reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s komunikací GSM modemu

PetrBenar (3)|23.8.2008 21:01
Dobrý den,
píšu firmware na embbeded zařízení(Siemens TC65) komunikující vytáčeným datovým spojením (CSD). Při komunikaci se mi občas stane, že modem sám od sebe pošle data, které už kdysi v minulosti poslal. Vypadá to, jako náhodný výpis vnitřní paměti modemu, nebo něco takového. Přiznám se, že do GSM technologie příliš nevidím; nepředpokládám, ale, že by v tomto případě šlo o problém ve spojení. Jak jsem říkal, problém nastává jenom občas (zhruba jednou za hodinu testování) a tedy je metodou pokus-omyl skoro neřešitelný. Myslím, že příčina bude v nesprávném nastavení modemu, jistý si nejsem. Rád bych se tedy zeptal, jestli někdo tuší, jaká je příčina problému, popřípadě o nějaké materiály k prostudování, abych mohl jít více na jistotu.
Děkuji.
pinc (85)|25.8.2008 21:09
[quote=PetrBenar;154799]Dobrý den,
píšu firmware na embbeded zařízení(Siemens TC65) komunikující vytáčeným datovým spojením (CSD).
...
Přiznám se, že do GSM technologie příliš nevidím.[/quote]

To jsi se pustil do pěkně tvrkého krajíčku.

Tady do tohodle moc lidí nedělá, určitě zkus nějaká pragramátorská fóra.

Co je v tom balíčku, který pošle "navíc" ?
Jaký tip komunikace navazuješ ?
Je vyžadováno potvrzení o doručení odeslaných dat?
Co je na druhém konci drátu?
PetrBenar (3)|26.8.2008 23:46
[QUOTE=pinc;155382]To jsi se pustil do pěkně tvrkého krajíčku.[/QUOTE]
Je to tak trochu dobrodružství..., člověk se aspon nenudí.

Na druhém konci drátu je také modem (sony ericson k850i), napojený na PC aplikaci, které se posílají data.

Potvrzení o úspěšném přenosu dostávám. Případně mohu dostat ještě příkaz na přeposlání, pokud posledně odesílaná data nedorazila správně. Ve zminované situaci to ale komunikaci neudrží naživu, protože v momentě, kdy modem začne odesílat sám od sebe, odesílá chybná data až do (brzkého) konce komunikace.

Komunikuji přes vytáčené datové spojením. Rychlost 14,4kbps, netransparentní režim. Nevím, co přesně jste měl na mysli.

Naznačím komunikaci:
PC->TC65: prikaz
PC<-TC65: dataA
PC->TC65: prikaz
PC<-TC65: dataB
PC->TC65: prikaz
PC<-TC65: vetsiBlokDatC (+- 1,5kB)

...nasleduje nekolik prikazu a odpovedi

pote PC prijme blok dat C, přičemž začátek chybí, hned za ním data A a potom data B v tomto zpřeházeném pořadí

Jsem si jistý, že v mém kódu v této chvíli nedochází k odesílání dat. K možnosti, že by si tyto data vymýšleno nějaké zařízení zprostředkovávání spojení jsem skeptický. Zítra nahradím sony eriscon opravdovým GSM modemem. Spíše si myslím, že chybná data fyzicky odesílá TC65 modem a protože jako programátor mám modem možnost ovlivnit pouze nastavením, tak je chybně nastaven. Pokud ne, tak to bude ještě veselé:)
pinc (85)|27.8.2008 22:35
[quote=PetrBenar;155788]
Komunikuji přes vytáčené datové spojením. Rychlost 14,4kbps, netransparentní režim. Nevím, co přesně jste měl na mysli.

Naznačím komunikaci:
PC->TC65: prikaz
PC<-TC65: dataA
PC->TC65: prikaz
PC<-TC65: dataB
PC->TC65: prikaz
PC<-TC65: vetsiBlokDatC (+- 1,5kB)

...nasleduje nekolik prikazu a odpovedi

pote PC prijme blok dat C, přičemž začátek chybí, hned za ním data A a potom data B v tomto zpřeházeném pořadí

[/quote]
A ten duplicitní balíček přijde po síti do modemu a ten jej předá do PC,
nebo jej generuje modem při komunikaci s PC ?

máš vypnuté echo v modemu?
PetrBenar (3)|28.8.2008 00:08
Bohužel jsem stále nebyl schopen opatřit si něco důvěryhodnějšího než eriscona.

TC65 na zaklade prikazu vygeneruje data a nasledne je odesle do ericsonu, ktery pres usb-serial kabel pošle data do PC. Myslím, že ten duplicitní balíček vznikne ještě na straně TC65. Echo mám zapnuté a to jak na TC65 modemu, tak na sony ericsonu. Nenapadlo mě, že by to mohlo dělat problémy. Zkusím se nad tím zamyslet. Pokud vím, tak aby modem posílal echo, měl by být v příkazovém režimu...