reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zdroj-výměna kabeláže?

vondry87 (10)|17.8.2008 22:55
Zdravím, mám následující problém : často se mi stává, že disk se vůbec nenačte, nebo v průběhu práce s počítačem v disku " lupne" a počítač zamrzne, což odstraním "zacloumáním" napájecího kabelu u disku a počítač se opět rozjede. Problém je jistě v napájecích kabelech, po přehození kabelů se problém projeví na jiném místě (bohužel potřebuji všechny kabely funkční:). Já byl na to zvyklý, jenže se chystám počítač prodat a nechci prodávat nic co není 100% funkční, ale na druhou stranu z tohoto důvodu do PC nechci rvát moc peněz ( myšleno koupě nového zdroje, je to starší mašina, takže moc za ní nedostanu ani tak:), proto se chci zeptat, zda je možné koupit samostatně tuto kabeláž a zdroj rozebrat a vyměnit.. pokud ano tak prosím o odkaz na tyto kabely, už sem je hledal ale bez úspěchu.. děkuji mnohokrát za případné tipy :)
speedsnail (4876)|17.8.2008 23:37
Tipnul bych ze spatny kontakt bude v koncovém konektoru (asi molex). Přeměřil bych vadný konektor multimetrem, aby se zjistilo při jakém pohybu a v které části kabelu je špatný kontakt. Pokud to bude v konektoru, dají se jednotlivé piny vyndat (pomocí špendlíku zatlačit na vyhřezlý plíšek - pojistku) a opravit (zapájet a podobně).

V případě větší vady na kabelu, kterou nepujde opravit pak kupte rozdvojku na molex, stojí pár korun. např zde: http://www.softcom.cz/produkt/rozdvojka-napajeni-interni-1x-525-2x-525/?flist=1
johny33 (9)|18.8.2008 00:15
Mne sa to stalo tiez,pomohlo mi ked som stlacil trochu jednotlive konektory v tom molexe,pozor nie moc (su tam tie dutinky a tie sa moc roztiahnu).Najlepsie by boly spicate kliešte ale da sa to spravit aj uzsim 3mm šraubovákom.Restartovalo mi disk a nemohol som prist na chybu az ked som pohol tym molexom. Tie kable asi nezozenes lebo to nikto nepredava,a ta robota "kedy nahodou sa ti to podarilo zohnat" pri vymienani asi bys prisiel o nervy,otazana by bola aj kvalita takeho letovania.
Pavel Boček (4169)|18.8.2008 02:16
Jen pro informaci - jaký je to zdroj ? Pokud je to nějaké výrazně jeté no-name šméčko, tak to může být větší přechodový odpor a zdroj nezvládá. V tom případě bych ho ani nezkoušel prodávat :)

Jinak se dá molex třeba ustřihnout a přepájet novým...nebo koupit nový a jen v něm vyměnit káblíky.
JonnyC (124)|18.8.2008 08:21
Něco podobného jsem taky zažil, ale bylo to tím, že zdroj nestíhal. Na EC zdroji byl nedostatek molexu a disk byl zapojen za druhou rozdvojkou v řadě :-)

Dočasně stačilo ho vyměnit se zařízením co nebylo tak citlivé, dlohodobě koupě lepšího zdroje.

V tvém případě by mohla pomoct právě ta rozdvojka, ne? Pak ani nemusíš nic pájet.
vondry87 (10)|18.8.2008 09:30
Jo je to nějakej šmejd:) v tu dobu sem to ještě neřešil, v novém PC se mi už hřeje fortron :) že by nestíhal nevím, děla to kraviny i když odpojím všechno možné tzn tam zůstane jen ten disk.. ta rozdvojka je super nápad, nejsem zas takový elektrikář abych něco pájel ( a hlavně tu na to nemám vybavení) a nový se mi kupovat nechce.. no dnes koupím rozdvojku a když nepomůže tak asi zdroj:( každopádně děkuji za rady :)
pcmaker (354)|20.8.2008 20:34
To budou volne kontakty v Molexu. Klestickama, nebo sroubovakem dutinky zboku trosku zmackni. Kabely nevymenis. K plosnaku je to ve zdroji pripajeny hroudou cinu. To bys na to musel vzit kopyto na 220, abys to rozehral. Jedine kabel stipnout a nacvakat novy molex. Ale kleste kvuli tomu asi kupovat nebudes. Tak snad jedine cvaknout nekde kus kabelu s Molexem a "dobre" pripajet. Pozor na barevne znaceni +12V a +5V at to neprehodis. Jednou jsem to mel prehozene u noveho, nepouziteho Fortrona. 2 disky jsem odpalil, nez jsem prisel na to, proc smrdi. :runaway