického CPU s tím, že GPU zvládne většinu běžné práce.
Tak a teď do mně!:D
HiLow (1000)|15.8.2008 16:04
[quote=deeean;152209]IMHO má nVidia vizi budoucnosti, kdy bude nabízet počítače bez klasického CPU s tím, že GPU zvládne většinu běžné práce.
Tak a teď do mně!:D[/quote]

Takove vizi bych se ani nedivil, CPU by mohla brat jen jako podpurny procesor pro OS a vsechno ostatni by obstarala jeji karta. Jen si myslim, ze to neni az tak moc realne.
Milan Šurkala (160)|15.8.2008 17:34
Vzhledem k tomu, že hry mě moc nezajímají, je mi to docela jedno. Samozřejmě je fajn, že se takto dokáže využít obrovský výkon grafických karet, větší budoucnost však vidím v rozumnějších aplikacích než hrách. Tedy využití rozhraní CUDA pro programy a ne PhysX na hry. Jen co jsem zkoušel násobení matic, které si lze stáhnout ze stránek NVIDIE, tak moje GF9600GT překonala dvoujádrové C2D E8400 na 3,0 GHz rovnou 140x. Jen jsem zvědav, kdo tento souboj na poli fyziky ve hrách vyhraje.
HiLow (1000)|15.8.2008 17:45
[quote=deeean;152209]IMHO má nVidia vizi budoucnosti, kdy bude nabízet počítače bez klasického CPU s tím, že GPU zvládne většinu běžné práce...[/quote]

[quote=Milan Šurkala;152264]... Jen co jsem zkoušel násobení matic, které si lze stáhnout ze stránek NVIDIE, tak moje GF9600GT překonala dvoujádrové C2D E8400 na 3,0 GHz rovnou 140x. Jen jsem zvědav, kdo tento souboj na poli fyziky ve hrách vyhraje.[/quote]

Tak to jsem taky zvedavy, ale Nvidia ma naslapnuto. Stejne zajimavy je i paralelni vypocet napr. BIONC, kde GPU mnohonasobne prekonavaji CPU.
cool.user (2822)|15.8.2008 17:48
[QUOTE=Milan Šurkala;152264]Vzhledem k tomu, že hry mě moc nezajímají, je mi to docela jedno. Samozřejmě je fajn, že se takto dokáže využít obrovský výkon grafických karet, větší budoucnost však vidím v rozumnějších aplikacích než hrách. Tedy využití rozhraní CUDA pro programy a ne PhysX na hry. Jen co jsem zkoušel násobení matic, které si lze stáhnout ze stránek NVIDIE, tak moje GF9600GT překonala dvoujádrové C2D E8400 na 3,0 GHz rovnou 140x. Jen jsem zvědav, kdo tento souboj na poli fyziky ve hrách vyhraje.[/QUOTE]


Tohle vyuziti mi pripada mnohem rozumnejsi nez vypocet fyziky via gpu, obzvlast v dobe kdy bezna mainstreamova karta stejnak nezvlada nove hry na high detaily...
Deee-aN (3834)|15.8.2008 18:01
[quote=Milan Šurkala;152264]Samozřejmě je fajn, že se takto dokáže využít obrovský výkon grafických karet, větší budoucnost však vidím v rozumnějších aplikacích než hrách. Jen jsem zvědav, kdo tento souboj na poli fyziky ve hrách vyhraje.[/quote]
To je ono. Právě k těm "rozumnějším" aplikacím se nVidia chce IMHO dostat. Určitě ne z nějakého samaritánství, ale z čistě komerčních důvodů. Jde o podíl na trhu. Stejně tak se Intel pokouší o vylepšení grafických schopností procesorů (raytracing). Možná o všem nakonec rozhodne strategie AMD-ATI coby výrobce GPU i CPU, nebo přístup výrobců MoBo.
EDIT: cool.user: samozřejmě dnes je to spíš fantazie, uvidíme co bude za pár let... Třeba příjde nějaký průlom a všechno bude jinak...
james008 (47)|15.8.2008 19:38
Je zbytecne opakovat, a tak se pripojim k uvodnimu slovu uzivatele Septic
jelikoz asi nejak tak bych to napsal sam,,,,

...pridam jen..ze by vzdy melo jit o akceleraci v jenom cipu
tj pridavek do soucasnych gpu a jejich ovl v obou taborech.
reseni pridavnou kartou at uz spec na fyz nebo pouziti nvidie s ati
jak by to ted melo jit beru jako nepouzitelne ci alespon nevhodne ....

