reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejde spustit CD/DVD mechaniku v DOS-e + problem s tabulkou?

x-spider-x (8)|28.8.2008 20:31
Mam novy pc. Dosku MSI P35 NEO a nemozem spustit CD/DVD mechaniku v DOS-e.
Problem je v tom, ze sa mi nechcu nainstalovat ovladace na DVD mechaniku. Skusal som to s bootovaciou disketou WIN98cz, ale aj s najnovsim dosom, ktory som stiahol zo stranky bootdisk.com (verzia 6.22).
A preto sa nemozem dostat na dvd mechaniku, nemozem citat z cd.
Preco ?

Tu je par screenov:
Tento je z bootovacej diskety win98cz


a




Tento je stahnuty z netu v6.22



A este sa chcem spytat po spusteni partition magic 8 v dose ma nemylo prekvapila dalsia chyba:
(zvlastne vask je ze vo windowse ziadnu chybu nehlasi)


Ked som dal HDD skontrolovat cez rozne programy vo windowse, tak vsetko je v poriadku, cez hd tune, hddlife, hd sentinel, pm8, everest a pod ... vsetko je na 100% OK.
Tento hdd ma este len necele dva tyzdne - je novy.
Pomoze mi ak tento HDD dam kompletne sformatovat ?

Budem velmi rad ak mi pomozete vyriesit tieto problemy.
Logout (4018)|29.8.2008 01:06
Hmmm, osobně bych tipoval, že ta mechanika bude na SATA, kde ji prostě pravděpodobně DOS respektive windowsy nenajdou.... ZKusil jsi přepnout režim SATA na IDE emulaci?
Btw. ty chceš na P35 instalovat 98? Dyk na to nebudou drivery? Má to nějakej důvod?
Jestli je to např. kvůli účetnímu softu, nebylo by lepší naisntalovat XP/Visty a 98 virtualizovat?

PQMagic 8 je strašně starej. Dosová verze pravděpodobně nezvládne tak velkej disk...
koubis (101)|29.8.2008 01:36
Ono je vůbec podivné na takhle velký disk cpát FAT32... těžko s ním dosáhneš většícho oddílu, než 32GB, a víc než 600GB, to je snad úplné sci-fi...
V případě, že je optika SATA, to opravdu může DOSu působit problém. Jak říká Logout, Win XP by všechno řešil...
Pavel Boček (4169)|29.8.2008 05:50
[QUOTE=koubis;156418]Ono je vůbec podivné na takhle velký disk cpát FAT32... těžko s ním dosáhneš většícho oddílu, než 32GB, a víc než 600GB, to je snad úplné sci-fi...
V případě, že je optika SATA, to opravdu může DOSu působit problém. Jak říká Logout, Win XP by všechno řešil...[/QUOTE]

Tak to samozřejmě jde, což o to, ale není-li to 100% správně, dochází k poškození dat při překorčení určité zaplněné kapacity. A hlavně to má pořád jistá omezení, jako 4 GB/soubor.

Počkal bych ale na vyjádření tazatele, proč chce DOS...
x-spider-x (8)|29.8.2008 08:55
No, je pravda, ze som mal tento problem popisat este blizsie.
Ta mechanika je PATA. Mam doma tri rozne PC a dve PATA mechaniky. Na obidvoch pc funguju obidve mechaniky v pohode (v DOS-e).

1. Myslite ze by pomhlo vyskusat SATA mechaniku s ovladacmi (samozrejme v DOS-e)

2. DOS chcem preto aby som mohol skryt systemovy disk. A aby som s nim mohol pracovat/narabat. Kedze tento moj HDD je najnovsi a podporuje iba SATA2 (Samsung HD642jj) tak ho nemozem zapojit ani do jedneho z pc, lebo oni nepodporuju SATA2 iba SATA1. Skusal som ho prepnut do SATA1 ale nefungovalo to.

