reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problemy s diskem SATA

Kunin (74)|20.8.2008 15:59
Dobrý den,

zakoupil jsem si nový 320 GB disk Seagate. Po připojení a nobootování do XP ho systém bez problému našel inicializoval. Pak jsem na něm vytvořil oddíl a zkusil naformátovat. Vše probíhalo normálně. Při 100 procentech na mě vybafla hláška že formátování se nezdařilo (něco v tom smyslu). Tak sem to ukončil a restartoval PC. Po resetu se disk nenašel. Tak sem počítač resetl znovu najel do BIOSU a tam se normálně zobrazil. Tak sem zase najel do windows zrušil oddíl vytvořil nový a spustil formátování. To se ale bohužel zastavilo při 3 procentech a pak nic. Proto sem formátování ukončil. Pak jsem to zkoušel ještě párkrát a pokaždé to vytuhne na 2 až 3 procentech. Po restartu PC se někdy nenajde ani jeden disk SATA. Systém mám na starším disku SATA Seagate 200 GB. Pak počítač resetnu a najdou se normálně oba (tak nevim).
Se starším 200 GB diskem SATA funguje PC zcela bez problémů.

Co sem všechno zkusil:
- nahrál jsem nový BIOS (verze F11, původní F7)
- nainstaloval nové ovladače desky
- ověřil že deska podporuje 3GB/s
- rozdělit disk na 2 části, a každou naformátovat zvlášť (nešlo)

Konfigurace:
-WIN XP SP2
- deska GIGABYTE 945P (GA-81945P Pro), BIOS ver. F11 (nejnovější),
- pevný disk Seagate 320 GB (přesný tip nevim, musel bych otevřít CASE, kdyžtak provedu)
- pevný disk Seagate 200 GB (systémový)
- DVD palírna na IDE kanálu.
- zbytek myslim není důležitý, popřípadě doplnim
kevin00 (10238)|20.8.2008 16:27
Ten disk je typu SATA I nebo SATA II ? Některé disky SATA I mají problém s rozhraním SATA II, nastavuje se to jumprem. Co ovladače k základní desce. Zkusil bych ještě provés test. Většina výrobců má originál testovací program pro kontrolu disků
Richmond (8084)|20.8.2008 16:33
Zkousel jsi vymenit kabel? SATA kabliky jsou nachylnejsi na ohyb... Nekdy pomuze dat disky ob konektor - kazdy disk na svuj kanal - u teby by to bylo SATA1 = 200GB system, SATA3 = 320GB seagate (popr. obracene)
Logout (4018)|20.8.2008 16:35
kelvin: Není to naopak? Že sata 2 mají problém se sata 1 řadičem - pak se na disku nastaví jumperem
(nebo utilitkou na jinym počítači ve firmware), že má jet v módu SATA 1. Sata 1 disk na SATA 2 řadiči by IMHO měl jet bez problémů. Navíc Seagate IMHO SATA 1 disky 320GB snad ani nedělala, a jestli jo, tak už se dávno nedaj koupit.
petr: Zkus vyměnit kabel u disku a strčit ho do jinýho portu. Pokud má někdy problém i BIOS, tak to bude s největší pravděpodobností HW chyba.
richmond: SATA disky nemaj kanály, někdy se to jako "kanály" tváří, aby to emulovalo IDE, ale to je čistě záležitost toho jak se řadič tváří ven. Chybu bych v tom nehledal, ani jsem nikdy neslyšel že by to někomu nefungovalo díky tomu. Nicméně vyměnit kabel a port je dobrej nápad - port může bejt vadnej.
Kunin (74)|20.8.2008 16:40
Disk je SATA II. S tím jumperem se mění mód disku na SATA I (někdy softwarově). Kabel jsem vyměnit zkoušel. Vzal jsem ten z disku 200 GB a dal ho na 320 GB. Žádná změna. Formátování skončilo na 1 procentu. Taky sem zkoušel připojit disk k jinému portu (taky nic). Zkusím ještě nějaký ten prográmek na kontrolu disku. Nevíte kde se dá stáhnout ?
ICEBOSS (3435)|20.8.2008 16:42
- nemas uz nejak naboreny ty XPcka?
- co rika o smart o stavu toho novyho disku? (HDTune)
- ovladace chipsetu mas nainstalovany? (i kdyz u intelu to na funkcnost nema zasadi vliv)
- neni vadny kabel?
- neni slaby zdroj?
- nema stam nejaky viry, ktery se snazi naborit ten disk uz pri formatovani?
- delas pomaly nebo rychly format? :-)
Kunin (74)|20.8.2008 16:42
Jinak zapojeno to mám následovně:

