reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Podchlazení

pancoo (125)|20.8.2008 07:40
Zdravim,
tak jsem vám tak přemejšlel jestli náhodou nemůžu podchladit PC ... Vim že jako čim menší teplota tim líp ale co když už to bude opravdu málo nemuže se s nějakou komponentou něco stát?
Zatim mi to jako nehrozí v PC ještě takovej chládek nemám ale kdybych někdy měl.

Stávající sestava
AMD Athlon X2 2,6GHz (lehce štelovaný z 2,4Ghz na 2,6Ghz) - Box chladič AMD
Asus M2A-VM HDMI
DDR2 800 - 2GB
nVidia GeForce 8800GT
2 x 160GB + 320 GB - HDD
Case : Cooler Master Elite 333
chlazení : zdroj 120mm FAN, vzadu 120mmFAN, vpředu 120mm FAN, grafika ma na sobě aktiv od ASUSu 80mm FAN vloženej do pasvního prvku ..

Moje teploty :
HDD : 50° - tohle nevim jak snižit mam před nim 120mm fan a stejně mám teplotu na takovéhle urovni
CPU: 33°
GPU: 40°
MB : 33°

Díky za radu ...
Pavel Boček (4169)|20.8.2008 08:10
Nevím co chceš s BOXem podchlazovat :) Čím nižší teplota, tím spíš lépe.

Sahni na disk i rukou, jestli opravdu má 50 °C...pokud ne, vadné čidlo.

Vyfukuješ vzduch i ven ze skříně ?
pancoo (125)|20.8.2008 08:16
Právě že se i po dotknutí zdá že je docela ohřátej. Vyfukuju i ven i nasavam. Ty větráčky jsou na MAX.Přidám ještě fotku PC pro představu ... A jinak mi nešlo jen o CPU to vim jako že s BOXem neudělám nic, ale kdybych někdy uvažoval o jiném chladiči nebo tak nějak, tak abych věděl.
P8201314.JPG P8201315.JPG
grapherX (888)|20.8.2008 09:52
Pokud to chceš podchladit použij dusík nebo vodní chlazení. Se vzduchem se níž než mmáš už moc nedostaneš. Ty teploty bych vůbec neřešil. Máš je víc než optimální, kromě HDD ale tam bude asi vadny čidlo.
johny__g (6387)|20.8.2008 10:15
1. Ukliď si ty kabely, s takovou ti nepomůže sebelepší větrák když ten vzduch nemá jak proudit. A zkus dát ten disk o pozici nebo dvě níž, ať je pod grafikou. Ten větrák na ní může částečně foukat teplý vzduch i na disk. Ale ten úklid kabelů je hlavní, bez toho se dál nedostaneš.

"Podchlazení" procesoru se neboj, to nehrozí se sebelepším vzduchovým nebo běžným vodním chlazením. Fyzikální zákony stále platí, i v ČR, takže níž než je teplota okolí se s žádným chladičem nedostaneš. A problém by byl až teprve při chlazení pod bod mrazu, ne že by to CPU nějak vadilo, ale jde o kondenzaci vody.
trodas (1753)|20.8.2008 10:56
[QUOTE]Fyzikální zákony stále platí, i v ČR...[/QUOTE]

:D :D :D dost dobrý :D :D :D

Ale k věci - ne, nízká teplota ROZHODNĚ nevadí. Čím nižší, tím lepší :) A s chlazením vzduchem či vodou se nikdy nedostaněš na nebezpečné kondenzační teploty (nižší než teploty v místnosti), takže buď v klidu.


...

