reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak vlastně funguje repeater?

Intri (3490)|20.8.2008 18:39
Zdravím,

zvažuju pořízení AP s opakovačem. Účel je prostý - zesílit veřejně dostupný internet. Potíž je v tom, že jsem s tímto nikdy nepracoval, takže nevím, co všechno potřebuju vědět ke správnému zprovoznění repeateru. Potřebuji vůbec něco? Nic moc o té síti nevím, jen, že je nezabezpečená a samozřejmě její SSID.
eraser (0)|20.8.2008 20:35
Ja mám overený OvisLink WL-5460AP, ktorý som skúšal s rôznymi AP a ako univerzálny repater fungoval spoľahlivo.
Intri (3490)|20.8.2008 20:46
To by mi dalo tip na model, ale jak to teda přesně funguje, prosím? Co k úspěšné funkci v neznámé síti potřebuju udělat?
Withman (1337)|20.8.2008 23:03
Informace, jak funguje repeater najdeš na wikipedii, viz:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Převáděč_(radiokomunikace) - česky
http://en.wikipedia.org/wiki/Repeater - anglicky

Jinak se připojuji k tomu, že Ovis 5460 je pro toto ideální řešení. Ohledně nastavení Ovise předám zodpovězení lidem, kteří to už dělali. :thumb
Intri (3490)|20.8.2008 23:15
Vím, na jakém principu to bude běžet, jde mi ale o to konkrétní nastavení.

Jen tak mimochodem, ne, že bych zpochybňoval tvůj výběr, ale když jsi 5460ku ještě nikdy nenastavoval, jak víš, že je zrovna tato ideálním řešením?
Withman (1337)|21.8.2008 07:27
To asi proto, že jsem již 5460 nastavoval, ale né pro mod repeater. Za druhé firma, kde pracuji poskytuje internet a tam, kde se ještě používá 2,4GHz síť, tak se bere vždycky 5460, jelikož s ní kolegové technici mají dost zkušeností, pozitivních.
Intri (3490)|21.8.2008 12:45
No, dneska, nejpozději zítra, bych ho rád koupil, tak snad Eraser stihne ještě popsat, kterak se to dělá.:-)
eraser (0)|21.8.2008 20:44
Nastaviť toto AP do módu univerzálny repeater je otázka pár klikov, najmä pokiaľ je sieť nezabezpečená. Dôležité však je, aby si danú sieť preskúmal dôkladnejšie, tým že vieš len SSID, to je málo, chce to zistiť i IP adresy, aké cieľové AP prideľuje, resp. v akom networku pracuje. Ono je totiž nebezpečné priradiť tvojmu AP zisk IP od DHCP servera, pretože následne nevieš, i ked sa AP úspešne pripojí, aké získalo IP adresu, ktorá je základ pre web správu, keďže iné I/O tento Ovislink neobsahuje.

Čo sa týka nastavenia univerzálneho repeatera, tak 5460 umožňuje dokonca nastaviť i druhotné SSID. Je tu viacero vychytávok, prípadne môžeš využiť ISP mód, ktorý je špecifický v tom, že si vytvoríš svoju vlastnú uzavretú WLAN, ktorú si kľudne môžeš zašifrovať.

Chce to však viacej info, ktoré musíš zistiť, aby som napísal presnú konfiguráciu, prípadne sa rozhodol, ktorý mód bude výhodnejší.

A keď si dané AP kúpiš, tak ho hneď aktualizuj, pretože najnovší firmware rieši kopu problémov a najmä pridáva plno novej funkcionality.
eraser (0)|21.8.2008 21:20
Spravil som screenshot, takže v stručnosti popíšem, čo je nutné nastaviť.

1. Potrebuješ nájsť cieľové AP, čo sa vykoná pomocou Site Survey tlačítka, čím získaš SSID externého rozhrania, band a kanál.
2. Zabezpečenie môžeš ignorovať, ak ho cieľové AP teda nepoužíva.
3. SSID si nastav na rovnaký názov, aký používa cieľové AP.
4. Pod Access Control si môžeš vymedziť používanie repeatera len na tebou zvolené MAC adresy wifi klientov, čo je dobré, aby nikto iný tvoje AP nepoužíval.
5. Nezabudni na tie IPčky, tu by som pristúpil k statickej IP adrese, ktorú priradíš tvojmu AP, aby však nekolidovalo s rozsahom, ktorý prideľuje cieľové AP. Toto musíš zistiť, pripadne sa dohodnúť s majiteľom, ktorému dané AP patrí.
ovislink-repeater-mode.png
Intri (3490)|21.8.2008 22:29
Moc hezké, díky moc, to mě celkem i přesvědčuje k obětování té tisícovky.:-)

Ten pátý bod bude právě trochu problém, nemám tušení, čí ta síť vlastně je.:-) Natož pak abych o ní zjistil další informace. Co se stane, když svému AP nastavím napevno adresu z rozsahu přidělovaných adres? Když hostitelský AP zjistí, že je daná adresa použitá, neměl by jednoduše novému zařízení přidělit jinou z daného rozsahu?
eraser (0)|22.8.2008 00:30
Ak sa ti podarilo do danej siete pripojiť a úspešne si získal IPčky, tak môžeš prípadne vydedukovať, aká je štartovacia hodnota DHCP servera daného AP. Niektoré aktívne prvky, ktoré disponujú DHCP serverom prideľujú adresy od istého koncoveho čísla, napr. AP má adresu 192.168.1.1 a klienti získavajú adresy počnúc 192.168.1.100, 192.168.1.101,...

