reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vhodné 24-26" LCD na upravu fotografii a zaroven hrani her

mildante (183)|22.8.2008 14:13
Ahoj, chtel bych si poridit nejake LCDcko ve velikosti 24 nebo 26 palcu a parametry by mely byt vhodne hlavne pro upravovani dig.fotografii a zaroven na hrani her. Mozna se to trochu vylucuje, ale snad se da najit nejaky kompromis. Takze hledam neco, co ma vyborne podani barev, rovnomerne podsviceni, funkce PIVOT a rychlou odezvu. Moc se v tech parametrech ale nevyznam, protoze jsem LCD nikdy nemel a bude to me prvni. Cena by mela byt tak do 15 000 nebo mirne nad. Rikal jsem si, ze bych bral neco s technologii S-PVA, ale to v tehle cenove a rozmerove relaci asi nesezenu, ze?

Take by me zajimalo, jak je to s udavanym rozlisenim u techto LCD monitoru. Koukam, ze treba 26" monitory maji vetsinou rozliseni 1920 x 1200 bodu. Zda se mi to docela malo. Jak je to potom s hrami, ktere umi treba i 2048xXXXX? To je jako v tomto rozliseni na takovem monitoru nespustim? Ciste teoreticky.

Diky za pripadna doporuceni a rady.

mildante
Nepi (26)|22.8.2008 14:56
Z vlastní zkušenosti bych ti doporučil Lenovo L220x ( https://www.svethardware.cz/recenze-extremni-dvaadvacitka-lenovo-l220x/22503 ), ale to je jen 22" a větší se nedělá :) Barvy má perfektní a při hrách žádné problémy nepozoruji.

Jestli jsi to ještě neudělal tak si zkus pročíst recenze tady na SHW ( https://www.svethardware.cz/monitory-24/ ). Třeba ti to pomůže něco vybrat.
mildante (183)|22.8.2008 16:28
Jo to Lenovo vypada fajn, jen skoda, ze se nedela vetsi. Radeji bych neco v te velikosti 24 nebo 26". Na recenze mrknu, diky za odkaz.

A nevysvetlil by nekdo aspon trochu, jak je to s tim rozlisenim? Na tak velke obrazovky se mi to 1920x1200 zda docela malo. Ale jak rikam - nikdy jsem LCD nemel.
Kozouš (500)|22.8.2008 16:47
Hewlett-Packard LP2465 - LCD 24" celkem osvedčený, na shw je recenze
Dell UltraSharp 2408WFP - LCD 24" první revize měla inputlag, ale s novou je toto odstraněno

Pokud budeš chtít hrát na 1920 x 1200 budeš potřebovat silnou grafiku (což jistě víš). Co se týká tohoto rozlišení tak více než dostatečné. Osobně mám "jen" 1600 x 1200 což pro mou práci bohatě stačí.
PIVOT moc nevyužiješ a pokud ano tak hrozí že se ti časem lcd "vykvedlá".
mildante (183)|22.8.2008 18:34
Cau, diky za odpoved. Mrknu se na ty modely, co jsi uvedl. Ted tady ctu ve vedlejsim vlakne o vadnych pixelech a docela mi to dela starosti a trochu premyslim, jestli radeji nezustat u stareho CRTcka.
Je to bezna vada LCD displaju? Jsou k tomu nachylne vsechny technologie, nebo se treba u S-PVA a lepsich vyskytuji min?
Kozouš (500)|22.8.2008 20:11
Jsou k tomu náchylné všechny. Některé více, některé méně.
(Já měl štěstí že mé VP prodávali s garancí 0 vadných bodů, čehož jsem využil - nechutně svítící bod cca 10cm v levé úhlopříčce.)
Pokud můžeš, prohlédni si jej v obchodě, nebo pří nákupu na "dálku", při výskytu vadných pixelů jej jednoduše vrať. Někteří prodejci a výrobci poskytují garanci 0 vadných bodů, čehož můžeš také využít (Tuším že Samsung poskytuje garanci 0vb 72hodin).
mildante (183)|22.8.2008 20:26
Ok, ale ty vadne pixely se muzou klidne objevit i pozdeji, ze?
A jak je tedy nejlepe treba v tom obchode odhalit?

A jeste jsem se chtel zeptat na jas - zas tady vedle ctu, jak to vsechno docela dost sviti - neni teda lepsi brat neco co ma treba mensi hodnotu jasu?
mildante (183)|22.8.2008 22:40
Prave koukam na Samsung XL24 - fajnova vec :) Neexistuje neco podobneho, ale levnejsiho? Jak tady tak ctu o tech TN panelech, tak se mi do nich moc jit nechce. Ale zas ta cena u S-PVA. Ach jo :)
Leroj (271)|22.8.2008 23:01
[QUOTE=mildante;154569]Prave koukam na Samsung XL24 - fajnova vec :) Neexistuje neco podobneho, ale levnejsiho? Jak tady tak ctu o tech TN panelech, tak se mi do nich moc jit nechce. Ale zas ta cena u S-PVA. Ach jo :)[/QUOTE]
Samsung XL20 - je sice menší, ale na fotky dobrej a i hry na něm prej ujdou.