Idealni by bylo kdyby v nedaleke dobe obe firmy vydali novou generaci ktera
by akcelerovat umela a to obe varianty oba vyrobci... a herni vyvojari by toto samozrejme patricne zakomponovali.....
Mr-Paul (45)|15.8.2008 22:26
celkem nejak nemam vyhraneny nazor na toto tema...snad jen aby byla co nejrealistictejsi ;)
Deee-aN (3834)|15.8.2008 23:27
[quote=james008;152328] a to obe varianty oba vyrobci... a herni vyvojari by toto samozrejme patricne zakomponovali.....[/quote]
Tohle je trh, ne komunismus!
(Sorry za OT, ale i když by to bylo hezký, je to téměř nereálný)
HiLow (1000)|15.8.2008 23:48
[quote=deeean;152419]Tohle je trh, ne komunismus!
(Sorry za OT, ale i když by to bylo hezký, je to téměř nereálný)[/quote]
Ja taky sorry za OT, ale v tomhle mas VELKOU pravdu.:thumb
Pavel Boček (4169)|16.8.2008 01:51
Pokud bude zařízena dobrá kompatibilita s vícejádrovými CPU, bude to dobře, jinak ne. Trochu sdílím obavy Cevata Yerliho, který dobře vystihl to, že PhysX apod. nastupuje v době, kdy CPU začínají mít spoustu jader, která dosud ani nejsou využitá. A plánují se již 12jádrová CPU. Momentálně PhysX od NVIDIE pracuje jako koprocesor, který ovšem stále využívá z velké části CPU, takže těm to neodlehčí (k čemu to pak je, že). A přitom z valné většiny využívá stále jen jedno jádro. Potenciál tu ještě je, na druhou stranu komplikací jsou vždycky uživatelé se starým HW, kterých je pořád dost a s těmi se musí počítat, proto hry s novými technologiemi nastupují tak pomalu. V neposlední řadě toto stejně nejvíc práce přenese na programátory, kteří se budou muset vyrovnat jak s ještě složitějšími modely a texturami, tak spoluprací GPU s mnoha výpočteními jednotkami s mnohojádrovými CPU...
cpt.Hellghast (2)|16.8.2008 14:31
Dobry den .
Chtel bych se zeptat jestli pokud budu mit kartu od ATI (HD4870) a k tomu koupim jednu kartu od nVidie (GF8500) za par slupek z bazace ktera bude pocitat fyziku, tak jak to dopadne s ovladaci??? Nezabiji se navzajem ovladace ATI a nVidie?? diky vsem :-D :-P
ICE_D (2754)|16.8.2008 14:40
No prozatim jsem spise skepticky, ale az se to rozsiri masoveji tak to urcite vyzkousim ;)
Neregistrovaný (0)|16.8.2008 16:09
Podle mě je podpora fyziky super ale pouze na CPU. Nechapu proc to mermomoci chce nekdo pocitat na graficke karte ,bude to mit za nasledek jen a jen pokles FPS!!! ve hrach . Pokud můžu mluvit za sebe tak sem si všiml že trend je mít v pc vícejádrové CPU , a co myslíte, kolik her využívá multithreading ?(vícevlákno) - Minimum ,takze jedno jádro počítá celou hru,fyziku a vsecko ostatní. Kdyby programátoři chtěli budou si počítat fyziku na dalším jádře procesoru a ůbytek v FPS by se nekonal,beztak to jádro nemá nic na práci, a mrhá se jeho výkonem,tak proč strácet drahocené FPS a počítat něco na grafice ,když ta má hlavně kreslit scénu. Myslím že Havok je v tomdle směru vyzrálejší. Doufám že to půjde v driwerech nvidie vypnout ,aby nestráceli zelení fps jen kvuli toho blbého nápadu počítat fyziku na grafice.........
Milan Šurkala (160)|16.8.2008 16:13
Nejhorší na tom je to, že z CPU se pomalu stávají GPU (začínají mít čím dál tím více jader jako GPU) a z GPU se stávají CPU (stále složitější čipy s více instrukcemi). Půjde-li to takto dále, budeme mít v počítači CPU i GPU a oba budou umět totéž. Nakon se opravdu zdá, že to skončí u kombinovaného čipu typu AMD Fusion. A možná za nějakých pár let později se to opět rozpojí. Vždyť CPU před 15 lety taky počítalo téměř veškerou grafiku. Pak nastal zlom s akcelerátory, které velkou část úkolů převzaly na sebe, a teď to opět spěje do výchozího bodu.
pavel_p (993)|16.8.2008 16:41
[QUOTE=HiLow;152211]Takove vizi bych se ani nedivil, CPU by mohla brat jen jako podpurny procesor pro OS a vsechno ostatni by obstarala jeji karta. Jen si myslim, ze to neni az tak moc realne.[/QUOTE]