Ako sa zachová DHCP server, ak by si tvojmu AP pridelil pevnú adresu, to je otázne... ak by bol inteligentnejší a v tabulke by ju mal priradenú, tak ju iste nikomu nepriradí, no problém môže nastať vtedy, ak danú adresu niekto vlastní, je práve aktívny a ty by si sa chcel svojím AP do danej siete pripojiť. V takom prípade nastane konflikt.

Ak by sa IPčky prideľovali v určitom intervale, tak môžeš priradiť svojmu AP nejakú IP adresu mimo tohto intervalu, vtedy máš dobrú šancu, že k žiadnemu konfliktu nepríde, avšak nesmieš trafiť IPčku APčka, ku ktorému sa pripájaš, prípadne nejakého iného zariadenia, ktorý je do danej WLAN pripojený, o čom nemá nikto potuchu, no predpokladám, že pokiaľ zvolíš neštandardné koncové číslo, napr. 192.168.1.49, tak sa nič nedeje.

No a pokiaľ chceš vsadiť na istotu, tak zapni WISP mód, ktorý má však menšie obmedzenie z hľadiska výkonu, pretože spája v sebe klienta a AP zároveň, takže vysielací výkon je rozdelený na polku, no ak by si s tým mal problémy, daný Ovislink má naviac i reguláciu, takže s pribalenou 2 dB(i) anténou môžeš trošku experimentovať - maximum je však 18 + 2 dB(i). Inak nie je problém dokúpiť za pár korún silnejšiu anténu, i keď norma v EU povoľuje 20 dB(i), avšak kto ti na to príde, že?

Ak zvolíš WISP mód, potom si môžeš vytvoriť svoj vlastný NAT a cieľové AP si bude myslieť, že tvoj Ovislink je vlastne štandardný klient, pretože tento Ovislink má dve MAC adresy a dokáže NATovať, čím by si vylúčil problém s prideľovaním IPčiek cez DHCP a taktiež i riziko konfliktu IP adries.

Predpokladám, že sa chceš do siete pripájať pomocou wifi, čo máš na notebooku, takže režim Client a prepojenie Ovislinka a notebooka UTP káblom môžeme z prípadných možností kľudne vylúčiť. :)
Intri (3490)|22.8.2008 00:43
Jj, štvát se s kabelem nemá smysl, odezvu by mi to stejně nezlepšilo.:-) Díky moc za info, koupím ho a pohraju si, až na chatu dorazím.:-)
eraser (0)|22.8.2008 01:13
Aby si získal bližší prehľad, tak detailnejšie popíšem spomínaný WISP mód.

Jedná sa vlastne o skĺbenie wifi klienta a wifi routera, tzn. tvoje cieľové AP je pre teba provider a ty chceš vo svojej lokálnej WLAN toto pripojenie zdieľať. Ak by si nemal daný Ovislink, potreboval by si APčko a wifi router. Ako som však spomínal v predchádzajúcom príspevku, energia sa pre obe wifi časti delí rovným dieľom, čiže pokiaľ zostaneme pri norme, tak je to 10 + 10 dB(i).

Nastavenie vyžaduje zopár klikov naviac. Keďže sa jedná o úplne oddelenú WLAN, je možné si ju zabezpečiť, resp. obmedziť rozšírenými možnosťami - šifrovanie, MAC tabulka, skryté SSID, statické IP adresy. Taktiež sa jedná o router, avšak to je často obmedzené providerom, takže pochybujem, že daný free-wifi bod by forwardoval nejaké porty, či využíval QoS, atď.

Ak sme pri IP adresách, tak je nutné rozlišovať IP adresy od providera a IP adresy WLAN. Samozrejmosťou je, aby WLAN nepoužíval rovnaký network, akým disponuje provider.

Horná časť z obrázka ohraničuje wifi konfiguráciu. Podstata je obdobná s nastavením v móde univerzálny repeater. Mám však pocit, že SSID a SSID of Extended Interface je v tomto prípade prehodený, už si to presne nepamätám, no dačo sa mi marí, keď som to skúšal, i keď manuál tvrdí opak. V postate je tu tlačítko Site Survey pri SSID položke, takže je nutné nájsť cieľové AP.

Ďalej je tu tlačítko WAN Port, v ktorom sa dá zvoliť tzv. WAN Acces Type na DHCP Client a vtedy by malo toto vonkajšie rozhranie APčka získať IP od providera, tak ako to robí napr. notebook s wifi kartou a zapnutým DHCP. Čiže Ovislink sa napojí na cieľové AP, získa IP adresy a toto pripojenie ďalej NATuje. Vnútorný network je defaultne 192.168.100.0/24, pretože Ovislink je z výroby nastavený na 192.168.100.252 a masku 255.255.255.0. Cez túto IP adresu sa taktiež i konfiguruje, takže svojim klientom, čiže napr. notebooku priradím IP adresu 192.168.100.1, no pozor na network, ktorý je nastavený na cieľovom AP, ako som už spomínal.