3.Samozrejme, ze tam nechcem instalovat win 98. Ved by to bola absolutna blbost, kedze mam 4GB RAM, HD4850, E7200, HDD640GB. Ja som pouzival iba tu disketu, aby som sa mohol dostat do DOS-u a aby som mohol spustit PM8 z mojho CD. Tento program sa mi vsak nakoniec podarilo spustit tak ze som si naformatoval jednu particiu na FAT32 a tam som aj nakopiroval ten PM8 (samozrejme DOS verzia) a takto som ho spustil.
Ako som uz pisal skusal som aj najnovsi DOS v6.22 a nepomohlo to.

4.Cize hlavny dovod preco to cele robim je ten, ze chcem skryt systemovu particiu na ktorej je WINXP (ktory prave pouzivam) a na druhu particiu chcem nainstalovat VISTU, robim to preto aby sa mi nepomiesali spustacie subory, lebo neskor chcem XP uplne odstranit.

5.Mna vsak najviac zaujima, preco mi to nehce nainstalovat ovladace na tu mechaniku v DOS-e ? Je to doskou ? Biosom ?

6.A k tomu HDD v DOS-e. Myslite, ze preto mi hlasi chybu PM8 v DOS-e, lebo je stary a tento velky HDD uz nepodporuje? To by bola dobra sprava :) Da sa to nejako zistit ?

7.Inak zabudol som napisat ... tento HDD co mam 640GB mam rozdeleny na tri particie WINXP, DATA, a partiacua pre VISTU. Pri rozdelovani particie DATA sa mi vsak vypol PC a particia DATA bola poskodena. Ale nastastie to nebolo nic vazne, iba stacilo opravit tabulku cez Partiton Table Doctor 3.5 a vsetko bolo opat v pohode (aj data, nevymazali sa).

8.Skusal som spustit aj Partition Table Doctor 3.5 v DOS-e. Ten nasiel moj HDD v pohode a nehlasil ziadnu chybu. Aj ked musim povedat, ze nejako mi ten program v tom DOS-e mrzol, nvm preco .. bol spomaleny.


PS: ..zabudol som napisat ze tu emulaciu v Biose mam prepnutu na IDE.

9.Skusal som bootovat tie DOS-y z diskety ale aj z CD a nepomohlo to.

No tak dufam, ze tento popis uz bude stacit k odstraneniu tychto problemov :)
Logout (4018)|29.8.2008 10:13
No, tak použij nějakej program kterej nepotřebuje dos. Třeba tendle:
http://www.partition-tool.com/
Nebo i libovolnou live distribuci linuxu. Ale IMHO by místo skrytí partition stačilo
označit tu druhou jako aktivní, což můžeš i z klasickýho XP volume manageru.
(kdyžtak mě prosím opravte).

No, PQMagic by ten disk snad měl zvládnout:
http://service1.symantec.com/SUPPORT/powerquest.nsf/docid/2004051010425762?Open&docid=2004061486839062&nsf=powerquest.nsf&view=docid
ale co mam zkušenosti, tak je poměrně citlivej na správný údaje v partition table. Když jsem svýho času rozděloval disk jinym managerem a rozdělil ho trošičku nestandardně, tak pak taky nešel použít.
(Navíc mi jednou zmršil data, takže od tý doby ho na počítači nechci :-))

Ten dos bych moc neřešil, bral bych to jako něco, co už na novej HW neni
a řešil bych to pomocí windows/linux utilit.
x-spider-x (8)|29.8.2008 12:27
1.To ze oznacim druhu particiu ako aktivnu nepomoze :)
Poznam viacl ludi, co to takto robili ale VISTA si aj tak nasla tu particiu C: na ktorej je XP a tam nainstalovala spustacie subory.

2.Zrejme mas pravdu, to ze som opravil tabulku s inym program a teraz ma problem PM8 ho nacitat spravne. Ale ja som opravil iba jednu particiu, nie cely disk ...

3.Mozem to skusit aj s linuxom. Mam live verziu Ubunty. Ale da sa cez Ubuntu skryvat HDD a pod ?

4.Pises ze mam vyskusat nejaky soft ktory nepotrebuje DOS. Myslis, ze ten partition tool dokaze skryt systemovu particiu, ktora prave bezi ???