[QUOTE=Milan Šurkala;152553]Nejhorší na tom je to, že z CPU se pomalu stávají GPU (začínají mít čím dál tím více jader jako GPU) a z GPU se stávají CPU (stále složitější čipy s více instrukcemi). Půjde-li to takto dále, budeme mít v počítači CPU i GPU a oba budou umět totéž. Nakon se opravdu zdá, že to skončí u kombinovaného čipu typu AMD Fusion. A možná za nějakých pár let později se to opět rozpojí. Vždyť CPU před 15 lety taky počítalo téměř veškerou grafiku. Pak nastal zlom s akcelerátory, které velkou část úkolů převzaly na sebe, a teď to opět spěje do výchozího bodu.[/QUOTE]

V podstatě se ztotožňuji s těmito názory. Myslím, že za pár let budou mít procesory pár x86 kompatibilních jader a k nim přibudou další desítky jáder na jednoduché šrotování ohromného množství dat, jako je zejména výpočet grafiky pro hry a případné fyzikální simulace sloužících pro průmysl a vědu. Akcelerovaná fyzika a architektura intel terascale jsou předzvěstí takového vývoje.
jo3ph (5)|16.8.2008 20:41
moje odpoved jde uplne jinym smerem...a je to spis otazka...jak moc vykonny hw si budu muset poridit aby mi tohle jelo na celkem prijatelny vykon...ja hry moc nehraju...ale tohle mi prijde jen jako dalsi zpusob jak vytriskat prachy z poplatniku...ja hraju hry na takovy detaily aby mi to jelo na co nejlepsi fps...neslo by o to ze nechci vyhodit penize za novy hw...ja bych rad..ale nemam duvod :-)
Pavel Boček (4169)|16.8.2008 20:51
[QUOTE=Milan Šurkala;152553]...[/QUOTE]

