reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dva "veteráni"

Konnor (278)|24.10.2006 21:10
Ještě tu mám dva pěkné kousky:
I. Intel 486SX 33Mhz, r.v. 92 víc o tom nevím snad jen že tento čip ještě nepotřeboval žádný chladič:)

II. Intel 486 DX2 66Mhz, r.v.92 verce od intelu nepotřebovala chladič, avšak by na něj osazován malý rozvaděč tepla (vlastní zkušenost). Další verze tohoto procesoru a hlavně verze od AMD měla již nápis "Heatsink required" (chladič nutný)

(jestli kecám nějaký moc velký bláboly, tak mě prosím opravte, čerpám jen ze svých malých zkušeností)

PS Ta DX2ka byl výborný stroj, sám jsem ji měl v mém prvním PC, jo to byly časy;)
IMG_2028.JPG IMG_2031.JPG
Frog (510)|24.10.2006 22:19
tak tieto modely jednoducho v každou múzeu musia byť. Boli to fakt skvele procesory, vlastne stále aj sú, ved 486tky a 386tky Intel stále vyrábal aj v roku 2006. Síce v obmedzených množstvách, ale po septembri 2006 už s ich výrobou skončil. Kto by povedal že sa tieto procesory dožijú takmer 20 rokov !
mech13 (5526)|25.10.2006 00:31
[QUOTE=Konnor]nepotřebovala chladič, avšak by na něj osazován malý rozvaděč tepla (vlastní zkušenost). Další verze tohoto procesoru a hlavně verze od AMD měla již nápis "Heatsink required" (chladič nutný)...[/QUOTE]
no ja pamatuju bez chladica akorad 286... 386 nevim, ale chladicu na 486 mam nekde v krabici aspon 10. ony teda ty chladice na moc veci nebyly, protoze kontaktni plochu mely casto do sinusovky takze se skoro nedotykaly, ale byly tam:)
tequilla (1015)|25.10.2006 10:02
[QUOTE=mech13]no ja pamatuju bez chladica akorad 286... 386 nevim, ale chladicu na 486 mam nekde v krabici aspon 10. ony teda ty chladice na moc veci nebyly, protoze kontaktni plochu mely casto do sinusovky takze se skoro nedotykaly, ale byly tam:)[/QUOTE]

Ja mel v prvnim kompu 486DX2 na 66Mhz a jel naprosto v pohode bez jakyhokoliv chladice (386SX a DX ve skole jakbysmet). S pidi chladicema na procaku jsem se zacal potkavat az v dobach prvnich pentii...:D
Konnor (278)|25.10.2006 10:54
[QUOTE=tequilla]Ja mel v prvnim kompu 486DX2 na 66Mhz a jel naprosto v pohode bez jakyhokoliv chladice (386SX a DX ve skole jakbysmet). S pidi chladicema na procaku jsem se zacal potkavat az v dobach prvnich pentii...:D[/QUOTE]

Jak říkám, některé verze, převážně od AMD mívaly pasiv, např ten můj měl na sobě plastovým rámečkem upevněný úplně malinkatej pasiv a ten konkrétní na fotce měl na sobě dokonce přilepenej hliníkovej plech:) že by průkopník v lepším chlazení? ;)
Lamak (96)|6.11.2006 23:35
Otec ma 386DX2 na 40MHz v pocitaci dodnes a porad mu ho nechci vymenit...ten pocitac tam slape uz 15 let a krome vymenene grafiky je porat plne fit.....vymenou za novejsi stroj bych si mohl takrikajic nas*at do vlastniho hnizda :D. Otec na tom dela ucetnictvi a bohate mu to staci a s Widlema a novym programem se stejne nechce ucit.
Jinak je tam 8MB RAM (puvodne 2) a jeste 40MB HDD. Nema to ovsem koprocesor. Pripadne to muzu nafotit a dat sem do muzea.
Konnor (278)|7.11.2006 14:12
mazec, sem s tím;)
Mr.Lilek (1)|16.11.2006 00:50
[QUOTE=tequilla]Ja mel v prvnim kompu 486DX2 na 66Mhz a jel naprosto v pohode bez jakyhokoliv chladice (386SX a DX ve skole jakbysmet). S pidi chladicema na procaku jsem se zacal potkavat az v dobach prvnich pentii...:D[/QUOTE]

Toto si, jako pamětník, dovolím trochu upřesnit :)

Všechny procesory az do 486dx-50 MHz žádné chlazení neměly, jednoduše proto že ho nepotřebovaly :)

Prvním procesorem, který začal "pálit prsty" byl až Intel 486dx2-66MHz, ale i ten bylo možné provozovat holý.

