Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: Zn: Hledám kompakt s ideálními parametry :-)

22.8.2008 02:24
bjanAhoj, poradíte mi? Potřeboval bych něco, co by se nejvíce blížilo těmto parametrům:

- nepotřebuji příliš vysoké rozlišení (6-8 MPx?)
- ostré fotografie bez šumu, no prostě jak zrcadlovka že jo ;-) (slyšel jsem něco o nějakých Fujifilmech bez šumu)
- stabilizace a stejně ještě k tomu navíc možnost fotit rozumné snímky při ISO400
- malé počáteční ohnisko - potřebuji fotit interiéry staveb
- alespoň nějaký zoom (3x)
- nepotřebuji nutně manuální režimy, potřebuji prostě jen mačkat spoušť
- cena určitě méně než 10 tisíc

Jsem moc náročný?
22.8.2008 03:12
KEOSANCo napr. Canon PowerShot A590 IS
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_a590is.asp
http://www.atcomp.cz/zbozi/canon-powershot-a590-is/detail.aspx?p=z:113838

Na najnizsom ohnisku ma vynikajuci citlivost objektivu F2,6 co nemavaju casto ani o triedu, dve drahsie fotaky,
podporuje SDHC karty

Recenzia
http://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-a590-is-maly-ale-sikovny/2215
22.8.2008 03:26
bjanCanony jsou dobré, což o to, ale tenhle má počáteční ohnisko na 35 mm, což není dle mé představy, ta je spíš okolo 28 mm (ekv. 35)
Našel jsem Panasonic LX3, který je ale již trochu dražší (to už bych uvažoval o DSLR):
http://www.mobilarena.cz/?cz_produkt_detail&ptID=18841&camId=zs
22.8.2008 03:29
WithmanJá bych osobně šel do zrcadlovky...viděl bych to na Nikon D40...dá se sehnat pod 10k a fotky v porovnání s kompaktem jsou nesrovatelně lepší...:thumb
22.8.2008 03:54
bjanDík, to je taky alternativa. Musím si to ještě ujasnit.
Zatím se ale rozhodování smrsknulo na:

RICOH Caplio GX100 včetně snímatelného elektronického hledáčku za 8.507,-
- ohnisko začíná na 24 mm, a má zoom, dle uživatelů nešumí příliš

versus

Nikon D40X + AF-S 18-55 mm II DX za 9.690,-
- zrcadlovka, kvalita, co dodat, snad jen, že je trochu větší a těžší :-)

... nechám to trochu uležet a uvidím
22.8.2008 04:12
KEOSANIde este o to, ake to budu fotky /ci nejake prezentacne do casopisov, ci pre svoju potrebu, na web atd/. Ak sa foti interier, tak tam byvaju horsie svetelne podmienky a tam sa VELMI sikne fotak s dobrou svetelnostou. Myslim, ze na interier to ohnisko by nemuselo vadit, staci trochu poodstupit, najst si vhodnu perspektivu.

"Digitalne zrkadlovky" budu iste kvalitativne na inej urovni, i ked tam mozno dost bude zavisiet od pouzitelneho objektivu. Zalezi, na co bude clovek tie fotky pouzivat. Ci vystavne fotografie vo velkom rozliseni, alebo nieco mensie, co bude nosit casto so sebou a nebude mu zavadzat, ale tiez bude mat pekne foto.

Tiez som rozmyslal o zrkadlovke, kupil som si nakoniec kompromis ultrazoom a musim povedat, ze som rad, ze som si zrkadlovku nekupil a viac by sa mi hodil kompakt. Zrkadlovka by mozno robila o nieco lepsie fotky, ale zas by ich clovek nemal tolko. Predsa len, zrkadlovku clovek nemoze tahat a netaha tam, vsade kde kompakt.

Taktiez pri foteni, zalezi od druhu, by som sa orientoval pri vybere fotaku aj napr. na pouzitie AA baterii, alebo integrovanej baterie. Ci clovek foti vela casto, ci vela obcas, ci malo obcas atd. Pre mna boli napr. AA baterie vyhodou.
22.8.2008 05:19
Milan ŠurkalaTak Canon A590IS je super foťák, ne nadarmo jsem mu dal při testu ocenění TREFA :-) Ale nesplňuje široké ohnisko (mně osobně se dost líbí Canon SX100IS, ale ten je na tom je širokoúhlostí ještě hůře). U těch Fuji pozor, jsou foťáky s klasickými čipy a pak foťáky se Super CCD HR čipy. Teprve tyto mají opravdu výbornou kvalitu obrazu, například nedávno testovaný Fuji S100FS mě nadchnul. Kvalitou se blížil spíše zrcadlovce než kompaktu, ale stále tam pochopitelně ještě mnoho chybělo.

Osobně bych se podíval na tyto fotoaparáty:
Fujifilm FinePix F100fd (Má velký 1/1,6" čip, ale zase moc velké rozlišení 12 MPx, takže i tak bude docela šumět, na druhou stranu se jedná právě o Super CCD HR čip. Rozsah ohnisek 28-140 mm, tedy pěkně do širokoúhla a nabídne i nějaké to přiblížení. Světelnost je trochu horší F3,3-F5,1, takže zde bude na svatbách trochu ztrácet. Na druhou stranu nemá stabilizaci, což je docela špatné. Na svatbách ale stejně budeš potřebovat dostatečně krátké časy na to, aby se ti postavy nerozmazaly pohybem, tedy už takové časy, které stejně udržíš i z ruky. Cena 6500Kč)
Nikon Coolpix P80 (Ultrazoom, má sice jen 1/2,33" CCD čip s rozlišením 10 MPx, tedy co se týče kvality snímků docela špatná kombinace, ale Nikony mě přesvědčily o poměrně dobré kvalitě obrazu ve srovnání s jinými fotoaparáty téhož rozlišení a velikosti čipu. Jasový šum mají trochu znatelnější, nicméně je rovnoměrný, dobře odstranitelný v odšumovacím softwaru a hlavně zachovává ostré detaily. Rozsah ohnisek 27-486mm, tedy nádhera. Světelnost také velmi dobrá, F2,8-4,5, nechybí ani optická stabilizace obrazu. Cena 9000Kč)

