reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zálohování dat na 2 počítačích

Sieben (513)|18.8.2008 15:44
Ahoj,
nevěděl sem kam přesně umístit tenhle dotaz..akže sry, ale fakt nevím kam:)

O co se jedná: Potřebuju udělat nějaký systém zálohování na 2PC - aby tam byly aktuální informace - aby data na PC1 byly i na druhém PC a naopak. (oba Windows XP)

Jenže jak?
Je to pro otce - na 1PC má teď outlook a ten chce mít i na druhém PC - takže soft, co sesynchornizuje odeslanou a přijatou poštu - komplet outlook

Data- hlavně fotky a nějaký texty


Co se k tomu použije?
přenosný HDD - ještě sem nevybral jakej, ale asi 500GB disk (buď hotový zařízení-WD Book a pod, nebo disk+obal, má to být hot plug).

největší problém mám ale se SW..jakej?

Nejlépe takovej, kterje se na začátku nastaví, řekne se mu co má zálohovat/kopírovat a pak při každém spuštění udělá zálohu- porovná změněné soubory a udělá zálohu(či kopie)
A pak už to bude dělat vše sám..jen se třeba spustí- či jen odklikne nějaká hláška, že to bylo OK...prostě aby co "otravoval" co nejmín..je to pro BFU...:rolleyes:

Máte zkušenosti s podobným SW? Co byste mi doporučili? Moc díky
-může být i komerční
Dojigiri (1629)|18.8.2008 16:08
Celkem dobře vypadá tenhle:
http://allway-sync.usov-lab.qarchive.org/

Ale ještě ještě jsem ho nezkoušel použít. Je free pro domácí použití, dokonce údajně v češtině, měl by umět obousměrnou synchronizaci, včetně mazání souborů.

Nebo tenhle taky vypadá zajímavě
http://syncexp.syncexpert.qarchive.org/

- ale nejdřív vyzkoušej na nedůležitých datech, jak si poradí s různýma změnama souborů na obou stranách, případným mazáním, přesunem souborů apod. - neni to IMHO úplně triviální programátorská úloha, pokud má podporovat obousměrnou synchronizaci s možností současných změn na obou stranách.
Maximus12 (763)|18.8.2008 16:16
Tak k tomu přenosnému HDD bych se koukl na WD:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=57683

Stojí jen o nějakych 150Kč více než 500GB verze..
ICEBOSS (3435)|19.8.2008 00:37
neumel by to i cobian backup, kdyby se dobre nastavil?
http://ventum.net/items/267-cobian-backup-zalohy-bez-nervu-/show
Logout (4018)|19.8.2008 00:46
No, přenosnej disk je pro tydle účely IMHO lepší rámeček (HDD box) a disk zvlášť, zaprvý přenosný disky vcelku používaj dost často starší, pomalejší HDD, navíc rámeček ti neodejde, a když odejde disk, tak novej
interní je značně levnější.

Co se týče pošty, zkusil bych Tvýho tátu přesvědčit na Thunderbird. Outlook IMHO běžnym zálohovacím softem nepůjde, ánžto si vytváří profily svázaný s danym PC. Naopak mozillu jde udělat zcela portable (nastavit ji tak, že profil bude ukládat přímo na ten přenosnej HDD. Zálohy se můžou občas udělat na jeden z compů).
Už jsem několik BFU na Thunderbird přesvědčil a bez sebemenšího problému...
alliens_labs (214)|19.8.2008 08:21
Třeba v Outlook expressu jde nastavit složka úložiště,já ji mám na jiném místě než ve standardní cestě,takže jde udělat i tohle.Jinak v CHIPu(5/2008) byl nedávno program ABF Outlook express backup záloha emailů,nastavení,adresáře,stačí si ho nastavit.
pas!k (3765)|19.8.2008 08:22
1. Outlook