[QUOTE]problém by byl až teprve při chlazení pod bod mrazu, ne že by to CPU nějak vadilo, ale jde o kondenzaci vody[/QUOTE]

Tady už bohužel nemáš pravdu. Problém s kondenzací nastane i při daleko vyšších teplotách - úplně stačí, aby byl CPU/jeho chladič tím nejstudenějším krámem v místnosti, a okamžitě a automaticky se na něm začně kondenzovat voda = zkrat a by by ;)

Kondenzace (= voda na zařízení/věci) je jen ztráta schopnosti vzduchu udržet v sobě vodní páry v plynné podobě. Nastává při ochlazení vzduchu stykem s studenějším objektem - a to při jakkoliv malém teplotním rozdílu. Může jít o teploty kolem 80°C (při vaření kondenzují vodní páry na spodním víku poklice nahrnci, neboť ta je chladnější než zbytek hrnce...) a nemusí jí vůbec o teploty pod bodem mrazu.
Chci říci, že kondenzace nastane v místnosti s 25°C teplotou při zchlazení CPU na 20°C. Nebude jí moc, ale bude. Při 10°C či 0°C už bude kondenzaca jasně viditelná a stane se bez důkladné izolace smrtelným problémem...
Naštěstí se k takovým teplotám běžný smrtelník s vzduchovým či vodním chlazením nedostane. S chlazením mraženou/chlazenou vodou už ale ano... Kdo uvidí podobné (nižší teploty zařízení než je teplota vzduchu v místnosti) tak má absolutní jistotu, že má pokažené/špatně zkalibrované čidlo.

Vlastně jsem chtěl jen napsat, že kondenzaca nastává i při daleko vyšších teplotách, no :p

Trošku víc jsem se kdysi zabýval měřením teplot a tak, takže jsem si pořídil na to i taký bazmek:
DeltaTrak thermo.jpg
Woyta (284)|20.8.2008 13:20
Jj Rosny bod jsme na VOS taky merili. Zalezi na tlaku, teplote a vzdusne vlhkosti. Nekdy je rosny bod treba jen o jeden stupen niz nez teplota vzduchu.
A jak bylo zmineno na tyhle teploty se dostatanes jedine s peltierem, kompresorem, dusikem, suchym ledem ci podchlazenou vodou.
Komunisti nejsou u vlady tak vetru desti uz neporucime a musis se spokojit s teplotou vyssi nez je teplota okolniho vzduchu.
Tranzistory ti jen za nizke teploty podekuji lepsim OC. Pri nizkych teplotach kmitaji rychleji.
robky (3195)|20.8.2008 13:28
Ten HDD by som dal v šachte úplne na prízemie a pripevnil ho skrutkami - ten plech by mu v odvode tepla trochu pomohol.
Millisx (131)|20.8.2008 13:57
Většina již byla řečena. Ten disk bych dal o 2 pozice níže, kabely nad ním uklidil, aby ho mohl vzduch obtékat z obou stran. Ještě bych ho místo upínáků uchytil šroubky, aby byl lepší dotyk HDD a konstrukce uchycení disku(case).