Ak sa rozhodneš pre WISP mód, tak by som ti najskôr doporučil vyskúšať jeho základný režim, čiže notebook pripojíš k Ovislinku cez kábel. Ak bude všetko fungovať, je teda jasné, že Ovislink sa úspešne pripojil na cieľové AP a dokáže s ním komunikovať. Potom môžeš vyskúšať prepnúť Ovislink do druhého WISP módu s podporou wifi routovania. V tomto režime môžeš i naďalej využívať pripojenie cez kábel, čiže si budeš istý, že AP sa opäť napojilo na providera, no a ty sa následne pokúsiš napichnúť na svoju WLAN, ktorú si týmto spôsobom aktivoval. Pozor však na IP adresy tvojej lokálnej siete pre LAN a WLAN, čiže pre sieťovú kartu, čo máš v notebooku a wlan kartu... nesmú byť rovnaké.

Čo sa týka nastavenia brány a DNS, to je jednoduché, ide o IP adresu tvojho AP, čiže defaultne 192.168.100.252 a tým by malo byť všetko vhodne nakonfigurované. Snáď som na nič nezabudol... :notsure

Pokiaľ máš možnosť, tak sem vypíš IP adresy, ktoré ti pripadí dané cieľové AP, nech je popis presnejší. A taktiež zisti kanál toho vysielania a normu, čiže 802.11 b/g, pretože je dobré nastaviť AP do takého režimu, aké používa cieľové AP, čiže sú tri možnosti b, g alebo b/g. Teda, to si dobre over, aby sa náhodou nejednalo o 802.11a, pretože plno wifi kariet v súčasných notebookoch 5 GHz vysielanie podporuje tiež. :o
ovislink-WISP-repeater-mode.png
Intri (3490)|29.8.2008 11:17
Tak jsem si s tím trochu pohrál, i když zatím neúspěšně. Zkoušel jsem různé módy, připojit notebook k mému AP není problém, ale přenášet internet se mi zatím nedaří.

Zjistil jsem si nějaké ty informace:

Band: 2,4 GHz, b/g
Kanál: 6
Přidělované IP adresy: tady si nejsem až tak jistý, ale řekl bych, že to bude z rozsahu 10.0.0.1 až 10.0.0.99 nebo cosi takového. Alespoň notebook od toho AP nikdy nedostal adresu jinou než 10.0.0.x
eraser (0)|29.8.2008 16:09
Čo si presne skúšal, ktoré módy? A ohľadne tých nastavení, ktoré si na AP realizoval, o tých sa detailnejšie rozpíš, prípadne nahod screenshot.

Ja by som na tvojom mieste skúsil najskôr ten základný WISP mód a notebook maj pripojený cez UTP kábel.

Ty musíš cieľové AP vidieť pod site survey a pokiaľ máš všetko nastavené, ako som vyššie spomínal, tak ti cieľové AP pridelí pomocou DHCP nejakú IP adresu.
Intri (3490)|30.8.2008 12:33
Tady je screenshot nastavení, co jsem nějak spachtil dohromady.

V Setupu v Site Survey jsem si našel tu síť, kterou chci prodloužit, a dal jsem k ní připojit. V nastaveních jsem jinak nic neměnil, všechno defaultně. DHCP je pod WAN Portem nastaveno na klienta, DNS získáváno automaticky.

EDIT:

Oprava údajů: IP rozsah: 10.0.0.1 až 10.0.0.254, primární DNS 10.0.0.138 ( taky adresa cílového AP ), výchozí brána cílového AP 194.228.196.23

Tak, update: Povedlo se mi zprovoznit WISP mód při připojení přes kabel, internet běží. Teď to jenom převést na bezdrát. K tomu slouží WISP + Universal Repeater, že?

EDIT: Tak se povedlo, funguje to i bezdrátově. Zatím teda budu používat WISP + UR, jen teď jsem si zase dal za úkol vykoumat, jestli se dá WISP vypustit a jak na to... Jestli je tam nepotřebný, přijde mi zbytečné si upírat výkon antény.
WISP.jpg
eraser (0)|30.8.2008 16:54
Presne tak, čiže vlastne nakonfiguruješ lokálne wifi, pretože pokiaľ si sa úspešne napojil, tak cieľové wifi funguje správne. Inak je to na dobrej ceste a výhoda tohto riešenia je, že si môžeš pripojiť viacero PC do svojej vlastnej siete. A samozrejme získaš v okolí Ovislinku dobré pokrytie. :)
Intri (3490)|30.8.2008 19:56
Na dobré cestě to je, akorát mi teď vrtá hlavou, proč se mi ztrácí připojení k netu při odpojení kabelu, který spojuje AP a PC. Přes kabel to funguje v pohodě, když ho odpojím, připojení k netu se ztratí. Předtím to běželo, pak jsem provedl aktualizaci firmwaru na poslední verzi ( z 26.8. ) a od té doby to dělá potíže. Navíc se zdá, že ani spojení přes kabel není až tak stabilní, jako když se připojím přímo na cílový AP.
eraser (0)|30.8.2008 20:47
Tak pri odpojení kábla sa ti net stratiť musí, pretože si napojený cez sieťovú kartu, takže než sa ti inicializuje wifi pripojenie, tak do tej doby si offline. Samozrejme si pre wifi over, či máš všetko riadne nastavené ako pre LAN, tým myslím najmä IP adresy pre tvoju lokálnu sieť. A snáď máš správne nakonfigurované i AP. Tiež by to chcelo obrázok a taktiež i výpis wifi nastavení na notebooku, najmä TCP/IP a wifi pripojenie. A z AP ešte prihoď lokálnu IP adresu a adresy získané pre WAN rozhranie. No a môžeš prípadne ešte vypísať i TCP/IP nastavenia sieťovky, keď si pripojený cez kábel.
Intri (3490)|30.8.2008 21:34
Tak jo, jdem na to:

Wi-fi síťovka:

IP: 192.168.100.1
Maska: 255.255.255.0
Brána: 192.168.100.252
DNS: 192.168.100.252

LAN síťovka:

IP: 192.168.100.2
Maska: 255.255.255.0
Brána: 192.168.100.252
DNS: 192.168.100.252

AP:

IP: 192.168.100.252
Maska: 255.255.255.0
DHCP: Server
DHCP Client Range: 192.168.100.1 až 192.169.100.100
DHCP Leased time: 1 den ( 86400 sekund )

Adresy z WAN:

IP: 10.0.0.x ( z rozsahu 10.0.0.1 až 10.0.0.254 )
Maska: 255.0.0.0
Brána: 10.0.0.138

Snad jsem na nic nezapomněl. Zajímavé je, že teď připojení vesměs drželo ( i se spuštěnou on-line hrou ), ale jakmile jsem ve hře začal hýbat postavičkou a načítat stránky v prohlížeči, spojení spadlo. Možná náhoda, ale za zmínku o tom nic nedám. A při přepojování z LAN na wi-fi je jasné, že to spadne na chvilku, ale ta wi-fi prostě odmítá pořádně fungovat. Nejzáhadnější mi je, že se i přes wi-fi připojím, AP si vezme z cílového AP adresy a všechno a chvíli ten internet jede. Pak ale zničehonic spadne, bez viditelné příčiny, bez změny nastavení. Uvažoval jsem o nějaké ochraně na cílovém AP, ale s žádným PC nemám problém se připojit. Nenapadá mě, proč by AP byl problematický.
HiLow (1000)|30.8.2008 22:17
Me napada jedna vec DNS. Na vice WiFi routerech jsem mel s timto problemy, tak jsem zacal vyuzivat OpenDNS. Mozna to neni tvuj problem, ale treba muze pomoci.
Btw: Na nekterych routerech se DNS rozbehlo po updatu firmwaru, na nekterych zase naopak prestalo fungovat. (to se netyka OpenDNS).
eraser (0)|30.8.2008 22:37
Hmm, nastavené by to malo byť OK, jedine, že by sa jednalo o nejaký problém s kompatibilitou alebo iné vplyvy, ono predsa je ten vyžarovací signál vo WISP móde zdieľaný, takže si cez Site Survey skontroluj, či ti razantne neklesá signál. Taktiež nezaškodí zapnúť podporu logov, možno sa tam dačo objaví.

Inak nepodceňoval by som i radu HiLow-a, mal som tiež obdobné problémy, keď som napojil router Ovislink na svoj 3COM, keď som zadal DNS providera pevne, prípadne použil tiež OpenDNS, pripojenie odvtedy beží stabilne. Avšak chybu DNS si overíš jednoducho, ak ti vypadne net, vyskúšaj hodiť do prehliadača nejakú IP adresu, napr. 209.85.129.147 pre google, ak pôjde, tak spojenie, či Internet nepadol, chyba je v DNS, čo sa dá veľmi jednoducho eliminovať - vo wifi TCP/IP si nahodíš vlastné DNS, napr. spomínaný OpenDNS -> https://www.opendns.com/start?device=windows-xp .
Intri (3490)|30.8.2008 22:45
Teď jsem ještě vyhodil z nastavení DHCP klienta, nastavil jsem si pevnou IP adresu a v tuto chvíli jsem připojený opět přes své AP. Otázka je, jak dlouho to vydrží, a problém bude asi taky hlavně v tom, že i když jsem nastavil IP na poslední možnou ( čili 10.0.0.254 ), pořád může dojít ke konfliktu adres.
eraser (0)|31.8.2008 11:00
To záleží od manažovania toho cieľového AP, avšak povedla by som, že ak si sa trafil, daná IP nebola obsadená, tak momentálne si sa stal autorizovaným klientom a dané AP ťa má v tabuľke, takže by sa nemalo stať, že danú IP adresu priradí niekomu inému, počas doby, pokiaľ si na AP pripojený.