Ja osobne resim outlook tak ze v praci mam na uctech nastaveno ponechavani kopii zprav a doma kompletni vycunuti postovnich schranek .. Jelikoz na pc v praci delam kazdy den od rana a na domacim az vecer mam vzdy vsechny zpravy aktualni na obou uctech .. navic vyhoda je ze doma mam trosku jinak nastaveny profil slozky atd nez v praci (nepotrebuji tam veskerou pracovni postu). Jde to ale nastavit i tak ze ze nastavis ponechani kopii zprav na serveru nekolik dni .. Kontakty mam rozdelene do nekolika adresaru a synchronizuji pouze tenhlavni ktery pouzivam i pro volani zbytek kontaktu (hlavne tech u kterych potrebuji jen email) mam ve zvlastnich slozkach .. sycnhronizace probiha pomoci TYTN II a Windows mobile centra ve vistach .. nastaveni jsou naprosto dostacujici .. takze uz jen to ze kontakty mam na púracovnim pc , domacim pc a jeste v pda je celkem dostatecna zaloha ale oba outlooky jeste zalohuji pomoci ms utilitky k tomu urcene kde pri vypnuti outlooku se cely pst soubor nakopiruje na mnou urcene misto .. tzn do slozky na fyzicky jinem disku nez je datovy soubor outlooku ... Stejny postup pouzivam u ukolu a kalendare protoze tyto veci pouzivam na vsech trech zarizenich ..

2. Data

Tady si myslim ze idealni reseni by byla nejaka miniaturni sit (router za 400) a nejake nas zarizeni .. ve kterych si nastavis jednotlive slozky pro zalohovani .. pak ti bohate staci cobian ve kterem nastavis ktere slozky v jednotlivych pc chces zalohovat a z obou pc budes mit pristup do zaloh .. Takze kdyz na pc 1 budes mit obsah ktery budes potrebovat na pc 2 tak si na pc dva sahnes do zalozniho souboru a vytahnes si ho ..
Sieben (513)|19.8.2008 09:13
Trošku upřesním:
tyto PC se každý nacházejí jinde v Brně(jeden na Vinohradech, ddruhej v KrPoli) - takže síť odpadá...

Outlook: a jak zálohuješ odeslanou poštu? Provider(netbox) kterej otcovi poskytuje mail má schránku o velikosti 15MB, takže je skoro hned plná.

Potřebuju, aby se synchronizovaly složky, aby když napíše mail na Vinohradech, aby ho pak měl i v KrPoli, aby vlastně nepoznal, že sedí u jinho PC.

Na Thunderbirda bych ho možná překecal, ale je to příšerný, vím jak nadvá, že už nemá stejnej program na skenování a furt rypákuje:angry na zabití.

ABC Outlook backup u sem používal na obnovu a záchranu dat:thumb :)

Teď potřebuju něco, co když se připojí disk, tak se spustí a provede synchronizaci...


Já vím, že rámeček+HDD je levnější, jenže je méně odolnej a při připojování a odpojování musí být PC vyplej(což není userfriendly).

Nejlepší je 2,5" HDD v oblau, kterej nevyžaduje externí napájení, protože je lehce přenosnej...


A pak tu nastává otázka u toho Outlooku: když na 1PC napíše pár mailů, neprovede zálohu a na 2PC napíše taky maily...jak se to pak sesynchronizuje? Doplní se to tak, aby na obou PC byly ty stejný maily?

Díky za pomoc, programy vyzkouším..ale bude to boj tohleto...
Ritchie83 (369)|19.8.2008 09:14
[QUOTE=Sieben;153167]Potřebuju udělat nějaký systém zálohování na 2PC - aby tam byly aktuální informace - aby data na PC1 byly i na druhém PC a naopak. (oba Windows XP)[/QUOTE]
Pokud někdy budete hledat další informace, tak se nejedná o zálohování, které je vždy jednosměrné, ale o synchronizaci (sync).

[QUOTE=Sieben;153167]Je to pro otce - na 1PC má teď outlook a ten chce mít i na druhém PC - takže soft, co sesynchornizuje odeslanou a přijatou poštu - komplet outlook[/QUOTE]
Outlook příliš neznám, takže dál budu psát zcela obecně. Nejlepší řešení je použití IMAP (či obdobného protokolu), kde jsou všechny údaje na serveru a na PC se pracuje s místní kopií, která se při každém připojení k serveru automaticky synchronizuje. Stejně se dají ukládat i kontakty ve formátu vCard či kalendář ve formátu vCalendar v příslušných složkách IMAP serveru.

Problém Outlooku je vlastní formát souboru (.pst) s e-maily, takže nelze použít jednoduchou synchronizaci na úrovni souborového systému.

[QUOTE=Sieben;153167]Data- hlavně fotky a nějaký texty[/QUOTE]
Zajímá vás ekvivalent rsync běžného v *nixech.