5.Vecer budem moct vyskusat nejake podobne programy ako PM8 ale v DOSe. Uvidim, co to spravi. Mate nejaky tip, ktory je podla vas najlepsi ? Acronis disk director ?

6.Nasiel som aj cesky support pre PM8 :)
V anglickom pise toto "This feature enables management of partitions up to 300 GB"
co v preklade znamena
"Umožňuje vytvářet a upravovat oddíly až do velikosti 300 GB".

Pravdepodobne je chyba tu.
Dojigiri (1629)|29.8.2008 14:07
Ve složce Partition Magic pro DOS bejvá i program PtEdit (aspoň já ho tam mám) kterej se dá použít ke skrytí oddílů apod. (v principu se dá použít i k vytváření partition atd., ale chce to kalkulačku, prostě je to trochu jinej přístup než s plným PQmagic). Můžeš si ho spustit místo pqmagic a poradí si většinou i se situacema, na kterých plnej PQmagic končí, protože nedělá žádný kontroly a co si v něm nastavíš, to tam budeš mít (na druhou stranu, můžeš tam toho fakt hodně pokazit).
Např. v něm můžeš změnit typ jednotky na jinej, kterej Vista vůbec nezná (něco jako "Change partition type" nebo tak, zrovna se mi nechce restartovat počítač), třeba na Linux ext3 (ale nepokoušet se ho pak připojit pod Linux :D) nebo nějakej obskurní co tam najdeš (nabídne ti možnosti - můžeš použít cokoliv jinýho než NTFS/HPFS a FAT12/16/32) - změní se tim jenom 1B v partition table a pak se to dá změnit zase zpátky na NTFS až budeš mít nainstalovanou Vistu (ale stejně pokud bys chtěl pak používat obojí, potřebuješ už nějakej boot manager, kterej bude umět aktivovat partition, případně i druhou skrýt - já osobně používam XOSL).
x-spider-x (8)|29.8.2008 15:31
to Dojigiri:
1. PtEdit mi funguje. Najde ale iba jednu particiu, tu na ktorej je XP. Zvysok nie .. Ale ja velmi tomu nerozumiem, je to dost zlozite v tomto pracovat - same cisla.
2. Je tam aj subor partinfo.exe. Ked ho spustim zbehne taky dlhy text - informacie .. ale nezmesti sa na celu obrazovku. Nevies ako sa posuva obraz v DOSe, ked chcem ist napr hore ? Da sa to vobec ?
3. A mam USB mys. DOS mi ju nacita ale mozem posuvat iba hore a dole, dolava a doprava nie. Preco ?
Logout (4018)|29.8.2008 17:47
V linuxu - ubuntu ti to půjde. Buď fdiskem, nebo třeba cfdiskem (grafickotextové rozhraní) - ten ale nevím, jestli v ubuntu je nainstalovaný, popř. v nějakém repozitáři. V obojí je to příkaz 't'. Musíš změnit type of partition (někdy se tomu snad říká i partition id) na typ tuším hidden NTFS.
Dojigiri (1629)|29.8.2008 18:05
[QUOTE=x-spider-x;156602]1. PtEdit mi funguje. Najde ale iba jednu particiu, tu na ktorej je XP. Zvysok nie .. Ale ja velmi tomu nerozumiem, je to dost zlozite v tomto pracovat - same cisla.
2. Je tam aj subor partinfo.exe. Ked ho spustim zbehne taky dlhy text - informacie .. ale nezmesti sa na celu obrazovku. Nevies ako sa posuva obraz v DOSe, ked chcem ist napr hore ? Da sa to vobec ?
3. A mam USB mys. DOS mi ju nacita ale mozem posuvat iba hore a dole, dolava a doprava nie. Preco ?[/QUOTE]

