reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zaseklý větráček

kenor (45)|25.8.2008 16:05
Ahoj, na motherboardu se mi zasekává větrák... neporadil by mi někdo v čem může být příčina? Tuším že zřejmě v zasvinění větráku, ale lopatky a viditelné součásti jsem očistil, větrák se pořád zadrhává (lépe řečeno stojí); rozebrat se prý nedá, tak jsem přemýšlel o výměně, ale ta prý také není možná... poradí někdo?
grapherX (888)|25.8.2008 16:09
Jsou dvě možnosti. Buď nedostává dostatečné napětí na to aby se roztočil, nebo mám vyschlá ložiska. Tak je zkusit pomocí nějakého oleje promazat.
Pavel Boček (4169)|25.8.2008 16:21
Rozebrat samozřejmě jde, stačí najít nějaký návod na webu. Nemusíš ho rozebírat úplně, mohl by stačit promazat, ale otázka je, jak dlouho to zase vydrží :notsure
koubis (101)|25.8.2008 16:37
Jak nejde vyměnit? Co máš za základní desku?
Větrák se rozebrat dá... stačí roztáhnout takovou tu specální podložku, kterou je rotor zajištěn proti vyklouznutí (zapadá do malé drážky po obvodu hřídeky). Některé mají na sobě dvě malé dírky (na to jsou speciální kleště), jiné jsou dělané tak, že je to v podstatě dělený kroužek, většinou plastový. Ten jde sundat třeba špendlíkem.
Ale moje zkušenost je taková, že i po důkladném promazání větrák nevydrží moc dlouho. Asi bych zvolil raději nějaké "nouzové" řešení (dát nějaký větráček poblíž), než se crcat s opravou toho stávajícího...
kenor (45)|25.8.2008 16:48
Desku mám Asus K8N4-E Deluxe... zatím díky za rady
Pavel Boček (4169)|25.8.2008 16:56
Jo, tam je ten vrtulník...to vyhoď z okna a kup ZALMAN ZM-NB47J nebo ZM-NBF47 a bude ticho :)
kenor (45)|25.8.2008 17:10
A poradili byste ještě jak ho odmontovat? je tam tahle věc: http://farm2.static.flickr.com/1158/538443213_3703f7630f.jpg
koubis (101)|25.8.2008 17:34
Musí se vytáhnout ty "knoflíky", kterým je přidržen. Nejsem si jistý, jestli to podle tohohle fota poznám, ale řekl bych, že je to ten dutý. Takže je to tak, že dírkou v chadiči a základní desce je protažen dutý čep a do něho zasazen druhý, který ho roztahuje. Takže se buď pokus vytáhnout shora nebo se můžeš pokusit ho odpoda povytlačit (škvírou v tom vnějším) a pak ho vytáhnout.
Pokud je to ten druhý typ, tak obrať desku, špičku toho čepu sevři do kleští a opatrně ho povytlač ven. Pak už půjde jednoduše vytáhnout ven. Ale HLAVNĚ BUĎ OPATRNÝ, AŤ NEUBLÍŽÍŠ TÉ DESCE!!!
Millisx (131)|25.8.2008 17:37
Nene, není dutý. Z druhé strany je normálně rozevřený zobáček. Musíš odmontovat desku a ty packy zobáčku stlačit k sobě. Kvůli bezpečnosti to udělej prsty(nehty), jde to. Díky pružince, jakmile zobáčky přimáčkneš k sobě, čepy samy povyskočí.

Sundáš chladič, očistíš od zbytků pasty a nainstaluješ některý z výše uvedených chladičů. Ty bývají taky jen na zacvaknutí.
Sikil79 (429)|26.8.2008 21:03
[QUOTE=Pavel Boček;155298]Nemusíš ho rozebírat úplně, mohl by stačit promazat, ale otázka je, jak dlouho to zase vydrží :notsure[/QUOTE]

Kdysi jsem na větráček u MB použil klasickou bílou vazelínu. Jsou to asi 2 roky a pořád šlape.
scratchy27 (315)|26.8.2008 23:28
[QUOTE=Sikil79;155740]Kdysi jsem na větráček u MB použil klasickou bílou vazelínu. Jsou to asi 2 roky a pořád šlape.[/QUOTE]

Já zase jednou z nouze musel použít slunečnicový olej a jak šlapal :-D
Woyta (284)|30.8.2008 11:25
Pokud se zasekava tak muze byt taky na vine spatna elektronika.
Tenhle chladic maji rodice v PC. Kdyz se rozebere, vycisti, promaze voskovym mazivem, a da kvalitni pasta tak to jde.
Bohuzel Asus ho tam tak blbe nacpal, ze tam nemuzu dat svuj upraveny pasiv z HHC-L61 ktery jsem mel na me Lanparty.