[QUOTE=Sieben;153167]A pak už to bude dělat vše sám..jen se třeba spustí- či jen odklikne nějaká hláška, že to bylo OK...prostě aby co "otravoval" co nejmín..je to pro BFU...[/QUOTE]
A co když to neproběhne OK? ;-)
Ritchie83 (369)|19.8.2008 09:21
[QUOTE=Sieben;153336]Outlook: a jak zálohuješ odeslanou poštu? Provider(netbox) kterej otcovi poskytuje mail má schránku o velikosti 15MB, takže je skoro hned plná.[/QUOTE]
Domluvit se s providerem na větší schránce, anebo si zřídit přesměrování e-mailu k jinému providerovi, který s velikostí schránky nebude mít problém.

[QUOTE=Sieben;153336]Potřebuju, aby se synchronizovaly složky, aby když napíše mail na Vinohradech, aby ho pak měl i v KrPoli, aby vlastně nepoznal, že sedí u jinho PC.[/QUOTE]
Tohle elegantně řeší IMAP, jak píšu o příspěvek výše. Dokonce mám nastaveno ukládání odchozích zpráv do složky na příchozí poštu, přičemž nechávám řadit související e-maily do vláken pod sebe, protože jinak bych se ve své poště nevyznal.
Sieben (513)|19.8.2008 09:38
IMAP je sice hezkej, ale dokud Netbox poskytuje 15MB (a za víc by si nechal platit-což je absolutně nepřípustné-znám svého otce) tak ani tato možnost s IMAPem nefunguje
Otec má několik let starou poštu, která se nesmí smazat(1x za rok tam něco potřebuje...on nevyhodí ani zničenej batoh, natož smazat mail... :idea )

Vím jakej je rozdíl mezi synchr. a zálohováním, ale jsem už zdeformován mluvením s otcem(BFU)...a občas použiju špatnej výraz no. :thumbdown

Vím jak ukládá Outlook poštu(už sem ji "bohužel" musel několikrát obnovovat, zachraňovat...) takže vím, že nestačí zkopírovat *.pst soubory :(
a "normální" import a export je moc dlouhej.

A když synchronizace(záloha) neproběhne OK, tak budu první člověk kterej to bude vědět(Honzo, ono to kurva nejede, tadyk to píše: cituji(takhle by to přečetl): "an eror ocured, contakt your administrator" "to seš ty ne? Co s tím zase je? Dal sem blablabla"...no prostě děs) :runaway
Ritchie83 (369)|19.8.2008 09:56
[QUOTE=Sieben;153347]IMAP je sice hezkej, ale dokud Netbox poskytuje 15MB (a za víc by si nechal platit-což je absolutně nepřípustné-znám svého otce) tak ani tato možnost s IMAPem nefunguje
Otec má několik let starou poštu, která se nesmí smazat(1x za rok tam něco potřebuje...on nevyhodí ani zničenej batoh, natož smazat mail...)[/QUOTE]
Co mu brání v tom, aby si poštu přesměroval na server nabízející GB schránku zdarma (napadá mě třeba gmail)? Zákazníci by dále používali původní e-mailovou adresu a on by přitom měl zdarma k dispozici GB schránku.

Osobně bych však raději připlatil přibližně dvacetikorunu měsíčně za GB schránku, jsem-li se současným poskytovatelem spokojen. Mimochodem, v úvodu tohoto vlákna píšete, že software pro zálohování/synchronizaci může být klidně komerční. Obávám se, že cena takového softwaru bude vyšší než několik let připlácení za větší místo ve schránce.

Znovu zopakuji svůj názor: Pro synchronizaci e-mailů na více stanicích je nejlepší IMAP s lokální cache. Protokol IMAP byl za tímto účelem stvořen a svůj úkol plní dobře. Jakékoliv jiné řešení bude méně ověřené, náchylnější k chybám, pravděpodobně i dražší a méně robustní. Současně lze lokální cache zálohovat pro případ, že by poskytovatel měl nějaký závažný problém, který by vedl ke ztrátě dat na straně serveru.
Sieben (513)|19.8.2008 10:10
Nemusíte mi vykat:)

S tím IMAPem přes Gmail je to vynikající nápad(sám mám gmail a jsem naprosto spokojen) :thumb

Ano může být i komerční, ale existuje i spousta free programů, takže by se jeden nemusel uchylovat ke krádežím :)
Dojigiri (1629)|19.8.2008 10:30
Njn, Outlook je problém. Thunderbird jde synchronizovat relativně snadno (dokonce jsem snad někde viděl, že lze mít část profilu na internetu, a ta se pak automaticky synchronizuje mezi počítačema, ale na velký maily by muselo bejt dost rychlý připojení).