1. A máš tam kolik partition, když nastartuješ XP? Jenom tu jednu systémovou nebo víc? Pokud jednu tak to PtEdit ukazuje dobře. Pokud víc, záleží na jejich typu, jestli jsou to logický v extended nebo primární (pokud chceš instalovat Vistu na druhou partition, tak ta musí být primární, stejně jako partition XP, pokud z ní chceš startovat - alespoň myslím, že jinak se Vista nenainstaluje [XP určitě ne] - lze to obejít a startovat [ale pouze boot mamagerem] i z logický, ale je s tim zbytečně problémů [to člověk potřebuje, až když vyčerpá max. počet 3 prim. part. + 1 extended]). Takže nejlíp si připravit nejdřív v XP správci disků, vyrobit si na tu Vistu primární partition, která musí být za tou s XP (tj. nemůže být za jinou logickou jestli už tam nějakou máš). Na logický partition by ses v PtEdit dostal když dáš "Goto EPBR" nebo tak nějak, zpátky se jde "Goto Parent".

1.a. čísla žádný neměň (jinak si rozhasíš partition tabulku a už to nedáš dohromady), najeď na tu partition a někde dole by mělo bejt tlačítko Change type nebo tak něco. Nejlíp doporučuju před změnama všechno co tam je opsat, aby to pak šlo případně vrátit. (PtEdit nic nezapíše, pokud nedáš "Save changes", změněný položky jsou zvýrazněný červeně). Jediný co potřebuješ udělat, je změnit typ tý XP partition, aby byla pro Vistu nepoužitelná (tj. nepokoušel se na ní cokoliv zapisovat, takže se musí tvářit jako partition kterou nezná, proto změnit typ např. na ext3 - o žádný data nepřijdeš, změní se jenom 1B v partition tabulce a nic se neformátuje, pak dáš ten 1B zpátky [radši si ho opsat] a máš zpátky celou partition XP), partition pro Vistu si pak už můžeš udělat z instalátoru Visty.

- předpokládám že tam máš za XP partition volný místo a žádnou logickou partition, anebo tam máš připravenou další primární partition na Vistu - v opačným případě si musíš ještě trochu pohrát a případnou logickou partition přesunout až za partition pro Vistu, jinak to tam nedostaneš.

2. Na stránkování můžeš použít příkaz "more", tj. zadáš "partinfo | more" - to uprostřed je "svislítko".

3. Před spuštěním ptedit spusť příkaz mouse, kterej načte myší ovladač. Pokud už to děláš, tak ještě možná budeš muset povolit v Biosu "Legacy mode" pro USB, aby myš šla i v DOS jestli nemáš.
Jinak PtEdit jde ovládat i z klávesnice (hlavní klávesa je Tab) ale je to samozřejmě míň pohodlný.
pcmaker (354)|29.8.2008 19:26
Nejde ti zavest klasicky ovladac pro CD-ROM (napr OAKCDROM.SYS), protoze chipset Intel ICH9 uz nebsahuje IDE radic. Vyrobci MB jej tam davaji uz jen ze sentimentu a resi se to pomoci externiho svabu. Napr. Marvell (tvuj pripad) nebo J-Micron (Asus). Musis si sehnat dosovsky ovladac pro tento radic, pak muzes pouzit i MSCDEX atd. :runaway
x-spider-x (8)|29.8.2008 20:07
[QUOTE=Dojigiri;156640]1. A máš tam kolik partition, když nastartuješ XP? Jenom tu jednu systémovou nebo víc? Pokud jednu tak to PtEdit ukazuje dobře. Pokud víc, záleží na jejich typu, jestli jsou to logický v extended nebo primární (pokud chceš instalovat Vistu na druhou partition, tak ta musí být primární, stejně jako partition XP, pokud z ní chceš startovat - alespoň myslím, že jinak se Vista nenainstaluje [XP určitě ne] - lze to obejít a startovat [ale pouze boot mamagerem] i z logický, ale je s tim zbytečně problémů [to člověk potřebuje, až když vyčerpá max. počet 3 prim. part. + 1 extended]). Takže nejlíp si připravit nejdřív v XP správci disků, vyrobit si na tu Vistu primární partition, která musí být za tou s XP (tj. nemůže být za jinou logickou jestli už tam nějakou máš). Na logický partition by ses v PtEdit dostal když dáš "Goto EPBR" nebo tak nějak, zpátky se jde "Goto Parent".