Ak by ťa AP občas odpojilo a tvoje AP sa bleskovo reconnectovalo, tak v takom prípade môže DHCP spôsobovať výpadok, pretože cieľové AP nepošle DHCP info, ktoré si tvoje AP vyžiada. V prípade, ako teraz, keď máš pevné IPčky sa tento prípad môže opakovať, no nedôjde k zlyhaniu nastavenia IP, takže ak sa tvoje AP na cieľové napojí, nemáš problémy s IP nastaveniami a preto nemusíš mikro-výpadky zaregistrovať. A o to ide... :)
Intri (3490)|31.8.2008 20:10
Jen mi přijde celkem škoda ( i když to je jen malý šrám na pohodlí ), že abych byl ke svému AP bezdrátově připojený i s netem, musím si pro wi-fi síťovku napevno nastavit adresy, nefunguje automatické získávání adres. Dá se i toto nějak přinastavit v AP?

Jinak pak se ještě vrhnu na nastavení repeateru, protože moje AP sice značně zvyšuje dosah ( a to dostatečně pro účel, ke kterému jsem ho kupoval ), ale signál prostě není tak silný, jak by mohl být. Momentálně netřeba to řešit, ale kdyžtak prosím ještě počítej s tím, že tě zneužiju.:-) Škoda, že tě nemám jak jinak odměnit.

EDIT: Tak to nějak funguje, ale pořád je to nestabilní. Teď jsem měl zničehonic výpadek a nechtělo to naskočit, musel jsem restartovat AP. Teď už to zase běží. Otázka je, jak dlouho bude.
eraser (0)|31.8.2008 23:22
Nastav si DHCP pre lokálne priraďovanie wifi klientom, pričom samozrejme IP adresu APčka nechaj statickú, čo sa týka WAN, tú kľudne vráť na DHCP.

Inak toto AP má watchdog, takže neboj sa ho využiť, jednoducho mu zadaj IP adresu toho cieľového AP, teda snáď ho poznáš, no a nastav si časový interval pre kontrolu a timeout. Ak sa ti spojenie preruší, watchdog ho opäť naviaže a tým pádom nemusíš ručne zapínať a vypínať AP. Pokiaľ máš isté problémy so stabilitou spojenia, tak je to výborná funkcia, ktorá by mala byť vhodne nastavená a samozrejme aktivovaná.
Intri (3490)|1.9.2008 02:21
To DHCP pro lokální klienty nastavím kde? V TCP/IP je to nastaveno na server, jinde to nevidím.

A ve WANku je to při nastavení na DHCP klienta nějak nespolehlivé, nefunguje na tom řádně internet ( ještě jsem nezkoušel tam ručně nastavit ty DNS servery na OpenDNS, to až někdy jindy, i když DNSka podezřívám nejvíc ). Hlídacího čoklíka jsem už nastavil, tak snad bude na cílový AP štěkat, aby se lekl a nedělal chyby.:-)
HiLow (1000)|1.9.2008 06:21
[quote=Intri;157464]To DHCP pro lokální klienty nastavím kde? V TCP/IP je to nastaveno na server, jinde to nevidím.

A ve WANku je to při nastavení na DHCP klienta nějak nespolehlivé, nefunguje na tom řádně internet ( ještě jsem nezkoušel tam ručně nastavit ty DNS servery na OpenDNS, to až někdy jindy, i když DNSka podezřívám nejvíc ). Hlídacího čoklíka jsem už nastavil, tak snad bude na cílový AP štěkat, aby se lekl a nedělal chyby.:-)[/quote]

Chybu v DNS taky pekne poznas pokud pouzivas nejakeho IM klienta. Pokud je klient prihlaseny a tobe nejede net, je chyba prave v DNS.
eraser (0)|1.9.2008 12:59
[quote=Intri;157464]To DHCP pro lokální klienty nastavím kde? V TCP/IP je to nastaveno na server, jinde to nevidím.[/quote]Tam, kde sa nastavuje IP adresa pre tvoje AP - menu TCP/IP, tam je možnosť, aby si aktivoval DHCP, vyber Server. A môžeš si tam určiť i rozsah udeľovaných IP adries - DHCP Client Range.

[quote=Intri;157464]i když DNSka podezřívám nejvíc[/quote]V #22 som ti dal návod, ako to ľahko overíš, ak budeš korektne pripojený, no nepôjde ti net. Inak by som vyskúšal tie OpenDNS adresy a tak, že ich hodím priamo na notebook do TCP/IP nastavení. Potom uvidíš a môžeš ich presunúť do AP, buď pre WAN alebo pokiaľ budeš používať DHCP pre svoj notebook, tak do TCP/IP do položky DNS server.
Intri (3490)|1.9.2008 16:07
Tak, to bychom měli s nastavením DHCP pro AP - je to na klientovi, DNS servery jsem nastavil na ty OpenDNS a přestalo to dělat potíže, což bylo tak nějak očekávané.:-)

Ale pořád mi ještě nejde do hlavy, proč notebook není schopný z AP převzít adresy automaticky. To DHCP pro lokální klienty nastavené na server mám, mám určený rozsah, ale notebook se prostě při nastavení sítě na automatické převzetí adres nepřipojí.