Největší problém jsou odeslaný maily - přijatý maily řeším na více počítačích zhruba stejným způsobem jako Pask (tj. jenom na jednom pc je downloaduju a mažu, na ostatních mám nastaveno ponechat na serveru), ale průšvih je, když odešlete mail na jednom PC, nesesynchronizujete (např. si nevezmu pracovní nb domů, ale chci odeslat e-mail), odešlete mail na 2. PC, a teď jak to sesynchronizovat - pokud nemergnete soubory ručně, přijdete v každým případě o jeden odeslanej mail (proto jsem zmiňoval, že obousměrná synchronizace je slušnej programátorskej oříšek, pokud nechcete přijít o žádný data *).

Ale teď mě zaujal jeden postup, kterej zmiňujou zde: http://forum.czilla.cz/viewtopic.php?p=74246#74246
Je to pro TB, ale možná by šlo aplikovat i na outlook.


*) a to nejen u mailů, pokud si vezmem např. příklad s těma fotkama - máte na obou PC adresář s fotkama. Na jednom z nich jednu smažete. Bylo by logický, že při příští obousměrný synchronizaci (když nevíte, která verze je novější, tj. jestli ta, kde fotka není, nebo ta, kde fotka je) byste jí chtěli smazat i na druhým PC. Ok, takže pokud fotka nebude na obou PC, smaže se. No ale teď si představte, že chcete naopak fotku přidat, takže jí na jednom z PC přidáte. A pokud bude program naprogramovanej jak bylo řečeno (tj. "pokud není fotka na obou, smaže se" - vy nevíte, která verze je novější [resp. program to neví, pokud mu to nějak neřeknete, provádí obousměrnou synchronizaci, na každý straně můžou bejt soubory novější než na druhý straně i starší! - např. jedna složka s fotkama pod folderem, kterej synchronizujete, může bejt novější na prvním PC, a jiná složka s fotkama může bejt novější na tom druhým]), takže jí smažete.
No dobře, takže při synchronizaci nemazat, abyste nepřišli o data. No jo, jenže pak se stane, že ten soubor skutečně smazat chcete (viz "Na jednom z nich jednu smažete"), a ona se vám pak zase obnoví. Při obousměrný synchronizaci nelze úplně jednoduše rozhodnout, jestli soubor přidat na jedný straně, nebo na druhý straně smazat.
A pak se samozřejmě může stát, že zeditujete jeden soubor na obou stranách, tam to sice lze standardně vyřešit podle data poslední modifikace, ale můžete přijít o některý změny (proto mají Version Control systémy často funkci "merge").
pas!k (3765)|19.8.2008 11:05
[quote=Dojigiri;153355]
Ale teď mě zaujal jeden postup, kterej zmiňujou zde: http://forum.czilla.cz/viewtopic.php?p=74246#74246
Je to pro TB, ale možná by šlo aplikovat i na outlook.
[/quote]

No taky by slo nastavit preposilani vsech zprav na gmail :)

[quote=Dojigiri;153355]


*) a to nejen u mailů, pokud si vezmem např. příklad s těma fotkama - máte na obou PC adresář s fotkama. Na jednom z nich jednu smažete. Bylo by logický, že při příští obousměrný synchronizaci (když nevíte, která verze je novější, tj. jestli ta, kde fotka není, nebo ta, kde fotka je) byste jí chtěli smazat i na druhým PC. Ok, takže pokud fotka nebude na obou PC, smaže se. No ale teď si představte, že chcete naopak fotku přidat, takže jí na jednom z PC přidáte. A pokud bude program naprogramovanej jak bylo řečeno (tj. "pokud není fotka na obou, smaže se" - vy nevíte, která verze je novější [resp. program to neví, pokud mu to nějak neřeknete, provádí obousměrnou synchronizaci, na každý straně můžou bejt soubory novější než na druhý straně i starší! - např. jedna složka s fotkama pod folderem, kterej synchronizujete, může bejt novější na prvním PC, a jiná složka s fotkama může bejt novější na tom druhým]), takže jí smažete.
[/quote]

Nj na tyhle reseni je uz idealni nejaky server na kterem jsou data a jednotliva pc si je berou primo ze serveru a obsah serveru se pak nekam zalohuje .. to je ovsem trosku megalomanske reseni pro domaci pouziti ..
Dojigiri (1629)|19.8.2008 11:30
Tak mě zajímalo, jak tohle řeší ten Allway Sync, na kterej jsem dával odkaz, kterej to údajně má umět. Tak v něm to skutečně funguje, a řeší to tak, že do složky přidá skrytej folder s informacema o aktuálním stavu synchronizace. Taky možnost. Takže ví, který soubory měl předtim, tj. který byly přidaný, a který byly smazaný (tj. zhruba jako to dělají některý VCS systémy, např. Subversion nebo CVS). Pokud tam ten svůj folder nemá, tak považuje všechny soubory, který nejsou na druhý straně, za nový (tj. nic nemaže, ale ani se neptá).