Osobně se ale velmi těším na Panasonic Lumix LX3 , ale ten bude asi trochu dražší. Nicméně 24 mm ohnisko, naprosto úžasná světelnost F2,0-2,8 (F2,0 je dvakrát světelnější než základních F2,8 u Nikonu P80, můžeš si dovolit dvakrát kratší čas), 1/1,63" čip s rozlišením 10 Mpx a odrušením by měl poskytovat velmi kvalitní fotografie. Dle mého názoru budou fotografie na ISO 400 velmi kvalitní a na ISO 800 ještě použitelné, navíc díky světelnosti fakt nebudeš mít problém. Je tu optická stabilizace, 24mm ohnisko, ale jen 2,5x zoom. Se 60mm ohniskem se teda k ničemu nepřiblížíš. To by byl můj favorit a moc se těším, až jej dostanu na test. Pokud jej dostanu :-)

Co se týče Nikonu D40 s objektivem. Ano vejdeš se do 10 tisíc a můžeš bez problému fotit na ISO 800. Chybí však stabilizace (to je jen trošku nevýhoda), ale hlavně ten objektiv má dost špatnou světelnost, F3,5-5,6 opravdu není nic příjemného. Je trochu větší, ale jako zrcadlovka má rychlejší ostření.
23.8.2008 11:16
ProttJen bych chtěl upřesnit, že i s tím mizerným setovým sklem je na tom zrcadlovka 20x lépe, než běžný kompakt. :)
Přeji dobré světlo. .-)
23.8.2008 01:16
Withman[QUOTE=Prott;154643]Jen bych chtěl upřesnit, že i s tím mizerným setovým sklem je na tom zrcadlovka 20x lépe, než běžný kompakt. :)
Přeji dobré světlo. .-)[/QUOTE]

S tím souhlasím.

Osobně nejsem žádný profík přes foto, ale s pár kompakty jsem již fotil a nikdy se mi nepodařilo udělat tak pěknou fotku, jak se zrcadlovkou - Nikon D40 a Nikon D40x. Hlavně co se týče ostrosti snímku, tak i šumu, který byl neskutečně nízký oproti kompaktu. Jinak s D40X jsem neměl problém se stabilizací obrazu, foto bylo velmi ostré. :thumb
23.8.2008 06:02
Milan ŠurkalaTak třeba když se podíváte na Fujifilm FinePix S100FS (takový hodně přerostlý kompakt), tak tam se kvalita obrazu už zrcadlovkám začíná přibližovat. Je to tak někde na půl cesty mezi dobrým kompaktem a zrcadlovkou. Na ISO 400 produkuje dostatečně kvalitní snímky, které většina kompaktů zvládne sotva na základní ISO 100 (2/3" Super CCD VIII HR čip je překvapivě dobrý). Každopádně, se zrcadlovkou byste měli možnost v totožné kvalitě fotit i na ISO 800.
23.8.2008 06:44
ProttNo je pravda, že ten šum je o poznání lepší, než S6500fd (i když bych spíš ISO 400 přirovnal ke Canoňáckému 1600). Zase na druhou stranu výměné objektivy, optický hledáček a nízkou DOF to nevynahradí.
23.8.2008 07:04
bjanMilane, díky za tip na Fujifilm F100FD.

Mé rozhodování nyní vypadá takto:

kategorie nižší třídy:
- Fujifilm Finepix F100FD - na kompakt výborná kvalita fotek, ohnisko 28-140 mm, cena okolo 6.500,-
- Panasonic Lumix DMC-FX35 - ohnisko začíná na 25mm!!! (25-100 mm), ale plocha čipu je menší, cena je již 7.300,-

kategorie sama pro sebe:
- Ricoh Caplio GX100 - rozsah ohnisek je pro mě naprosto ideální (24-72 mm), moc se mi líbí a dá se koupit v podobné cenové hladině jako kompakty střední třídy!
- Panasonic LX2 začíná s ohniskem výše (28 mm), to už bych šel do toho Fujifilmu a LX3 má zase na mě příliš malý rozsah, takže tím směrem nevybírám

zrcadlovka:
- ideál by byl Canon EOS 1000D + Sigma 17-70, ale dosažitelný je ten Nikon se setovým objektivem.

Ještě informace k focení: využití bude jak jsem říkal na interiéry, a to spíše tmavé. Fotit budu staré krovy, či klenby v historických budovách. Pletu se, když si myslím, že Nikon D40X by mi dovolil fotit za snížených světelných podmínek z ruky na vyšší citlivost, ale u kompaktu bych již nutně musel použít stativ?

Sumasumárum:
Ricoh se mi líbí, má široké ohnisko, které bych musel k zrcadlovce draho dokoupit, je snadno přenositelný, ale šumí a pro tmavé interiéry potřebuje stativ (pokud nepřikoupím blesk)
Nikon bude mít super kvalitu, není třeba stativ, ale ne tak široké ohnisko. Hůře přenosný.

Já vím, trochu srovnávám nesrovnatelné :-) Ale takhle to prostě stojí.
Zatím se spíše přikláním k Ricohu, protože u zrcadlovky bych radši počkal, až budou finance na "ideál" ;-)
... díky všem za podněty

EDIT: Ještě něco, ultrazoom nepotřebuji, ani o něm neuvažuji.
23.8.2008 07:05
KEOSANVzdy ma prekvapi, ked sa hovori o fotakoch, ze ista skupina ludi, casto fanaticky obhajuje digitalne zrkadlovky. Na nikoho nenarazam. Iste obraz je tam vyborny oproti kompaktom, ale to neni vsetko. Ked sa zoberie, aka kvalita je casto dostacujuca, tak najviac fotiek sa aj tak robi na mobiloch. Clovek vyuzije zrkadlovku vacsinou iba sporadicky, ak foti nieco konkretne. Na obcasne situacie je dobry kompakt. Mozno aj ten zabudne casto niekde vacsina ludi. Ale so vzrastajucimi parametrami fotakov v mobiloch, sa v buducnosti bude podiel fotenia cez mobil uz len zvacsovat. Predsa len, mobil clovek nosi nonstop pri sebe a ostatne vacsinou niekde zabudne. Sice je pekne mat kvalitnu fotku, ale castokrat zavazi viac vobec nejaka fotka, nez ziadna. Takze mozno nakoniec by bol vhodnejsi aj mobil s dobrymi parametrami podobnymi kompaktu, ak nieco take existuje :)

bjan
a co napr. Fujifilm s8100fd. Ma stabilizaciu, ohnisko od 27 do 486mm, svetelnost F2.8 - F4.5 a dosah blesku je slusnych skoro 9metrov, co by bolo idealne aj pre tmave miesta, klenby.