SATA0 - 200 GB disk Seagate (system)
SATA3 - 320 GB disk Seagate

měl sem to:

SATA0 - 200 GB disk Seagate (system)
SATA2 - 320 GB disk Seagate

To ICEBOSS:
- XP sou v poho (mám ještě jedny a tam je to stejný)
- na smart se juknu (dám hned vědět)
- ovladače mám v poho (druhý disk vali bez problému)
- kabel jsem prohazoval
- Ze zdrojem sem problémy neměl (ale to by spíš vytuhly celý XP nebo by následoval reset ?)
- Viry nemám
- formát dělám pomalý

Napadlo mě zkusit odpojit ten systémový disk, nabootovat z instalačky XP a zkusit naformátovat disk bez systému.

Uvidim ten disk v HDTune když není naformátovaný ?
Richmond (8084)|20.8.2008 16:57
[quote=Logout;153720]richmond: SATA disky nemaj kanály, někdy se to jako "kanály" tváří, aby to emulovalo IDE, ale to je čistě záležitost toho jak se řadič tváří ven. Chybu bych v tom nehledal, ani jsem nikdy neslyšel že by to někomu nefungovalo díky tomu. Nicméně vyměnit kabel a port je dobrej nápad - port může bejt vadnej.[/quote]

MSI K9N (nebo tak nejak - cervene pcb) - SATA1 = hdd, SATA2 = dvdrw >>> dvdrw obcas nerozpoznana, pocitac pada, po prendani dvdrw do SATA3 vse v pohode, po prehozeni disku na SATA2 taky vse v pohode, pokud byly osazeny SATA1 a SATA2 tak to blblo vzdycky, na SATA3+4 ok >>> haluz ale proste se to tak chovalo... sestavovano v mironetu kde bylo pc 2x na reklamaci ale vzdy prisel pocitac s tim ze se zavada v servisu neprojevila
ad kanaly: nenapadl me lepsi vyraz na vysvetlenou :mistake jinak mas svym zpusobem pravdu - prave v tom se nejvic odlisuje od ParalelrATA vs SerialATA

petr333: Nemas po ruce nejakou redukci SATA => USB? Pokud by disk nenajel tak je to urcite na reklamaci... Zkousels pripojit jen samotnou 320GB? Zkus si pro jistotu vytvorit disketu s ovladaci pro ICH7 a pred instalaci zmackni F6, pak teprv formatuj
ICEBOSS (3435)|20.8.2008 17:06
[quote=Petr333;153725]Jinak zapojeno to mám následovně:

SATA0 - 200 GB disk Seagate (system)
SATA3 - 320 GB disk Seagate

měl sem to:

SATA0 - 200 GB disk Seagate (system)
SATA2 - 320 GB disk Seagate

To ICEBOSS:
- XP sou v poho (mám ještě jedny a tam je to stejný)
- na smart se juknu (dám hned vědět)
- ovladače mám v poho (druhý disk vali bez problému)
- kabel jsem prohazoval
- Ze zdrojem sem problémy neměl (ale to by spíš vytuhly celý XP nebo by následoval reset ?)
- Viry nemám
- formát dělám pomalý

Napadlo mě zkusit odpojit ten systémový disk, nabootovat z instalačky XP a zkusit naformátovat disk bez systému.

Uvidim ten disk v HDTune když není naformátovaný ?[/quote]
zkus odpojit vypalovacku... mas zapnuty SATA na IDE mod nebo na AHCI?

Ten format klidne zkus, muzes to zkusit i pomoci seatools.

disk bys v hdtune videt mel i bez formatu.