Pokud si není jistej (tj. pokud se změnily soubory na obou stranách od poslední synchronizace), tak zobrazí varovnou zprávu a zeptá se, co udělat (nesynchronizuje, dokud uživatel konflikt ručně nevyřeší).

Takže relativně použitelný řešení.

Nachytal jsem ho jenom na jedný věci, a to, když jsem v souboru hexa editorem změnil jeden byte (vynuloval), velikost zůstala stejná, a nastavil jsem mu zpátky datum a čas jako bylo u původního souboru - považoval je za stejný :) (to ale nelze vyřešit, pokud neporovnává podle obsahu, nebo nedělá checksum; to by ale zase u velkých objemů synchronizovaných dat celkem trvalo, musel by přečíst všechny "stejný" soubory na obou stranách). Je pravda, že tohle neni moc obvyklej scénář (že by někdo soubor změnil a pak mu nastavoval stejný datum a čas), ale stát se to může např. při vadným sektoru na disku.
Logout (4018)|19.8.2008 11:44
No, a proč se vůbec bavíme o synchronizaci? Nemůže mít Tvůj táta všechna data na tom výměnym disku? Jedinej problém je s poštou a tu bych vyřešil thunderbirdem. Odpadnou všechny zbytečný problémy a ztracenej čas (já potřebuju pracovat hned) se synchronizací, na lokální HDD se můžou dělat zálohy.

Co se týče externího HDD Boxu - nevim proč by se měl vypínat před odpojením. Jak USB, tak eSATA (popř. by stačil i klasický SATA vyvedený ven) stačí dát bezpečně odpojit v liště...
Samozřejmě odolnost disku je o něco menší, pokud se bude často převážet, tak je možná all-in-one lepší řešení...
Tosuja (107)|19.8.2008 12:23
Tady opravdu nemá smysl řešit něco jiného, než IMAP. Ten už z principu zvládá všechno, co potřebuješ, aniž je třeba se otravovat se samotnou synchronizací.
Logout (4018)|19.8.2008 15:02
No, on IMAP má taky svoje nevýhody - např. nutnost připojení k internetu.... Navíc nutnost poskytovatele, kterej má IMAP. Pokud navíc je potřeba synchronizovat i něco jiného než poštu, tak to neni zdaleka jednoznačný. Např ten portable thunderbird by to řešil naprosto bez problémů.

Další věc je, že spousta lidí má radši maily doma, než u poskytovatele - pak je výpadek a člověk má houby. Jasně že můžu zálohovat, ale je to další starost...

PS: Nemám rád jednoznačný řešení. Každý má svoje plusy a mínusy, který je třeba zvážit.
PPS: IMAP neřeší všechny problémy. Je třeba synchronizovat i dokumenty a další....
Sieben (513)|19.8.2008 15:35
IMAP má problém s neustálým připojením k netu - to vím, ale myslel sem si, že si PC "natáhne" maily a pak je jen "aktualizuje" tudíž má vždy uloženou poslední verzi..takže pokud nejde net, tak máte poštu(podle toho kdy ste naposled na tom PC byly)...nebo se pletu?
Otec není zastáncem toho, aby to bylo někde jinde uložený..má to radši u sebe doma...

A ještě k tomu mít poštu a data na přenosným HDD...je to sice super - máte jednu verzi, která je furt aktuální..ale co když si ten HDD necháte u druhýho PC? to pak máte kulový..a nic neuděláte..a jezdit přes celý město je pak k ničemu(a můj otec furt něco zapomíná :notsure )

Ale portable TB je dobrá věc
-jen pak nastavit odchozí smtp server (netbox a karneval...)
a netbox má IMAP, díval sem se. a google asi taky:)

Na obou PC jsou ATA rámečky - a to proto, že jeden PC je starej(pár let) a má ATA rámeček a SATA ani nemá
a druhej je novej, ale horko-těžko sem na něj sehnal ATA rámeček, aby se data daly přenášet...
takže je sice pěkný, že SATA a USB je hot-plug, ale mě je to k ničemu, proto se dívám po ext.HDD nejlíp přes USB...