Dál se mrkni na Eizo 2231w a 2431w /ten se ale nevejde do tvé ceny/ - na obou jsem vyskoušel hry a nebylo to špatný.
Jinak na úpravu fotek zapomeň na technologii TN, to kup radši menší panel.

edit: Taky je ohlášeno nové HP - LP2475w, ale ještě neni v prodeji a ani žádná recenze se neobjevila...
edit 2: Hodně chválený jsou taky tyto NECy /hlavně na fotky/: 2090UXi a jeho větší kolega 2190UXi
mildante (183)|22.8.2008 23:32
Leroj: Diky, je fakt, ze asi budu muset vzit mensi, ale zato kvalitnejsi panel nebo radsi nic. Kouknu jeste na ty Eiza.

Nevi nekdo jaka technologie je ViewSonic VLED221wm? Asi to bude taky TN, ze?
dinko (82)|23.8.2008 08:51
čau,
ja Ti poradim to čo mám ja na stole:
HP LP2465 + Benq fp91gx

to HPčko je výborné nemám k nemu výhrady, ja ho mám už dlho kupoval som ho ked stalo 28.000 a teraz stoji henak malo pre mňa by to bola znova jasna voľba

Benq som zamýšľal predať ked som kupil HP ale zapojil som nachvíľu 2xLCD a už som si zvykol na prácu každého druhu je to nenahraditeľné

neuvažoval si o podobnej kombinácii kvalitnej 24 a lacnejšej 19-20??


k tomu dotazu o rozlíšení 26ky - ano ak ma ta 26 1920x1200 tak na vyššie sa nikdy a nikde nedostaneš, povedal by som že pre 24 je tych 1920x1200 uplne idealne je to ako 1280xx1024 na 19
na 26ku som sa ešte nedíval:)
Kozouš (500)|23.8.2008 12:57
Zdravím,
pokud nespěcháš, počkal bych na HP - LP2475w co se z něj vyklube.
Co se týká otázky na ten Viewsonic - nejspíš to bude TN. Což imho u toho modelu zas tak moc nevadí.
mildante (183)|25.8.2008 16:25
Ahoj, diky za rady. Koukam, ze to nove HP LP2475w je technologie S-IPS. To je nejake lepsi TN? Nevi nekdo jaky je presne rozdil mezi TN, S-IPS a S-PVA? Chapu to dobre, ze nejkvalitnejsi z techto tri by melo byt S-PVA?
mildante (183)|25.8.2008 16:36
Jo a narazil jsem jeste na Samsung 245T, ktery se mi dost libi, ale trochu me mate, ze nekde pisou ze je S-PVA a nekde zas jen TN.
mildante (183)|25.8.2008 19:04
Tak jak porad hledam, tak jsem objevil jeste tento kousek - LG W2600HP-BF a ma mit pry S-IPS panel a cena je celkem prizniva. Jen je to asi nejaka novinka, protoze nemuzu na netu najit zadne recenze. Nema ho tady nahodou nekdo? Doted jsem mel LG CRTcko a jsem s nic celkem spokojen, tak bych mozna sel do stejne znacky.
Nepi (26)|25.8.2008 19:56
Zatím jsem žádný S-IPS panel neměl možnost odzkoušet, takže jen to co jsem někde vyčetl :) S-IPS by mělo být kvalitou obrazu hodně podobný S-PVA. Dobrý barvy - určitě lepší než TN, dobrý úhly - i když asi ne až tak jako S-PVA, slabší odezva - stejně jako u S-PVA je odezva o dost horší než u TN, osobně v tom ale nevidím problém. Pročti si tento článek - https://www.svethardware.cz/technologie-lcd-panelu/14465. Je v něm docela dost o parametrech lcd a technologiích a rozdílech mezi nimi.

Ten Samsung 245T by měl být S-PVA. Na ofic stránkách to teda nějak nevidím, ale věřil bych místní recenzi :) A i podle parametrů to vypadá na S-PVA.
Razi3L (612)|25.8.2008 20:21
S-IPS a S-PVA jsou konkurenční technologie a mají oproti TN lepší pozorovací úhly a barvy, ale zase o hodně horší odezvu.

o tom LG je spousta informací tady na fóru, o žádné recenzi, ale také nevím.
mildante (183)|25.8.2008 20:41
Nekde jsem ted cetl, ze LG tu technologii S-IPS vlastni, takze ji hadam jini vyrobci asi moc pouzivat nemohou?

Zkusim tedy pohledat to LG primo tady na foru, treba o tom neco najdu.

Ale vypada pro me tou cenou i pouzitou technologii hodne zajimave. Nepotrebuju aby to bylo super extra, staci, kdyz to bude pouzitelne na upravu fotek a zaroven hrani her.

Jen to LG nema HDMI konektor, tak doufam, ze by to s ohledem na budoucnost nebyl nejaky velky problem.