I když dávám před disky 80mm ventilátor na 5V, nestává se, že by teplota přesahovala 45°C, spíše má do 40°C.
ICEBOSS (3435)|20.8.2008 16:43
tohle PC se da chladit skoro pasivne, pulku vetraku bych vyhazel ven... omg :)
Millisx (131)|20.8.2008 17:08
Řekl bych, že v tomto případě to má mít i optický efekt....modrý ;)
Ritchie83 (369)|20.8.2008 18:35
[QUOTE=trodas;153617]Kondenzace (= voda na zařízení/věci) je jen ztráta schopnosti vzduchu udržet v sobě vodní páry v plynné podobě. Nastává při ochlazení vzduchu stykem s studenějším objektem - a to při jakkoliv malém teplotním rozdílu. Může jít o teploty kolem 80°C (při vaření kondenzují vodní páry na spodním víku poklice nahrnci, neboť ta je chladnější než zbytek hrnce...) a nemusí jí vůbec o teploty pod bodem mrazu. Chci říci, že kondenzace nastane v místnosti s 25°C teplotou při zchlazení CPU na 20°C. Nebude jí moc, ale bude. Při 10°C či 0°C už bude kondenzaca jasně viditelná a stane se bez důkladné izolace smrtelným problémem...[/QUOTE]
Tak za tohle byste ode mne zápočet z termodynamiky nedostal. :-p Vzduch jako takový (dusík, kyslík, argon) kondenzaci nikterak neovlivňuje, rozhodně nelze hovořit o schopnosti vzduchu udržet v sobě vodní páru. Rovněž neplatí, že by vždy muselo dojít ke kondenzaci, pokud se vlhký vzduch dostane do styku s chladnějším předmětem. Ke kondenzaci vodní páry dojde tehdy, když teplota klesne natolik, že parciální tlak vodní páry dosáhne rovnovážné hodnoty (dojde k protnutí l-g křivky fázového diagramu).
Jestliže je vzduch vodní parou nasycen (její parciální tlak odpovídá rovnovážnému stavu), tak stačí drobný pokles teploty, aby nastala kondenzace. Naopak pokud parciální tlak vodní páry ve vzduchu zdaleka nedosahuje rovnovážného stavu, tak drobné snížení teploty nezpůsobí kondenzaci. Dostačující teoretický popis poskytuje Clausiova-Clapeyronova rovnice.
pancoo (125)|20.8.2008 18:50
koukám že se to tu proměnilo v spor ohledně kondenzace (ktera mi vlastně ani nehrozí, ale to je jedno ... nebo hrozí ? ..kašlu na to :)
to ICEBOSS - Jak to jako myslíš že by se dala chladit skoro pasivně ? Nějak se mi tomu nechce totiž věřit!
ICEBOSS (3435)|20.8.2008 19:02
[quote=pancoo;153780]koukám že se to tu proměnilo v spor ohledně kondenzace (ktera mi vlastně ani nehrozí, ale to je jedno ... nebo hrozí ? ..kašlu na to :)
to ICEBOSS - Jak to jako myslíš že by se dala chladit skoro pasivně ? Nějak se mi tomu nechce totiž věřit![/quote]


AMD Athlon X2 2,6GHz (lehce štelovaný z 2,4Ghz na 2,6Ghz) - Box chladič AMD - Na tohle Dat Noctuu NH-U12P (nevim, jestli se do elitu vejde, ale pri sirce 20 cm by mohl), tak na to ani nedavam vetrak.

Asus M2A-VM HDMI - tohle netopi

DDR2 800 - 2GB - tohle taky netopi

nVidia GeForce 8800GT - tohle trosku topi, chtelo by to poradny chladic a 12cm vetrak na 800 rpm

2 x 160GB + 320 GB - HDD - tohle taky netopi, 2 disky se v cm elite 330 musi uchladit. Jestli je nektery z nich WD serie KS, tak ma nejspis vadny cidlo. Pripadne bych ucpal tu deravou horni cast bedny, aby vzduch sel vicemene jen spodni casti s disky a ne zbytecne kolem mechanik.


Zredukoval bych to na vetrak na grafice a ve zdroji.... mozna jeste maximalne jeden vetrak dozadu do casu - treba ten z te noctuy zapojeny pres ulna redukci. Nicmene si myslim, ze pri vhodnem zalepeni der by stacil i ten vetrak ve zdroji.
pancoo (125)|20.8.2008 22:18
[QUOTE=ICEBOSS;153785]AMD Athlon X2 2,6GHz (lehce štelovaný z 2,4Ghz na 2,6Ghz) - Box chladič AMD - Na tohle Dat Noctuu NH-U12P (nevim, jestli se do elitu vejde, ale pri sirce 20 cm by mohl), tak na to ani nedavam vetrak.

Asus M2A-VM HDMI - tohle netopi

DDR2 800 - 2GB - tohle taky netopi

nVidia GeForce 8800GT - tohle trosku topi, chtelo by to poradny chladic a 12cm vetrak na 800 rpm

2 x 160GB + 320 GB - HDD - tohle taky netopi, 2 disky se v cm elite 330 musi uchladit. Jestli je nektery z nich WD serie KS, tak ma nejspis vadny cidlo. Pripadne bych ucpal tu deravou horni cast bedny, aby vzduch sel vicemene jen spodni casti s disky a ne zbytecne kolem mechanik.


