reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Linux a windows

kanabis (254)|21.8.2008 20:42
Chtěl bych si naistalovat linux pomocí Wubi (http://wiki.ubuntu.cz/Wubi) a potřebuju vědět jestli se mi určitě při bootu zobrazí výběr mezi widlema a linuxem. A přístup k instalačnímu CD nemám páč ty XP mají neznámý původ(cízí komp :D)
bhujanga (62)|22.8.2008 07:57
Vyber pri boote by sa zobrazit mal a ak nie da sa dorobit rucne (editaciou boot.ini), pretoze pri instalacii cez wubi ubuntu vyuziva windows zavadzac.
kanabis (254)|22.8.2008 12:06
tak to vyksoušim a napíšu. Cizí komp je cizí :D
xmarek (1676)|23.8.2008 14:59
S Ubuntu nemám moc zkušenosti, ale tady jsem našel link, který ten problém řeší. http://www.matthewjmiller.net/howtos/dual-boot-linux-and-windows/
Osobně použivám LILO. :D (doufám, že mě příznivci grubu nebudou kamenovat).
pavel_p (993)|23.8.2008 15:17
Ono není špatné používat místo dualbootu ve Windows virtualbox. Linux je pak rychleji po ruce. Rozdíl ve výkonu není téměř znatelný, dokud něco nechce HW akceleraci grafiky. Teda za předpokladu, že má PC dostatek paměti.
EDIT: ... a za tohle mě zas budou kamenovat Linuxáci
xmarek (1676)|23.8.2008 16:05
Ono to jde taky naopak. Widle v Linuxu. :D Jinak těch virtuálních blbostí je habakuk. Já jsem kupříkladu jednu dobu požíval VMware.
Tosuja (107)|25.8.2008 11:00
[QUOTE=pavel_p;154693]EDIT: ... a za tohle mě zas budou kamenovat Linuxáci[/QUOTE]

Kamenovat? Pracne, mame brokovnice.

Vazne - netusim, proc by mel nekdo proti tomuto reseni neco namitat (Virtualbox, VMware) - na vyzkouseni je asi idealni. Samozrejme, neoveris si, ze ti veskery HW funguje tak, jak bys chtel a rychlostni propad je taky dost znatelny, ale je to urcite lepsi, nez zmensovat partitiony, instalovat dalsi boot loader a vubec (u ne prilis znaleho uzivatele) riskovat, ze si neco rozdrbu jenom kvuli tomu, abych se na neco podival a smazal.
yoghurtcz (12)|6.11.2008 09:02
Zase ale na uceni se s Linuxem si to prave parkrat rozdrbat a pak to skladat dohromady :) kdyz jsem poprve zkousel Ubuntu, tak jsem o zadnem WUBI (mozna jeste ani neexistovalo) nic netusil a mel jsem hezky zpocena zada kdyz jsem si volil zavadeci partition.

V dnesni dobe je ale wubi asi idealni na "vyzkouseni si" linuxu...tady je kdyztak "oficialni" navod od ubuntu: https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide
MiBa (195)|6.11.2008 09:45
Kameňovať? Prečo?
Mňa už nebavilo sa pri boote rozhodovať či chcem Linux alebo Windows.
VirtualBox to vyriešil. Na začiatok by som práve s týmto začal. Je to pomerne bezbolestné riešenie ako striedať distribúcie Linuxov a aj verzie Windowsov. Ak potrebujem narýchlo odskúšať niečo aj vo Windowse mám aj Windows ako virtuálne pecko. Toto je dobrá cesta ako zbytočne "nezaprasit" (padron za ten výraz) "materské" Windows. Nie som ani proti opačnej ceste Linux, v ňom VirtualBox a v ňom virtuálne PC podľa potreby.
MartyMcFly (222)|11.1.2009 12:16
Při využití instalace pomocí Wubi se ti automaticky vytvoří boot menu, ze kterého si budeš moci vybrat jestli chceš boot na Windows nebo Linux. Při odinstalování Wubi se ti vrátí všechno do původního stavu.