Souhlas...toto vlastně také řekl Cevat Yerli na GDF 2008, již jsem to také opakoval ve vlákně o Intel Larabee zde na fóru. Přinese to jen problémy, protože zatímco se opravdu zvýší výkon CPU a přiblíží se k GPU, tak se zcela zbytečně díky současnému PhysX přestanou používat. Obojí ale stejně přenáší nejvíc práce na programátory her...a přiznejme si, že opravdu multithreading ve hrách takřka není a do toho ještě vstoupí „mnohojádrové“ GPU :runaway
dj.digiman (9)|16.8.2008 21:19
[QUOTE=Pavel Boček;152617]Souhlas...toto vlastně také řekl Cevat Yerli na GDF 2008, již jsem to také opakoval ve vlákně o Intel Larabee zde na fóru. Přinese to jen problémy, protože zatímco se opravdu zvýší výkon CPU a přiblíží se k GPU, tak se zcela zbytečně díky současnému PhysX přestanou používat. Obojí ale stejně přenáší nejvíc práce na programátory her...a přiznejme si, že opravdu multithreading ve hrách takřka není a do toho ještě vstoupí „mnohojádrové“ GPU :runaway[/QUOTE]
Tak mnoho jadrové GPU už tady bylo za dob 3DFX z toho bych strach neměl spíš se začínam bát že timhle tempem nás ty počítače za chvilku pohltějí jelikož už křemík nebude stačit a začne se používat biologický material
Pavel Boček (4169)|17.8.2008 00:35
[QUOTE=dj.digiman;152626]Tak mnoho jadrové GPU už tady bylo za dob 3DFX z toho bych strach neměl spíš se začínam bát že timhle tempem nás ty počítače za chvilku pohltějí jelikož už křemík nebude stačit a začne se používat biologický material[/QUOTE]

Ano, jenže teď se s tím nakládá úplně jinak. S CUDA se vlastně jedná o takřka klasické programování a vyvstávají problémy podobné mnohojádrovým CPU. Akorát jader tu je víc a do toho to ještě zkombinovat s monohojádrovými CPU :runaway
dj.digiman (9)|17.8.2008 00:53
to vim že to programovaní je o něčem jinym taky občas nějakej ten programek zbastlim a vim co to je napsat něco kvalitně aby běželo efektivně na vic jadrech ještě že nemáme 1600 jádroví CPU ale jen GPU (ikdyž zatim a 2 čipech) zatim to aby se programi psali stylem co instrukce to vlákno jinak to nikdo nevyužije
pavel_p (993)|17.8.2008 01:10
To že programování pro více jader je složitější a je málo programátorů, kteří s tím nemají problémy a dokážou program opravdu dobře navrhnout neznamená, že je víc jader špatná cesta. Ono už dnes je pro vývoj 3D aplikací potřeba umět aplikaci kvalitně navrhnout a pak nějaké C++, OpenGL/DirectX v poslední verzi, nějaký jazyk pro shadery (např. GLSL/HLSL/CG) a případně SSE instrukce v assembleru pro nějaké doplňující výpočty na které není použitelná grafika. V dnešní době je ale ve všech oborech normální, že na komplexní projekty je zapotřebí tým odborníků a ne každý dokáže nároky splnit.
Pavel Boček (4169)|17.8.2008 01:19
S tím plně souhlasím. Jen jsem chtěl upozornit na to, že další zlepšování grafiky, fyziky a dalšího s sebou ponese větší náročnost práce -> mnohem a mnohem více řádků kódů, více chyb, delší práce na projektech, bude potřeba víc lidí a to se odrazí v ceně, která už tak není nízká. Ale řekněte výrobcům a distributorům, že s poloviční cenou se prodá víc jak dvojnásobek kopií :thumbdown [SIZE="1"]Je to OT, pardon za to, ale nedá mi to zmínit se o tom; např. Photoshop - kdyby stál 2 000 Kč místo 20 000 Kč, tak si jej pravděpodobně koupí i řada domácích uživatelů; takhle jej mají všichni nelegálně a prodaných kopií je z celkového počtu uživatelů hrstka - pro profesionály nebo firmy[/SIZE]
Maximus12 (763)|17.8.2008 21:53
Hry si občas zapařím, už teda né jako dřív, převážně teď střílečky nebo strategie hlavně a docela mě grafika přijde postačující. Viděl jsem FarCry a řadu dalších her (nemusím snad vyjmenovávat) a s grafikou to aspoň pro moje hraní bylo Ok. Podle mě čím víc to budou tunit tím větší nároky na hardware to bude mít a časem by jsme si nemuseli některé hry ani zahrát, když nebudem mít nabušené PC.