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Fujifilm/fujifilm_S8100fd.asp

Recenzia
http://www.digineff.cz/art/titulka/080321fuji8100.html
http://www.ifotovideo.cz/clanek.php?id=1490
http://www.digimanie.cz/recenze-finepix-s8100fd-maji-se-ostatni-ultrazoomy-bat/2222

Pri foteni, ak clovek cestuje autom a ma priestor, tak stativ by bol na fotenie idealny.
Napr. tento neni ani nejak velky
http://www.atcomp.cz/zbozi/mercury-kvalitni-lehky-stativ/detail.aspx?p=z:77210

Alebo ak by nevadilo tahat to so sebou, tak takyto malicky mini stativ
http://www.hama-shop.sk/detail/mini-stativ/
23.8.2008 07:36
ProttMůžu Ti doporučit Canona EOS 1000D - přecházel jsem na něj z EVF (FinePix S6500) a rozdíl značný. Široký výběr objektivů (jak levné, tak střední a profesionální). Pokud ovšem nechceš měnit za jiný objektiv než tele 55-200 (které je i u Nikonu docela výhodné), tak by byl ve hře i Nikon D40 (který omezuje výběr objektivů na 2x dražší AF-S s vestavěným motorem - pokud nechceš ostřit manuálně s AF). U mě vyhrál Canon, protože bych cenový rozdíl později "proplatil" za skla.
Popř. jestli by ti vadila absence optické stabilizace, tak tu je Sony Alpha A200 , která má optickou stabilizaci přímo v těle (tudíž se nemusí řešit koupě IS objektivů).
Samozřejmě ani EVF nebude fotit špatně, ale pokud to myslíš s focením vážně, tak bych šel rovnou do zrcadla (není to jako s počítačem - dobrý foťák ti bude stačit na dlouhou dobu).

2 KEOSAN: Když člověk ví, že nevyužije zrcadlo, tak si ho nemá kupovat - to bych řekl, že je základním předpokladem (když už jsme u toho, tak velikost lepších EVF už většinou odpovídá velikosti menších zrcadlovek, takže problém s velikostí se vyrovnává). Mimochodem - srovnávat fotomobil s foťákem je už šílenost největšího kalibru. :)
23.8.2008 07:42
KEOSAN[QUOTE=Prott;154777]Můžu Ti doporučit Canona EOS 1000D - přecházel jsem na něj z EVF (FinePix S6500) a rozdíl značný. Široký výběr objektivů (jak levné, tak střední a profesionální). Pokud ovšem nechceš měnit za jiný objektiv než tele 55-200 (které je i u Nikonu docela výhodné), tak by byl ve hře i Nikon D40 (který omezuje výběr objektivů na 2x dražší AF-S s vestavěným motorem - pokud nechceš ostřit manuálně s AF). U mě vyhrál Canon, protože bych cenový rozdíl později "proplatil" za skla.
2 KEOSAN: Když člověk ví, že nevyužije zrcadlo, tak si ho nemá kupovat - to bych řekl, že je základním předpokladem (když už jsme u toho, tak velikost lepších EVF už většinou odpovídá velikosti menších zrcadlovek, takže problém s velikostí se vyrovnává). Mimochodem - srovnávat fotomobil s foťákem je už šílenost největšího kalibru. :)[/QUOTE]

Samozrejme, pokial si to clovek uvedomuje, ako bude chodit a dobre sa pozna, ci to bude nosit. Ale casto clovek predpoklada a potom, ked to ma, to vidi inac a je lenivejsi to nosit. Tiez vlastna skusenost :D

Co sa tyka foto mobilov, neporovnavam ich. Hovoril som, ze v buducnosti by mozno mohlo dojst k nejakemu zlepseniu a je na cloveku, ci uprednostni kvalitnu a par fotiek, alebo mobilitu a kopec malo kvalitnych fotiek. Ak to clovek foti do casopisu tak je to ine, ako ked si z toho urobi nejake male fotecky na nejaku dokumentaciu, kde nebude extra zalezat na kvalite. Nechcem nejak porovnavat, kazdme ma urceny svoj okruh spotrebitelov.

Najlepsie mat potom mozno oboje. Ak by clovek zabudol kvalitny fotak, aspon bude mat moznost cvaknut to kompaktom, ci nejakym fotomobilom :)
23.8.2008 07:45
ProttVěř mi - zrcadlovku jen tak nezapomeneš. :)
Je pravdou, že se už předem musíš rozhodnout, jestli fotky dělat budeš, nebo ne (DSLR není na denní nošení s sebou).
Já ten svůj příspěvek raději nějak shrnu:
Canon EOS 1000D - hodně objektivů všech druhů ve všech cenových relacích, snímač z EOS 450D (nízký šum, vysoký dynamický rozsah).
Nikon D40 - menší výběr objektivů (autofocus jen u AF-S objektivů), nižší cena.
Sony Alpha A200 - optická stabilizace integrovaná v těle (odpadá nutnost kupovat IS objektivy kvůli stabilizaci).
23.8.2008 07:47
bjanKeosan: Ten Fujifilm S8100FD je překvapivě dobrý! Můj Panasonic FZ5 se s ním nemůže srovnávat, co se týká kvality/ostrosti obrazu na dlouhém ohnisku (to je věc objektivu). Nicméně takový rozsah zoomu nevyužiji, a vzhledem k velikosti fotoaparátu by pro mě potom byla výhodnější zrcadlovka.