Allway Sync vypadá podle popisku dobře...vyzkouším.
Logout (4018)|19.8.2008 15:51
IMAP imho nechává data na serveru.
No, podle mě je lepší mít aktuální data na externím hdd,a vždy po připojení k PC si zkopírovat zálohu. Pokud použiješ příkaz subst, tak můžeš podle toho, jesti připojíš externí hdd nebo ne mít "logickej disk" buď orginiál, nebo tu zálohy. Já bych tomu věřil víc než synchronizaci, ta je přecijenom vždycky trochu magie

a když bude v programu bug, nebo se něco stane s diskem, tak se můžou data sesynchronizovat špatně.
Už nějakej čas plánuju přesunou svoje dokumenty na paměťovou kartu, ale zatim se z tohodle důvodu bojim dělat automatický synchronizace.

Rámečkem myslím externí HDD Box.

U thunderbirda lze nastavit extra adresář pro každej účet, takže nastavení SMTP může bejt imho na každym počítači jiný, a pouze data toho účtu. Pokud by to nechodilo, tak je jednoduchý řešení jeden z tědle doplňků: definujou se oba SMTP servery a uživatel si vždycky vybere:
https://addons.mozilla.org/cs/thunderbird/addon/4972
https://addons.mozilla.org/cs/thunderbird/search?q=SmtpSelect&cat=all

Pak bejt Tebou ještě zvážim již zmíněný řešení, který používam já: paměťová karta (+ 1 či dvě čtečky). Narozdíl od HDD se to přenáší daleko líp, můžeš si s sebou vzít data i do NTB, 16GB karta je levnější než externí HDD (pravda zas o dost menší) a kapacitou stačí...
Má to svoje plus a mínus (např. o něco pomalejší, i když oproti USB disku zas tak ne), jen prostě další alternativa na zvážení....
Ritchie83 (369)|19.8.2008 16:47
[QUOTE=Logout;153414]No, on IMAP má taky svoje nevýhody - např. nutnost připojení k internetu.... Navíc nutnost poskytovatele, kterej má IMAP. Pokud navíc je potřeba synchronizovat i něco jiného než poštu, tak to neni zdaleka jednoznačný. Např ten portable thunderbird by to řešil naprosto bez problémů. Další věc je, že spousta lidí má radši maily doma, než u poskytovatele - pak je výpadek a člověk má houby. Jasně že můžu zálohovat, ale je to další starost...[/QUOTE]
Snad nebude má prosba příliš drzá, ale nezvážil byste, zda číst i moje příspěvky, abych se nemusel v reakcích opakovat?

Většina MUA umožňuje používat IMAP s cache na své straně, takže veškeré e-maily jsou k dispozici i offline. Navíc maildir s IMAP cache lze snadno zálohovat, a tak mít veškeré e-maily zabezpečeny před ztrátou.

[QUOTE=Logout;153414]PS: Nemám rád jednoznačný řešení. Každý má svoje plusy a mínusy, který je třeba zvážit. PPS: IMAP neřeší všechny problémy. Je třeba synchronizovat i dokumenty a další....[/QUOTE]
RFC původně vznikaly jako žádost o komentář k návrhu řešení nějakého problému s cílem dopracovat se k nejlepšímu možnému řešení. IMAP je takovým RFC zajišťující přístup ke e-mailům (či zprávám obecně) na serveru z více míst současně, což je problém, kterému tazatel čelí. K synchronizaci dokumentů potom navrhuji nějaký ekvivalent rsync; pokud nebude dostačovat, lze zvážit i nějaké robustnější řešení.

Několik obecných rad: Pokud to jen trochu lze, vždy se vyplatí vybrat aplikačně nezávislé řešení. Dále bych upozornil, že synchronizace a zálohování jsou odlišné činnosti, které nelze ztotožňovat.

[QUOTE=Sieben;153417]IMAP má problém s neustálým připojením k netu - to vím, ale myslel sem si, že si PC "natáhne" maily a pak je jen "aktualizuje" tudíž má vždy uloženou poslední verzi..takže pokud nejde net, tak máte poštu(podle toho kdy ste naposled na tom PC byly)...nebo se pletu?
Otec není zastáncem toho, aby to bylo někde jinde uložený..má to radši u sebe doma...[/QUOTE]
[QUOTE=Logout;153420]IMAP imho nechává data na serveru.[/QUOTE]
MUA (mail user agent) s dist-IMAP nechává e-maily uloženy jak na serveru, tak „u sebe doma“.