Nastavení v menu TCP/IP na AP:

IP: 192.168.100.252
Maska: 255.255.255.0
Default Gateway: 0.0.0.0
DHCP: Server
DHCP Client Range: 192.168.100.1 až 192.168.100.100
DNS Server: 208.67.222.222 ( OpenDNS )
Clone MAC Address: 000000000000

Podezříval jsem tu bránu, ale když jsem ji nastavil na jinou adresu ( samozřejmě ve stejné podsíti, třeba 192.168.100.250 ), ztratilo se připojení k internetu ( přestože Vista hlásila, že připojení k netu existuje ).
HiLow (1000)|1.9.2008 16:18
A kdyz nastavis branu na stejnou IP, jako AP? Cili 192.168.100.252. Tak by to podle me melo byt nastavene, i kdyz ji mam take 0.0.0.0.
Intri (3490)|1.9.2008 16:31
To jsem zkoušel taky, výsledek tentýž.
HiLow (1000)|1.9.2008 16:40
Tak me jeste napadlo, zkus si u AP v DHCP nastavit Address Reservation, tam si zadej MAC tveho ntb a prirad mu pevnou IP. Kdysi mi to taky pomohlo.
eraser (0)|1.9.2008 21:07
Ak máš s DHCP problémy, tak kľudne nechaj pevné IPčky... predpokladám, že ti to pre notebook nevadí a pokiaľ niekde inde využívaš DHCP a nechce sa ti prenastavovať stále statické adresy na DHCP a naopak, tak využi tzv. alternatívnu záložku, čiže nastav DHCP a pevné adresy na alternatívnej záložke. Tak to používam ja.
Intri (3490)|2.9.2008 19:29
Tak jsem se vrátil z domu zpět na chatu, kde AP používám, a opět mu vůbec nerozumím... Na nastavení AP nikdo nemohl sahat, protože je zaheslované a heslo znám jen já, krom toho bylo v podstatě celou dobu vypnuté z elektřiny. Nuže, přijedu zpět, zapnu notebook, chvíli trvá, než se notebook připojí na AP, ale říkám si, že je to startem APčka. Notebook se připojí, chvíli drží, všechno je v pořádku, pak to zničehonic spadne.

Minutu až dvě se nedá připojit, pak to naskočí, pár sekund drží a zase spadne. Zas to zhruba minutu ani nevysilá signál ( alespoň na notebooku se neobjevuje ), poté to naskočí na pár sekund a pak to zase bez milosti spadne...

Takové chování asi taky nebude zrovna normální, předpokládám. Nějaké nápady, čím by to mohlo být?
eraser (0)|2.9.2008 19:35
Napoj sa cez kábel a pokiaľ to padať nebude, tak je problém vo wifi toho Ovislinku a wifi kartou notebooka. Predpokladám, že nepoužívaš nejaké šifrovanie, ak áno, tak ho skús deaktivovať. U kámoša som mal takéto problémy, nechápal som to, no po vypnutí šifrovania všetko šlapalo bez problémov.

Ešte by si mohol porobiť screenshoty s nastaveniami a hodiť ich sem, aby som bol v obraze. A taktiež výpis TCP/IP a wifi nastavení notebooka.
Intri (3490)|2.9.2008 19:41
Už se to zdá být v pohodě, odpojil jsem AP od elektřiny, zapojil zpět a zdá se, že je to stabilní. Šifrování nepoužívám. Jestli se vyskytne ještě nějaký problém, nahodím screenshoty. Každopádně díky moc.
Intri (3490)|7.9.2008 22:07
Hmm, zase to padá zničehonic... Já to nechápu, hlava mi to nebere. Prostě to vypadne bez sebemenšího viditelného důvodu, pomůže v pohodě odpojení a připojení k síti. Pochopil bych, kdyby třeba blbla vnější síť, ale nikdy jsem žádné problémy nezaznamenal, když jsem se připojoval přímo k ní.

Na AP několik dnů nikdo ani nesáhl, fungovalo v pohodě v kuse, pak se zničehonic ztratilo připojení k internetu a samo se nechtělo obnovit... Nechápu. DNS servery jsou nastaveny na adresy OpenDNSka.
HiLow (1000)|7.9.2008 22:31
[quote=Intri;159359]Hmm, zase to padá zničehonic... Já to nechápu, hlava mi to nebere. Prostě to vypadne bez sebemenšího viditelného důvodu, pomůže v pohodě odpojení a připojení k síti. Pochopil bych, kdyby třeba blbla vnější síť, ale nikdy jsem žádné problémy nezaznamenal, když jsem se připojoval přímo k ní.

Na AP několik dnů nikdo ani nesáhl, fungovalo v pohodě v kuse, pak se zničehonic ztratilo připojení k internetu a samo se nechtělo obnovit... Nechápu. DNS servery jsou nastaveny na adresy OpenDNSka.[/quote]

Odpojeni a pripojeni k siti myslis jak? Jako, ze odpojis AP od elektricke site, nebo, ze odpojis PC od site a znova pripojis?
Intri (3490)|7.9.2008 22:39
PC od wi-fi sítě.