:angrynauc se pouzivat vicenosobne citace:angry:runaway
Logout (4018)|20.8.2008 17:22
Ještě mě napadlo, jestli nemáš nějak totálně zrušenej MBR na tom disku. Jestli máš linux (stačí live distribuce), tak bych do něj nabootoval a přepsal začátek disku nulama
copy /dev/zero /dev/sdb
(název disku sdb dost hádám, pozor abys přepsal správnej disk :-)).
Možná by taky moh pomoct příkaz fixmbr z recovery console widnows. nebo nějaká podobná utilitka? Třeba to seatools by mohlo pomoct...
Kunin (74)|20.8.2008 17:40
[quote=Richmond;153732]MSI K9N (nebo tak nejak - cervene pcb) - SATA1 = hdd, SATA2 = dvdrw >>> dvdrw obcas nerozpoznana, pocitac pada, po prendani dvdrw do SATA3 vse v pohode, po prehozeni disku na SATA2 taky vse v pohode, pokud byly osazeny SATA1 a SATA2 tak to blblo vzdycky, na SATA3+4 ok >>> haluz ale proste se to tak chovalo... sestavovano v mironetu kde bylo pc 2x na reklamaci ale vzdy prisel pocitac s tim ze se zavada v servisu neprojevila
ad kanaly: nenapadl me lepsi vyraz na vysvetlenou :mistake jinak mas svym zpusobem pravdu - prave v tom se nejvic odlisuje od ParalelrATA vs SerialATA

petr333: Nemas po ruce nejakou redukci SATA => USB? Pokud by disk nenajel tak je to urcite na reklamaci... Zkousels pripojit jen samotnou 320GB? Zkus si pro jistotu vytvorit disketu s ovladaci pro ICH7 a pred instalaci zmackni F6, pak teprv formatuj[/quote]

Redukci po ruce nemám. Samotný disk připojim a vyzkoušim naformátovat.

[quote=ICEBOSS;153735]zkus odpojit vypalovacku... mas zapnuty SATA na IDE mod nebo na AHCI?

Ten format klidne zkus, muzes to zkusit i pomoci seatools.

disk bys v hdtune videt mel i bez formatu.

:angrynauc se pouzivat vicenosobne citace:angry:runaway[/quote]

Co se nastaveni BIOSU týče tak tam je toto:

On-Chip Primary PCI IDE [enabled] (moznosti: Disabled,Enabled)
SATA RAID/AHCI Mode [Disabled] (moznosti:Disabled,RAID,AHCI)
On-Chip SATA Mode [Auto] (moznosti: Disabled,Auto,Combined,Enhanced,Non-Combined)

dal uz je nastaveni USB. Vypalovacku odpojit vyzkousim.
Richmond (8084)|20.8.2008 18:18
On-Chip Primary IDE: [Enabled] (mas prece IDE vypalovacku)
SATA RAID/AHCI Mode: [AHCI]
On-Chip SATA Mode: [Auto]

edit: Kterej z nich to je? http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Pevn%C3%A9+disky\SATA+II\++7200\300GB&filterProducer=SGT
Kunin (74)|20.8.2008 18:27
[QUOTE=Richmond;153755]On-Chip Primary IDE: [Enabled] (mas prece IDE vypalovacku)
SATA RAID/AHCI Mode: [AHCI]
On-Chip SATA Mode: [Auto][/QUOTE]

Můžu se zeptat co to nastavení AHCI dělá ? Když sem nastavil tak bootování woken končilo modrou obrazovkou.
ICEBOSS (3435)|20.8.2008 18:31
no samozrejme, protoze to bys s tim nastavenim uz musel nainstalovat wokna a pri instalaci dat F6 a natahnout SATA ovladac, ted uz ti to nepojede :-). ale to nema zas takovy vliv, spis nefunguje hot swap a podobny kravinky.

btw, mas nejaky zasadni problem s tema vicenasobnyma citacema?
Kunin (74)|20.8.2008 18:32
[QUOTE=Petr333;153757]Můžu se zeptat co to nastavení AHCI dělá ? Když sem nastavil tak bootování woken končilo modrou obrazovkou.[/QUOTE]

Takže sem si to našel na netu. Píší že to musí být zapnuto už před instalací windows. Jinak že okna nenajedou. Takže zkusim zapnout a nainstalovat nový systé.
ICEBOSS (3435)|20.8.2008 18:33
to imho nemusis... melo by to fungovat i tak. co ten smart a dalsi veci co sme chteli zkusit?
Kunin (74)|20.8.2008 18:36
[QUOTE=ICEBOSS;153758]no samozrejme, protoze to bys s tim nastavenim uz musel nainstalovat wokna a pri instalaci dat F6 a natahnout SATA ovladac, ted uz ti to nepojede :-). ale to nema zas takovy vliv, spis nefunguje hot swap a podobny kravinky.

btw, mas nejaky zasadni problem s tema vicenasobnyma citacema?[/QUOTE]

Až budu chtít řešit CITACE tak je řešit budu. Teďkom mám problém s diskem. Cituji podle toho co zrovna zkouším a pak napíšu co se se změnilo nezměnilo. Pokud s tím máš tak velký problém tak tě nikdo nenutí to číst. Samo budu rád za tvé rady a názory (určitě se vyznáš), ale citace tu s tebou řešit nehodlám.