1.a. čísla žádný neměň (jinak si rozhasíš partition tabulku a už to nedáš dohromady), najeď na tu partition a někde dole by mělo bejt tlačítko Change type nebo tak něco. Nejlíp doporučuju před změnama všechno co tam je opsat, aby to pak šlo případně vrátit. (PtEdit nic nezapíše, pokud nedáš "Save changes", změněný položky jsou zvýrazněný červeně). Jediný co potřebuješ udělat, je změnit typ tý XP partition, aby byla pro Vistu nepoužitelná (tj. nepokoušel se na ní cokoliv zapisovat, takže se musí tvářit jako partition kterou nezná, proto změnit typ např. na ext3 - o žádný data nepřijdeš, změní se jenom 1B v partition tabulce a nic se neformátuje, pak dáš ten 1B zpátky [radši si ho opsat] a máš zpátky celou partition XP), partition pro Vistu si pak už můžeš udělat z instalátoru Visty.

- předpokládám že tam máš za XP partition volný místo a žádnou logickou partition, anebo tam máš připravenou další primární partition na Vistu - v opačným případě si musíš ještě trochu pohrát a případnou logickou partition přesunout až za partition pro Vistu, jinak to tam nedostaneš.

2. Na stránkování můžeš použít příkaz "more", tj. zadáš "partinfo | more" - to uprostřed je "svislítko".

3. Před spuštěním ptedit spusť příkaz mouse, kterej načte myší ovladač. Pokud už to děláš, tak ještě možná budeš muset povolit v Biosu "Legacy mode" pro USB, aby myš šla i v DOS jestli nemáš.
Jinak PtEdit jde ovládat i z klávesnice (hlavní klávesa je Tab) ale je to samozřejmě míň pohodlný.[/QUOTE]

1. Mam tri particie. Jednu primarnu XP a dalsie dve logicke(jedna je DATA s druha pripravena pre VISTU). PtEdit mi najde iba tu jednu - XP. Skusal som aj to GotoEPBR ale nepomohlo.
Ok vsetkemu rozumiem ide mi iba o jedno. Je naozaj chyba v PM8 ? ..ze nepodporuje disky s vacsou kapacitou ako 300GB ? Alebo je na vine moj disk ? Mam he pre istotu komplet cely sformatovat ? Nvm ci sa to vobec oplati.

2.Skusal som aj ten prikaz mouse, mys sa nainstaluje, ale aj tak s nou nemozem pohybovat hore a dole. A v biose ju mam povolenu samozrejme. Inak ked som skusil aj ine programy spustit v biose, tak s myskou bol ten isty problem. Cize problem je v doske ? Zla podpora ?

[QUOTE=pcmaker;156658]Nejde ti zavest klasicky ovladac pro CD-ROM (napr OAKCDROM.SYS), protoze chipset Intel ICH9 uz nebsahuje IDE radic. Vyrobci MB jej tam davaji uz jen ze sentimentu a resi se to pomoci externiho svabu. Napr. Marvell (tvuj pripad) nebo J-Micron (Asus). Musis si sehnat dosovsky ovladac pro tento radic, pak muzes pouzit i MSCDEX atd. :runaway[/QUOTE]

No ak je chyba iba naozaj v tomto, tak som rad.
Skusal som nejake ovladace stiahnut, spustil som ich v DOSe ale vyskocila mi ta ista chyba.
Nie som si vsak na 100% isty ci to boli dobre ovladace.
Na nete ich je viac a vela druhov, neviem presne, ktore mam stiahnut, mohol by si mi pomoct s hladanim ?

Nasiel som aj stranku na ktorej bolo napisane Marvell dos drivers ale ked som to chcel stiahnut tak to pytalo 3dolare.

PS: ...pomohla by vymena doska ? Ale asi pochybujem lebo ak som spravne pochopil vsetky nove dosky by mali taky isty problem nie ? Aky ma potom vyznam ze tam tie ovladce nedavaju ?