EDIT: Ono to vypadá na potíže s routováním, ne s připojením AP k AP nebo k internetu. Přes kabel to funguje v pohodě ( zdá se, netestoval jsem moc dlouho ).
HiLow (1000)|7.9.2008 23:02
Tak to se tedy chova opravdu podivne. Zkus se podivat do logu APcka, respektive ho sem postnout.
Intri (3490)|7.9.2008 23:04
Je to velké, ale snad ne tak moc, abych to musel balit do souboru. Je to kompletní log. A pokud je tam něco jasně zřetelného, nekamenujte mě, prosím, vím o tom prd.:-)
[code]
0day 00:00:56 klogd started: BusyBox v1.00-pre8 (2007.02.06-09:41+0000)
0day 00:00:56 Linux version 2.4.18-MIPS-01.00 (root@localhost.localdomain) (gcc version 3.3.3) #36 ?? 6?? 22 10:46:06 CST 2000day 00:00:56 early printk enabled
0day 00:00:56 Determined physical RAM map:
0day 00:00:56 memory: 01000000 @ 00000000 (usable)
0day 00:00:56 On node 0 totalpages: 4096
0day 00:00:56 zone(0): 4096 pages.
0day 00:00:56 zone(1): 0 pages.
0day 00:00:56 zone(2): 0 pages.
0day 00:00:56 Kernel command line: root=/dev/mtdblock1 console=0 single
0day 00:00:56 Calibrating delay loop... 179.40 BogoMIPS
0day 00:00:56 Memory: 14332k/16384k available (1472k kernel code, 2052k reserved, 140k data, 48k init, 0k highmem)
0day 00:00:56 Dentry-cache hash table entries: 2048 (order: 2, 16384 bytes)
0day 00:00:56 Inode-cache hash table entries: 1024 (order: 1, 8192 bytes)
0day 00:00:56 Mount-cache hash table entries: 512 (order: 0, 4096 bytes)
0day 00:00:56 Buffer-cache hash table entries: 1024 (order: 0, 4096 bytes)
0day 00:00:56 Page-cache hash table entries: 4096 (order: 2, 16384 bytes)
0day 00:00:56 check_wait... unavailable.
0day 00:00:56 POSIX conformance testing by UNIFIX
0day 00:00:56 Linux NET4.0 for Linux 2.4
0day 00:00:56 Based upon Swansea University Computer Society NET3.039
0day 00:00:56 Initializing RT netlink socket
0day 00:00:56 Starting kswapd
0day 00:00:56 Serial driver version 6.02 (2003-03-12) with no serial options enabled
0day 00:00:56 ttyS00 at 0x00c3 (irq = 3) is a rtl_uart1
0day 00:00:56 state->flags=00000000
0day 00:00:56 Realtek GPIO Driver for Flash Reload Default
0day 00:00:56 block: 64 slots per queue, batch=16
0day 00:00:56 SLIP: version 0.8.4-NET3.019-NEWTTY (dynamic channels, max=256).
0day 00:00:56 CSLIP: code copyright 1989 Regents of the University of California.
0day 00:00:56 PPP generic driver version 2.4.1
0day 00:00:56 MPPE/MPPC encryption/compression module registered
0day 00:00:56 RealTek E-Flash System Driver. (C) 2002 RealTek Corp.
0day 00:00:56 Found 1 x 2M Byte MXIC MX29LV160AB at 0xbe000000
0day 00:00:56 Creating 2 MTD partitions on "DiskOnChip Millennium":
0day 00:00:56 0x00000000-0x00100000 : "boot+cfg+linux"
0day 00:00:56 0x00100000-0x00200000 : "root fs"
0day 00:00:56 RTL8185 driver version 1.12 (2006-11-08)
0day 00:00:56 rtl8186_init: Loading new ethernet driver!!
0day 00:00:56 8186NIC Ethernet driver v0.0.4 (Sep 23, 2005)
0day 00:00:56 eth0: RTL8186-NIC at 0xbd200000, 00:01:02:03:04:05, IRQ 4
0day 00:00:56 eth1: RTL8186-NIC at 0xbd300000, 04:05:06:07:08:09, IRQ 5
0day 00:00:56 nat_speed_init (v1.1)
0day 00:00:56 NET4: Linux TCP/IP 1.0 for NET4.0
0day 00:00:56 IP Protocols: ICMP, UDP, TCP
0day 00:00:56 IP: routing cache hash table of 512 buckets, 4Kbytes
0day 00:00:56 TCP: Hash tables configured (established 1024 bind 2048)
0day 00:00:56 ip_conntrack version 2.1 (128 buckets, 1024 max) - 312 bytes per conntrack
0day 00:00:56 PPTP netfilter connection tracking: registered
0day 00:00:56 PPTP netfilter NAT helper: registered
0day 00:00:56 ip_tables: (C) 2000-2002 Netfilter core team
0day 00:00:56 NET4: Unix domain sockets 1.0/SMP for Linux NET4.0.
0day 00:00:56 NET4: Ethernet Bridge 008 for NET4.0
0day 00:00:56 VFS: Mounted root (squashfs filesystem) readonly.
0day 00:00:56 Freeing unused kernel memory: 48k freed
0day 00:00:56 mount /proc file system ok!
0day 00:00:56 mount /var file system ok!
0day 00:00:56 device eth0 entered promiscuous mode
0day 00:00:56 eth0:phy is 8201
0day 00:00:56 device eth1 entered promiscuous mode
0day 00:00:56 eth1:phy is 8201
0day 00:00:56 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:00:56 device wlan0-vxd entered promiscuous mode
0day 00:00:56 br0: port 3(wlan0-vxd) entering listening state
0day 00:00:56 br0: port 2(eth1) entering listening state
0day 00:00:56 br0: port 3(wlan0-vxd) entering learning state
0day 00:00:56 br0: port 3(wlan0-vxd) entering forwarding state
0day 00:00:56 br0: topology change detected, propagating
0day 00:00:56 br0: port 1(eth0) entering listening state
0day 00:00:56 br0: port 2(eth1) entering learning state