Prott: Canon se mi opravdu líbí, prohlížel jsem mraky srovnání snímků s jinými zrcadlovkami a vychází mi nejlépe. Neff psal, že Canon tak nabízí v podstatě 450D za mnohem nižší cenu. S tím tělem bez pohonu AF u objektivů to Nikon skutečně podělal, to mě mrzí. Ale jak jsem psal výše, Canon již je nad cenovým stropem :-)
23.8.2008 07:51
ProttTak bych být tebou počkal a našetřil :), protože (jak jsem psal) - zrcadlovka není PC, dobrá vydrží opravdu dlouho (a se sklama k Nikonu D40 si stejně ten cenový rozdíl později vyrovnáš, když budeš dokupovat další).
EDIT: Canon je teď cca. 2000 ,- nad limitem (11500,- za tělo + kartu a 500,- za setový objektiv).
23.8.2008 07:54
KEOSANVzhladom na vyvoj poklesu cien v poslednych rokoch by som si nebol isty, ci kompakt, alebo ci uz zrkadlovka sa nepokazi po zaruke... :)
23.8.2008 07:56
ProttTak to mě přivádí k další výhodě toho Canona oproti Nikonu - zatímco Nikon má výdrž závěrky na 30 000 cyklů, Canonu vydrží 60 000 (výměna stojí něco okolo 5000 ,- ).
23.8.2008 08:33
ICEBOSSahoj,
to co hledas bohuzel neexistuje. Neexistuje kompakt s kvalitou obrazu zrcadlovky a bez sumu, prootoze maly cip vzdycky sumi. I kdyby existoval, nebude stat pod 10000. To co hledas se jmenuje nejmensi zrcadlovka na svete - Olympus E-410 za tech 10000 vc. dph - http://www.megafoto.cz/olympus-e-410-14-42-kit.html nebo se 2 objektivama za 14000 - http://www.gameshop.cz/fotoaparat-olympus-e-410-double-zoom-kit_d10607 . Pripadne zkusit bazar...
23.8.2008 09:14
ProttTak já bych Olympus nebral - čip jen o málo větší než kompakt (víc šumu, větší DOF), výběr objektivů je na tom taky docela průměrně, obrazová kvalita všelijaká, hledáček malý. Vím o čem mluvím, jelikož jsem s ním měl možnost chvíli fotit. Podle mě už je několikrát lepší volbou ten Nikon (který je ještě o pár stokorun levnější).
23.8.2008 09:35
ICEBOSScip o malo vetsi nez kompakt? to jsi nekde cetl? Tady mas teda porovnani velikosti... 4:3 je trosku uzsi a o malinko placatejsi nez APS-C. http://4um.overclocking.cz/showthread.php?t=67396&highlight=APS-C+Nikon+Canon+Minolta+Olympus . Sum o neco malo vyssi je, vyber objektivu tazatele stejne nezajima. K D40 by musel stejne kupovat jenom ty special objektivy... Obrazova kvalita je OK (rozhodne neni o moc horsi jak u D40), pokud se vypne Noise filter a foti se do rawu - porovnavame s kompaktem ne se 40D (ne D40)... Navic pokud uvazoval o kompaktu, tak je to i dost maly fotak: E-410 129,5(š) x 51 (v) x 63(t) mm a váha těla 375g vs. Nikon D40 - 126 x 94 x 64 mm (5.0 x 3.7 x 2.5 in) Weight • No battery: 471 g (1.0 lb) With battery: 522g. Taky ma lepsi antiprach filtr, lepsi zpracovani a subjektivne pro me i lepsi ergonomii...
23.8.2008 10:00
Leroj[QUOTE=Prott;154806]Tak já bych Olympus nebral - čip jen o málo větší než kompakt (víc šumu, větší DOF), výběr objektivů je na tom taky docela průměrně, obrazová kvalita všelijaká, hledáček malý. Vím o čem mluvím, jelikož jsem s ním měl možnost chvíli fotit. Podle mě už je několikrát lepší volbou ten Nikon (který je ještě o pár stokorun levnější).[/QUOTE]
Tazatel se ptal původně na kompakt, takže pokud se rozhodne pro zrcadlo, tak je jedno jaké si koupí.
Tyhle věčný dohady mezi uživateli Olympusu, Canonu a Nikonu tady asi nebudou nikoho zajímat - s tím se přesuň na grafiku.cz,
tam to jede už několik let. :)

bjan:
Pokud ti nevadí tahat velkou krávu, tak kup zrcadlo /jestli chceš tahat menší krávu, tak klidně ten Olympus/