[QUOTE=Sieben;153417]a netbox má IMAP, díval sem se. a google asi taky:)[/QUOTE]
Gmail IMAP podporuje.

[QUOTE=Logout;153420]a když bude v programu bug, nebo se něco stane s diskem, tak se můžou data sesynchronizovat špatně.[/QUOTE]
Viz výše, synchronizace nenahrazuje zálohování!
Logout (4018)|19.8.2008 19:31
Ritchie83: Klid. Dotaz byl na IMAP a to to opravdu neumí. Jednotliví klienti to víc či míň (spíš míň) řešej, ale nad rámec imap. Koneckonců i ten název dist-IMAP rozhodně není nic standardizovanýho, dej si to schválně do googlu. Implementace IMAP v běžnejch klientech není většinou moc dobrá (i když teď jsem se koukal a Outlook Express je na tom kupodivu vcelku dobře).

Prostě čteme, co píšeš, ale když jen nadhodíš pojem bez konkrétního řešení, tak vždycky pokud budu vědět, že tam jsou problémy, na ně upozorním - on by se pak moh tazatel divit, proč to nefunguje tak jak myslel.
Dál např. neřešíš starý maily, který má v současnym klientovi, nedostatečnou velikost schránky na netboxu (to lze vyřešit přeposíláním, ale to zas zvyšuje pravděpodobnost nefunkčnosti mailu, stačí aby selhal jeden ze serverů a člověk nedostane mail), delší čas synchronizace mailboxu atd...
Kdybys navrhnul konkrétní řešení, tak to je o něčem jinym, ale zatim je to prostě jen hezkej návrh bez konkrétní realizace.

Kupodivu tady víme, jakej je mezi synchr. a zálohováním rozdíl. Ale třeba s tím máme taky osobní zkušenosti a víme, jaký jsou tam problémy. Osobně se mi zdá mnohem jednodušší jedno primární úložiště dat + případný pracovní kopie, kdy udělám synchronizaci manuální, než automatickej synchronizační proces, nad kterym nemam kontrolu. Ta v podstatě totiž nutně implikuje např. uchovávání historie záloh, protože nikdy nevíš, jestli se něco nesesynchronizovalo špatně (a zjistíš to třeba až za rok, když zjistíš, že todle si přece ale už změnil -- a nebo taky vůbec...). Nejde o zálohování, kdy Ti synchronizace viditelně rozsype disk, ale prostě o to, že Ti něco dělá s diskem něco, a ty nemůžeš zkontrolovat, že to je opravdu dobře.
Ritchie83 (369)|19.8.2008 20:56
[QUOTE=Logout;153478]Dotaz byl na IMAP a to to opravdu neumí. Jednotliví klienti to víc či míň (spíš míň) řešej, ale nad rámec imap. Koneckonců i ten název dist-IMAP rozhodně není nic standardizovanýho, dej si to schválně do googlu. Implementace IMAP v běžnejch klientech není většinou moc dobrá (i když teď jsem se koukal a Outlook Express je na tom kupodivu vcelku dobře).[/QUOTE]
Implementace IMAP je obecně v „běžných“ klientech (ať již tím myslíte cokoliv) dostačující. Požadavek na podpuru IMAP výběr MUA prakticky neomezuje. Název dist-IMAP jsem opravdu zvolil špatně, při hledání vhodného pojmenování jsem se přehlédl v několika věcech současně, proto zapomeňte na tento název; měl jsem raději použít offline IMAP.

Jinak IMAP s offline variantou počítá přímo v RFC:
[QUOTE=RFC 3501]The Internet Message Access Protocol, Version 4rev1 (IMAP4rev1) allows a client to access and manipulate electronic mail messages on a server. IMAP4rev1 permits manipulation of mailboxes (remote message folders) in a way that is functionally equivalent to local folders. IMAP4rev1 also provides the capability for an offline client to resynchronize with the server.[/QUOTE]

[QUOTE=Logout;153478]Prostě čteme, co píšeš, ale když jen nadhodíš pojem bez konkrétního řešení, tak vždycky pokud budu vědět, že tam jsou problémy, na ně upozorním - on by se pak moh tazatel divit, proč to nefunguje tak jak myslel.[/QUOTE]
Konkrétní řešení je použít offline IMAP s dostatečně velkou schránkou na serveru. Opakuji to tady již mnohokráte. Výběr MUA a poskytovatele e-mailu nechť si zvolí svobodně tazatele. Nemám důvod jakýkoliv software či jakéhokoliv poskytovatele protežovat.

