reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Drobnost v BIOSu desky Gigabyte

Leon1464 (118)|18.8.2008 18:10
Dobrý den, máte někdo zkušenosti s biosy gigabyte konkretně desky ma790x-ds4 F4. Problém je ten že kdykoli připojím počítač do sítě (zapnu přepínač na zdroji) počítač se zapne. Myslím že je to nějaká ptákovina v biosu ale nepodařilo se mi ji najít. Předem dík.
grapherX (888)|18.8.2008 18:37
Je možny ,že to bude někde špatně nastavenym Jumperem. Kdysi když jsem přehazoval Jumper na ClearCmos se mi PC po přehození sám zapnul... Nebo máš zamáčknutý tlačítko POWER :-D
Michal Koláček (120)|18.8.2008 18:45
Dobrý den, s konkrétní deskou (biosem) nemám zkušenosti, ale jen bych zmínil, že samovolný start po připojení napájení může být důsledek nějaké vadné komponenty uvnitř case (CPU, GPU aj.). Domívám se, že s default nastavením biosu by k Vašemu problému docházet nemělo.

Tímto Vás nechci nějak strašit, že máte něco nefunkčního, ale i to je možnost :)

Pořádně bych se porozhlédl po MB jestli je vše na svém místě (především jumpery) a zda je dobře zapojeno napájení (vyvedené tlačítko POWER) atp.. Případně bych aktualizoval bios.

M.
robky (3195)|18.8.2008 21:07
Skontroluj nastavenie biosu v položke - Power management setup - AC back function - Soft off
Smeli (2302)|18.8.2008 21:13
A to mám jako kvůli tomu restartovat komp, jo?

Edit: je to jak píše robky :)
Leon1464 (118)|19.8.2008 19:53
Dík všem za odpovědi, je nové PC tak doufám že to nebude na reklamaci. Power zamáčklý nemám ale překontroluju připojení kablíku z case na desku. Na desce jsem s žádnými jumpery nehýbal, takže to mi nepřijde moc realné. Ac back function jsem tuším už zkoušel (všechny tři možnosti) ale pro jistotu je zkusím ještě jednou.

Pak se pochlubím jestli jsem to vyřešil, zdar a dík ;)

Tak 1. Edit -> Biosem to není, mám nastaveno soft off a jakmile zapnu přepínač na zdroji pc se rozjede. Možná jsem fakt blbě připojil kablíky od case k desce. Snad to bude jenom nějaká blbost a ne vada komponent.
Challenger_ii (192)|19.8.2008 21:00
[QUOTE=Leon1464;153191]Dobrý den, máte někdo zkušenosti s biosy gigabyte konkretně desky ma790x-ds4 F4. Problém je ten že kdykoli připojím počítač do sítě (zapnu přepínač na zdroji) počítač se zapne. Myslím že je to nějaká ptákovina v biosu ale nepodařilo se mi ji najít. Předem dík.[/QUOTE]

Myslíš to dobře. Jediné, co to takto ovlivní jsou přechodové odpory na MainPower konektoru a pokud je vše pořádku je ještě druhá možnost a tou je zdroj! U levných jako EC a jiných podobně "jednoduchých" je to na denním pořádku. Jinak nevím, že by to ovlivnila jakákoli komponenta v PC, pokud je vlastní obvod zajišťující zapnutí PC v pořádku. Na desce to nehledej! Pokud jde zapnout normálně, je to zdroj!
Leon1464 (118)|19.8.2008 21:30
Hmm, pořídíl jsem 500W Fortron BlueStorm II tak doufám že to zdrojem není, uvidím co vykoumám ještě zkontroluju zítra ty kablíky.
koubis (101)|19.8.2008 22:07
Některé desky se takhle chovaly, když byla špatně (neúplně) zasunutá grafická karta v AGP slotu. Nejsem si jistý, jestli se takhle může chovat i v případě PCI-E, ale rozhodně bych ji zkontroloval, popřípadě zkusil s jinou grafickou kartou.
Challenger_ii (192)|19.8.2008 22:59
[QUOTE=Leon1464;153495]Hmm, pořídíl jsem 500W Fortron BlueStorm II tak doufám že to zdrojem není, uvidím co vykoumám ještě zkontroluju zítra ty kablíky.[/QUOTE]

Tak není nic jednoduššího, než to vyzkoušet vše postupně. Odstroj vše z MB, nenech tam nic, kompletně holou desku s napojením ze zdroje a zkoušej připojovat zdroj pod napětí. Pak postupně přidávej komponenty, až dosáhneš patřičného výsledku - nežádoucích projevů. (Nezapomeň mít vždy odpojené napětí ze sítě od zdroje, když budeš něco odebírat či přidávat, a pro jistotu se po odpojení pokus PC zapnout, ať se vybijí kondy ve zdroji!!!) Bohužel nejsme senzibilové, abychom věděli, co to vlastně tvému miláčkovi je. Tipovat jako v sázkové kanceláři, to zde docela dobře nejde. Drž se postupu a určitě na něco kápneš.
robky (3195)|19.8.2008 23:09
[QUOTE=Challenger_ii;153517]Tak není nic jednoduššího, než to vyzkoušet vše postupně. Odstroj vše z MB, nenech tam nic, kompletně holou desku s napojením ze zdroje a zkoušej připojovat zdroj pod napětí. Pak postupně přidávej komponenty, až dosáhneš patřičného výsledku - nežádoucích projevů. (Nezapomeň mít vždy odpojené napětí ze sítě od zdroje, když budeš něco odebírat či přidávat, a pro jistotu se po odpojení pokus PC zapnout, ať se vybijí kondy ve zdroji!!!) Bohužel nejsme senzibilové, abychom věděli, co to vlastně tvému miláčkovi je. Tipovat jako v sázkové kanceláři, to zde docela dobře nejde. Drž se postupu a určitě na něco kápneš.[/QUOTE]

jj, dobrý postup. Dávnejšie som riešil na jednom staršom kompe rovnaký problém. S tým rozdielom, že pc sa okrem automatického zapínania potom nechcelo vypnúť, skrátka po vypnutí sa ihneď zaplo. Robila to zvukovka v PCI slote.

Ešte pred rozoberaním skontroluj v biose položky v Power management s názvom ...wake up, poprípade Power on by... a nastav na DISABLED.
Leon1464 (118)|20.8.2008 16:26
Tak to nakonec přece jen byla blbůstka v BIOSU, mohl za to povolený Power On by Keyboard. Díky moc všem za rady. Teď už mě kromě lehce pískajícího BlueStormu nic netíží :D
mech13 (5526)|23.8.2008 09:01
sice uz pozde, ale kdyby v budoucnu nekdo patral, tak nektere desky maji v biosu polozku "resume after power loss" - hodi se na non-stop jedouci stroje, ze se po vypadku elektriky samy hned zapnou a jednou dal