reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Externý USB pevný disk

wili14 (41)|31.8.2008 11:31
Dostal som externý USB pevný disk LaCie. Pripojil som ho na počítač, no ten ho ani nerozoznal. Potom som ho tým istým káblikom pripojil na notebook a tam bolo všetko v poriadku. Keďže na tom disku je aj vstup na napájanie, skúsil som to znovu na počítači a pripojil som aj napájanie 9V a všetko bolo OK. Chcem sa spýtať či je to problém základnej dosky, alebo pripojenia zdroja, alebo niečoho iného? Ako to zapojiť, aby mi stačil USB káblik?
Millisx (131)|31.8.2008 11:57
Toto obecně záleží jak na tom disku tak na PC, kam to připojuješ.

Problém je jednoduše v tom, že některé základní desky neumí dodat do USB deklarovaných 0.5A , nebo některé disky v boxu mají třeba spotřebu nepatrně vyšší. Záleží taky na délce a kvalitě(i tlouštce) USB kabelu.

Pokud máš kvalitní hrubší kratší USB kabel(většinou dodávaný k disku nebo boxu), na některých systémech není problém. Osobně s tímto nemívám potíže na nových noteboocích a na deskách Intel. Na starších bordech(třeba VIA apod) to nešlo.

Zde nastupuje řešení, nepřipojovat adaptér(předpokládám, že se bavíme o 2.5" disku), ale použít druhý USB kabel s koncovkou k napájení a disk píchat do dvou USBček. tohle mi fungovalo všude, protože ty USB dohromady dodají víc šťávy. Někdy je třeba to píchnout ob jedno USB, někde totiž bývají dvě sdružené(co se týká napájení.

A pozor, pokud se bavíme o 2.5" disku, neviděl jsem, že by nějaký měl konektor pro připojení jiný, než na 5V. Takže prosímtě ověř, zda je to napájení skutečně na 9V, aby sis disk nezničil. Když je to totiž na 5V, je v tom ta výhoda, že to můžeš použít na 5V z USB, které je na 5V.

Pokud se bavíme o velkém 3.5" disku, velmi bych pochyboval, že bys to na notebooku rozjel bez adaptéru, proto předpokládám, že máš 2.5".

edit: káblík, co používám já:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105145006000000DTS&Search=nap%E1j%20usb&SearchType=1
wili14 (41)|31.8.2008 12:42
Disk je 2,5" a v kábli asi problém nebude, keďže ako som písal po pripojení tým istým káblom na notebook bolo všetko OK.
pcmaker (354)|31.8.2008 17:28
Pokud jsi USB disk pripojil do predniho USB, muze to delat problemy. Ruseni s ubytek napeti na kabelech je uz prilis velky. Proto doporucuji zapojovat veskera zarizeni zezadu primo do USB na zakladni desce. Ale i kdyz zapojis zarizeni zezadu, nemusi fungovat. Dela to problemy hlavne u starych zakladnich desek, ktere mely jen 2 USB1.1 porty s nizkym proudovym zatizenim.
wili14 (41)|1.9.2008 13:26
Skúsil som pripojiť aj zozadu, no nepomohlo.MB nie je stará, je to Gigabyte P35-DS3R
pas!k (3765)|1.9.2008 13:38
Ve spravci zarizeni dej odintsalovat vsechny usb a resni pc .. obcas to pomuze ..
wili14 (41)|3.9.2008 18:09
To tiež nepomohlo.Neexistuje náhodou nejaký software ( ako PC Wizard ) ktorý by mi ukázal či tam tých 5V je?
pcmaker (354)|3.9.2008 21:07
Nejjednodusi je to zmerit multimetrem (aspon teda pro mne).
pavel_p (993)|3.9.2008 21:28
[QUOTE=pcmaker;158422]Nejjednodusi je to zmerit multimetrem (aspon teda pro mne).[/QUOTE]
V okamžiku, kdy je disk zapojen to je celkem problém, protože není kde a na prázdno na USB portu 5V určitě bude.

Zkus se podívat, jestli neexistuje USB kabel co bere napájení ze dvou portů, u externího disku jsem to viděl, jestli se prodává samostatně nevím. Konec vypadá stejně jak zde: http://www.softcom.cz/produkt/adapter-usb20-sata-/-ide25-/-ide35-delock/?flist=1