Hliníkový pasiv se začal standardně požívat až od 486dx4-100MHz a AMD 5x86.
Větráček na pasivu v té době fungoval pouze jako určitá pojistka, procesor bez problémů šlapal i když se větráček netočil (to vím z vlastních zkušeností :) ).

Skutečně aktivní chlazení bylo zapotřebí až pro procesory třídy pentium 1...
eraser (0)|18.11.2006 00:41
Hehe, Intel 486 DX2 66Mhz bol môj prvý vlastný procesor. V tej dobe som vlastnil 4 MB RAM, pričom 1 MB stál tisícovku.

Pamätám si, ako mi fotrík nadával, že koľko zožeriem elektriky, keby sa nad tým zamyslel teraz a porovnal to, tak ho z toho klepne pepka. :)
Konnor (278)|18.11.2006 09:27
[QUOTE=eraser]Hehe, Intel 486 DX2 66Mhz bol môj prvý vlastný procesor. V tej dobe som vlastnil 4 MB RAM, pričom 1 MB stál tisícovku.

Pamätám si, ako mi fotrík nadával, že koľko zožeriem elektriky, keby sa nad tým zamyslel teraz a porovnal to, tak ho z toho klepne pepka. :)[/QUOTE]


he he tak to máš uplnou pravdu:)
ale musíš uznat, že to byl super stroj, dal se na tom rozjet DOOM, dukenukem3d, tombraider, TYCOON!!!,...
a ještě jedna věc, životnost takové 486ky je dlouhá, znám pár lidí co to ještě doma mají a pořád to běhá jako nový;) a něco mi říká (když pomineme morální stránku) tak to ještě dlouho běhat bude, jestli ne napořád,...
JuraS. (215)|7.6.2007 13:23
Já mám stále ještě ve sklepě funkčního Didactika. Původně jsem měl Sinclair zx spectrum+, kupovaný v roce 1988 za 8500, pašovaný z anglie..Původní spectrum mi můj idiotský bratr vyměnil za Didactika. K němu mám tiskárnu dvojjehličkovou, joystick, disketovou mechaniku na 5 1/4, a tunu software a literatury..Pak jsem přešel na 486dx4 který byl vyřazený server tak byl v maxi bigtoweru..pak byla rychlá výměna několika intelů ani si nepamatuju co to všechno bylo...ps doma mám i původní verzi dosu co psal bill a wokna ve verzích 1 - 3 ...
mech13 (5526)|7.6.2007 13:30
[QUOTE=JuraS.]Já mám stále ještě ve sklepě funkčního Didactika. Původně jsem měl Sinclair zx spectrum+, kupovaný v roce 1988 za 8500, pašovaný z anglie..Původní spectrum mi můj idiotský bratr vyměnil za Didactika. K němu mám tiskárnu dvojjehličkovou, joystick, disketovou mechaniku na 5 1/4, a tunu software a literatury..Pak jsem přešel na 486dx4 který byl vyřazený server tak byl v maxi bigtoweru..pak byla rychlá výměna několika intelů ani si nepamatuju co to všechno bylo...ps doma mám i původní verzi dosu co psal bill a wokna ve verzích 1 - 3 ...[/QUOTE]
tak rychle nafotit, zdokumentovat a hura s tim do muzea:inlove
Klingacikx (1545)|7.6.2007 20:12
S tým múzeum je to dobrý nápad.
RabuKate (8)|8.6.2007 03:50
Az vyhrabu pridavny koprocesor 387DX tak sem placnu foto, protoze ten MA pasivni chladic. Sice malinkatej, jako se dava tedka na RAMeti, ale ma...
mecsoun (43)|6.9.2007 02:19
pravda, že nepotřebovali chladič, ale jako správný overclocker, co chtěl na 486 rozjet tomb raider gold s minimálnímy požadavky 166MHz ho musel chladit...ale zase výhoda byla, že když se přehříval tak se jednoduše seknul, ale neodpálil se jako dnešní procesory. Když čtu tohle forum tak mám sto chutí se pohrabat v mém koši a sebrat všechny ty skvostný kousky co jsem kdy vyházel :) mimo to jsem si vzpomněl, že SX byla jen 16 bitová verze bez koprocesrou a a DX plná palba...jinak jsem v roce 96 záhadným způsobem získal 4x4MB RAM SIMM do své OPTi 386 40MHz, kdy právě jedna paměť stála okolo pěti táců...ale stejně vše běhalo úplně stejně :)