Já osobně se chystám koupit na jaro taky nějaký kompakt - preference mám asi jako ty.
Zatím to vypadá na Ricoh Caplio GX200 /novinka, vylepšená stovka/, nebo Panasonic LX3.
Jinak mám 2 roky Nikona D70s, ale na kolo a na stálé nošení to opravdu není - už ho beru jen když vím, že budu fotit.
23.8.2008 10:21
Milan ŠurkalaNo řeknu to takto. Vemte si zrcadlovku a je jedno jakou. Ať už Nikon D40, Canon EOS 1000D nebo Sony Alpha 200. Všechny mají setové objektivy se světelností F3,5. Přitom zmiňovaný Ricoh GX100 má na nejširším ohnisku F2,5! Pánové, to je pokud dobře počítám dvojnásobný rozdíl ve světelnosti. Ten Ricoh může při stejné citlivosti použít dvakrát kratší čas, jinak řečeno, při stejném času jako u zrcadlovky může použít poloviční citlivost. Když si vezmu, že má poměrně velký 1/1,75" CCD čip a rozlišení 10MPx, dá se očekávat na kompakt slušná kvalita obrazu.
Takže když to shrneme dohromady, Ricoh může za všech okolností fotit na poloviční citlivost (má dvojnásobnou světelnost), což při jeho kvalitním čipu znamená už docela podobnou obrazovou kvalitu se zrcadlovkami. Samozřejmě, DSLR na tom budou stále o něco lépe, ale myslím, že se to docela srovná. A to nehovořím o Panasonic LX3, který začíná na F2,0. Ten už si může dovolit třikrát kratší čas při stejné citlivosti! Resp. při stejném času použít třikrát nižší citlivost. Tedy to, co bude DSLR fotit na ISO1600 (řekněme, že to už není právě ideální citlivost, ale dá se stále dobře použít), LX3 si bude moci dovolit cca ISO 550. A myslím, že při 1/1,63" CCD čipu už to bude také ještě docela použitelná citlivost. Jenže LX3 bude patrně dost drahá. Doufám, že mi ji Panasonic pošle někdy na test, těším se na ten foťák jak malé děcko na Vánoce.
23.8.2008 11:15
Prott 2 Leroj: Jestli si dobře přečteš, co jsem psal, tak si všimneš, že pro různé plusy doporučuju Nikon, Canon i Sony - jen ne Olympus. To asi nebude "bitva značek", nemyslíš? :)
2 ICEBOSS: Upřímně se musím přiznat, že jsem odhadoval - protože z pohledu hloubky ostrosti mi to přišlo opravdu nachlup to samé, co můj tehdejší EVF FujiFilm S6500fd (a o hodně horší, než Canon). Tudíž se ptám, proč platit za pomalu o 2 cm menší čip, větší šumák a menší výběr objektivů (které tazatele teď nezajímaj, ale v průbehu času na ně dojde) o pár tisíc víc? btw. Nikon nepoužívá "ty speciální objektivy", ale AF-S. Ty nejsou zase až tak speciální, jen jsou dražší kvůli přitomnosti ostřícího motoru (výhoda je, že ten integrovaný je většinou ultrazvukový).
2 Milan: To, že je kompakt světelnější bych nepovažoval za takovou výhodu (vynahradí to maximálně šum a to jen na nejširším ohnisku, ale nevynahradí to hloubku ostrosti), navíc si časem může tazatel přikoupit např. vysoce světelný 50mm Tamron (světelnost F1.8, cena 2000,- za nový) a je někde úplně jinde s kresbou, o které si kompakt může nechat jen zdát. :)
23.8.2008 11:40
Milan Šurkala2Prott: Záleží na tom, jaký kompakt. Ricoh má na nejdelším ohnisku F4,4, to už taková sláva není. Panasonic má však na nejdelším F2,8, což už je trochu jiné kafe. Samozřejmě, je tady hloubka ostrosti, ta je u kopaktů zase někde jinde. Na druhou stranu, 1/1,7" (nebo 2/3") čipy a podobně velikosti již umožňují dosáhnout trochu rozostření a začít si s ostrostí trochu hrát. Jinak je pravda, že objektivy s pevným ohniskem jsou ještě mnohem světelnější a nejsou tak drahé. F1,8 je prostě paráda. Osobně, kdybych si kupoval fotoaparát, tak si koupím asi Ricoh GX200 nebo spíš Panasonic LX3. Moc jsem taky zvědavý na nástupce Canonu G9. Nemám moc rád velké foťáky. Kdybych si však měl kupovat zrcadlovku, asi bych vzal Canon EOS 1000D.
24.8.2008 12:08
ProttNj, to je na preferencích a potřebách člověka, co si foťák kupuje. Je pravda, že velikost je jedna z hlavních výhod kompaktu.
24.8.2008 10:48
ICEBOSS[quote=Prott;154840] 2 Leroj: Jestli si dobře přečteš, co jsem psal, tak si všimneš, že pro různé plusy doporučuju Nikon, Canon i Sony - jen ne Olympus. To asi nebude "bitva značek", nemyslíš? :)
2 ICEBOSS: Upřímně se musím přiznat, že jsem odhadoval - protože z pohledu hloubky ostrosti mi to přišlo opravdu nachlup to samé, co můj tehdejší EVF FujiFilm S6500fd (a o hodně horší, než Canon). Tudíž se ptám, proč platit za pomalu o 2 cm menší čip, větší šumák a menší výběr objektivů (které tazatele teď nezajímaj, ale v průbehu času na ně dojde) o pár tisíc víc? btw. Nikon nepoužívá "ty speciální objektivy", ale AF-S. Ty nejsou zase až tak speciální, jen jsou dražší kvůli přitomnosti ostřícího motoru (výhoda je, že ten integrovaný je většinou ultrazvukový).
[/quote]

doporucujes SONY? boze proc? vzdyt maji nejhorsi vysledky co jsem mezi zrcadlovkama videl a nefuguje jim ani antiprachovy filtr. Olympus ma aspon dobry zpracovani, mechanickou odolnost, prehledny a jasny menu a lepsi ergonomii nez vsechno od D1000 do EOSu D450.

Chtel kompakt, chtel neco malyho, D1000 je o ctvrtinu tezsi nez E-410 a o peknej kousek vetsi. BTW, D1000 ma taky pekne maly hledacek a neumi MASS STORAGE - uz za to bych lidem u Canonu trhal kou*e.
BTW, podle D-preview oba higly recommended...
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d/page34.asp
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse410/page28.asp

Muzu se zeptat na co jsi fotil? Nebyl to nahodou E-300? Ten by vazne celkem zoufaly, neschopny zaostrit apod. Jak te tak ctu, mam pocit, ze jsi nekde zahlidl fotky jenom z vlaku, nebo sis u kamarada cvakl dve fotky a pak zacal rozumovat.

JInak fakt nevi, kde jsi prisel na to, ze olympus ma o 2 cm (jako 2 cm ctverecni? no lol...) mensi cip. Chvalne jsem to spocital.

APS-C (Canon) má rozměry 22,2*14,8mm = 328,56mm2
4/3 Olympus E-410 má rozměry 17,3*13,3 mm = 230,09 mm2
Rozdil je 98,47 mm2.

Kdyz tyhle hodnoty porovname s kompaktem, ktery ma (kdyz dobre) 2/3" chip, tak tam je plocha 56,76 mm2. A to je TEN ROZDIL :).

Nevim jestli jenom neumis pocitat, nebo jestli sve polopravdy, demagogie a dogmata siris naprosto cilene.