Zredukoval bych to na vetrak na grafice a ve zdroji.... mozna jeste maximalne jeden vetrak dozadu do casu - treba ten z te noctuy zapojeny pres ulna redukci. Nicmene si myslim, ze pri vhodnem zalepeni der by stacil i ten vetrak ve zdroji.[/QUOTE]

Tak v cm mam je jeden disk tamty jsou externi takze to chlazeni neresim ze a tamten jeden asi bude to čidlo pryč protože jinak mi to taky přišlo nějaky divny. Ohledně toho chlazeni to si budu obědnávat ted lepší chladič na CPU ale ne tu Noctuu ale toto - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=48698 .Podle testu co jsem koukal je to docela obstojnej chladič a cenově je na tom hodně dobře. Ta Noctua to je sice ověřená kvalita ale ta cena je trochu vyšší a ted se mi do toho tolik zas investovat nechce a ohledně grafiky už jen čekám na PPL na Accelero s1 - lepši snad už ani neseženu mam tu na něj připravenej tichounkej 120 fan CoolerMaster a pak se uvidi jak pujdou teploty dolu. Kdyžtak bych se zbavil něčeho stávajícího.

All : jinak diky za rady a ještě si skusim vlastně pohrat s tou kabeláží.
trodas (1753)|20.8.2008 23:07
[QUOTE]Tak za tohle byste ode mne zápočet z termodynamiky nedostal. :-p Vzduch jako takový (dusík, kyslík, argon) kondenzaci nikterak neovlivňuje, rozhodně nelze hovořit o schopnosti vzduchu udržet v sobě vodní páru.[/QUOTE]

:) Tak ale tady nebylo cilem ziskat zapocet z termodynamiky :) Tady bylo cilem podat JEDNODUCHE vysvetleni proc se kondenzace bezny uzivatel obavat nemusi a proc kondenzace muze vzniknout i za podstatne vyssich teplot nez pod bodem mrazu, jak bylo mylne uvedeno.

A jednoduche vysvetleni je, ze teply vzduch pojme/udrzi vice vodnich par nez studeny, cize pri jeho ochlazeni stykem s studenejsim predmetem nez je on sam dojde ke kondenzaci vodnich par na predmetu.

Teoreticke debaty na tema do jake miry je toto radikalni zjednoduseni problemu prijatelne ci nikoliv jsou na jine tema a diskuzi na zcela jine urovni, nez je diskuzni forum na internetu ;) Fyzika mi moc nerika, zapocet nechci a navic povazuji za zbytecne zminovat, ze nachylnost k kondenzaci lze ocekavat v vlhkych prostredich, zatimco presuseny betonem, panelakovy vzduch, ze sebe zrejme moc vody nevyloudi ;) Ostatne i v mem dome mi vlhkomer ukazuje zrovna jen 37%...

Cize ano - problem jsem znacne zjednodusil a podane vysvetleni je tim take znacne, teoreticky, nepresne. A priznam se bez muceni - bylo to zamerne. Praticke nasledky = to, co nas zajima = jsou ale uvedene presne a to je to, o co tady jde.
Woyta (284)|20.8.2008 23:50
Jestli mas 37% tak mas bud vadnej vhkomer nebo nevyhovujici prostredi. V dlohodobe obyvanych mistnostech by melo byt asi 50-60% pokud si pamatuju dobre. :)

