reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Po spuštění PC černá obrazovka

Jimbo83 (55)|26.8.2008 09:48
Zdravím,

v posledních dnech se mi začal dít takový zvláštní problém. Po spuštění PC mi nezačně nabíhat taková ta kontrolní bootovací obrazovka kde se ukazují všechny systémy. Obrazovka zústane černá. PC po startu navíc klasicky nepípne. Nicméně běží, je slyšet větrák i větrák od zdroje a nejspíš i od grafické karty.

Zvláštní věc na tom je ta, že po stisknutí restartu v takovou chvíli se PC normálně restartuje, začně bootovat a pak naběhne - mezitím se objeví taková ta klasická hláška že nebyl vypnut správně a jestli chci spustit ten a ten nouzový režim, ale po odpočtu sekund se spustí Visty a vše běží jak má. Když na něm pak nějakou dobu dělám a vypnu ho a posléze zase zapnu, tak vše naběhne naprosto v pořádku. S tou černou obrazovkou se to stane pouze když je vypnut delší dobu, třeba několik hodin (přes noc klasicky).

PC je 2 měsíce nový, nic jsem neměnil ani nepřidával a vše pracuje správně.

Intel Core 2 Duo E8400 BOX (3GHz)
COOLER Arctic Cooling Freezer 7 Pro
MB Gigabyte EP45-DS3R
RAM Corsair 2x2GB DDR2 PC800
HDD Western Digital WD6400AAKS - 640GB 16MB SATAII/300 7200r
VGA Sapphire HD4850 512DDR3 + Accelero S1
Zdroj Enermax PRO82+ 625W

Může být problém někde v ovladačích nebo spíš v HW? Je to zvláštní právě v tom že po restartu vše běží OK a při spuštění po tom co nějakou dobu běžel vše běží OK, akorát po delší době kdy je vypnutý prostě nezačně najíždět.
Jimbo83 (55)|26.8.2008 09:51
P.S. Jediné co jsem udělal a co se změnilo když to začlo dělat, že jsem tam připojil přes USB foťák a dle Windowsů ho nekoretně odpojil (bez odebrání HW, prostě vyndáním kabelu), ale to je asi totální blbost :-D
JonnyC (124)|26.8.2008 09:55
Zkousel jsi reset biosu? Mohlo by to delat pretaktovani, nebo v horsim pripade vadny zdroj.
Nefro (222)|26.8.2008 09:59
Foťák nemôže mať s tým nič spoločné.

Ako máš nastavené botovanie? 1. HDD, 2. DVD, 3. Disable?
Nenechávaš nejaké CD alebo DVD v mechanike?
Nerobil update Biosu?

Niečo podobné som mal na starom PC ale ten mal 4 roky a časom sa odpálila MB (do 2 mesiacov)
Nefro (222)|26.8.2008 10:00
[QUOTE=JonnyC;155534]Zkousel jsi reset biosu? Mohlo by to delat pretaktovani, nebo v horsim pripade vadny zdroj.[/QUOTE]

Mohlo by to byť aj zdrojom.
Jimbo83 (55)|26.8.2008 10:11
Reset biosu jsem nezkoušel, je to potřeba udělat přímo ve skříni, musí se pak znova nastavovat? V těhle věcech se bohužel moc nevyznám.

Jinak PC přetaktovaný není, takže tím by to být nemělo. Když by byl vadný zdroj, tak je pak možný že po tom restartu to bez problému běží?
Nefro (222)|26.8.2008 13:04
[QUOTE=Jimbo83;155545] Jinak PC přetaktovaný není, takže tím by to být nemělo. Když by byl vadný zdroj, tak je pak možný že po tom restartu to bez problému běží?[/QUOTE]

Nič nie je nemožné. V mojom prípade, reset Biosu pomohol ale len dočasne. Po istej dobe sa to vrátilo, ale po oprave a vyčistení zdroja už to nerobilo. Potom kremíkové nebíčko povolalo MB. Zdroj mi doteraz funguje.
koubis (101)|26.8.2008 13:09
"mezitím se objeví taková ta klasická hláška že nebyl vypnut správně a jestli chci spustit ten a ten nouzový režim" - dle tohoto bych soudil, že k chybě dojde až při bootování...
Příště můžeš zkusit (až ho budeš mít zase dlouho vypnutej) stisknout F8 (někdy před tím, než ti zmizí výpis POSTu), jestli se ti zobrazí nabídka, jak má Win nastartovat. Pokud ano, znameno by to, že k chybě opravdu dochází až při startu Windowsů.
Jimbo83 (55)|26.8.2008 16:50
[QUOTE=koubis;155614]"mezitím se objeví taková ta klasická hláška že nebyl vypnut správně a jestli chci spustit ten a ten nouzový režim" - dle tohoto bych soudil, že k chybě dojde až při bootování...
Příště můžeš zkusit (až ho budeš mít zase dlouho vypnutej) stisknout F8 (někdy před tím, než ti zmizí výpis POSTu), jestli se ti zobrazí nabídka, jak má Win nastartovat. Pokud ano, znameno by to, že k chybě opravdu dochází až při startu Windowsů.[/QUOTE]

Výpis POSTu je to kde se zobrazuje všechen HW apod? No tenhle výpis se právě vůbec na začátku nezobrazí....
koubis (101)|26.8.2008 21:27
Ano, POST znamená Power On Self Test...
Ale takmě tak napadá, že by to mohla být slabá baterka v základní desce. Víš, kde ji najít, popř. jak ji vyměnit?
cejny (52)|29.8.2008 08:44
tezko rict cim to je
ta baterka biosu by to byt mohla, ale pokud uz neudrzi bios tak to tusim rve ze nesedi kontrolni soucet biosu a nabizi nacist default

to ze to po resetu nabehne by mohlo svedcit o nejake rane, zdroj, deska, grafika, proste nacate kondik nebo neco takoviho co se pri zapnuti poradne nenabije a desce nebo necemu se to neliby (asi grafice), potom uz je to ok a po resetu to jede, to ze to dela az po par hodinach svedci o nejakem kondiku, ... kterej prece jen vydrzi chvilu nabyte, asi neudelas chybu pokud budes hledat nejake nafoukle kondiky nebo jakoze osmahle soucastky, vypalenou diru, ...

radej taky skontoluj jak mas zastrcenou grafiku a kable, bohuzel dal uz budes muset skouset jiny komponenty