[QUOTE=ICEBOSS;153762]to imho nemusis... melo by to fungovat i tak. co ten smart a dalsi veci co sme chteli zkusit?[/QUOTE]

Smart nezjištěn bo HDDTune ten disk vůbec nevidí. Ve správci zařízení disk vidim, ale ve Spravovat->disková uložiště->správa disků disk nevidim (dřív tam vidět byl). Jinak je divný že ho BIOS někdy najde někdy nenajde.

Teď sem připojil disk samostatně a projiždím ho completním testem v SeaTools. Už našel 20 chyb (to asi není moc dobrý).

Až to skončí napíšu výsledek.
Kunin (74)|20.8.2008 20:37
Takze vysledek:

Errors detected during long test:

Block Number:
16065
6176552
.
.
.
.
625142098

celkem jich tam je: 27

Blizsi specifikace chyb tam neni (asi spatny sektory - nevim).
Chci se tedy zeptat je to na reklamaci (uplne novy disk tak predpokladam ze ano)
r34ktor (7477)|20.8.2008 20:48
[QUOTE=Petr333;153811]Chci se tedy zeptat je to na reklamaci (uplne novy disk tak predpokladam ze ano)[/QUOTE]
Určitě je. Šup s ním na výměnu.
Kunin (74)|21.8.2008 15:51
Jen tak pro zajímavost jesem ho vzal na jiný počítač kde se mě ho povedlo bez problému naformátovat. Pak sem ho donesl domů a beží i u mě. Zde hodnoty smart ze speedfanu. Jen sem to semka zkopíroval tak se v tom snad vyznáte.

Attribute Current Raw Overall
1 Raw Read Error Rate 102 619694 Normal
9 Spin Up Time 99 0 Very good
10 Start/Stop Count 100 0 Very good
0 Reallocated Sector Count 42 2416 Watch
Warning: Reallocated Sector Count is below the average limits (95-100).
10 Seek Error Rate 100 0 Very good
10 Power On Hours Count 100 7 Very good
10 Spin Retry Count 100 0 Very good
10 Power Cycle Count 100 5 Very good
10 Unknown attribute 184 100 0 Very good
0 Unknown attribute 187 67 33 Watch
Warning: Unknown attribute 187 is below the average limits (100-100).
10 Unknown attribute 188 100 3 3 3 Very good
10 Unknown attribute 189 100 0 Very good
5 Airflow Temperature 63 623181861 Good
2 Hardware ECC Recovered 42 619694 Normal
10 Current Pending Sector 100 0 Very good
10 Offline Uncorrectable Sector Count 100 0 Very good
10 Ultra DMA CRC Error Rate 200 0 Very good
r34ktor (7477)|21.8.2008 15:57
Pečivě bych sledoval položku Reallocated Sector Count. Vysoký počet přemapovaných sektorů u nového disku není zrovna dobrý. Pokud by se i nadále zvyšovala, tak stejně reklamaci neujdeš.
Kunin (74)|21.8.2008 16:06
[QUOTE=r34ktor;154085]Pečivě bych sledoval položku Reallocated Sector Count. Vysoký počet přemapovaných sektorů u nového disku není zrovna dobrý. Pokud by se i nadále zvyšovala, tak stejně reklamaci neujdeš.[/QUOTE]

To se chci právě zeptat jestli bude uznána reklamace na základě tabulky S.M.A.R.T i když bude HDD fungovat.
r34ktor (7477)|21.8.2008 16:33
[QUOTE=Petr333;154088]To se chci právě zeptat jestli bude uznána reklamace na základě tabulky S.M.A.R.T i když bude HDD fungovat.[/QUOTE]
Pokud atribut nepřesáhl kritickou hodnotu, tak je to problematické. Prodejci mnohem více dají na výsledky nástroje distribuovaného přímo výrobcem disku (osobní zkušenost). U Seagatu je to SeaTools.