[QUOTE=Logout;156637]V linuxu - ubuntu ti to půjde. Buď fdiskem, nebo třeba cfdiskem (grafickotextové rozhraní) - ten ale nevím, jestli v ubuntu je nainstalovaný, popř. v nějakém repozitáři. V obojí je to příkaz 't'. Musíš změnit type of partition (někdy se tomu snad říká i partition id) na typ tuším hidden NTFS.[/QUOTE]

jj dik s tymto si uz nejako poradim.Ide mi hlavne o to aby som vyriesil tieto dva problemy a zistil, kde je chyba :)
Logout (4018)|30.8.2008 13:33
No, na chyby v dosu bych se bejt Tebou vykašlal. Přičítal bych je slovíčku unsusported u operačního systému dos (ono tam sice neni, ale to jen proto že výrobce o dosu už ani neví :-)). Pokud ve winechvše pojede (můžeš pro jistotu zkusit nějakej memtest, smart informace a test disku a nějakou kontrolu stability), tak IMHO není co řešit (teda když se Ti to podaří rozdělit...).
Dojigiri (1629)|1.9.2008 10:47
[QUOTE=x-spider-x;156677]1. Mam tri particie. Jednu primarnu XP a dalsie dve logicke(jedna je DATA s druha pripravena pre VISTU). PtEdit mi najde iba tu jednu - XP. Skusal som aj to GotoEPBR ale nepomohlo.
Ok vsetkemu rozumiem ide mi iba o jedno. Je naozaj chyba v PM8 ? ..ze nepodporuje disky s vacsou kapacitou ako 300GB ? Alebo je na vine moj disk ? Mam he pre istotu komplet cely sformatovat ? Nvm ci sa to vobec oplati.
[/QUOTE]

Pokud si nechceš zrušit boot loader XP-ček (což je problém, kterej zde řešíme), musíš jednak skrýt XP partition, a za druhý musíš nainstalovat Vistu na primární partition (jinak nebude mít kam nainstalovat svůj boot loader). Tj. dokud partition pro Vistu je logická, nepůjde ti to. Jenže ze třetí partition nemůžeš udělat primární, protože je až za jinou logickou, což nelze.

Takže potřebuješ dosáhnout následujícího rozdělení disku:
1. Primární partition XP (máš, tu nějak skrýt).
2. Primární partition pro Vistu (nebo volný místo a vyrobit jí při instalaci).
3. Logická (nebo primátní, to je jedno) partition pro data.

Tohle můžeš udělat v disk manažeru v XP, pokud ale máš na partition s datama víc dat, než je volná velikost tvojí současný třetí partition, potřebuješ to nejdřív přehrát na jinej disk, zrušit tvojí druhou a třetí partition a vyrobit výše zmiňovaný rozdělení (v PQmagic by to šlo i za chodu, ovšem přesun partition s datama by byla stejně dost riziková operace, např. při výpadku proudu bys o všechno přišel, proto bych stejně doporučil zálohovat). Důležitý vyrobit druhou partition pro Vistu jako primární, pak zbytek extended a do ní logickou na data, a nahrát tam zpátky data.


To, že PtEdit neukazuje ostatní partiton je divný. Při spuštění bys měl vidět 2 partition, tu první s XP primární, a pak by tam ve 2. řádce měl bejt záznam Extended partition, ve který jsou logický partition, tam by ses pak dostal "Goto EPBR" (musíš bejt kurzorem na tom druhým záznamu tý Extended partition) - logický jsou zřetězený za sebou, tj. když vlezeš do EPBR, budeš tam tvojí druhou logickou partition a opět "Extended" záznam, na něm opět můžeš Goto EPBR a dostaneš se na třetí partition.


Ale samotný skrytí XP partition ti ve tvým případě (tak, jak máš současný partition) nebude stačit, musíš komplet předělat rozdělení disku.

[QUOTE=x-spider-x;156677]
2.Skusal som aj ten prikaz mouse, mys sa nainstaluje, ale aj tak s nou nemozem pohybovat hore a dole. A v biose ju mam povolenu samozrejme. Inak ked som skusil aj ine programy spustit v biose, tak s myskou bol ten isty problem. Cize problem je v doske ? Zla podpora ?
[/QUOTE]

Na jednom PC se mi tohle stává s Bluetooth myší, USB myši mi jdou jinak všechny dobře. Pokud máš na desce port PS/2 pro myš, jedině pak už připojit USB myš přes redukci USB/PS2, pak myš v DOS pojede.