Objektivy ho fakt zjevne nezajimaji. Az zacne fotit vic, tohle proda a koupi si neco poradnyho - na D1000 stejne nevydrzi se setakem dyl jak s E-410, ale proc by to ted mel jako tahat? Jako entry level zrcadlovku bych koupil E-510 DZ kit a mel vystarano na minimalne dva roky.
25.8.2008 12:03
pavel_p[QUOTE=bjan;154416]
- ostré fotografie bez šumu, no prostě jak zrcadlovka že jo ;-) (slyšel jsem něco o nějakých Fujifilmech bez šumu)
- stabilizace a stejně ještě k tomu navíc možnost fotit rozumné snímky při ISO400
[/QUOTE]
Rozumné ostré snímky při ISO400 asi žádný kompakt nedá ... buď je na nich šum nebo je strašně brutálně odstraněn na úkor detailů (které v něm zaniknou) a ostrosti.
[QUOTE=bjan;154769]
Ještě informace k focení: využití bude jak jsem říkal na interiéry, a to spíše tmavé. Fotit budu staré krovy, či klenby v historických budovách. Pletu se, když si myslím, že Nikon D40X by mi dovolil fotit za snížených světelných podmínek z ruky na vyšší citlivost, ale u kompaktu bych již nutně musel použít stativ?
[/QUOTE]
Opravdu se při běžném focení za popisovaných podmínek bráníš stativu? Jasně, jeho přenášení je nepohodlné a fixace foťáku před každou fotkou také...
25.8.2008 01:16
Prott[QUOTE=ICEBOSS;155132]doporucujes SONY? boze proc? vzdyt maji nejhorsi vysledky co jsem mezi zrcadlovkama videl a nefuguje jim ani antiprachovy filtr. Olympus ma aspon dobry zpracovani, mechanickou odolnost, prehledny a jasny menu a lepsi ergonomii nez vsechno od D1000 do EOSu D450. [/QUOTE]
Větší šum má jen A100, A200 je na tom (po stránce šumu) mnohem lépe. Ergonomie je otázka vkusu, mně u 1000D nevadí (Nikon jsem nedržel, takže nevím).
[QUOTE=ICEBOSS;155132]
Chtel kompakt, chtel neco malyho, D1000 je o ctvrtinu tezsi nez E-410 a o peknej kousek vetsi. BTW, D1000 ma taky pekne maly hledacek a neumi MASS STORAGE - uz za to bych lidem u Canonu trhal kou*e.
[/QUOTE]
Stejně je to mimo rozměry nošení "všude a vždy" a když už si to bereš s cílem fotit, bude ti jedno, že je o něco větší (stejně je malý). Mass storage? Tak to je vážně důležitá vlastnost, bez ní dobrou fotku prostě neuděláš. (btw. zapomněl si tu zmínit (viz. tvoje tvrzení o "polopravdách"), že Nikon D40 a Canon EOS 1000D je o 4 mm kratší). .-)
[QUOTE=ICEBOSS;155132]
Muzu se zeptat na co jsi fotil? Nebyl to nahodou E-300?
[/QUOTE]
Byl to E-410, nebo ty si je pleteš? :)
[QUOTE=ICEBOSS;155132]
Objektivy ho fakt zjevne nezajimaji. Az zacne fotit vic, tohle proda a koupi si neco poradnyho - na D1000 stejne nevydrzi se setakem dyl jak s E-410, ale proc by to ted mel jako tahat? Jako entry level zrcadlovku bych koupil E-510 DZ kit a mel vystarano na minimalne dva roky. [/QUOTE]
A proč by to prodával? Já teda nevím, ale osobně si nekupuju dobrý foťák s tím, že ho prodám.
Za ten tvůj "entry level" dá o 4000 ,- víc než za Nikona D40 se seťákem, popř. o tisíc víc oproti Canonu EOS 1000D + seťák a tak je dobrá otázka, proč kupovat něco takového s tím, že to za rok vyměním. .-)

Fajn, dejme tomu, že je poušť zarostlá, moře suché a Olympus fotí stejně jako Nikon D40, popř. Canon EOS 1000D - proč by platil víc pěněz za stejně muziky? V čem je Olympus lepší? Podle objektivních parametrů má (minimálně) méně ostřících bodů (3 oproti 7 u Canonu), delší synchro. blesku, menší hledáček, podle fotek větší šum (dole přikládám ukázku), podle recenze vyžší cenu příslušenství (abych ti tu nešířil ty moje "polopravdy, demagogie a dogmata").

Olympus E 410
Canon EOS 1000D

Ufff... Nemám rád dlouhé příspěvky. .-)
25.8.2008 08:18
bjan... sorry, omylem tu byl poslední příspěvek dvakrát.

Tak to tady využiju na jeden odkaz:
http://david-lake-photography.smugmug.com/gallery/5645184_5aPzp#347196285_EMynp

Vše fotografie z LX3. Pro mě velmi přesvědčující.
25.8.2008 08:20
bjan[QUOTE=pavel_p;155150]Rozumné ostré snímky při ISO400 asi žádný kompakt nedá ... buď je na nich šum nebo je strašně brutálně odstraněn na úkor detailů (které v něm zaniknou) a ostrosti.

Opravdu se při běžném focení za popisovaných podmínek bráníš stativu? Jasně, jeho přenášení je nepohodlné a fixace foťáku před každou fotkou také...[/QUOTE]

Přenositelnost je pro mě důležitá. Po těch krovech často člověk leze všude možně, někdy i v místech, kde se stativ těžko použije a jediným fixačním zařízením je ruka opřená o sloupek.

Hodně jsem teď porovnával fotky při ISO400 z Ricoh GX100 a Panasonic LX3. Je pravda, že Ricoh tolik neničí detaily, ale je to skutečně za cenu zvýšeného šumu. Panasonic je známý svým "vyhlazováním", ale konkrétně při ISO400 u LX3 mi to nepřijde až tak katastrofální. Jinak celkově ty fotografie z Panasonicu jsou na kompakt úžasné.

ICEBOSS: Olympus je ok, ale má počáteční ohnisko 28 mm versus 24 mm u LX3. Není to moc velký rozdíl, ale přece. Také jak jsem psal výše, když už zrcadlovku, tak bych šel do pořádné, přeci jen ten Olympus má o něco horší fotky než třeba Canon. No a ten kompakt mě opravdu láká, je fakt menší a to je pro mě veliká výhoda.

Vypadá to, že chvilku počkám, a pokud Canon nepřijde s nějakou maximální G10, tak budu volit mezi výše zmíněnými dvěma kompakty. (max. ohnisko 60 mm u LX3 bych mi nakonec asi nevadilo)
25.8.2008 09:54
bjanTO Milan Šurkala: Recenze na LX3 by byla super. Nějaký příslib z Panasonicu, pokud jde o zaslání testovacího kousku, není? No a úplná extáze by bylo srovnání Ricoh GX100 versus Panasonic LX3 ...
25.8.2008 01:17
Milan Šurkala[QUOTE=bjan;155189]TO Milan Šurkala: Recenze na LX3 by byla super. Nějaký příslib z Panasonicu, pokud jde o zaslání testovacího kousku, není? No a úplná extáze by bylo srovnání Ricoh GX100 versus Panasonic LX3 ...[/QUOTE]

Bohužel o zapůjčování fotoaparátů a aktuálně testovaných modelech nemohu podávat bližší zprávy. Srovnání Ricohu a Panasonicu by však mohlo být velmi zajímavé. Nicméně, když už, tak model Ricoh GX200, ten je novější.
25.8.2008 04:20
KEOSAN[QUOTE=bjan;154784]Keosan: Ten Fujifilm S8100FD je překvapivě dobrý! Můj Panasonic FZ5 se s ním nemůže srovnávat, co se týká kvality/ostrosti obrazu na dlouhém ohnisku (to je věc objektivu). Nicméně takový rozsah zoomu nevyužiji, a vzhledem k velikosti fotoaparátu by pro mě potom byla výhodnější zrcadlovka.