0day 00:00:56 br0: port 2(eth1) entering forwarding state
0day 00:00:56 br0: topology change detected, propagating
0day 00:00:56 br0: port 1(eth0) entering learning state
0day 00:00:56 br0: port 1(eth0) entering forwarding state
0day 00:00:56 br0: topology change detected, propagating
0day 00:02:50 wlan0: Roaming...
0day 00:02:52 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:02:52 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:03:02 wlan0: Roaming...
0day 00:03:04 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:03:21 wlan0: Roaming...
0day 00:03:23 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:03:23 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:03:23 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:03:30 wlan0: Roaming...
0day 00:03:32 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:03:32 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:03:32 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:03:32 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:03:32 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:04:00 wlan0: Roaming...
0day 00:04:10 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:04:15 wlan0: Roaming...
0day 00:04:25 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:04:25 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:04:25 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:04:25 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:04:37 wlan0-vxd: A wireless client is associated - 00:13:E8:83:56:9F
0day 00:04:38 wlan0: Roaming...
0day 00:05:09 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:05:49 br0: port 3(wlan0-vxd) entering disabled state
0day 00:06:09 klogd started: BusyBox v1.00-pre8 (2007.02.06-09:41+0000)
0day 00:06:09 br0: port 2(eth1) entering disabled state
0day 00:06:09 br0: port 1(eth0) entering disabled state
0day 00:06:09 br0: port 3(wlan0-vxd) entering disabled state
0day 00:06:09 device wlan0-vxd left promiscuous mode
0day 00:06:09 br0: port 2(eth1) entering disabled state
0day 00:06:09 device eth1 left promiscuous mode
0day 00:06:09 br0: port 1(eth0) entering disabled state
0day 00:06:09 device eth0 left promiscuous mode
0day 00:06:09 device eth0 entered promiscuous mode
0day 00:06:09 eth0:phy is 8201
0day 00:06:09 device eth1 entered promiscuous mode
0day 00:06:09 eth1:phy is 8201
0day 00:06:09 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:06:09 device wlan0-vxd entered promiscuous mode
0day 00:06:09 br0: port 3(wlan0-vxd) entering listening state
0day 00:06:09 br0: port 2(eth1) entering listening state
0day 00:06:09 br0: port 3(wlan0-vxd) entering learning state
0day 00:06:09 br0: port 3(wlan0-vxd) entering forwarding state
0day 00:06:09 br0: topology change detected, propagating
0day 00:06:09 br0: port 1(eth0) entering listening state
0day 00:06:09 br0: port 2(eth1) entering learning state
0day 00:06:09 br0: port 2(eth1) entering forwarding state
0day 00:06:09 br0: topology change detected, propagating
0day 00:06:09 br0: port 1(eth0) entering learning state
0day 00:06:09 br0: port 1(eth0) entering forwarding state
0day 00:06:09 br0: topology change detected, propagating
0day 00:06:43 wlan0-vxd: A wireless client is associated - 00:13:E8:83:56:9F
0day 00:06:51 wlan0: Roaming...
0day 00:06:52 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:06:53 wlan0-vxd: A wireless client is associated - 00:13:E8:83:56:9F
0day 00:06:59 wlan0: Roaming...
0day 00:07:23 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:07:31 wlan0-vxd: A wireless client is associated - 00:13:E8:83:56:9F
0day 00:07:44 wlan0: Roaming...
0day 00:08:01 wlan0: Associate to AP successfully - 00:15:E9:CD:91:A4
0day 00:08:08 wlan0-vxd: A wireless client is associated - 00:13:E8:83:56:9F
[/code]
Rozhodně mi přijde zajímavé to mnohonásobné přiřazování k AP - začínající u zhruba třetí minuty běhu.
eraser (0)|8.9.2008 23:07
Skús to AP prepnúť do B alebo G módu a taktiež i tvoju wifi kartu na notebooku, mne tiež robil problém mix mód, čiže B/G, tak používam čisto 802.11g.
Intri (3490)|9.9.2008 00:32
Díky, vyzkouším, až zase budu mít příležitost. Teď už jsem z chaty doma.
eraser (0)|9.9.2008 11:16
OK, ale zjavne je to problém medzi AP a tvojou wifi kartou v notebooku. Myslím, že to prepnutie by malo zabrať, ja som bol na tom obdobne, takže preto som používal toto AP pre G mód a wifi kartu som do Gčka prepol vo vlastnostiach wifi ovládača.

Inak používaš nejaké wifi utilitky, či vstavaný Windows wifi manažér? Ja som zastánca Win-wifi a taktiež nie je zlé, ak sa aktualizuje systém. Niekedy je to dokonca nutné, napr. pri používaní WPA2.