Jinak pokud chceš posléze XP celý odstranit a mít už tam jenom Vistu, zvážil bych nainstalovat Vistu rovnou místo XP. Protože stejně bys pak musel po smazání partition XP opět dělat čachry s partitions a přesouvat partition Visty dopředu na disk atd.
Logout (4018)|2.9.2008 13:49
Dojigiri: Hmmmm, já jsem svýho času měl primární partition za logickou. Pravda bootoval jsem z ní linux, widnowsy jsem nezkoušel. A disk jsem rozděloval poněkud ručně pomocí
http://www.ranish.com/part/
takže nevím, jestli to jde i běžnejma nástrojema. Ale jde to :-)
Dojigiri (1629)|2.9.2008 16:10
Ale jo, tak v principu to možná lze, minimálně ručně s kalkulačkou např. v tom PtEdit nebo nějakým nástroji, kterej to dovolí, to jít udělat může, neni to teda úplně standardní a nevím jak dobře by si s tim poradily např. Windows (Linux zkousne ledacos :)), takový ty "standardní" nástroje to většinou neumožňujou, pravda, ještě jsem to nezkoušel.

Mmch. znám i postup, jak spuštět Windows z logický partition, dokonce jsem to už jednou tak používal (nějak mi nevyzbyla primární partition :D), ale musí se to udělat tak, že se to nainstaluje na primární a ta se pak změní na logickou (což umí např. Partition Magic), akorát to nenabootuje standardním způsobem a je nutný použít boot manažer, kterej to umí (např. XOSL kterej používám to umí).
KEOSAN (958)|2.9.2008 16:31
Co som videl, tak napr. to iste s ovladacmi pre DOS chcelo napr. na I975X cipsete a pomohlo prepnut na compatibilne mod tusim.

Alebo ak sa cloveku jednalo o spustanie nejakeho DOS programu, tak jednoduchsie bolo vytvorit si bootovaci USB flash disk a nan program nakopirovat a nastavit bootovanie z USB.
Tam uz nechcelo ziadne ovladace a bolo to omnoho rychlejsie a pohodlnejsie nez z CD.
x-spider-x (8)|7.9.2008 18:06
Dakujem za vase nazory.
Este sa chcem spytat:
Zohnal som si Hiren´s Boot CD a zistil som, ze mi nechce nacitat dalej ako ked su tie dve moznosti, ze Boot from HDD a druha moznost Boot from CD. Ja som dal samozrejme tu druhu moznost, potvrdim, zacne sa nieco nacitavat a po par sekundach to skonci a uz iba v lavom hornom rohu blika ten podciarknik.
Skusal som cakat aj ovela dlhsie ale nepomoholo to.
To cd je dobre, pretoze na ostatnych pc funguje normalne. Po kliknuti na druhu moznost sa program spusti za par sekund.

Kde je zasa problem ?
KEOSAN (958)|8.9.2008 18:14
Ten isty problem s kompatibilitou/ovladacmi pod DOS.
x-spider-x (8)|8.9.2008 20:21
Dobre .. a co treba robit, aby to islo ?
Ako odstranit tu chybu ?
KEOSAN (958)|8.9.2008 22:06
Pouzit IDE kompatibilny mod. Alebo miesto CD pouzivat bootovanie z USB flash disku.
x-spider-x (8)|8.9.2008 22:36
Co znamena pouzivat IDE kompatibilny mod ?
PS: v biose su nejake moznosti na IDE ... ale je tam iba ENABLE a DISABLE. Vsetko mam na ENABLE.
KEOSAN (958)|9.9.2008 14:48
Napr. parametre u SATA diskov. Niektore to maju oznacene ako IDE, ci compatibile mod. Mod pre SATA HDD v ktorom emuluje IDE zariadenie. Pokial clovek nepouziva funkcie ako NCQ, ci HotSwap, tak to moze nechat v IDE kompatibilnom mode.