Prott: Canon se mi opravdu líbí, prohlížel jsem mraky srovnání snímků s jinými zrcadlovkami a vychází mi nejlépe. Neff psal, že Canon tak nabízí v podstatě 450D za mnohem nižší cenu. S tím tělem bez pohonu AF u objektivů to Nikon skutečně podělal, to mě mrzí. Ale jak jsem psal výše, Canon již je nad cenovým stropem :-)[/QUOTE]

Neviem, ci ta velkost bola az taka zasadna, ak by islo o cenu, este je podobne na tom:
DF Fujifilm FinePix S8000fd black

Linka na recenziu i galeriu fotiek a hodnotenia.
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Fujifilm/fuji_finepixs8000fd.asp

Neni maly, ale zase neni nutno tahat este aj objektivy, na to co potrebujes.
27.8.2008 12:22
bjan[QUOTE=Milan Šurkala;155236]Bohužel o zapůjčování fotoaparátů a aktuálně testovaných modelech nemohu podávat bližší zprávy. Srovnání Ricohu a Panasonicu by však mohlo být velmi zajímavé. Nicméně, když už, tak model Ricoh GX200, ten je novější.[/QUOTE]

Škoda, ani naznačovat nesmíte? ;-)

No, nejspíš počkám do podzimu/září. Proběhne Photokina, kde mohou být oznámeny další vynikající kompakty a možná již i přístroje standardu Micro Four Thirds (viz http://www.four-thirds.org/en/microft/).
Pokud bych měl vybrat kompakt s ideálními parametry (pro mě) teď, tak bych nakonec skončil u Panasonicu LX3 - fotografie z něj mě přesvědčily.
27.8.2008 01:10
LogoutTaky bych se přiklonil k tomu, že největší výhoda olympusu je velikost (je o něco menší). Jinak je to prostě menší čip => víc šumí, menší výběr příslušenství a většinou dražší, formát 4:3 je pro kompozici horší než 3:2 (jasně, středoformát používá čtverec, ale tam se jaksi počítá s automatickým ořezem každé fotky, u lowend zrcadlovky si asi uživatel nechce hrát s každym snímkem).

Kompakt bych nebral v úvahu vůbec - při ceně 1000D je to rozdíl nebe a dudy za stejný peníze. Jedině ta přenositelnost je horší, ale osobně bych za žádnej kompakt naší 350D nevyměnil :-)

Takže osobně bych přemýšlel nad canon/nicon. Ještě bych nabíd další alternativu, a to koupit nějakou bazarovou zrcadlovku - spousta lidí se zbavuje 350D/400D nebo i lepších v hodně dobrym stavu, že přecházej na lepší tělo...
27.8.2008 01:11
Milan ŠurkalaBohužel naznačovat nesmím :-( Nejlepší však je, že se mě lidé docela často ptají právě na fotoaparáty, které testuji. Na Micro-Four se také těším. Photokina bude hodně zajímavá, už nyní se začínají objevovat nové fotoaparáty a není jich málo. Olympus, Casio a Canon již rozesílají tiskovky, takže už pracuji na akutalitách a vybírám ideální fotoaparáty na testy, snad se podaří zajistit je.
27.8.2008 09:08
Siebentak tahle diskuze se pěkně zvrhla...:rolleyes:
už na začátku jsme chtěl autorovi doporučit jeden foťák, ale po přečtení prvních příspěvků jsem od toho upustil...ALE...
asi mu to stejně navrhnu...

Canon A720IS :thumb je malej, dělá krásný fotky(mám ho doma,vím o čem mluvím)
cena: cca 4 400kč s DPH
recenze: http://www.fotoaparat.cz/article/10568/3

pokud is pamatuju, chtěl to primárně na focení místností, v čemž by asi trošku pokulhával(nemá tam malý ohgnisko jak objektivy u zrcadla(např. 17mm...)) ale dorovnává to velikostí a cenou.

A pokud autor nechce víc fotit, tak mu je zrcadlo k ničemu...a že dělá lepší fotky? Kolik lidí si je prohlíží v plným rozlišení? stejně se na ně díváte v rozl 1650x1050...či spíš 1024x ... a to je dostatečný... :rolleyes:

Takže pokud chce jen "cvakat"...tak ten Canon A720IS je prostě super (dle mého názoru nejlepší foťák za tu cenu :thumb )

//a ještě doplním..kdo stojí o fotky o velikosti v řádech MB? :angry ...upravovat je, komprimovat, resizovat... opruz... :thumbdown
27.8.2008 09:26
Logoutsieben: Asi si neměl zrcadlovku v ruce, co? Zaprvý i ze zrcadlovky na monitoru je poznat špatná fotka (ale je pravda, že mam dobrý oči a jsem trochu detailista, ale na první pohled to prostě člověka trkne). Druhá věc je, že kompaktem nemůžeš udělat stejnou fotku, jako zrcadlovkou. Přinejmenším má menší čip, což implikuje (na stejnejch efektivních ohniskách) větší hloubku ostrosti. Takže když chceš udělat kreativní fotku a rozozstřit pozadí, tak máš s kompaktem smůlu.
Stejně tak možnosti expozice + manuální režimy (pro expozici kontrastních scén někdy nutnost, v kompaktech to sice někdy nastavit lze, ale s přítulností dikobraza), externí blesky (např. pro bleskání odrazem od stropu, přímej blesk Ti fotku většinou zničí), to jsou věci a hromada dalších, který na kompaktu prostě neuděláš.
Nemluvě o focení přes hledáček, je mnohem jistější a přesnější (nemluvě o časové prodlevě displeje, která
znemožn fotit hodně rychlý scény), mimo jiné to umožňuje udržet delší časy.

Takže jo, na obyčejný cvakání stačí kompakt. Ale jestli chceš udělat hezký fotky a nebejt omezenej technikou, tak je zrcadlovka rozumnej kompromis cena/výkon/možnosti.
27.8.2008 09:42
Sieben2Logout: jsem hrdým majitelem Canon EOS 20D + Canon EF-S 17-85 mm f/4-5,6 USM IS :turtle :)

Bjan psal: "nepotřebuji nutně manuální režimy, potřebuji prostě jen mačkat spoušť"

-ale sám pak navrhnul zrcadlo...takže asi tak...s Canon A720IS chtít nebude :) ale je to fakt dobrej foťák
28.8.2008 09:23
bjanNo, jak jsem psal výše, ta přenositelnost je opravdu důležitá, takže jsem zrdcadlo nakonec zavrhnul. Canony této řady jsou vynikající, má ho kamarád a fotky z něj jsou vynikající. I na vyšší citlivosti. To je dobré.
Ale pro ty interiéry opravdu potřebuji menší než 35 mm ekv. počáteční ohnisko. To mám na fotoaparátu nyní, a vím, že fotit uvnitř se s tím moc nedá. Proto ten Lumix, Caplio, apod.
2.9.2008 09:41
ICEBOSSpro martina surkalu - sice je super, ze ma ten ricoh tak dobrou svetelnost, jenze na zrcadlovce neni problem si nastavit ISO 1600 a na kompaktu je problem uz ISO 400... jinak lumix je uvnitr kompletne plastovej, celkem des.

