reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

bláznivé teploty (kolísání nebo "bug")???

davidmichael1 (42)|24.8.2008 22:15
Dnes jsem u kámoše testoval teploty speed fanem a nestačil jsem se divit. První příloha jsou teploty v mém PC (tam bych pro zajímavost rád věděl,čeho se týká teplota č.1 a č.3).Teplota CPU má bejt č.2,teplota HDD1 a HDD2 je jasná (č.4 a č.5).
U kámoše teda netuším,co je co :confused: ,ale zaráží mne to kolísání teploty č.3 (chvíli -46°C a pak najednou +128°C).

Můžete mi to někdo objasnit...pro jistotu raději všech 5 teplot,k čemu patří,nebo jak se to dá zjistit ? :p

Díky moc.
husky14 (4214)|24.8.2008 22:46
No hlavně bys měl uvést konfigurace, nebo aspoň vaše MB....

Jinak Speedfan není všemocnej, možná zkuste jiný verze ;)
Figa (300)|24.8.2008 22:54
Změč to radši Everestem. Jinak jak píše Husky.
Ritchie83 (369)|25.8.2008 00:01
[QUOTE=davidmichael1;155120]Dnes jsem u kámoše testoval teploty speed fanem a nestačil jsem se divit. První příloha jsou teploty v mém PC (tam bych pro zajímavost rád věděl,čeho se týká teplota č.1 a č.3).Teplota CPU má bejt č.2,teplota HDD1 a HDD2 je jasná (č.4 a č.5).
U kámoše teda netuším,co je co :confused: ,ale zaráží mne to kolísání teploty č.3 (chvíli -46°C a pak najednou +128°C).

Můžete mi to někdo objasnit...pro jistotu raději všech 5 teplot,k čemu patří,nebo jak se to dá zjistit ? :p[/QUOTE]
Teploty v počítači se dají obvykle vyčíst (i) z registru čipů (CPU a GPU), (ii) ze superIO čipu (CPU, chipset, okolní teplota), (iii) ze SMART (disk), (iv) přes ACPI.

Ad (i). Současné CPU a GPU umožňují zjistit teplotu čipu čtením hodnoty ze svého registru a následném provedením jednoduché matematické operace. Jelikož je oboje dobře dokumentováno, tak tento údaj bývá spolehlivý. Takto získaná teplota se pozná podle toho, že se rychle mění při změně zatížení procesoru. (V mém systému zjišťuje hodnoty modul k8temp.)

Ad (ii). Naprostá většina MB obsahuje superIO chip, který se stará o pomalé periférie (např. sériové a PS2 porty). Současně umožňuje sledovat hodnoty několika napětí a teplot a přes PWM regulovat otáčky několika ventilátorů. Většina superIO chipů umožňuje sledovat až tři teploty, přičemž v dokumentaci bývá uvedeno doporučené zapojení. Ovšem ne vždy jsou všechny vývody chipu zapojeny (lepší případ), anebo se občas výrobce MB nedrží referenčního zapojení (horší případ, software pak ukazuje chybnou teplotu). Nezapojený vývod se pozná podle toho, že ukazuje neměnnou hodnotu krajního rozsahu AD převodníku. Nejčastěji bývá sledována teplota procesoru, chipsetu a okolí (tento vývod však bývá často nezapojen). (V mém systému zjišťuje hodnoty modul w83627hf.)

Ad (iii). Teplotu lze obvykle vyčíst ze SMART v příslušném řádku jako syrovou (raw) hodnotu. I když SMART standard AFAIK nic takového nevyžaduje – povinné jsou jen normované hodnoty – tak výrobci disků se toho drží.

Ad (iv). Nemám nastudováno.

Shrnutí pro počítač kamaráda (odhadem podle ukázaných hodnot): T1 chipset přes superIO, T2 CPU přes superIO, T3 nezapojený přes superIO, T4 disk přes SMART, T5 ACPI.

Zapojení vývodů se dá občas zjistit z manuálu k desce, či doufat, že výrobce použil referenční zapojení a podívat se do datasheetu použitého superIO.
davidmichael1 (42)|25.8.2008 11:58
Dnes jsem si stáhnul ten Everest 4.5 (na netu jen Trial verze),ale podle nezobrazení nekterých údajů (překryty hláškou TRIAL version) je to spise shareware :) ne ? Tak to pak u kámoše ještě checknu. Doma jsem to otestoval a porovnal se speed fanem a teploty mi oba nástroje ukazovali v danný moment stejné. Akorat zatímco Everest mi poskytnul teploty Procesoru,Chipu grafiky,zákl.desky a AUX (ta se teda jednou zobrazí a jednou ne :confused: ). Teplotu mých pevných disků to neukáže.Ve Speed Fanu detekuju jen Procesor a naopak i pevný disky a pokud T1 hodnota je teplota zákl.desky ,tak i teda té. Ta T3 hodnota ve Speedfanu je teda co ? Určitě ne nějaký nezapojený čidlo,když to ukazuje takový "hausnmera" ? Alespon tak jsem to pochopil z tvého výkladu.Takže těch kámošových T3 (-47°C a hned 128°C) znamená co ?
A jak jednoduše zjistit teplotu uvniř "case" ?

Děkujíí
husky14 (4214)|25.8.2008 12:39
[QUOTE=davidmichael1;155221]Dnes jsem si stáhnul ten Everest 4.5 (na netu jen Trial verze),ale podle nezobrazení nekterých údajů (překryty hláškou TRIAL version) je to spise shareware :) ne ?[/QUOTE]Zkus Everest Home, ten je freeware.... ale rozdíly mezi trial Ultimate a Home neznám ;)

Jako teplotu uvnitř case bych asi bral teplotu MB, tu já mám v Everestu i Speedfanu.
Ritchie83 (369)|25.8.2008 20:09
[QUOTE=davidmichael1;155221]Ta T3 hodnota ve Speedfanu je teda co ? Určitě ne nějaký nezapojený čidlo,když to ukazuje takový "hausnmera" ? Alespon tak jsem to pochopil z tvého výkladu.Takže těch kámošových T3 (-47°C a hned 128°C) znamená co ?[/QUOTE]
Je to nezapojený sensor, zobrazovanou hodnotu ignorujte. Jaká čísla byste očekával od AD převodníku, jehož vstup se nachází buď v nedefinovaném, anebo v mezním stavu? Ovšem náhlé změny hodnoty neumím věrohodně vysvětlit.
davidmichael1 (42)|26.8.2008 16:06
Citace:Nezapojený vývod se pozná podle toho, že ukazuje neměnnou hodnotu krajního rozsahu AD převodníku.


No,ja se chytil téhle věty ve tvém výkladu,kde píšeš,že právě nezapojený vývod ukazuje neměnou hodnotu...a tahle se menila a preskakovala do tech extremnich + a - hodnot,jak jsem uvadel.