[QUOTE=Logout;153478]Dál např. neřešíš starý maily, který má v současnym klientovi, nedostatečnou velikost schránky na netboxu (to lze vyřešit přeposíláním, ale to zas zvyšuje pravděpodobnost nefunkčnosti mailu, stačí aby selhal jeden ze serverů a člověk nedostane mail), delší čas synchronizace mailboxu atd... Kdybys navrhnul konkrétní řešení, tak to je o něčem jinym, ale zatim je to prostě jen hezkej návrh bez konkrétní realizace.[/QUOTE]
Na přesunu starých e-mailů není nic k řešení, prostě se v MUA překopírují do složky IMAP účtu a MUA je na server nahraje při nejbližší synchronizaci. Nedostatečnou velikost schránky jsem navrhoval řešit hned dvěma způsoby. Pokud má tazatel vlastní doménu, tak řešení je nasnadě - změna poskytovatele služby. Takové selhání serverů, aby e-mail nedošel, považuji za nepravděpodobné: pro doménu by totiž měl existovat vedle hlavního i záložní server a MTA by se měl pokoušet doručovat zprávu opakovaně po dobu několika dní.

Myslím však, že téma je již z mé strany zcela vyčerpáno.
Sieben (513)|19.8.2008 21:16
Trošku jste se odchýlili od tématu, což mi ale moc nevadí, protože se dozvím něco nového :thumb
Nejde mi jen o to udělat tadyk tohle synchronizačně-zálohovací "monstrum" ale naučit se u toho nové věci, získat zkušenosti...což už z této diskuze čerpám:)

Souhlasím s tím, že synchronizace je celkem nebezpečná když udělá nějakou chybu...ztratit pak nějaká data...no hrůza...jde hlavně o fotky...a to asi nerozdejchal :(
Logout (4018)|19.8.2008 23:01
Ritchie83: Záložní servery běžně fungujou - jde čistě o zdržení, že maily choděj obecně díl, a při poruše ještě díl... Dost lidí používá mail pro okamžitou komunikaci (skoro jako ICQ) a todle by jim mohlo vadit. Jinak jsi mě vcelku přesvědčil, že to je smysluplný řešení i pro domácího uživatele, i když s těma klientama je trochu problém (osobně jsem jich prolez dost a skončil u TB, a u toho si na IMAP zrovna lidi dost stěžovali...). Ono najít dobrej free mailclient na winech je obecně problém, ale to by byla zas jiná debata.... :-)
Anford (27)|1.11.2008 21:55
Dobrý den, mám telefon nokia 6230i a když zálohuju kontakty tak mi to vytvoří 850 souborů vcard (.vcf), ale vím, že sony ericsson dokáže exportuje kontakty do jednoho adresáře vcf. Nevíte jak, popřípadně přes který program spojit těch 850 souborů do jednoho, abych to mohl jednoduše importovat do outlooku?? Děkuji moc...:confused:
SamecP (1751)|1.11.2008 23:09
Zkoušel jsi Nokia PC Suite??
Anford (27)|2.11.2008 00:48
jo zkoušel, právě že ten ty kontakty všechny uloží po jednom, celkem tedy 850. Na mém sony ericssonu, pro který používám My phone explorer tak mi to exportuje všechny kontakty do jednoho souboru...
Logout (4018)|2.11.2008 01:09
Hmmm. vcf je textovej formát, nefungovalo by je prostě všechny sloučit do jednoho souboru?
copy *.vcf vysledek.vcf
?
Anford (27)|2.11.2008 13:45
to bych právě chtěl, jenomže jak? různý programy co na to sou tak jsou shareware a sloučí maximálně 5 vcf do jednoho...a cracky na to nejsou...a přes textovej editor bych to musel kopírovat 850x
Logout (4018)|2.11.2008 14:21
Dyk sem ti tam napsal příkaz, kterym to sloučíš. Normálně vlezeš pomocí cmd do správnýho adresáře
(winklávesa+R, napsat cmd a enter, pak, pokud na začátku řádky bude jinej disk než kde sou vcfka napsat
C:
- kde C je disk na kterym ty vcfka jsou
pak
cd )
a tam napiš příkaz
copy *.vcf vysledek.vcf

Jen ho nezpouštěj dvakrát za sebou, měl bys to v tom výslednym souboru dvakrát :-)