Vzorce pro vypocty rosneho bodu hledat nebudu. Protoze je mam vsechny na disku v mrtvem PC. :)
pancoo (125)|21.8.2008 15:09
Ještě jedna věc když dam na Accelero fan 120mm měl by foukat na čip nebo by měl foukat pryč do case ?
pancoo (125)|21.8.2008 16:19
Tak a je to .. dneska mi přišel AC Accelero S1 rev. 2..(jupí) tak jsem se opatrně pustil do montáže. Kartu jsem si pěkně vyndal a odmontoval šroubky a řekl si, že tech chladič by měl jit dolu tak nějak dobře. Ha a ono nic ten chladič tam byl tou pastu slepenej jak ja nevim co k čemu ale jako po chvilce nakonec pustil (snadný to prostě nebylo). Asi jako pár dalších lidi jsme měl docela obavu z toho jestli se mi vubec pod ten obrovskej pasiv vejdou maly pasivní chladiče na GDDR ale nakonec to šlo krásně.

Četl jsme u pár přispěvků, že odpadávjí nebo nedrží moc dobře. Tak jsem se toho trošku lekl ale jak jsem je upevnil tak drží tak dobře, že jsem za ně mohl zvedat celou kartu. Paráda.
Přidělal jsme si Accelero se vším všudy a osadil na něj ještě 120FAN CoolerMaster (přidělal jsme to jen stahovacímá páskama na všech čtyřech bodech místo šroubků a drží docela obstojně).
Posunul jsme si i disk do předposlední pozice pro lepší chlazení jak mi bylo doporučeno a udělal jsme dobře.

Po spuštění pc jsem si rovnou psutil 3DMark a zkoušel...
Paráda, přidávám se mezi všechny co používají a doporučují tento pasiv osazenej ještě aktivním chladičem.
Teplota na GPU mi ani po 15 minutách v maximální zátěži nepřesáhne ani 40°.

Osazení na GeForce 8800 GT 512 je dokonalý a naprosto učinné. A za tu cenu ?

Kdo se ještě rozmýšlí tak mu mohu jen říct a't jde do toho !!!
P8211311.JPG P8211312.JPG P8211314.JPG P8211315.JPG P8211316.JPG P8211317.JPG P8211318.JPG
Woyta (284)|22.8.2008 00:24
jestli vidim dobre tak jsi sundal chladic chladici napajeci kaskadu!
Takze koukej co nejrychleji tam nejakej dat nebo se budes v brzke dobe divit proc karta nejde.
pancoo (125)|22.8.2008 08:26
Sundal ale když se podíváš na 5fotku v příspěvku #19 tak tam si všimni že vše bylo nahrazeno. Ta chladici kaskada mi dokonce ted pokryva pomocí těch dvou pasivů všechny ty malé čipy oproti poředchozímu stavu kdy pokrývala jen ty uprostřed !
trodas (1753)|25.8.2008 23:08
Krasne fotky, ale... tomu rikam oprcavka Ausus karty... Na me zalozni 7600GT mam na 12V vstupech 2x 270uF Fujitsu kondiky s prazdnymi misty na dalsi 3 (celkem 5ks a pripraveny na d10 prumer!) a tahle 8800GT ma 3ks... no cement :mistake :shut

Instalace zajimava a teploty super, gratuluji! :thumb
husky14 (4214)|25.8.2008 23:35
[QUOTE=ICEBOSS;153785]Na tohle Dat Noctuu NH-U12P (nevim, jestli se do elitu vejde, ale pri sirce 20 cm by mohl), tak na to ani nedavam vetrak.[/QUOTE]Do Elitu se vejde i Ninja.... ;)


[QUOTE=pancoo;154093]Osazení na GeForce 8800 GT 512 je dokonalý a naprosto učinné. A za tu cenu ?

Kdo se ještě rozmýšlí tak mu mohu jen říct a't jde do toho !!![/QUOTE]Jj známe a můžem potvrdit :p pěkně si to udělal :thumb
pancoo (125)|26.8.2008 08:00
Diky. Vám všem. No a dneska mi má přijit CoolerMaster Hyper 212 na AM2 socket. Tak až ho tam budu dávat tak to taky trošku zdokumentuju a něco sem napíšu.