2 - prott... proc? protoze je o ctvrtinu lehci a o dost mensi, pro cloveka co chtel kompakt by to mohlo byt dulezity. kvalita fotek se setakama je stejne +/- podobna... DZ kit mu pokryje ohniska od 28 do 300 mm, celkem slusny... jeste existuje pancake - objektiv ma 2,5cm na vysku, je fakt malej :-D
2.9.2008 11:48
LerojNa této debatě je zajímavé, že většina příspěvků je OT.
Dotaz zněl - Hledám kompakt s ideálními parametry - takže odpovědi typu kup si zrcadlo jsou úplně mimo. Tazatel se prostě rozhodl pro kompakt a pokud nepředpokládám, že je mdlého rozumu, tak mu necpu něco jiného. ;)
A abych nebyl úplně OT i já:
Ten Ricoh GX100 je pro tebe asi nejlepší volba /splňuje skoro vše co požaduješ/.
Ještě lepší volba by byl Ricoh GX200, ten je ale za asi 10600 /i s poštovným/
A nejlepší volba bude asi ten Panasonix LX3, tady to chce počkat na recenze, ovšem cena bude :(
Koukni sem: http://www.megafoto.cz/Kompaktni-digitalni-fotoaparaty/?Ricoh tady je GX100 i s hledáčkem za sympatickou cenu.

No a nakonec ještě k zrcadlovce. Byla by lepší, to jo, ale pro tvůj účel počítej ještě s dokoupením světelného širokého skla a to je tak dalších 10tk. Základní objektiv bývá málo světelný a taky počítej s tím, že je potřeba nefotit na otevřenou clonu - tam bývá horší kresba /to platí pro objektivy všeobecně - i kompakty/.
2.9.2008 11:52
Milan Šurkala[QUOTE=ICEBOSS;157905]pro martina surkalu - sice je super, ze ma ten ricoh tak dobrou svetelnost, jenze na zrcadlovce neni problem si nastavit ISO 1600 a na kompaktu je problem uz ISO 400... jinak lumix je uvnitr kompletne plastovej, celkem des.[/QUOTE]

No Ricoh ani ne, ale Panasonic má výbornou světelnost. A jak už jsem říkal, tam kde zrcadlovka s F3,5 bude potřebovat ISO 1600, tam Panasonic s F2,0 bude potřebovat citlivost cca ISO 550. Když vezmu do úvahy velikost čipu 1/1,63", rozlišení 10MPx a velkou snahu o odstínění čipu, pak si dovolím tvrdit, že kvalita fotografií z Panasonicu LX3 na ISO 550 bude velmi podobna té, kterou bude mít zrcadlovka na ISO 1600. Samozřejmě, sežene-li si na zrcadlovku objektiv s výbornou světelností (což ale není ani trochu levná záežitost), pak bude zrcadlovka milionkrát lepší. V základním stavu zrcadlovka + setový objektiv versus Panasonic LX3 to ale dle mého názoru vyjde docela nastejno (uvidím však jak moc je to dobré/špatné až dostanu LX3 na test, pokud ji dostanu). Jde jen o to, zda se mu chce tahat s velkým a těžkým fotoaparátem.
3.9.2008 05:00
Prott[QUOTE=Leroj;157928]Na této debatě je zajímavé, že většina příspěvků je OT.
Dotaz zněl - Hledám kompakt s ideálními parametry - takže odpovědi typu kup si zrcadlo jsou úplně mimo. Tazatel se prostě rozhodl pro kompakt a pokud nepředpokládám, že je mdlého rozumu, tak mu necpu něco jiného. ;)
[/QUOTE]
Sám tazatel napsal, že uvažuje o zrcadle - příště pročíst. :-)
8.9.2008 03:48
Milan ŠurkalaTak LX3 je v prodeji :-) Cena od 11500Kč s DPH, to se dalo čekat. Teď jsem zvědav na ceny těch předsádek a hledáčku.
8.9.2008 07:38
ICEBOSSno tak olympus E-520 se dvema dost slusnyma objektivama je za 15K s DPH http://www.ceskaelektra.cz/zbozi/olye520dzkit-fotoaparat-digitalni-zrcadlovka-olympus-e-520-dz-kit-(-14-42-40-150) ... to je rozdil dvou trid a mizernych 3,5K korun... Proste kompakt ma imho cenu tak do 7000 Kc...
8.9.2008 08:16
bjanTa cena je docela vysoká, souhlas. Nicméně situace, kdy výrobek této třídy téměř nemá konkurenci, to umožňuje. Jen mě to utvrdilo v tom, že počkám, co se objeví na Photokině. Například nikde jsem zatím nenašel ani náznak o Canonu G10 (pokud vůbec nyní přijde).
Prostě teď si LX3 koupí ti, kdo po něm touží tak, že již to nemohou vydržet :-)
8.9.2008 09:33
Milan ŠurkalaO Canonu G10 jsem četl, že by mohl mít CMOS snímač (Canon před nějakou dobou oznámil vývoj CMOS snímačů pro kompakty, takže by to bylo možné), rozlišení však až kolem 15 MPx, 5× zoom (oproti dnešním 6×), ale měl by začínat konečně na 28 mm. Samozřejmě to jsou jenom dohady a předpoklady. Osobně se na G10 (nebo jak se bude nástupce G9 jmenovat) hodně těším. Jen doufám, že to Canon opět nepokazí, v poslední době žádné inovace, ale jen samé kroky vzad. G9 jen minimální vylepšení oproti G7 (aspoň ten RAW tam je), S5 IS oproti S3 IS téměř žádná změna kromě vyššího rozlišení, nové PowerShoty A2000IS přinesly jen horší světelnost oproti A720IS a ani A1000IS (resp. E-1) není žádný zázrak oproti A590IS.